vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕGO-W - Προβλήματα, συντήρηση, καθαρισμός.

Αποσυνδεδεμένος adams_nik

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕGO-W - Προβλήματα, συντήρηση, καθαρισμός.
« Απάντηση #15 στις: Ιανουαρίου 18, 2012, 19:53 »
Παιδιά το πρόβλημα με το καμμένο οφείλεται αποκλειστικά και μόνο σε κακή τροφοδοσία
υγρού...

Δεν είναι τίποτα δύσκολο,
απλά με ένα συνδετήρα τραβήξτε το σιλικονένιο ταπάκι (απο την μικρή τρύπα αναπλήρωσης του υγρού)
έτσι ώστε να ανέβει λίγο πιο ψηλά απο την αρχική του θέση (ακόμα καλύτερα αφαιρέστε το εντελώς και ξανατοποθετήστε το), έτσι ώστε οι εγκωπές του να αφήνουν λίγο μεγαλύτερο κενό στο φυτίλι για να τροφοδοτεί σωστά την αντίσταση...

Σε μερικούς ατμοποιητές το ταπάκι είναι λίγο πιο μέσα....
Ένας λόγος ακόμα που μπορεί να γίνεται αυτό, πέραν του κατασκευαστικού "λάθους"
είναι κατα την πρώτη προσπάθεια μας γεμίσματος της δεξαμενής, που η τρύπα της ταπίτσας είναι ακόμα σφιχτή, πιέζοντας με τη βελόνα απο το μπουκαλάκι
για να τρυπίσει το σιλικονάκι να το σπρώχνουμε μόνοι μας πιο μεσα...

Όσον αφορά τις διαρροές, δεν είναι λόγο απώλειας υγρού αλλά λόγο εγκλωβισμένου ατμού στο πιπάκι που υγροποιείται όταν κρυώνει...
Λύση στο θέμα αυτό είναι είτε να μεγαλώσουμε την τρύπα απο το αρχικό πιπάκι ή απλά να το αντικαταστήσουμε με ένα drip-tip...
 
Μεταξύ των διαφορετικών μοντέλων ego-w που παίζουν στην αγορά (μπλέ, διαφανείς, με σκληρό πλαστικο tank,....) υπάρχουν μικροδιαφορές,
αλλά γενικά η αρχή λειτουργίας τους είναι η ίδια....

Ελπίζω να βοήθησα και να μην σας μπέρδεψα!!! :bye:

Αποσυνδεδεμένος koloky8anos

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕGO-W - Προβλήματα, συντήρηση, καθαρισμός.
« Απάντηση #16 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 20:46 »
ξεκίνησα κι εγώ σήμερα να ατμίζω δύο καινούρια κάρτο ego-w, με ορισμένα παρατράγουδα-ερωτήματα..

από την αρχή και τα δύο μου έφερναν μια πολύ δυσάρεστη γεύση, μάλλον το περιβόητο καμένο.. δοκίμασα και στα δύο και έβγαλα τις τάπες, επανατοποθετώντας τες με αρκετή δυσκολία σε ψηλότερη θέση. βελτίωση υπήρξε, όχι όμως ιδιαίτερα μεγάλη αφού στο ένα μόλις που είναι αισθητή.

έχω δοκιμάσει συνολικά 4 υγρά, καρπούζι fa στα 9mg, cuban fa στα 24mg, latakia fa στα 24mg και το mlb σε συγκέντρωση high που περιέχονταν στη συσκευασία. το μόνο του οποίου η γεύση ξεχωρίζει από τη δυσάρεστη οσμή στον "καλό" καρτο είναι το cuban, χωρίς κι αυτό να την εξαλείφει τελείως.. όλα τα υγρά πλην του άγνωστου κινέζικου είναι vg.

επίσης παρατήρησα πως μετά το βάλε βγάλε της τάπας, την οποία επανατοποθέτησα και στους δύο ιδιαίτερα δύσκολα και ελαφρώς λόξα, μου κάνει ήχο βρασίματος στις πρώτες 1-2 τζούρες κάθε φορά. προσπαθώ να αποτρέπω διαρροές κλπ ρουφώντας παραπάνω μετά το σταμάτημα της μπαταρίας και διευρύνοντας λίγο την τρύπα του λαστιχένιου επιστομίου. επίσης κάθε λίγο καθαρίζω προληπτικά τα καπάκια και τα επιστόμια.

παρατηρείτε κάποια παράλειψη ή λάθος; τι θα μπορούσα να κάνω για να λύσω αυτό το πρόβλημα;

γενικά έχω την αίσθηση πως μετά από λίγες τζούρες οι ατμο "δίνουν" καλύτερα. υπάρχει περίπτωση να θέλουν κάποιο "στρώσιμο" για να μην εμφανίζουν αυτά τα δυσάρεστα συμπτώματα;

κάθε βοήθειά στα άνωθεν είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη!  :helpsmilie:

Αποσυνδεδεμένος npaolo

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕGO-W - Προβλήματα, συντήρηση, καθαρισμός.
« Απάντηση #17 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 20:55 »
Δυο συμβουλές δεν το γεμίζουμε μέχρι τέρμα και όταν τελειώσουμε το γέμισμα φυσάμε τοποθετώντας μια χαρτοπετσέτα στο σπείρωμα του ego-w

Αποσυνδεδεμένος koloky8anos

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕGO-W - Προβλήματα, συντήρηση, καθαρισμός.
« Απάντηση #18 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 22:19 »
το πρώτο το τηρώ με περιθώριο περίπου 2mm κάτω απ' την αντίσταση. το δεύτερο δεν το έκανα ακόμη, φαντάζομαι πως θα "πιάνει" και μετά το γέμισμα όμως, ε;

δείχνουν και οι δυο μια μικρή βελτίωση γεύσης με τις χρήσεις, δε μπορώ όμως ούτε να το εξηγήσω, ούτε να το αποδώσω σε κάτι συγκεκριμένο ώστε να εστιάσω περισσότερο στο πρόβλημα..   :hmmm:




Διαγραφη αμεσης παραθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 20, 2012, 22:41 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος Leo

  • *
  • 359
  • Φύλο: Άντρας
  • Customizing is my hobby
Απ: ΕGO-W - Προβλήματα, συντήρηση, καθαρισμός.
« Απάντηση #19 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 22:43 »
Αν πιάνουν τα χέρια σας παρακολουθήστε αυτό το νήμα.
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,5659.0.html

Αποσυνδεδεμένος npaolo

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕGO-W - Προβλήματα, συντήρηση, καθαρισμός.
« Απάντηση #20 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 00:36 »
το πρώτο το τηρώ με περιθώριο περίπου 2mm κάτω απ' την αντίσταση. το δεύτερο δεν το έκανα ακόμη, φαντάζομαι πως θα "πιάνει" και μετά το γέμισμα όμως, ε;

δείχνουν και οι δυο μια μικρή βελτίωση γεύσης με τις χρήσεις, δε μπορώ όμως ούτε να το εξηγήσω, ούτε να το αποδώσω σε κάτι συγκεκριμένο ώστε να εστιάσω περισσότερο στο πρόβλημα..   :hmmm:
Κανε και το δεύτερο σε κάθε γέμισμα ακόμα και σε συμπλήρωμα υγρου φυσάμε τοποθετώντας μια χαρτοπετσέτα στο σπείρωμα του ego-w



Διαγραφη αμεσης παραθεσης
Κανε και το δεύτερο σε κάθε γέμισμα ακόμα και σε συμπλήρωμα υγρου φυσάμε τοποθετώντας μια χαρτοπετσέτα στο σπείρωμα του ego-w .

Αποσυνδεδεμένος babylonx

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕGO-W - Προβλήματα, συντήρηση, καθαρισμός.
« Απάντηση #21 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 03:36 »
Πάντως πρέπει να παίζει πολύ ρόλο και η μάρκα. Εγώ πχ που δουλεύω εδώ και μερικές μέρες δύο w της Apoloe δεν έχω κανένα από τα προβλήματα που αναφέρετε. Βέβαια ακολουθώ πιστά τις οδηγίες που μου έδωσε ο carto.gr από όπου και τον αγόρασα που είναι:
- Αφήνουμε πάντα 2-3 χιλιοστά κενό πάνω πάνω πάνω στο γέμισμα (δε παραγεμίζουμε).
- Προσοχή στην σιλικονένια τάπα όταν γεμίζουμε να μη μπει πιο βαθιά.
- Απαλό καθάρισμα πάνω στην τάπα όπου μαζεύει υδρατμούς με χαρτάκι και πάλι προσοχή να μη τη πιέσουμε και μπει πιο βαθιά.
- Βάζουμε το παράθυρο κάθετα αλλά για να το αφαιρέσουμε το στρίβουμε δεξιόστροφα (όπως βιδώνουμε) ώστε να μη ξεκολλήσει το tank από τη βάση.
- Αν μπουκώσει ή βγάλει καμένο τραβάμε 5-6 ξερές (απότομες μικρές τζούρες που τις πετάμε) και στο τέλος μια καλή.

Ο ίδιος μου είπε ότι οι w που έχει στο μαγαζί για δοκιμή γεύσεων δουλεύουν από το πρωί ως το βράδυ εδώ και 2 μήνες και ακόμη αντέχουν!

Το μόνο τους κακό η μεγάλη κατανάλωση και η ελαφριά αλλοίωση της γεύσης. Σε όσους όμως αρέσει ο ζεστός ατμός (και η αφεντιά μου μαζί) τον ευχαριστιούνται πολύ!

Αποσυνδεδεμένος georgis4

  • **
  • 204
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕGO-W - Προβλήματα, συντήρηση, καθαρισμός.
« Απάντηση #22 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 13:29 »
Εχω παρει απο 2 διαφορετικα καταστηματα (με λευκη δεξαμενη) και οντως ΔΕΝ ειναι ολοι ιδιοι...(καθετες γραμμες στο μερος με το oring που σφιγγει η δεξαμενη στον ενα και κουκιδες στον αλλο με τον 2ο να εχει παραπανω υδρατμους και μικρο διαρροες) ;)




Από τον συντονισμό: Διαγραφή άμεσης παράθεσης. Μην απαντάτε με "Παράθεση" όταν απαντάτε στο τελευταίο μήνυμα. Χρησιμοποιήστε το κουμπί "Απάντηση" που βρίσκεται κάτω αριστερά από το τελευταίο μήνυμα της σελίδας
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 26, 2012, 17:42 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος majakoyra

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕGO-W - Προβλήματα, συντήρηση, καθαρισμός.
« Απάντηση #23 στις: Μαρτίου 09, 2012, 11:06 »
παιδια δεν μου κουμπωνει το καπακι σττον ego w..καποια βοηθεια?

Αποσυνδεδεμένος koloky8anos

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕGO-W - Προβλήματα, συντήρηση, καθαρισμός.
« Απάντηση #24 στις: Μαρτίου 09, 2012, 11:10 »
καπακι εννοεις το μεταλλικο καλυμα του ατμοποιητη; δες σε τι υψος ειναι η σιλικονενια ταπα απο πανω, μην ειναι πολυ ψηλα. αν ειναι κατεβασε τη λιγο απαλα. γενικα μετα απο αυτα ΖΜΠΡΩΞΕ.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος jim33

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕGO-W - Προβλήματα, συντήρηση, καθαρισμός.
« Απάντηση #25 στις: Μαρτίου 09, 2012, 20:51 »
BIO eGo-W Atomizer με το ----- Ατμοποιητής ego-w (stylus)  δεν είναι ίδια ενω μοιάζουν. το εξωτερικό καπάκι του (stylus)
δέν μπαίνει σε BIO eGo-W Atomizer

Αποσυνδεδεμένος blade

  • **
  • 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Fod2-unflw2-Zst2-Huss-Sky-KFV5-Dog-cloud1-Berser
Απ: ΕGO-W - Προβλήματα, συντήρηση, καθαρισμός.
« Απάντηση #26 στις: Μαρτίου 09, 2012, 21:12 »
Μολις εφτιαξα ενα W απο την αρχη φυτιλι, συρμα, αντισταση ολα καινουργια.
Ειναι στα 3,7Ohm επίτηδες για να μπορει να παρει 5,8Volts μετρημενα.
Το προβλημα τωρα ειναι οτι ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΕΥΣΗ.

Εχω τρελαθει νομιζω οτι εχω βαλει σκετη VG μεσα.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 09, 2012, 21:52 από blade »

Απ: ΕGO-W - Προβλήματα, συντήρηση, καθαρισμός.
« Απάντηση #27 στις: Μαρτίου 10, 2012, 22:26 »
Τα δικά μου eGo-W (κωνοειδές καπάκι όχι τύπου stylous) είναι με το πιπάκι που μπαίνει χωνευτό στον ατμοποιητή στον οποίο το φιτίλι στο κάτω μέρος είναι ...μια σταλιά, ούτε που φαίνεται!! Δεν κρατάνε ούτε 3 μέρες χρήσης 3,4 ml ημερησίως και μυρίζουν καψίλα . Έχω ακόμα 2 από τη συσκευασία να χρησιμοποιήσω μιας και είχε μέσα 5 τεμ.
Τα έχω ανοίξει, έχω πειράξει και το καπάκι σιλικόνης, έχω βάλει και λιγότερο υγρό ως τη μέση - τίποτε.
Είναι δυνατόν να κάνω κάτι λάθος ? ή να κρατάνε οι ατμοποιητές 3 μέρες σαν να έχουν ημ λήξεως χρήσης και οι 3 το ίδιο ?

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕGO-W - Προβλήματα, συντήρηση, καθαρισμός.
« Απάντηση #28 στις: Μαρτίου 10, 2012, 22:51 »
Τα δικά μου eGo-W (κωνοειδές καπάκι όχι τύπου stylous) είναι με το πιπάκι που μπαίνει χωνευτό στον ατμοποιητή στον οποίο το φιτίλι στο κάτω μέρος είναι ...μια σταλιά, ούτε που φαίνεται!! Δεν κρατάνε ούτε 3 μέρες χρήσης 3,4 ml ημερησίως και μυρίζουν καψίλα . Έχω ακόμα 2 από τη συσκευασία να χρησιμοποιήσω μιας και είχε μέσα 5 τεμ.
Τα έχω ανοίξει, έχω πειράξει και το καπάκι σιλικόνης, έχω βάλει και λιγότερο υγρό ως τη μέση - τίποτε.
Είναι δυνατόν να κάνω κάτι λάθος ? ή να κρατάνε οι ατμοποιητές 3 μέρες σαν να έχουν ημ λήξεως χρήσης και οι 3 το ίδιο ?
αν σου ειναι ευκολο βαλε μια φωτο τους.
ισως να μπορω να βοηθησω αν ειναι αυτοι με την σιλικονενια ταπιτσα στην υποδοχη που γεμιζουμε.

Απ: ΕGO-W - Προβλήματα, συντήρηση, καθαρισμός.
« Απάντηση #29 στις: Μαρτίου 10, 2012, 23:15 »
Αν φαίνεται ...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 212 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21247 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282255 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208105 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66707 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175078 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313397 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14762 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125161 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93811 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4398 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix