vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

115 επισκέπτες, 8 χρήστες
bakoulini, maprix, manoslykos, I.P, bloodlessz, tibolaso, camber, Milarepa

Twitter

Ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ένα προϊόν σε εξέλιξη

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ένα προϊόν σε εξέλιξη
« Απάντηση #15 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2009, 18:22 »
Ένα τσιγαράκι με μίνι φούρνο μικροκυμάτων αντί για αντίσταση, ίσως να ήταν η λύση. Το καλό είναι ότι το πλαστικό δεν καίγεται στα μικροκύματα (τα περισσότερα τουλάχιστον) οπότε τέρμα και με τον καψαλισμένο πολυεστέρα.

Αποσυνδεδεμένος andreas_scorpio

  • **
  • 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ένα προϊόν σε εξέλιξη
« Απάντηση #16 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2009, 18:30 »
το γνωρίζω γιά τις μπαταρίες, όπως επίσης όμως, γνωρίζω πως 3 μπαταρίες evo κλείσαν τούς 3 μήνες καί πάνε γιά τον 4ο -μία έχει ήδη πεταχτεί  :) , καλή αναλογία, δεν νομίζεις?
Με βαση αυτα που θα θελα (ο καθενας μας πιστευω) απτο ητ μου,οχι,για μενα δεν ειναι καλη αναλογια
Θα ηταν προτιμοτερο να πληρωνα μια φορα 300Ε αλλα να μην μου χαλασει ποτε η μπαταρια και γενικοτερα να μην βρεθω ξαφνικα με χαλασμενες μπαταριες και ατμ. και να περιμενω να μου το αλλαξουν κ.ο.κ,τα γνωστα που περναμε ολοι μας  :angry_orange:
'οταν ξεκίνησα πρίν λίγο καιρό, είπα πως το βασικό είναι να μην χαλάω περισσότερα από όσα χάλαγα με το κ. τσιγάρο. μέχρι τώρα αυτό συμβαίνει. άρα ..
Ολοι ελπιζαμε σαυτο πριν ξεκινησουμε,αν και για μενα ο σημαντικοτερος λογος ηταν πως βαρεθηκα να ζω με το κανονικο τσιγαρο και τις συνεπειες του.Φυσικα στο δρομο διαπιστωνεις πως η αλλαγη στην ποιοτητα ζωης ειναι δραματικη,οποτε και το οικονομικο δεν σε απασχολει τοσο

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ένα προϊόν σε εξέλιξη
« Απάντηση #17 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2009, 18:37 »
@andreas

μα μην ξεχνάς τις φορτίσεις. όταν τις φορτίζω 2 φορές την ημέρα επί τόσο επί   κλπ
δεν γίνεται αλλοιώς.
γιά κάντο αυτό καί στο κινητό με την μπαταριάρα καί τα τόσα χρόνια πίσω του.

(έχω δηλώσει "φουγάρο" άρα μιλάω γιά χρήση πού άλλοι θα την κάνουνε σε έναν χρόνο. μπαίνει καί αυτή η παράμετρος).

μα καί εγώ θα έμενα έτσι ή αλλοιώς, όμως κάποιοι -ίσως οί περισσότεροι- αυτό έχουν σαν βάση όταν ξεκινάνε. (δεν λέω γιά κάποιον πού θέλει τρόπο να κόψει το τσιγάρο "καπνίζοντας")

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ένα προϊόν σε εξέλιξη
« Απάντηση #18 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2009, 21:07 »
Φίλε Undertaker θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω κάθετα.

Σαν καταναλωτής θέλω να αγοράζω ένα προϊόν.
Η εταιρεία είναι υποχρεωμένη να μου πει ( π.χ στην ιστοσελίδα της η στο διαφημιστικό φυλλάδιο )  εκ των προτέρων όλα τα χαρακτηριστικά του και τις ιδιότητες του και βάση αυτών  να αποφασίσω αν θα το αγοράσω η όχι.
Και από τη στιγμή που θα το αγοράσω είμαι υποχρεωμένος να ακολουθήσω τις οδηγίες χρήσεως.
Δεν είμαι υποχρεωμένος ούτε να  κάνω πατέντες ούτε να ψάχνω στο internet για να δω πως θα το κάνω να δουλέψει, σωστά.

Μαζί σου!
Κι'εγω θα ήθελα πάρα πολύ το να ξέρω εκ των προτέρων το τι μπορεί να κάνει (ή να μην κάνει) ενα προϊόν πριν το αγοράσω....
Απο κει και πέρα όμως, υπάρχουν κάποια πράγματα που "λέγονται" και κάποια που "δεν λέγονται"...

