vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

400 επισκέπτες, 6 χρήστες
manoslykos, Jorge, Silent Baze, teo77, lagoudakis, Milarepa

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Εξ όσων γνωρίζω (έχω διαβάσει εννοώ) το Ni200 είναι "μία" από τις επιλογές για αντιστάσεις, έτσι ώστε να δουλέψουν σε TC τα mods. Η αναφορά σε αυτό, έγινε εντελώς τυχαία,αλλα ορμώμενος από το γεγονός ότι δεν είμαι fun του SubΩμ vaping, προσπαθώ να βρω "κάποιας" αντίστοιχης τιμής αντίσταση, έτσι ώστε να ελαχιστοποιήσω τις εκπλήξεις που θα με βρούν με τον πειραματισμό μου σε mods με TC. Για παράδειγμα, μην φτιάξω αντίσταση 0.03 που αντιστοιχεί σε 0.0003 σε κάνθαλ και μου έρθει κανένας "ντουβρουτζάς". Ακραίο το παράδειγμα..το γνωρίζω, απλά το αναφέρω για να αναδείξω τον προβληματισμό μου.

Η τιμή της αντίστασης στο TC δεν παίζει σπουδαίο ρόλο ούτε έχει αντιστοιχία με το Κάνθαλ. Στην ουσία η τιμή της αντίστασης μας ενδιαφέρει ώστε να σιγουρευτούμε ότι την "παίζει" το μοντάκι μας. Νομίζω ότι σε οποιοδήποτε επίπεδο μεταξύ 0.05-0.15 βγει η αντίστασή σου, θα είσαι μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος xagios

  • **
  • 167
  • Φύλο: Άντρας
  • Μου αρέσει η μοναδικότητα και όχι η μαζικότητα
Δηλαδη εγω που εκανα αντισταση με 0,13Ω Ni200 σε TC δεν εχω προβλημα ?

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας

Αρχικά πήγα να ποστάρω αλλού, αλλά εδώ νομίζω είναι σωστότερη η τοποθέτηση.


Δραττομαι της ευκαιρίας απο το σχόλιο φίλου συνατμιστή μας περί του Τιτανίου ..


 
Είναι απόλυτα βιοσυμβατό υλικό ..


Ο όρος απόλυτο, με πραγματιστικούς, βέβαιους και όχι τρέχοντες καθημερινά εναλλασόμενους επιστημονικούς όρους, δεν υπάρχει. Ποιός άλλωστε, σε μια νέα και συνεχώς ανανεούμενη ατμιστική πραγματικότητα μπορεί να χρησιμοποιήσει με σιγουριά οτιδήποτε;


Τεσπα, έχω μεγάλες αντιρρήσεις για το Τιτάνιο, έχοντας το χρησιμοποιήσει σε 2-3 διαφορετικές εφαρμογές. Για να μην πολυλογώ, το θεωρώ εντελώς ακατάλληλλο για την συγκεκριμένη εφαρμογή, λόγω της γκρίζας πούδρας που συνεχώς δημιουργείται στην επιφάνεια του (που δυστυχώς στα coils είναι δύσκολα ορατή, αλλά σε άλλες εφαρμογές είναι οφθαλμοφανής).


Πρόκειται για ένα "ζωντανό" μέταλλο και ακριβώς αυτός είναι και ο λόγος που το θεωρώ ακατάλληλο.
Σε άλλες εφαρμογές, πχ στα πλαίσια αγωνιστικών ποδηλάτων, όταν έρχεται σε επαφή με άλλα υλικά (carbon/αλουμινιο/ατσάλι), εαν δεν έχουμε εφαρμόσει στην επιφάνεια του antiseize cream, τα υλικά κολλάνε μεταξύ τους και αχρηστεύονται, λόγω αυτής της -συγχωρέστε μου την έκφραση, "ζωντάνιας", αν γίνομαι αντιληπτός.


Αν σας τύχει να χρησιμοποιήσετε ποτέ κάποιο mod/ατμοποιητή φτιαγμένο απο Ti, θα βαρεθείτε να σκουπίζετε τα σπειρώματα αφού συνεχώς θα είναι καλυμμένα με αυτή την πούδρα/μαυρίλα που παράγει ..


Τα παραπάνω είναι οι προσωπικές μου απόψεις και τίποτε παραπάνω ..  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Δηλαδη εγω που εκανα αντισταση με 0,13Ω Ni200 σε TC δεν εχω προβλημα ?

Φυσικά και δεν έχεις. Μια χαρά είσαι. :)

Αυτό που ρωτάει ο Λευτέρης αν κατάλαβα καλά είναι πώς θα προσομοιάσει το άτμισμα με ni200 σε tc με το άτμισμα σε κάνθαλ και συγκεκριμένα ωμ. Αυτό γίνεται βάση της θερμοκρασίας.  Η αντίσταση στο tc θα είναι ας πούμε κάπου στο 0.15. Για παρόμοιο άτμισμα με 1.8 ωμ και 10 watt θα είναι γύρω στους 180c ανάλογα βέβαια και το μοντάκι. Αυτό θα το δείς και μόνος σου βέβαια, όσο αυξάνεις θερμοκρασία είναι σαν να αυξάνεις watt με το κάνθαλ, κάπως έτσι.

Από εχθές ατμίζω με το UD A1 Kanthal 0.30 . Πάρα πάρα πολύ καλό σύρμα το προτείνω ανεπιφύλακτα.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Καλησπέρα παιδιά.
Έχω πάρει πρόσφατα τον πρώτο μου επισκευάσιμο και φτιάχνω απλές αντιστάσεις με σύρμα NiCr10. Φτιάχνω τέτοιες γιατί με αυτές έμαθα. Διαβάζω όμως στο φόρουμ πως σχεδόν όλοι όσοι δεν δουλεύουν tc, προτιμούν το Kanthal.  NiCr κανείς. Μπορείτε να με κατατοπίσετε στο Kanthal; Που υπερτερεί σε σχέση με το NiCr και που υστερεί; Θέλω να πω είναι καλύτερο στη γεύση;  Στην ευκολία διαχείρησης; Στην τιμή; Γιατί το προτιμάτε; Άμα το δοκιμάσω θα δω κάποια διαφορά;

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Το Kanthal εχει διαφορετικη συσταση απο το Nicr και εκει οφειλεται η διαφορα στη γευση.
Η πλειοψηφια προτιμα τη γευση του Kanthal, αλλα ειναι και μερικοι που δεν αλλαζουν το Nicr με τιποτα.
Εκτος αυτου, εχουν διαφορετικη θερμικη συμεριφορα, διαφορετικη αντισταση ανα μετρο κ.α.
Προσωπικα, θα σου προτεινα να ξεχασεις και τα δυο και να δοκιμασεις ss.

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Μα νομίζω ότι δεν μπορώ. Έχω ένα istick 30

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Μια χαρα μπορεις. Το iStick30 απο 0.5Ω και πανω δε δουλευει? Θυμαμαι λαθος?
Με ss 316L διαμετρου 0.32mm που εχω εγω βγαζω αντιστασεις γυρω στα 0.7-0.8Ω.
Γενικα υπολογιζε πως εχει τη μιση αντισταση απο το αντιστοιχο Kanthal.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Nemesis, το έχεις δοκιμάσει σε μηχανικό κι αν ναι,, σε ποια διατομή, σπείρες κ.λπ?

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Για δες. Είχα την εντύπωση πως χρειάζεται tc γιατί νομίζω πως διάβασα για κάποιο μοντ με ss mode. Τέλος πάντων λάθος μου. Με έψησες τώρα να δοκιμάσω κάτι καινούργιο.  Θενξ.

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ' ότι έχω διαβάσει το ss κάνει και για tc και χωρίς. Αυτό είναι και ένα πλεονέκτημα του. Μπορείς την ίδια αντίσταση να την παίζεις και στα δύο.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Ribot, 316L διαμετρου 0.32mm εχω και για μηχανικο φτιαχνω αντισταση με 7 σπειρες σε 2.5αρι τρυπανακι.
Η ωμικη αντισταση βγαινει γυρω στα 0.7Ω.

Αltan678, υπαρχουν συσκευες με ελεγχο θερμοκρασιας που υποστηριζουν και το ss.
Αλλα μπορεις να το δουλεψεις ανετα και χωρις ελεγχο σχεδον με ολες τις συσκευες της αγορας.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Πολύ καλό μου ακούγεται αυτό. Εγώ έχω ένα 316L 0,39mm κι ακόμη δεν το έχω δοκιμάσει σε μηχανικό
γιατί μου φαίνεται χοντρό. :hmmm: Για να δούμε :dontknow:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64284 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173382 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311028 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:05
από ThioVag
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1396 207144 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:27
από gstamatos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278992 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13128 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124006 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93107 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3959 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1195 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15643 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias