vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

521 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, bloodlessz, anetost, camber, Tazz, manoslykos, Jorge

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
κανενα προβλημα με to nichrome.απλα ναχεις στο νου σου οτι πηρωνει πιο γρηγορα και ευκολα απο κανθαλ και οτι δεν πρεπει  να το πυρωνεις
Όχι μόνο το Nichrome αλλά κανένα σύρμα, οποιουδήποτε είδους και τύπου (εκτός ίσως αυτών από Ζιρκόνιο αλλά σε αυτήν την περίπτωση εξαρτάται από την καθαρότητα του κράματος), δεν πρέπει να το πυρώνουμε γιατί δημιουργούνται επιβλαβή οξείδια, τα οποία, προφανώς, οδηγούνται στον οργανισμό μας με το άτμισμα. Εάν θέλουμε να καθαρίσουμε το σύρμα για λόγους υγιεινής είναι καλύτερο να το περάσουμε με λίγο καθαρό οινόπνευμα.

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
θεωρητικα εχεις απολυτο δικιο χρηστο.εγω συνηθως κανω ανοιχτες σποιρες και δεν εχω αναγκη για πυρωμα.αν τυχει ομως και κανεις microcoil εκει πρακτικα ενα αναμα χρειαζεται για να δεις την αντισταση γτ ειναι 99% σιγουρο οτι αρπαζει οπως ναναι αν δεν την στρωσεις

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Όχι μόνο το Nichrome αλλά κανένα σύρμα, οποιουδήποτε είδους και τύπου (εκτός ίσως αυτών από Ζιρκόνιο αλλά σε αυτήν την περίπτωση εξαρτάται από την καθαρότητα του κράματος), δεν πρέπει να το πυρώνουμε γιατί δημιουργούνται επιβλαβή οξείδια, τα οποία, προφανώς, οδηγούνται στον οργανισμό μας με το άτμισμα. Εάν θέλουμε να καθαρίσουμε το σύρμα για λόγους υγιεινής είναι καλύτερο να το περάσουμε με λίγο καθαρό οινόπνευμα.

Αυτά τα προφανή τα ξέρουμε σίγουρα από κάποια έρευνα ή είναι απλά αυτό που λέει η όποια λογική μας?

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης

Εάν δεν σου αρκεί το δικό μου πτυχίο Πολιτικού Μηχανικού και οι γνώσεις μου για την συμπεριφορά των υλικών μπορείς να ρωτήσεις οποιονδήποτε άλλον Μηχανικό ή Χημικό για να σου εξηγήσει τί παθαίνει το ανοξείδωτο ατσάλι (SS) όταν το πυρώνεις. Βέβαια, την αυτήν άποψη έχει εκφράσει και ο ΙΜΕΟ Θανάσης (GoldenGreek), τον οποίο φαντάζομαι γνωρίζεις, όπως και ο κ. Φαρσαλινός. Εν τούτοις σε προτρέπω να το ψάξεις και μόνος σου...

Επίσης, εάν η απορία που δημιουργείται έχει να κάνει με το τί συμβαίνει την ώρα που ατμίζουμε και δεν δημιουργούνται αυτά τα οξείδια η απάντηση είναι ότι κατά την διάρκεια του ατμίσματος η θερμότητα που δημιουργείται μεταφέρεται σε πολύ μεγάλο βαθμό στο υγρό, οπότε και δεν μπορεί να πιάσει μεγάλες θερμοκρασίες το σύρμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2017, 14:28 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Καλά ο imeo λέει ακόμη τον ατμό, καπνό κι ότι δεν πρέπει να κάνουμε αρώματα αλλά σκέτη βάση κι ότι το ντρίπινγκ είναι καταστροφικό και πολλά άλλα. Ο Φαρσαλινός δεν έχει ξεκάθαρη θέση και δικαιολογημένα, μεταλλουργοί υποστηρίζουν ότι είναι καλή η οξείδωση στο kanthal, ο Caravella λέει τα δικά του και ούτω καθ' εξής. Δημοσιευμένη μελέτη έχουμε ή πρέπει να αρκεστούμε στο πτυχίο του καθενός;

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης

Εάν δεν σου αρκεί το δικό μου πτυχίο Πολιτικού Μηχανικού και οι γνώσεις μου για την συμπεριφορά των υλικών μπορείς να ρωτήσεις οποιονδήποτε άλλον Μηχανικό ή Χημικό για να σου εξηγήσει τί παθαίνει το ανοξείδωτο ατσάλι (SS) όταν το πυρώνεις. Βέβαια, την αυτήν άποψη έχει εκφράσει και ο ΙΜΕΟ Θανάσης (GoldenGreek), τον οποίο φαντάζομαι γνωρίζεις, όπως και ο κ. Φαρσαλινός. Εν τούτοις σε προτρέπω να το ψάξεις και μόνος σου...

Επίσης, εάν η απορία που δημιουργείται έχει να κάνει με το τί συμβαίνει την ώρα που ατμίζουμε και δεν δημιουργούνται αυτά τα οξείδια η απάντηση είναι ότι κατά την διάρκεια του ατμίσματος η θερμότητα που δημιουργείται μεταφέρεται σε πολύ μεγάλο βαθμό στο υγρό, οπότε και δεν μπορεί να πιάσει μεγάλες θερμοκρασίες το σύρμα.
Επίσης Χρήστο να συμπληρώσω πως νομίζω ότι το μήνυμά σου απαντά σε ερώτηση:
"Μπορώ να εισπνέω τον ατμό όταν κάνω dry burn?"
Yποτίθεται ότι dry burn κάνουμε όταν δεν ατμίζουμε και σε αρχικό στάδιο στησίματος.΄Όταν αργότερα μπαίνει βαμβάκι και αυτό τροφοδοτείται με υγρό, έχουμε τα αποτελέσματα που αναφέρεις? 

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Δεν καταλαβαίνω γιατί το πήρες προσωπικά. Εγώ ρώτησα αν υπάρχει συγκεκριμένη έρευνα πάνω σε αυτό που αναφέρεις με τόση σιγουριά. Η απάντηση αν κατάλαβα καλά είναι "όχι αλλά πάνε ρώτα όποιον θες και ψάχτο μόνος σου" υποθέτοντας πως δεν το έχω ψάξει ήδη.

Ο Φαρσαλινός έχει αναιρέσει την δήλωση του λόγω έλλειψης στοιχείων και έρευνας. Για τον Ιμεο και τα χρυσά αυγά του καλύτερα να μην πω την γνώμη μου.

Και σόρι αλλά το πτυχίο του πολιτικού μηχανικού δεν μου λέει και πολλά πάνω στο θέμα που συζητάμε.

Για να προλάβω παρεξηγήσεις, δεν ισχυρίζομαι πως ισχύει το αντίθετο, αλλά πως στην πραγματικότητα δεν ξέρουμε.

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Το μόνο που δεν ξέρουμε στην πραγματικότητα είναι ο βαθμός πρόσληψης των οξειδίων από τους πνεύμονες. Η παραγωγή τους είναι δεδομένη εκ της φύσεως του υλικού (π.χ. SS = κράμα σιδήρου, χρωμίου κλπ). Αντιγράφω από εδώ : «Περικρυσταλλική διάβρωση (intergranular corrosion) Η περικρυσταλλική διάβρωση συμβαίνει όταν ο ωστενιτικός* ανοξείδωτος χάλυβας εκτίθεται σε θερμοκρασίες μεταξύ 550 και 850°C και σχηματίζονται καρβίδια του χρωμίου (Fe, Cr)23 C6 γύρω από τους κρυστάλλους του κράματος. Τα καρβίδια αυτά αντικαθιστούν το οξείδιο του χρωμίου και έτσι ο χάλυβας χάνει την προστασία του. Με άλλα λόγια, ενώ αυξάνει έντονα η περιεκτικότητα του χρωμίου στο καθίζημα των καρβιδίων, μειώνεται ταυτόχρονα η διάχυσή του στον ωστενίτη καθιστώντας την περιοχή που συνορεύει με τα καρβίδια ευάλωτη σε διαβρωτικό περιβάλλον, δεδομένου του ρόλου που επιτελεί το χρώμιο στην παθητικοποίηση του μετάλλου. Η περικρυσταλλική διάβρωση μπορεί να είναι το αποτέλεσμα συγκόλλησης ή θερμικής διαμόρφωσης σε ακατάλληλη θερμοκρασία. »
*Ωστενιτικός είναι ο χάλυβας κατηγορίας 30Χ (304L κλπ).

Από εκεί και πέρα, προφανώς και ο καθένας μπορεί να επιλέξει να αγνοήσει αυτόν τον κίνδυνο. 

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Το μόνο που δεν ξέρουμε στην πραγματικότητα είναι ο βαθμός πρόσληψης των οξειδίων από τους πνεύμονες.

Α τίποτα σημαντικό, οκ.

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης

Δικαίωμα του καθενός να κρίνει εάν δεν είναι τόσο σημαντική η ενδεχόμενη μηχανική καταπόνηση των πνευμόνων από τα σωματίδια των οξειδίων αυτών σε σχέση με την είσοδό τους στο κυκλοφορικό, όπως, επίσης, είναι δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ότι μετά από 1 εβδομάδα χρήσης της συγκεκριμένης αντίστασης δεν θα έχει εισπνεύσει καθόλου οξείδια. Προφανώς χρειάζεται περαιτέρω διερεύνηση, μόνον που, ως συνήθως, το πρώτο που θα ακουστεί στις ειδήσεις θα είναι: «Καρκινογόνο το Η.Τ. λόγω των οξειδίων που παράγονται!», πριν καν προλάβει κανείς να ψελλίσει ότι δεν παράγονται πάντα οξείδια ή ότι δεν χρησιμοποιούν όλοι τα σύρματα με τέτοιον τρόπο που να ευνοείται η παραγωγή τους. Στο ενδιάμεσο, το μόνο που χρειάζεται να κάνουμε είναι απλώς να αποφύγουμε το αναψοκοκκίνισμα του σύρματος για πολλή ώρα (υπάρχει τρόπος ώστε να μπορεί κανείς να ελέγξει τα hotspots χωρίς να πιάσει τόσο μεγάλες θερμοκρασίες - π.χ. διακοπτόμενη παροχή ρεύματος ώστε ίσα ίσα που να αρχίσει να κοκκινίζει το σύρμα).  

Τέλος πάντων...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2017, 23:36 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Δεν διαφωνώ με τα παραπάνω. Διαφωνώ με το να λέμε με σιγουριά πράγματα που δεν έχουν αποδειχθεί από έρευνες. Με αυτό τον τρόπο δεν είμαστε καλύτεροι από αυτούς που θα πουν «Καρκινογόνο το Η.Τ. λόγω των οξειδίων που παράγονται!» χωρίς να έχουν στοιχεία.

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης


Η μόλυνση των πνευμόνων με αμίαντο* χρειάζεται καμιά δεκαετία και βάλε για να εξελιχθεί σε καρκίνο. Σημειωτέον ότι λόγω μεγέθους ο αμίαντος δεν απορροφάται από το αίμα αλλά προκαλεί βλάβες λόγω τριβής. Ζητώ συγγνώμη εάν δεν είμαι διατεθειμένος να περιμένω 10 χρόνια για να φανούν τα αποτελέσματα των ερευνών, όπως και για την απόλυτη προτροπή μου στην αποφυγή της πύρωσης.
*Έχει ενδιαφέρον η ιστορία της σύνδεσης του αμιάντου με τον καρκίνο του πνεύμονα αλλά δεν είναι της ώρας...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2017, 23:39 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Συγχωρεμένος.

Αποσυνδεδεμένος dimgoua

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Και μια που το έφερε η κουβέντα  :tongue_2: :tongue_2: κάπου εδώ στο φόρουμ είχε πάρει το μάτι μου ότι δεν κάνει να χρησιμοποιούμε σύρματα  nichrome με μηχανικό ισχύει ;
Την έχω καταβρεί  με αυτά εδώ και τώρα ''ψιλοσκιαχτηκα'' που το διάβασα  :confused1: :confused1: :confused1:

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Εάν έχεις τρόπο να ελέγχεις την μέγιστη θερμοκρασία που θα πιάσει το Nichrome με το μηχανικό τότε δεν υπάρχει θέμα. Από όσο ξέρω, όμως, στο μηχανικό δεν έχεις και πολλές επιλογές ελέγχου τέτοιου είδους...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 17 8319 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:56
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180614 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33965 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536244 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59784 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237458 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 584 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15629 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136129 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085323 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35415 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10244 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12