ΠΧ: Ενα από τα best seller της ελληνικής αγοράς είναι το EVO. Πολύ καλό! Σχεδόν απροβλημάτιστο. Εχει όμως ενα ελλάτωμα: Ευαίσθητες μπαταρίες στους ήχους και στον αέρα.
Εσένα μπορεί αυτό να μην σε ενδιαφέρει, εμένα όμως με "χαλάει". Αν ψάξεις λοιπόν το site της intellicig, ή το manual του evo, δεν θα βρεις πουθενα να αναφέρει πως σε δυνατους ήχους και αέρα. Είναι "κοροϊδία" αυτό;
Κατα την δική μου άποψη όχι. Γιατι είναι κάτι που αλλοτε συμβαίνει, άλλοτε όχι. Αλλους τους ενοχλεί, αλλους όχι. κ.ο.κ.
Το Black Line αμα το παραγεμίσεις σου νοτίζει με υγρό τα δάχτυλα. Αναφερεται πουθενά; Οχι...
Το Titan 510 υπερθερμαίνεται, το 801 της Ryan εχει ψηλό ατομαίζερ που καμμια φορά "καιει" τον πολυεστέρα, το Janty Stick κολλάει το κουμπί του...
Δεν υπάρχει ουτε ενα e-cig που να μην έχει πρόβλημα. Ουτε ένα! Και αυτα τα προβλήματα δεν υπάρχει περίπτωση να τα βρεις γραμμένα στο site κανενός αντιπροσώπου.

Κακώς; Κάκιστα!!!!!
Εδω λοιπόν ερχεται το φορουμ μας, και τα λοιπά φορουμ του χώρου. Διαβάζεις, ρωτας, κρίνεις και μετά αγοράζεις (ή δεν αγοράζεις) ανάλογα με το δικό σου κριτίριο.

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ένα προϊόν σε εξέλιξη
« Απάντηση #19 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2009, 22:48 »
.... Διαβάζεις, ρωτας, κρίνεις και μετά αγοράζεις (ή δεν αγοράζεις) ανάλογα με το δικό σου κριτίριο.

Κι εγώ πιστεύω ότι είναι υποχρέωση και του καταναλωτή να ενημερώνεται για το προιόν το οποίο σκεφτεται να αγορασει και να χρησιμοποιήσει.
Δεν ταιριάζει πλέον αυτό το "άλλα μου λέγατε στο site"
Νομίζω ότι πρέπει να είμαστε "ενεργοποημένοι" και ενημερωμένοι
και όχι παθητικοί αποδέκτες της διαφήμισης και του μαρκετινγκ.
Ενημερώθηκα από αυτό το φορουμ και από άλλα του εξωτερικού για το η.τ., οπότε ήξερα τί με περίμενε με την κάθε μία από τις συσκευές
Αν δεν είχα ενημερωθεί, αν δεν ήξερα, θα είχα πάρει κάποια  συσκευή και σίγουρα
θα στράβωνα με κάτι. Όποια συσκευή και να΄χα πάρει.
Και το χειρότερο είναι πως θα ένιωθα και προδωμένος.
Πως θα με είχαν πιάσει κορόιδο.
Οπότε μάλλον θα τα είχα βάλει με τον εαυτό μου. Επειδή πρώτα δεν είχα ενημερωθεί.
Σίγουρα φταίνε και οι εταιρίες για την απόκρυψη των αρνητικών αλλά κι εμείς γιατί δεν πρέπει να είμαστε παθητικοί.

Το μόνο που ήθελα να πω πάντως, είναι ότι προσωπικά αισθάνομαι ικανοποίηση βλέπωντας τις γοργές εξελίξεις στο η.τ. ,πάντα προς το καλύτερο και στην βελτιστοποίηση των συσκευών.
Δεν είμαστε πειραματόζωα. όχι καθόλου.
Είμαστε συνιδρυτές μιας επανάστασης,
συμμέτοχοι σε μία αλλαγή της παγκόσμιας υγείας!(μιλάμε ότι οι καπνιστές΄είναι Δισσεκατομύρια! και αυτοί που χάνουν τη ζωή τους αμέτρητοι.)
Αυτήν λοιπόν την επαναστατική  ιδέα, αυτήν την επανάσταση θέλω να τη βοηθήσω όσο μπορώ... 
Ως δοκιμαστής τεχνολoγίας, ως χρήστης, ως ότι χρειάζεται.
Διότι βλέπω ότι "δεν πάνε να μας φάνε τα λεφτά"
Προσπαθούν. Και εξελίσονται. Και γίνονται καλύτεροι.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 13, 2009, 23:29 από sktoris »

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ένα προϊόν σε εξέλιξη
« Απάντηση #20 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2009, 23:34 »
Συμφωνώ σε όσα λες. Η μόνη μου "αντίρρηση" είναι ίσως αυτό:
Προσπαθούν. Και εξελίσονται. Και γίνονται καλύτεροι.

Το να φτιάξεις μια μπαταρία που κρατάει μισή ώρα παραπάνω ή ενα ατομάιζερ που να αντέχει ενα μήνα αντί 15 μέρες δεν είναι εξέλιξη. Ειναι βελτίωση.

Δυστυχώς οι κατασκευαστές εχουν αράξει στην λογική του "ενα σωλήνα να μοιάζει με τσιγάρο", με αποτέλεσμα να εκστασιαζόμαστε με την παραμικρή (πραγματικη) αλλαγή...

Την ίδια ώρα που απλοί χρήστες με τις δικές τους ιδιοκατασκευές κάνουν πραγματικά θαυματα, μου φαίνεται "κουφό" το να μην μπορουν (ή να μην θέλουν; ) να κάνουν το ένα βήμα παραπάνω οι εταιρίες, που στην τελική εχουν και πολύ περισότερους πόρους για ερευνα και ανάπτυξη....

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ένα προϊόν σε εξέλιξη
« Απάντηση #21 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2009, 23:47 »
γιατί οί εταιρίες, απευθύνονται στούς πολλούς.
φαντάζεσαι να έβγαζε εταιρία κάτι σαν τού Θάνου? θα χρειαζόντουσαν ... σχεδιαστές, ερευνητές κλπ γιά κάτι το οποίο δεν θα είχε καθόλου σίγουρη εμπορική πορεία.

ενώ τώρα? τσιγάρο, πούρο, πίπα καί είμαστε οκ.

(επειδή αυτό δεν είναι διαφωνία αλλά ... συμφωνία  :)  καί βέβαια δεν καταλαβαίνω πως το 2010 με τόσα χρόνια πίσω τους σε μπαταρίες λιθίου δίνουν τέτοιες φτηνολύσεις πού τις πληρώνουμε πανάκριβα -δες πόσο έχουν μπαταρίες άλλων συσκευών. καί μην μού πείτε γιά το "νέο ηλ. τσ. γιατί μιλάμε απλά γιά ... μπαταρίες")

EDIT: γιατί λιθίου καί όχι ας πούμε μία επαναφορτιζόμενη 3Α. -ναί ξέρω γιατί, αλλά καί εκείνη η μέρα θάρθει κάποτε  ;)

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ένα προϊόν σε εξέλιξη
« Απάντηση #22 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2009, 01:05 »
Νομίζω ότι οι ελληνικές εταιρίες κάνουν ότι μπορούν  και πραγματικά θέλουν να μας προσφέρουν ότι καλύτερο.Σίγουρα δεν έχουμε και τα καλύτερα ή τελειοτερα e-cig όμως φαίνεται η προσπάθεια για κάτι παραπάνω.
Κάποιος φίλος όταν του είπα την τιμή για το e-cig που έχω γέλασε και με είπε κορόιδο,βρήκε ένα άλλο στο internet με 10 ευρώ από Κίνα και μετά από 2-3 μέρες με πλάκωσε στις ερωτήσεις και στις απορίες,εκεί δεν υπαρχει εξέλιξη ούτε καν εξυπηρέτηση.
Εξέλιξη θα υπάρχει όταν οι εταιρίες θα βλέπουν και τις δικιές μας απαιτήσεις και όταν θα υπάρχει ανταγωνισμός όπως στην αγορά αυτοκινήτου που αναφέρατε προηγουμένως.
Οσο για το πως πλασσάρεται κάθε προιόν ας μη γελιόμαστε,βλέπεις τις διαφημίσεις ενός απορυπαντικού και σου τάζει άψογη καθαριότητα και λευκό που αστράφτει αλλά τελικά μόνο αυτό που δεν κάνει,και άλλα πολλά παραδείγματα.
Η μπαταρία είναι κάτι που κι εγώ δεν κατάλαβαίνω παρόλο που δεν είμαι εξπέρ,πιστεύω κι εγώ ότι θα μπορούσαν να τις βελτιώσουν,γιατί δεν το κάνουν............???

Αποσυνδεδεμένος kiki301

  • **
  • 101
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ένα προϊόν σε εξέλιξη
« Απάντηση #23 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2009, 01:19 »
Η μπαταρία είναι κάτι που κι εγώ δεν κατάλαβαίνω παρόλο που δεν είμαι εξπέρ,πιστεύω κι εγώ ότι θα μπορούσαν να τις βελτιώσουν,γιατί δεν το κάνουν............???
[/quote]

γιατι πολυ απλα αν βγαλουν απο τωρα την ΄τελεια΄ μπαταρια κατα καποιο τροπο δεν θα κινειται η αγορα. Παρε για παραδειγμα τα κινητα, συχνα αυτα που εχουν πολλες δυνατοτητες ΄πασχουν΄ απο μπαταρια. Προσωπικα πιστευω οτι σε κανα 6μηνο ας πουμε θα βγει μπαταρια που θα κραταει μιση ή μια μερα. Για μας θα μας φανει κατι το απιστευτο αλλα για αυτον που θα δοκιμαζει τοτε για 1η φορα η.τ. παλι θα λεει οτι κραταει λιγο. Ειναι και κατα καποιο τροπο νομος της αγορας, να βγαινει το προϊον με λειτουργιες που σταδιακα εξελισονται (π.χ. μπαταρια που θα κραταει μια μερα)

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ένα προϊόν σε εξέλιξη
« Απάντηση #24 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2009, 01:27 »
εγω παντως λεω για κατασκευαστριες εταιριες.
και ελληνικες δενυπαρχουν

μονο αψογες αντιπροσωπειες υπαρχουν

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ένα προϊόν σε εξέλιξη
« Απάντηση #25 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2009, 01:32 »
Από ό,τι έχω διαβάσει ως τώρα, οι τεχνολογία των μπαταριών λιθίου δεν μπορεί να προσφέρει περισσότερα για την ώρα. Δυστυχώς το μέγεθος παίζει ρόλο. Δεν μπορείς να έχεις πολλά mAh σε μικρό μέγεθος.

Μην τις συγκρίνετε με άλλες ΑΑ κτλ. του 1,5 volt. Οι μπαταρίες των η.τ. είναι 3,7 volt με αποτέλεσμα να τελειώνουν γρηγορότερα.
Γι' αυτό όλα το Mod έχουν μεγάλες (σε όγκο) μπαταρίες.

Εκτός αν βγάλουν καμιά μπαταρία με άλλη τεχνολογία.

Αποσυνδεδεμένος kiki301

  • **
  • 101
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ένα προϊόν σε εξέλιξη
« Απάντηση #26 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2009, 01:45 »
δεν ειμαι ειδικη σε θεματα μπαταριων αλλα αναφερω ενα απλο π.χ.: η nobaco αρχικα ειχε την μπαταρια των 180 μιλιαμπερ και τωρα εβγαλε αυτη των 280, εστω και αν μεγαλωσε κατα 2 εκ. Θεωρητικα πιστευω πως παντα υπαρχουν δυνατοτητες εξελιξης. Δεν πιστευω δηλ. οτι σε ενα χρονο απο τωρα θα κυκλοφορουν ακομα οι ιδιες μπαταριες :)

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ένα προϊόν σε εξέλιξη
« Απάντηση #27 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2009, 01:55 »
Πάντως εκτός από τα γνωστά τερτίπια της φόρτισης των μπαταριών κάθε λίγες ώρες, εγώ πρέπει να είμαι πολύ τυχερος  :)
Με το evo το μόνο που άλλαξα (δωρεάν) ήταν μία μπαταρία ελαττωματική και από το 901 εδώ και 3 μήνες τίποτα  :D
Βέβαια, να διευκρινήσω οτι χρησιμοποιώ τους ατμ ενναλάξ (4 για το έβο και 6 για το 901) και έχω γύρω στις 10 μπαταρίες συνολικά (4 για το εβο και 6 για το 901)  :)

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ένα προϊόν σε εξέλιξη
« Απάντηση #28 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2009, 02:01 »
εγω παντως λεω για κατασκευαστριες εταιριες.
και ελληνικες δενυπαρχουν

μονο αψογες αντιπροσωπειες υπαρχουν
Ναι έχεις δίκιο,απλά είδα ότι στις ελληνικές αντιπροσωπείες υπάρχει ενδιαφέρον για εξέλιξη αν μπορούσαν,αλλά στις κατασκευάστριες βλέπω ότι προχωρούν με αργό ρυθμό σαν να επαναπαύονται με κάτι που βγάζουν και περιμένουν αρκετά μέχρι που να βγάλουν κάτι άλλο.
Και το μέγεθος παίζει ρόλο όπως λέει ο Ατμός,θα μου άρεζε μια μπαταρία με μεγάλη αυτονομία αλλα να είναι και σε βολικό μέγεθος,βλέπω τις ιδιοκατασκευές των παιδιών στο φόρουμ  και ζηλέυω αλλά κολλάω στο μεγεθός τους.

Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ένα προϊόν σε εξέλιξη
« Απάντηση #29 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2009, 13:20 »
Μια και ανοιξα το θεμα θα ηθελα να πω, οτι τελικά επικοινώνησα με την εταιρεια,
και με εξυπηρετισαν άμεσα, αλλάζοντας το με  το Black Line.
Αν μη τι άλλο είμαι υποχρεωμένος να παραδεχτώ ότι φέρθηκαν
άψογα και επαγγελματικά!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 73 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 103 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20469 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280324 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207820 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173884 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312517 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13685 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124522 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93443 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4138 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix