vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3795 στις: Μαΐου 15, 2018, 01:05 »
Βάλε ένα νικέλιο σε μια καλή πλακέτα με έλεγχο θερμοκρασίας και πάμε και στο 0,05 Ω σε mtl  :))

Σοβαρά τώρα. Σε μηχανικό αυτό που λες το ξεχνάς, εκτός και αν έχεις πολύ καλή γνώση του αντικειμένου. 

Σε πλακέτα τώρα, με δύο μπαταρίες προφανώς δεν συμβαίνει και κάτι το εντυπωσιακό. Ό,τι συμβαίνει πάντα με δύο αντιστάσεις ή με διπλές παράλληλες, αλλά σε αντίστοιχη κλίμακα βεβαίως. Περισσότερη παραγωγή ατμού. Διπλάσια για την ακρίβεια. 

Πάντως θα σου συνιστούσα να πάρεις και έναν ατμοποιητή που μπορεί να σηκώσει τα πειράματά σου. Καλός, χρυσός ο entheon αλλά για τόσο χοντρά σύρματα δεν είναι. Αν θες να κινηθείς σε αυτή την κατεύθυνση ο [member=17746]paloukaros[/member] είναι ο άνθρωπός σου. Εγώ μέχρι supersonic πάω. Προς το παρόν γιατί σταδιακά σαν τα μούτρα του με κάνει.

Αποσυνδεδεμένος johnath

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3796 στις: Μαΐου 15, 2018, 01:30 »
Δεν έχω δικό μου μηχανικό προς το παρόν, και οι δοκιμή που έκανα ήταν σε wye200, στα άμεσα σχέδια μου είναι να πάρω ενα squonk με πλακέτα (ίσως ενα από τα δυο για τα οποία ρώτησα πιο πάνω) και το vboy 200w. 
Θα βοηθούσε μια κριτική ανάμεσα στα δυο squonk (squonk vt inbox ή pulse bf 80w
  πιο να διαλέξω και γιατί δεν είναι αρκετός ο entheon.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3797 στις: Μαΐου 15, 2018, 02:10 »
Έγραφα απάντηση αλλά έκανα παύση να ψάξω να δω το vboy 200w που λες. 

Έπαθα ένα σοκ. Τιμή gearbest 58€ | Τιμή Ελλάδα 110€ 

:thumpdown:

Αν συγκρίνουμε μόνο αυτά τα δυο.

Ιnbox αν θες έλεγχο θερμοκρασίας γιατί το Pulse λένε δεν.

Τώρα το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πας να τα δεις απο κοντά σε κάποιο κατάστημα, να τα πιάσεις στο χέρι σου να δεις πως σου φαίνονται και μετά αποφασίζεις. 

Για στησίματα είναι λίγο meh η φάση με τα squonk. Απ'την μία πολλά μονομπάταρα είναι όμορφα και άνετα ΑΛΛΑ
αν στήνεις με Syrma η μία μπαταρία δεν φτάνει.Οι δύο ακυρώνουν το αισθητικό&χρηστικό κομμάτι, αφού κουβαλάς μαζί πλέον ένα τεράστιο πράγμα.

Εδώ και καιρό μπανίζω κάποια mods για squonking αλλά επειδή παίζω με  Syrma™ βλέπω οτι μάλλον δεν αξίζει.

sad lifu : /

Αποσυνδεδεμένος johnath

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3798 στις: Μαΐου 15, 2018, 02:26 »
Το vboy λόγω πλακέτας και τιμης βγήκε απο αρκετούς revewers best mod 2017, με την τιμή που έχει το έβαλα και εγώ στη λίστα μου.
Όσον αφορά το μονομπαταρο squonk νομίζω ότι πρέπει να κάνω κάποιο συμβιβασμό

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3799 στις: Μαΐου 15, 2018, 02:30 »
Μην δίνεις σημασία στα reviews, τους στέλνουν τσάμπα πράγματα ή/και τους πληρώνουν.

Αν δεν το δοκιμάσεις ο ίδιος δεν..


Το θέμα είναι πως σου αρέσει να ατμίζεις εσύ
Ναι, αλλά στην ουσία τους ρωτάς αυτό ακριβώς, δηλαδή αν καλύπτονται από τα 75W ή τα 80W. Οπότε η απάντηση είναι προφανής: Αυτοί που ατμίζουν από 10 - 40 W θα σου πουν ναι. Αυτοί που είναι από 40-50W θα μοιραστούν γιατί θα έχουν παράπονο από την μικρή αυτονομία, ενώ όσοι είναι πάνω από 50W θα σου πουν ότι έχουν ήδη διμπάταρο.

Το θέμα, λοιπόν, είναι σε τι watt ατμίζεις εσύ ή μάλλον σε τι watt θες να ζουλήξεις.

Οι συμβιβασμοί είναι για άλλα πεδία της ζωής  8)

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3800 στις: Μαΐου 15, 2018, 05:41 »
καλημέρα στην παρέα.
Εγώ έχω το vt inbox βέβαια πριν το πάρω είχα καταλήξει σε μονή αντίσταση παίζω με wasp και dead rabbit 22 με αντίσταση coilogy στα 30-35 βατ με δυο μπαταρίες σχεδόν βγάζω μέρα περίπου 20μλ.
Αν νομίζεις ότι μια αντίσταση δεν σου φτάνει τότε πας για δυπμάταρο μοντ ειδάλλως θα θες παραπάνω  μπαταρίες όπως και υγρό 
 

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3801 στις: Μαΐου 15, 2018, 09:12 »
Θα βοηθούσε μια κριτική ανάμεσα στα δυο squonk (squonk vt inbox ή pulse bf 80w)
  πιο να διαλέξω και γιατί δεν είναι αρκετός ο entheon.
Kαλημέρα,
Δεν υπάρχει σοβαρή σύγκριση με μια πλακέτα DNA και μια no name.DNA uber alles.
Πάμε στα παρακάτω για μονομπάταρο squonk με πλακέτα και τους περιορισμούς που έχει το top για μένα είναι τα 50watt(για DNA μιλάω,ολες οι άλλες μέχρι στιγμής πάνω απο τα 35-40 τις κλαίνε οι ρέγγες) .
Αν θες παιχνίδια με μικρές αντιστάσεις κάτω του 0,25Ω πας σε μηχανικό ή 2μπάταρο.
Έλεγχο θερμοκρασίας δεν έχω δοκιμάσει ακόμα στο pulsaκι αλλά δεν περιμένω και πολλά.Βασικά κανέναν [member=15018]GRat[/member] περιμένω για καφέ να τον αγγαρέψω :))
Πάντως στα forum λένε οτι αδειάζει πολύ γρήγορα την μπαταρία σε σχέση με την λειτουργία watt αλλά είναι αξιοπρεπής.
Γενικά για τα λεφτά του είναι πιο καλό πακέτο απο το RSQ που είναι ο μοναδικός αντίπαλος στην κατηγορία μέχρι στιγμής.
Τώρα στην εποχή του replay της evolve και τον έλεγχο θερμοκρασίας με την βελούδινη τζούρα που έχουν συνηθίσει οι DNAάκηδες τι πάμε να συγκρίνουμε δεν ξέρω αλλά τέσπα.
Η άποψη μου είναι οτι τα καλά ρεύματα σε πλακέτα πρέπει να τα πληρώσεις αλλιώς απλά κοροιδεύεις τον εαυτό σου.Σε αντίθεση με τα μηχανικά που μπορείς να βρεις αρκετά φθηνά πολλές φορές διαμαντάκια.

Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3802 στις: Μαΐου 15, 2018, 09:47 »
[...]
Σε αντίθεση με τα μηχανικά που μπορείς να βρεις αρκετά φθηνά πολλές φορές διαμαντάκια.
Μπορείς να αναφέρεις 2-3 ή και παραπάνω σε αυτό το "αρκετά φθηνα" εύρος, μιας και αν δεν επιζήσει της επέμβασης στον πόλο του το rsq θα πρέπει να πάω για τουλάχιστον αλλαγή?

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3803 στις: Μαΐου 15, 2018, 09:51 »
squeezer,garage v2-v3,spooky,lost vape furyan...

Αποσυνδεδεμένος johnath

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3804 στις: Μαΐου 15, 2018, 10:09 »
Το θέμα είναι πως σου αρέσει να ατμίζεις εσύ
Οι συμβιβασμοί είναι για άλλα πεδία της ζωής  8)
Καλημέρα και ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Το '' συμβιβασμοί' ειναι σχήμα λόγου.
Πως μπορώ να απαντήσω τι μου αρέσει να ατμίζω στο συγκεκριμένο είδος όταν η εμπειρία και η γνώση μου σε drippers περιορίζεται στην κατοχή έναν entheon, σε δοκιμές με αντιστάσεις που ταιριάζουν σε hussar και skyline και χωρίς squonk  (αν και το τελευταίο δεν είναι το μείζον για την απόφαση).
Έχω την ευκαιρία να κάνω άλλη μια φορά σωρεία δοκιμών, επιλογών και λαθών μέχρι να ανακαλύψω και εγώ τι μου αρέσει.

Αποσυνδεδεμένος dimgoua

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3805 στις: Μαΐου 15, 2018, 10:29 »
Να πω και εγω μιας και το εχω εδω και 5 μερες οτι και το luxotic 2 ειναι παρα πολυ καλο και δυνατο επισης.Α ειναι και δεν ειναι και μηχανικο.

Στάλθηκε από το GT-S7580 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3806 στις: Μαΐου 15, 2018, 10:51 »
Παντως αν θες διπλες και περιπλοκες αντιστασεις θες διμπαταρο με πλακετα η μηχανικο με 21700 για να εισαι λιγο πιο ανετος απο οτι με μονη 18650 που και εκει παιζει αλλα αδειαζει γρηγορα η μπαταρια

παιζω ανετα τις μονες αντιστασεις σε rsq, spooky και craven ενω για τις διπλες το squeezer με 21700 ειναι μια χαρα 

Αποσυνδεδεμένος ringo2009

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3807 στις: Μαΐου 15, 2018, 11:36 »
Παιδιά καλημέρα! Έχω πάρει το Luxotic εδώ και καμιά εβδομάδα. Γενικά είμαι ευχαριστημένος αλλά κάποιες φορές βλέπω διαρροή εσωτερικά του μοντ. Ξέρει κανείς τι παίζει; Μήπως κάνω κάτι λάθος στο γέμισμα ή κάτι άλλο; Πάνω έχω τον berseker mtl rda.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3808 στις: Μαΐου 15, 2018, 11:39 »
Ποιο luxotic έχεις; v1 ή v2;
Λογικά κάπου στο μπουκαλάκι είναι το πρόβλημα

Αποσυνδεδεμένος ringo2009

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3809 στις: Μαΐου 15, 2018, 12:04 »
Η πλέον πρόσφατη έκδοση είναι με το μπουκαλάκι που το θάβουν όλοι! Λες να αλλάξω μπουκαλάκι; Έχει άλλο ένα στην συσκευασία.
Σκέφτομαι μήπως με το ζούλιγμα μετακινείται λίγο ο λαιμός του μπουκαλιού από το πώμα και χάνει την πλήρη στεγανότητα του.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 110 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 122 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20532 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280882 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207855 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65479 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173953 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312580 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13821 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124656 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93466 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4153 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix