vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

71 επισκέπτες, 3 χρήστες
bloodlessz, JohnDag, manoslykos

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1725 στις: Δεκεμβρίου 01, 2016, 10:35 »
Η απάντηση είναι απλή.
Με το που θα μπει ο φόρος στις μηδενικές "βάσεις", θα γίνουν ασφαλιστικά μέτρα από τους έμπορους η.τ. επειδή το ίδιο προιόν θα πωλείται στα φαρμακεία χωρίς φόρο.
Ποντάρω τα λεφτά μου ότι το αποτέλεσμα θα είναι να μπει φόρος και στις βάσεις των φαρμακείων αντί να μην μπει φόρος πουθενά.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1726 στις: Δεκεμβρίου 01, 2016, 10:37 »
Συγνώμη αν παρουσιάζω έλλειμμα κατανόησης, αν ξέρει κάποιος σιγουρα, θα μπει φόρος και στην γλυκερίνη του φαρμακείου που αγοράζουμε σήμερα με 4-5 ευρώ;

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1727 στις: Δεκεμβρίου 01, 2016, 10:39 »
κατάλαβα
καβάντζα για 2 χρονια (το λιγότερο) λοιπόν και βλέπουμε μέχρι τότε ίσος αλλάξει κάτι προς το καλύτερο
τώρα μένει να δούμε τι θα γίνει με τα αρώματα
θα μπει άραγε φόρος και στα αρώματα ζαχαροπλαστικής με την ίδια λογική?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1728 στις: Δεκεμβρίου 01, 2016, 10:39 »
Mimis, διάβασε το προηγούμενο ποστ μου και θα καταλάβεις.

kotsos75, στα αρώματα όχι δεν θα μπει φόρος.

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 01, 2016, 10:49 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1729 στις: Δεκεμβρίου 01, 2016, 11:08 »
Να μην ξεχάσουν να φορολογήσουν το wfi, τις σύριγγες, τις ζυγαριές και τον κοπανιστό αέρα....

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1730 στις: Δεκεμβρίου 01, 2016, 11:11 »
δηλαδη αν καταλαβα καλα την ζημια θα μας την κανουν τα ασφαλιστικα μετρα.για αλλα μια φορα οι καταστηματαρχες κοιτανε μονο το προσωπικο τους συμφερον :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1731 στις: Δεκεμβρίου 01, 2016, 11:18 »
Τρύφωνα, δυστυχώς από πληροφορίες που έχω φαίνεται ότι η εφαρμογή του φόρου θα ισχύσει και σε προϊόντα που είναι ήδη σε στοκ.
Κοινώς, αν ένα κατάστημα έχει στοκ από υγρά και βάσεις, την 31/12 το πουλάει χωρίς το νέο φόρο ενώ την 1/1 με τον νέο φόρο.
Προσωπικά εδώ και ένα μήνα αγοράζω ότι αντέχω σε βάσεις και υγρά, τουλάχιστον να έχω μια καβάτζα για λίγους μήνες.
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω για άλλη μια φορά ε? ;D
Ο λόγος είναι το ότι δεν προβλέπεται διαδικασία απόδοσης τέτοιου φόρου, ούτε από λιανοπωλητές, ούτε από χονδρέμπορους. Η διαδικασία απόδοσης φόρων τέτοιου είδους (είτε λέγεται ΕΦΚ, είτε οτιδήποτε άλλο σε αυτό το στυλ, όχι ΦΠΑ δηλαδή), έχει ως εξής:
Ο παραγωγός, προσέρχεται στο Τελωνείο και δηλώνει την παραγωγή του με την προβλεπόμενη διαδικασία και καταβάλλει το φόρο που αναλογεί. Το ίδιο ισχύει και για τον εισαγωγέα, ο οποίος καταβάλλει το φόρο με τον εκτελωνισμό. Εναλλακτικά, μπορεί και ο παραγωγός αλλά και ο εισαγωγέας, να εισαγάγουν το προϊόν σε φορολογική αποθήκη, οπότε και παραμένει ατελές μέχρι να βγει από τη φορολογική αποθήκη. Για να προλάβω την ερώτηση, εφόσον η εισαγωγή γίνεται από χώρα ΕΕ, η καταβολή του φόρου διασταυρώνεται με τα δηλωθέντα σε VIES και Intrastat.
Γνώμη μου είναι ότι δεν θα μπορέσουν να φορολογήσουν τις VG & PG του φαρμακείου. Είναι αδύνατον να φορολογήσεις κάτι αναλόγως χρήσης. Ότι ασφαλιστικά μέτρα και να καταθέσουν οι έμποροι, δεν υπάρχει δικαστήριο που θα τους δικαιώσει καθώς πρόκειται για ένα προϊόν το οποίο δεν προορίζεται για άτμισμα και έχει χίλιες δυο χρήσεις για τις οποίες προοριζόταν πολύ πριν ανακαλυφθεί το ατμίζειν! Πες για παράδειγμα ότι έχεις στο αυτοκίνητό σου ένα Γαλλικό κλειδί. Υπάγεται στο Νόμο περί όπλων?  :) Αντιθέτως, αν αποπειραθούν να τις φορολογήσουν με αυτό το σκεπτικό, προβλέπω ασφαλιστικά μέτρα από πολλές άλλες επιχειρήσεις οι οποίες χρησιμοποιούν PG/VG ως πρώτη ύλη για τις παρασκευές τους, και εκεί θα κερδίσουν καθώς πάμε σε αθέμιτο ανταγωνισμό αφού τα εισαγόμενα προϊόντα που περιέχουν PG/VG θα είναι σαφώς πιο φτηνά. Από την άλλη, αν τις φορολογήσουν χωρίς να αναφέρουν ότι υπάγονται στο φόρο υγρών αναπλήρωσης(μου κάπνισε και τα φορολόγησα ρε αδερφέ! Όπως τον καφέ ένα πράμα!), δεν τρέχει μία από νομικής πλευράς.
Και έχω και άλλη μια επιφύλαξη: Δεν γνωρίζω κατά πόσο τα φαρμακεία έχουν δικαίωμα να εμπορεύονται είδη τα οποία υπάγονται σε οποιονδήποτε λοιπό φόρο ή τέλος εκτός ΦΠΑ, και γενικά καταναλωτικά είδη τα οποία δεν έχουν απδεδειγμένες ευεργετικές επιδράσεις και δεν διατίθενται για θεραπευτικούς λόγους. Από την άλλη αυτοαναιρούμαι, λέγοντας ότι εδώ πουλάνε είδη μακιγιάζ...

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1732 στις: Δεκεμβρίου 01, 2016, 11:18 »
Αντώνη, επίτρεψε μου να σου πω ότι το βλέπεις λίγο μονόπλευρα.
Τα ασφαλιστικά μέτρα έχουν δύο πιθανά αποτελέσματα. Το ζητούμενο, το οποίο είναι να μην μπει ο φόρος στις μηδενικές και το κακό ενδεχόμενο να μπει παντού.
Εσύ αν είχες κατάστημα και πούλαγες πχ πατάτες με φόρο, θα ήθελες ο διπλανός σου να τις πουλάει αφορολόγητες?

Τρύφωνα, είσαι σαφώς ειδικός στο θέμα και δεν διαφωνώ σε τίποτα με ότι γράφεις επ' αυτού.
Εγώ μεταφέρω πληροφορίες από γνωστούς μου στο εμπόριο, οι οποίοι συμμετέχουν στις διαβουλεύσεις με το κράτος και αυτά που γράφω είναι αυτά που τους έχουν πει οι επίσημοι κρατικοί φορείς. Και αυτό που μου λένε για τον φόρο είναι αυτό που έγραψα, ότι μέχρι τώρα φαίνεται πως από 1/1 ακόμα και το στοκ που έχουν θα πρέπει να το πουλάνε με τον νέο φόρο. Πιθανώς να αλλάξει, πιθανώς και όχι.
Και να ρωτήσω ως αδαής περί των φορολογικών. Γιατί λοιπόν τα καταστήματα η.τ. να μη φέρουν και αυτά γλυκερίνες και προπυλενογλυκόλες που να μην πλασάρονται ως βάσεις ατμίσματος αλλά ως λιπαντικά για τα o-rings?



« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 01, 2016, 11:39 από thenetpoet »

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1733 στις: Δεκεμβρίου 01, 2016, 11:29 »
φιλε το ειπα και εχθες.την γλυκερινη και την προπυλενογλυκολη τα φαρμακεια δεν την εχουν για να πουλανε σε εμας τους ατμιστες,τα χρησιμοποιουν για να φτιαχνουν φαρμακευτικα σκευασματα.το οτι μας εξυπηρετει αυτο δεν εχει κανενα αλλο ρολο εκτος απο την τσεπη μας.αν ακριβηνει η γλυκερινη σκεψου ποσα φαρμακευτικα σκευασματα θα ακριβηνουν.και στο ξαναλεω οτι δεν αντιλεγω μαζι σου μπορει να γινει :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1734 στις: Δεκεμβρίου 01, 2016, 11:39 »
Και να ρωτήσω ως αδαής περί των φορολογικών. Γιατί λοιπόν τα καταστήματα η.τ. να μη φέρουν και αυτά γλυκερίνες και προπυλενογλυκόλες που να μην πλασάρονται ως βάσεις ατμίσματος αλλά ως λιπαντικά για τα o-rings?

Θεωρητικά, μπορούν να το κάνουν μια χαρά. Αρκεί να είναι η κλασσικές του φαρμακείου και όχι Βάσεις! Εδώ φυσικά, θα πρέπει να ελεγχθεί αν ο ΚΑΔ της εφορίας τους επιτρέπει την πώληση PG και VG στην "φαρμακευτική" τους μορφή. Αν θεωρούνται εμπορικά ως φαρμακευτικό προϊόν, τότε δεν μπορούν σίγουρα. Αν είναι είδος Γενικού Εμπορίου, τότε κανένα απολύτως πρόβλημα. Μέχρι στιγμής τουλάχιστον, που δεν υπάρχει εξειδικευμένος ΚΑΔ για τα καταστήματα εμπορίου ατμιστικών ειδών (αλλά τον ΚΑΔ 95.29.11.04 "Υπηρεσίες επισκευής καπέλων" μια χαρά τον κρατάνε στη λίστα).

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1735 στις: Δεκεμβρίου 01, 2016, 11:54 »
Με τέτοιες περιγραφές σε e-shops φαρμακείων, λέτε να μη μπει φόρος? :)


Πάντα έχει δύο πλευρές το νόμισμα...

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1736 στις: Δεκεμβρίου 01, 2016, 11:59 »
Μολις πηρα τηλεφωνο τον φαρμακοπειο μου για να βαλω παραγγελια vg και με ρωτάει "καλα ποτε την τελειωσες την προηγουμενη?"και  του λεω "το και το" διαβασα  και τον επιασαν τα γελια ,  μου λεει λοιπον "ξερεις ποσα σκευασματα και ποση καταναλωση γλυκερινης και προπυλενογλυκολης κανω τον μην μηνα?","δεν γινονται αυτά!"
Το λογικοτερο είναι να μην φορολογισουν τις μηδενικες λεω εγω αλλα για καλου καkου πηρα και 2 κιλα vg(βλέπεται ειχα προμυθευθει μονο μεγαλης περιεκτικότητας νικοτίνης βαση γιατι ελεγα αποκλειετε να φορολογησουν τις φαρμακευτικες αλλα με αυτους τσ'χαζους η μαλλον επικινδυνους που μπλέξαμε  όλα να τα περιμενεις!).

Αποσυνδεδεμένος interisti

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
  • Inhale the future... exhale the past!
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1737 στις: Δεκεμβρίου 01, 2016, 12:03 »
Με τέτοιες περιγραφές σε e-shops φαρμακείων, λέτε να μη μπει φόρος? :)
(Image removed from quote.)

Πάντα έχει δύο πλευρές το νόμισμα...


Δηλαδή σε ένα μήνα η συγκεκριμένη μηδενική βάση 1λτ θα πωλείται στα 130Ε? :))

Διόρθωση παραθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 01, 2016, 23:55 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1738 στις: Δεκεμβρίου 01, 2016, 12:04 »
Valsam για να παραφράσω:
Είπε ο βενζινοπώλης, ξέρεις πόσα λίτρα πετρέλαιο καίει ο κόσμος το μήνα για θέρμανση? Πόσα λίτρα βενζίνη για μετακίνηση, μεταφορές, κτλ. Πόσα προϊόντα είναι παράγωγα πετρελαίου? Δεν γίνεται να αυξήσουν το φόρο σε αυτά τα πράγματα...

interisti, εκεί θα πάει αν ισχύσουν αυτά που συζητάμε.

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 01, 2016, 23:53 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1739 στις: Δεκεμβρίου 01, 2016, 12:26 »
thenetpoet φιλε από 2,40 που  του κοστιζει του φαρμακοπειου 1kg γλυκερινης από αποθηκη(ξερω γιατι εχω παρει από την κουμπαρα!) αν λοιπον ισχησουν αυτά που διαβαζω  θα την αγοραζει λοιπον 126,40 ευρω το κιλο , ποσο δηλ. θα παει μια κρεμα χεριων η μια για τα χειλη που σημερα κοστιζουν 1-2 ευρω?
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 01, 2016, 14:43 από valsam »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 74 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20350 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280126 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207793 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65173 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173844 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312422 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13607 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93412 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro