vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

206 επισκέπτες, 2 χρήστες
georgeboy, Jorge

Twitter

Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??

Αποσυνδεδεμένος fds12

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #180 στις: Ιανουαρίου 03, 2017, 00:40 »
Γειά σας και από εμένα και καλή χρονιά να έχουμε.
Είμαι ένας πρώην φανατικότατος καπνιστής και πλέον εδώ και δύο μήνες παρα 3ημέρες ακούραστος ατμιστής χωρίς ούτε μία τζούρα κ/τ.

Δόντια πρίν μαύρη μαυρίλα, ξέρετε αυτά που φαίνονται πολύ, ιδίως τα μπροστά κοινώς αποκρουστικά. Προσπαθούσα να μη χαμογελώ για να μην φαίνονται. Εχω και χρόνια περιοδοντίτιδα δεκαετίες τώρα, καταλαβαίνετε πως είχαν γίνει, τα ούλα είχαν συρρικνωθεί σχεδόν τελείως. Ο οδοντίατρος μου τράβαγε τα μαλλιά του, μου έλεγε οτι θα χάσω τελείως τα δόντια μου απο το κάψιμο του τσιγάρου.

Αφότου ξεκίνησα όμως το η/τ έχω δεί τεράστιες διαφορές ( όπως και σε πολλά άλλα θέματα υγείας). Τα δόντια μου άρχισαν να ξεφλουδίζουν με το βούρτσισμα απο την μαυρίλα στην κυριολεξία. ΈΧει φύγει σχεδόν όλο το μαύρο και πλέον τα δόντια μου έχουν φυσιολογική απόχρωση., ανεξήγητο.
Μάλιστα επειδή είχα πάει στον οδοντίατρο μου κατα τύχη , τόσο λίγο πριν κόψω το τσιγάρο, όσο και πριν λίγες ημέρες, έπαθε πλάκα. Μου είπε οτι είμαι σε πολύ καλύτερη κατάσταση, έχει αλλάξει πλέον αισθητά και το χρώμα των δοντιών, των ούλων και οτι γενικά η στοματική κοιλότητα Φαίνεται πιο υγιής.
Τόσο πολύ χάρηκε, που θέλει να πάω απο την άλλη εβδομάδα να μου κάνει εντελώς δωρεάν ένα πλήρες ρεκτιφιέ στα δόντια και στα ούλα, γιατί λέει οτι θα έχω τεράστια διαφορά τόσο από πλευράς χρώματος δοντιών όσο και στήν περιοδοντίτιδα. 
Και συγγνώμη αν σας κούρασα ή ήμουν πολύ αναλυτικός, απλά δεν έχω συνηθίσει ακόμα να γράφω γενικά σε forum, Είμαι περισσότερο του διαβάσματος....




Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #181 στις: Ιανουαρίου 03, 2017, 12:12 »
Eγω παλι απο την αλλη ενω οντως τα δοντια μου εχουν αισθητη βελτιωση,εντούτοις τα ουλα ειναι σε κακη κατασταση. Εντονη ουλιτιδα και φαινομενο περιοδοντιτιδας .Δεν μπορω να πω οτι ειναι απο το ατμισμα,αλλα πριν με το τσιγαρο τετοιο θεμα δεν ειχα.Μπορει και να συνέπεσε βεβαια...

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #182 στις: Ιανουαρίου 03, 2017, 15:22 »
Απλά το πρόβλημα κρυβόταν πριν.
Διάβασε το πρώτο μήνυμα.
Αν και εδώ μιλάμε μόνο για τα δόντια. Τα ούλα είναι άλλο κεφάλαιο.

Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #183 στις: Απριλίου 26, 2017, 21:34 »
Η οδοντίατρος είπε πως η διαφορά στα δόντια είναι τεράστια σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα και με όποιον γιατρό έχω μιλήσει έχει πει τα καλύτερα για το ηλεκτρονικό

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #184 στις: Απριλίου 26, 2017, 23:04 »
 ::)  εγω, τωρα βγαζω φρονιμητες.  8)

Αποσυνδεδεμένος Humphrey

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Σήμερα είναι το αύριο για τ οποίο ανησυχούσες χτες
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #185 στις: Απριλίου 26, 2017, 23:28 »
Συγνώμη αν σας στεναχωρήσω αλλά δυστυχώς, ο ατμός του ηλεκτρονικού τσιγάρου αλλά και οι χημικές ουσίες των υγρών αναπλήρωσης είναι εξίσου επιβλαβείς με του συμβατικού τσιγάρου για τα κύτταρα της στοματικής κοιλότητας και του περιοδοντίου (που περιλαμβανει τα ούλα και τους  στηρικτικούς  ιστούς των δοντιών). Οι έρευνες για τις μακροπροθεσμες επιπτωσεις δεν έχουν ολοκληρωθεί λόγω του ότι δεν κυκλοφορεί αρκετά χρόνια για να υπαρχουν δεδομένα δεκαετιών, αλλά τα έως τωρα αποτελεσματα αυτό δείχνουν..  :-\

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #186 στις: Απριλίου 27, 2017, 20:52 »
[justify]Χαχαχα, δεν ξέρω αν το έχετε κι εσείς αυτό το θέμα: αν αμελήσω να βουρτσίσω τα δόντια, έστω και μία ημέρα, με τα ml που καταναλώνω, τα δόντια αλλάζουν χρωματισμό (λογικό), έχουν γευσάρα..., (π.χ. φρούτα του πάθους + ό,τι έχω φάει) και αν τεντώσεις λίγο κανθαλάκι με 5, 6 σπείρες, στους αντικριστούς μου κυνόδοντες, μετατρέπομαι σε επισκευάσιμο... χαχαχα. / ντράπηκα στην οδοντίατρο, ρόμπα. Κατά τ' άλλα, μια χαρά με βρήκε. [/justify]

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #187 στις: Απριλίου 27, 2017, 23:47 »
Εγώ πάλι αν περάσουν ώρες από το τελευταίο πλύσιμο αισθάνομαι ότι η vg έχει "θαμπώσει" αυτή τη λεία αίσθηση που αφήνει το καθαρό δόντι στην γλώσσα, σαν τα τζάμια ένα πράγμα τη στιγμή που η γυναίκα μου φέρνει το πανί και το Άζαξ και μου λέει "ανάλαβε να καθαρίσεις τη θολούρα που βγάζει ο διάολος".. :laugh1:

Κατά τ'άλλα όλα μα όλα καλά :)

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #188 στις: Απριλίου 27, 2017, 23:50 »

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #189 στις: Απριλίου 28, 2017, 00:33 »
 ;D

Αφήνει χρώμα ο ατμός είναι γεγονός αλλά με μια τραχιά πετσέτα λίγο τριψημο κ σαν καινούργια.Δεν είναι σα την κιτρινιλα του κανονικού.

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 28, 2017, 02:30 από savo »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #190 στις: Μαΐου 21, 2018, 20:55 »
[justify]Καλησπέρα σε όλους τους φίλους. Θα ήθελα να μοιραστώ κάτι. Μόλις επέστρεψα από την οδοντίατρο, διότι εχθές διαπίστωσα πως ένα σφράγισμα είχε πρόβλημα, καταλάβαινα πως ένα ελάχιστο κομμάτι του πρέπει να είχε σπάσει. Αν και σε γενικές γραμμές πάντα ήμουν συνεπής στη στοματική υγιεινή, το απλό αυτό σφράγισμα δεν ολοκληρώθηκε σήμερα γιατί βρέθηκα με ερεθισμένα ούλα και με σχετική αιμορραγία. Σε επόμενο ραντεβού θα ολοκληρωθεί το σφράγισμα συν την όποια θεραπεία στα ούλα. [/justify]

[justify]Αν ανατρέξω στο συγκεκριμένο νήμα, ελάχιστα πιο πίσω, είχα γράψει σε δύο ή και τρεις αναρτήσεις, πως δεν είχα πρόβλημα με ουλίτιδα, ούτε πέτρα από μη σωστό ή μη συχνό βούρτσισμα δοντιών, ούτε αιμορραγίες, μόνο όταν είχα διακόψει το κάπνισμα είχα για κάποιες ημέρες μικρή αιμορραγία. [/justify]

[justify]Όπως κι αν έχει η δική μου περίπτωση, πράγμα που θα μάθω στις επόμενες ημέρες, αυτό που ήδη κατάλαβα από τις σημερινές συμβουλές της οδοντιάτρου είναι πως τελικά: α) δεν ήμουν τόσο συνεπής όσο λέω, β) ένα πρόβλημα μπορεί να κρύβεται καλά και για καιρό αν δεν είμαστε εμείς συνεπείς σε προληπτικές επισκέψεις σε οδοντίατρο, γ) δεν βρήκε ένοχο το άτμισμα, πέρα ίσως από τη πιθανότητα υπερβολών από μεριάς μου, κ.ο.κ.[/justify]

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #191 στις: Μαΐου 21, 2018, 21:03 »
Ακολουθεί προσωπική εμπειρία [member=16029]JoeBarTeam[/member]: Το κάπνισμα σταματάει την αιμορραγία των ούλων, όπως και γενικότερα ο καπνός σταματάει την αιμορραγία. Συνεπώς, "κρύβει" τις ενδεχόμενες ουλίτιδες. Και εγώ όταν ξεκίνησα το άτμισα ανακάλυψα ότι υπήρχε θέμα και στην ουσία το άτμισμα μου αποκάλυψε μια πληγή που προϊόντος του χρόνου θα γινόταν μη αναστρέψιμη.

Από κει και πέρα, πέτρα, ουλίτιδα και λοιπά κακά, μπορεί να μαζεύονται και γύρω από παλιά πληγή. Π.χ. στο δικό μου στόμα, αχίλλειος πτέρνα είναι ένα πίσω δόντι που εμφανίζει ένα σπάσιμο στην ρίζα του που έχει επουλωθεί. Αυτό το σπάσιμο, σύμφωνα με την γιατρό, μπορεί να είχε γίνει και πριν 30 χρόνια, κανείς δεν μπορεί να ξέρει. Ε, εκεί καταλήγουν τα πάντα, όσο συνεπής κι αν είμαι.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #192 στις: Μαΐου 21, 2018, 21:09 »
[justify][member=20916]Κώστας Άλεξ[/member], καλησπέρα και χρόνια πολλά, με υγεία και ευτυχία. Ναι, δεν έχεις άδικο, και η αλήθεια είναι πως αν και φαίνεται σχετικά απλή περίπτωση, εγώ στεναχωρήθηκα. Είδα αρκετή αιμορραγία και λίγο τρόμαξα, δεν περίμενα να είμαι τόσο χάλιας. Προσπαθώ γενικά να προσέχω, και με γενικές εξετάσεις κάθε έτος, και με το απλό βούρτσισμα των δοντιών, αλλά και από την άλλη, σε αρκετά πράγματα είμαι... πληθωρικός, π.χ. θα ξεφτιλίσω τις μπίρες..., ή αν με πιάσει αμόκ θα φάω μέχρι να πέσω κάτω. Στη στοματική υγιεινή, πίστευα πως πρόσεχα έστω τα βασικά. Τρομάρα μου. [/justify]





Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #193 στις: Μαΐου 21, 2018, 21:41 »
Σε ευχαριστώ, Joe, και να μην στεναχωριέσαι. Γι' αυτό είναι οι οδοντίατροι, για να τους επισκεπτόμαστε. Δεν είναι θέμα "χάλια", τα χρόνια περνάνε και αναπτύσσονται ευαισθησίες.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #194 στις: Μαΐου 21, 2018, 21:42 »
Joe είσαι πολύ αυστηρός με τον εαυτό σου. Τα δόντια γερνάνε, τα ούλα θέλουν τη δική τους φροντίδα. Κανένας οδοντίατρος, απ' όσο γνωρίζω, δεν έχει ενοχοποιήσει τον ατμό για την ουλίτιδα.

Χρειάζεται καλός  καθαρισμός κι όχι απλό πέρασμα που συνηθίζουν οι οδοντίατροι και καθημερινό μασαζάκι στα ούλα με το χέρι για να αιματώνονται σωστά. Εννοείται ότι τα μεσοδόντια βουρτσάκια και το νήμα είναι απαραίτητα.

Τώρα, αν είσαι 25 ετών, πάω πάσο  :)


[member=20916]Κώστας Άλεξ[/member] 

 Χρόνια Πολλά!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 308 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34561 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557006 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181614 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 116 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8829 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538286 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60465 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238749 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1547 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16723 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139279 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz