vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση

Αποσυνδεδεμένος borelli_13

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4050 στις: Ιουνίου 12, 2018, 15:22 »
Αν καταφέρεις ρε μπαγάσα και κάνεις 40μλ την μέρα σε αεράτο με fused clapton στα 60W και ζεις ακόμα θα σου αγοράσω εγω τα υγρά του μήνα. Χαλάλι σου
χαχαχχαα αδερφε αν ειναι με διπλη αντισταση ο ατμο στο πολυυυυυυ χαλαρο πιστευω,μην σου πω και παραπανω :P Οταν εστηνα τον Merlin mini με διπλη αντισταση τρομαζε το ματι μου(και η τσεπη μου:P),οποτε εκρυψα το διπλό ντεκ σε σεντουκι :P χαχαχα

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4051 στις: Ιουνίου 12, 2018, 15:25 »
Ειστε σίγουρα ατμιστής?

Αποσυνδεδεμένος borelli_13

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4052 στις: Ιουνίου 12, 2018, 15:32 »
απο το 2011 με διαλειμμα 6 μηνων το 2013,οποτε από το 2013 εχω να βαλω princia στο στομμα μου :P H φαση ειναι πως πριν να ''μπλεξω'' με τα ''κοτετσοσυρματα'' και τους αερατους,απορούσα πως κανουν τοσα πολλά ml όταν με το ζορι εφτανα τα 50-60 ml την εβδομαδα (χρυσες εποχες) και ημουν πιπιλα με τους kayfun φίλους μου απο κινα :P

Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 15, 2018, 00:45 από Cruiser79 »

Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4053 στις: Ιουνίου 12, 2018, 18:24 »
Όταν λέμε της αμέσως πιο πάνω κατηγορίας, εννοούμε αέρα ;;;
ο supersonic είναι ο βασιλιάς της αμέσως πιο πάνω κατηγορίας(μέχρι να βγει ο skyfall).Αλλά έχει ένα μείον...Το χτύπημα,γι αυτό και δεν τον έβαλα στην λίστα.
Θα έχει το ίδιο θέμα με τον Haku Μάκη μου.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος selianaras

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4054 στις: Ιουνίου 12, 2018, 21:44 »
Να ενημερώσω ότι για το θέμα πλαστικίλας στο μπουκάλι, το λευκό ξύδι έκανε πολύ καλύτερη δουλειά από το κανονικό (αραιωμένο το δεύτερο βέβαια). Στο 8ml squonk μπουκαλάκι με 2 περάσματα ξύδι κανονικό έφυγε μεγάλο ποσοστό της μυρωδιάς ενώ με το τρίτο πέρασμα (αυτή τη φορά με λευκό ξύδι) την εξαφάνισε. Στο 30ml 510 refil bottle η μυρωδιά δεν έφυγε πλήρως (εκεί το πρόβλημα εξαρχής ήταν πιο έντονο) και το άφησα κανά δίωρο με καθαρό οινόπνευμα - νερό 50-50 και εξαφανίστηκε και εκεί εντελώς.

Σήμερα ήρθε ο Dead Rabbit SQ και το Coilology Staple σύρμα. 0.41Ω 3mm ID 6 σπείρες στα 48W και είμαι στον ουρανό. Καλό χτύπημα σε ~1.7mg/ml υγρό. Αρκετό ντουμάνι και η γεύση καλύτερη από τον Avocado. Δε θα τοποθετηθώ περαιτέρω στο πόσο καλή είναι για Q3 2018 καθώς δεν δοκιμάζω πολλούς άτμο και είναι ο πρώτος μου RDA. Ο αέρας ότι πρέπει για τα γούστα μου, πολύ smooth και με δυο στησίματα που δοκίμασα για δυο υγράκια, δεν είχα ούτε μια υποψία spitback. Το Pulse άριστο, μ' αρέσει πολύ, φαίνονται σωστά τα ρεύματα του (τουλάχιστον σε σχέση με το Predator 228W) αλλά κυρίως το πόσο ελαφρύ είναι και το fire response του είναι, για μένα, από άλλο πλανήτη.


Σίγουρα όμως θα δοκιμάσω και άλλα σύρματα. Είμαι ικανοποιημένος από την απόδοση του αλλά ο ατμός που βγαίνει είναι πολύ ζεστός για τα γούστα μου. Θα ήθελα να κλείσω λίγο την εισαγωγή για μεγαλύτερη συμπύκνωση γεύσης και να ελαττώσω και το ντουμάνι για τις καφετέριες, αλλά με καίει πολύ ο άτιμος. Κάτι που να βγάζει λίγο πιο ψηλά Ohm στις 6 σπείρες 3mm ID; Κατά προτίμηση στα 0.6-0.7Ω;

PS. Όταν μετράμε σπείρες, αυτές που μπαίνουν στα posts τις υπολογίζουμε μισές έτσι;  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4055 στις: Ιουνίου 12, 2018, 23:10 »
Μπορείς να δοκιμάσεις να στρίψεις μια αντίσταση από δύο παράλληλα σύρματα Ni80 0.32mm 5 σπείρες για μηχανικό, ή και 1-2 περισσότερες για ηλεκτρονικό μοντ.
O ατμός είναι πλούσιος και δροσερός.

Πολλές φορές τις μισές δεν τις αναφέρουμε, κανονικά θα έπρεπε.

Αποσυνδεδεμένος samopanos

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4056 στις: Ιουνίου 12, 2018, 23:54 »
PS. Όταν μετράμε σπείρες, αυτές που μπαίνουν στα posts τις υπολογίζουμε μισές έτσι;  :dontknow:
Είναι μισή στο ένα post και μισή στο άλλο, οπότε μαζί θα πρέπει να τις μετράμε σαν μία (αντί για δύο). Ή τελος πάντων, εγώ έτσι το κάνω :P

Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4057 στις: Ιουνίου 13, 2018, 00:36 »
Εγώ έχω μάθει να υπολογίζω ώς 1 σπείρα τα δύο ποδαράκια που βιδώνουν στην ίδια πλευρά, και ώς 2 σπείρες,τα δύο ποδαράκια που βιδώνουν σε αντίθετη πλευρά του ντεκ.
FYI, είμαι πολύ αρχάριος στους επισκευάσιμους.
Αυτόν τον τρόπο μετρήματος, δεν θυμάμαι που τον έχω διαβάσει,αλλά στο steam engine σχεδόν πάντα βγάζω τα ομ που θέλω.

Στάλθηκε από το Lenovo A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4058 στις: Ιουνίου 13, 2018, 00:41 »
Όταν έχεις για παράδειγμα 4 σπειρες και κάνεις άλλη μισή σπειρα επειδή θες τα πόδια να κοιτούν προς την ίδια κατεύθυνση, πάλι 4 σπειρες έχεις χοντρικά γιατί οι εξωτερικές πιάνουν για μισές.
Για την ακρίβεια όμως έχεις 4.5 σπειρες και είναι αυτό που στο steam engine αναφέρει ως 5/4.
Υπάρχει βέβαια μια αντιπαράθεση πάνω στο συγκεκριμένο θέμα και πολλοί κατασκευαστες ακόμα και διάσημων χειροποίητων αντιστάσεων θα έλεγαν την παραπάνω αντίσταση ως 5 wraps coil.
Εγώ γενικά πάω με το σκεπτικό του steam engine που το θεωρώ και πιο ακριβές.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4059 στις: Ιουνίου 13, 2018, 01:43 »
[member=6603]borelli_13[/member]
1)Advken Gorge
2)SXK Hadaly
3)oumier wasp

Για να πάρεις extra χτύπημα που απουσιάζει εντελώς με τον Haku.Δοκίμασε να ανέβεις και λίγο νικοτίνη.Η κατανάλωση που έχεις είναι πάρα πολύ μεγάλη και για τύπους σαν εμένα...
Και κάπως έτσι με έπεισες να παραγγείλω haku sxk!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 13, 2018, 12:33 από GRat »

Αποσυνδεδεμένος selianaras

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4060 στις: Ιουνίου 13, 2018, 01:50 »
Δεν το πάω τόσο ακριβείας (πόδια ίδιες ή όχι κατευθύνσεις) απλά χοντρικά μετράω όσες βλέπω από πάνω και αφαιρώ 1.

Δοκίμασα τις παράλληλες από N80 28g 0.32mm. Η γεύση ήταν ικανοποιητική, μπορώ να καταλάβω τη χρήση τους καθώς με λίγα ρεύματα έπαιζε πολύ καλά σε γεύση και ο αέρας όντως δροσερός. Σε ντουμάνι όχι τόσο αλλά who cares σε μονή αντίσταση. Την έβγαλα σύντομα βέβαια γιατί το UD σύρμα που έχω μου βγάζει μια δυσάρεστη μεταλλική γεύση. Σίγουρα θα δοκιμάσω με κάποιο άλλο σύρμα. 

Μια λύση μέχρι να βρω κάτι άλλο ήταν να ανεβάσω αντίστοιχο του προηγούμενου staple coil ένα τσακ ψηλότερα. Δεν ακουμπούσε ποτέ τα posts αλλά βγάζοντας το top cap (ήταν τόσο σφήνα που δεν ήξερα ότι βγαίνει) είδα μέσα από τις εισαγωγές αέρας ότι το coil ήταν ίσως λίγο χαμηλά. Το αποτέλεσμα είναι να ανέβει λίγο η γεύση άρα κατέβασα ένα τσακ τα W και είμαι σε καλύτερη θέση από άποψη θερμοκρασίας. Βέβαια μετά από chain vaping το 'βαρελάκι' ζεματάει και ανεβαίνει και λίγο η θερμοκρασία του ατμού.



Τα πρώτα 16ml φύγανε σήμερα, βέβαια τα 3-4 ήταν στα καινούρια βαμβάκια κάθε φορά που δοκίμαζα build. Άλλα λίγα στον Avocado. Τα νήματα για dripping & squonking διαβάζουν και σε λίγο θα φορολογούν και τα σαπούνια από VG  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4061 στις: Ιουνίου 13, 2018, 08:24 »
Καλό είναι στον λαγουδακο να αλλάξεις το drip tip τα δικά του ανεβαζανε πολύ θερμοκρασία 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4062 στις: Ιουνίου 13, 2018, 11:47 »
Δοκίμασα τις παράλληλες από N80 28g 0.32mm. Η γεύση ήταν ικανοποιητική, μπορώ να καταλάβω τη χρήση τους καθώς με λίγα ρεύματα έπαιζε πολύ καλά σε γεύση και ο αέρας όντως δροσερός. Σε ντουμάνι όχι τόσο αλλά who cares σε μονή αντίσταση. Την έβγαλα σύντομα βέβαια γιατί το UD σύρμα που έχω μου βγάζει μια δυσάρεστη μεταλλική γεύση. Σίγουρα θα δοκιμάσω με κάποιο άλλο σύρμα.
Σαφώς με απλό σύρμα δεν μπορείς να περιμένεις ντουμάνια όπως τα περίπλοκα coils.
Είναι ικανοποιητικά όμως σε ποσότητα ατμού και κυρίως σε δροσερό ατμό. Σε 3mm διάμετρο την έκανες την αντίσταση?

Αποσυνδεδεμένος selianaras

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4063 στις: Ιουνίου 13, 2018, 12:19 »
[member=19254]Palasd[/member] Περιμένω να ανοίξει το e-shop του vapecraft να δω και τα manajoma drip tips, να κάνω σεφτέ στα παιδιά αλλά  και να δω τι καλό μας έχει ετοιμάσει ο ομώνυμος.

[member=12562]thenetpoet[/member] 3.5mm γιατί με βόλευε στο Coil Jig μου, δεν είμαι έμπειρος στρίφτης και με παίδευε στην 3mm θέση τόσο λεπτό σύρμα - σε σχέση με τα clapton κλπ (ειδικά τώρα που πρέπει να τις στρίβω και ανάποδα για να βγαίνουν τα πόδια ταμάμ στα ports του λαγού). Ίσως αν μπορούσα να τις κάνω σωστά spaced χωρίς dry burn να μην εμφανιζόταν η μεταλλική γεύση;



Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4064 στις: Ιουνίου 13, 2018, 12:23 »
Αν μπορείς, δοκίμασε το στα 3mm. Θα σου δώσει περισσότερο ατμό.
Εγώ δεν στήνω spaced καθόλου, όλα σε κολλητές σπείρες τα κάνω και τους ρίχνω dry burn για να τα στρώσω όμορφα με την τσιμπίδα.
Η μεταλλική γεύση ή από hotspot είναι ή από το σύρμα που χρησιμοποιείς.
Βάλε καμιά φωτό με το στήσιμο σου να δούμε.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 82 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 108 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20476 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280358 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207822 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65363 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173893 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312527 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13692 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124536 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix