vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

71 επισκέπτες, 5 χρήστες
bloodlessz, manoslykos, ZoeM, camber, infernity

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1425 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 12:55 »
Παράθεση
@panos 
Δεν θυμάμαι πλέον που, σε πια συζήτηση ή τοποθέτηση, αλλά το συγκεκριμένο έχει τεθεί και μάλλον θα δοθεί άμεσα διευκρινιστική.

Ωχ, τσαμπα ελπίζω δηλαδή...
Καλα, πως έιναι δυνατόν να βγάζουν το /ΦΕΚ και να το αναιρουν την επόμενη ημερα, ειδικά όταν το θεμα τέθηκε πριν δημοσιευτεί το ΦΕΚ?

Και τι ακριβώς θα φορολογείται σε ένα υγρό χωρίς νικοτίνη, όταν τα συστατικά του είναι αφορολόγητα?

Αν δηλαδή ο κατασκευαστής γράφει επάνω "Προσοχή το προϊόν δεν προορίζεται για άτμισμα αλλα για... διακόσμηση χώρου" και έχει μηδενική νικοτίνη , τότε θα γλιτώνει το φόρο?

Εννοώ δηλ. ότι είτε πρεπει να φορολογείται η νικοτίνη (κακως αλλα τι να κανουμε) είτε τίποτε

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1426 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 13:04 »
Άλλη μια ερωτησούλα για τους πιο διαβασμένους από εμένα: τα τανκάκια άνω των δύο ml απαγοεύονται και στον δρόμο? Σε παράνομα καταγώγια θα τα χρησιμοποιούμε?

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1427 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 13:05 »
Μαρία Νεφέλη, θα απαγορεύεται η πώλησή τους.
Αν εσύ το... κληρονόμησες ή το έφτιαξες μόνη σου... 

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1428 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 13:06 »
Νομίζω πως απαγορεύεται η πώληση τους στη συσκευή ατμισματος όχι η χρήση τους.
Mάλιστα δεν φαίνεται να απαγορεύεται ουτε η πώληση ξεχωριστων κιτ που κανουν τα 2ml ... 50ml, απλά αυξάνει (και εκει) το κόστος.

Και γενικά το άτμισμα είναι τόσο περίπλοκη υπόθεση που θα τους πάρει πολύ χρόνο (και πολλές γελοίες εγκύκλιους/διευκρινιστικές κτλ) για να κλέισουν όσες τρυπες επιθυμουν

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1429 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 13:07 »
οσο απαγορευτει και το κ.τ. ...σιγα μην κρυβομαστε κιολας αντε με τους ανεγκεφαλους....

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1430 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 13:13 »
Το θέμα έιναι Cruiser ότι και όπως το διαβάζω δε μπορώ να το χρησιμοποιήσω ως επιχείρημα διότι λέει "που μπορεί να.." και κάθε τανκ μπορεί (άσχετα αν εγώ χρησιμοποιώ ή όχι νικοτίνη). Αν εγώ δε μπορώ να το στηρίξω διότι διαβάζοντάς το, δε βγαίνει καν τέτοιο συμπέρασμα, σίγουρα δε μπορώ να το έχω ως επιχείρημα (άσχετα αν ο άλλος -δικαστικός ή μη- έχει άλλη άποψη). Ας το ερμήνευα εγώ έτσι ώστε να μου φαίνεται ότι έστω και έμμεσα εννοεί αυτό που με βολεύει και θα ήταν οκ.

Το δικαστήριο μου φαίνεται τραβηγμένο διότι πρέπει κάποιος να φτάσει στα άκρα. Το να μου κάνει κάποιος μια παρατήρηση και να του πω κάτι και ίσως το δεχθεί, βολεύει. Το να μην το δεχθεί και να συμμορφοθώ, οκ μετά από κάποια ώρα. Αλλά να μου φέρει και την αστυνομία και να μου κάνει μήνυση πχ .. ε δε νομίζω ότι θα συμβεί.. πάει πολύ μακριά.
Το χειρότερο που σκέφτομαι είναι πρόστιμο (αν ποτέ τύχει).. εδώ δεν γίνεται καν με το τσιγάρο τώρα, θα γίνει με το ΗΤ?
Τώρα σε κανά αεροδρόμιο οκ.. πρόβλημα. Αλλά πάντα υπάρχει και η τουαλέτα και ναι δεν ανιχνεύεται.

Άρη, το θέμα δεν είναι αν θα το δεχτεί ο ιδιοκτήτης του χώρου στον οποίο θες να ατμίσεις, αλλά ο έλεγχος. Ο ιδιοκτήτης, έχει νομική υποχρέωση να απαγορεύσει το άτμισμα και το κάπνισμα. Δεν είναι υποχρεωμένος να ερμηνεύσει το Νόμο, εκτός αν ο νομικός του σύμβουλος έχει άλλη άποψη καθώς στο φινάλε, ο ιδιοκτήτης είναι αυτός που θα πληρώσει το πρόστιμο. Και γυρνάμε πίσω στο όρεξη, χρόνος, χρήμα. Ένα επιχείρημα είχαμε όλο κι όλο, και αυτό αφορούσε όχι την όρεξη του ιδιοκτήτη, αλλά το Νόμο: "φέρε μου το ΦΕΚ που λέει ότι απαγορεύεται το άτμισμα". Πλέον, πάει αυτό, το κηδέψαμε με τιμές και δόξα χτες!

Το πως θα προχωρήσει η εφαρμογή, μένει να το δούμε.


Άλλη μια ερωτησούλα για τους πιο διαβασμένους από εμένα: τα τανκάκια άνω των δύο ml απαγοεύονται και στον δρόμο? Σε παράνομα καταγώγια θα τα χρησιμοποιούμε?

Πρόσεξε: από 01/03/2017, θα απαγορεύεται ΕΝΤΕΛΩΣ η πώληση τέτοιων ατμοποιητών. Τώρα, αν ένα μαγαζί σου πουλήσει βάση KF, καμπάνα, βίδες, καμινάδα, τανκ, ντριπ τιπ και τοπ καπ, και εσύ αποφασίσεις να τα συναρμολογήσεις σε ατμοποιητή, είναι δικό σου θέμα. Το μαγαζί ΔΕΝ σου πούλησε ατμοποιητή. :))

Και γενικά το άτμισμα είναι τόσο περίπλοκη υπόθεση που θα τους πάρει πολύ χρόνο (και πολλές γελοίες εγκύκλιους/διευκρινιστικές κτλ) για να κλέισουν όσες τρυπες επιθυμουν

Ακριβώς αυτό. Είναι προφανής η παντελής άγνοια των εχόντων το μαχαίρι και το πεπόνι περί ατμίσματος. Στο μυαλό τους, η συσκευή είναι κάτι σαν τα παλιά cigalikes, άντε και κανένα ego+CE4.



Αποσυνδεδεμένος madmax

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1431 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 14:26 »

Καταγράφω αντιδράσεις από τρίτους, μη ατμιστές , μετά την ψήφιση του νομοσχεδίου.

1. Φίλος χαρακτήρισε το κομμάτι του νόμου που αναφέρεται στο άτμισμα σαν e- λίθιο

2. Συνεργάτης με ρώτησε '' Τώρα που το απαγόρευσαν τι θα κάνεις ; θα γυρίσεις στο τσιγάρο ; ''

3. Μέσα σε αστικό λεωφορείο, και ενώ κρατούσα στο χέρι την συσκευή μου κλειστή,  ηλικιωμένος κύριος ( λίγο μεγαλύτερος από μένα δηλαδή ) με κιτρινισμένο από την νικοτίνη μουστάκι  με ρώτησε '' δεν φοβάσαι που το κρατάς αυτό ; το βγάλανε παράνομο γιατί είναι χειρότερο από το τσιγάρο ''

Νομίζω ότι τα παραπάνω περιστατικά θα υπαγορεύσουν τους άξονες της συμπεριφοράς μου από εδώ και πέρα.

δηλαδή

1. Θα προσπαθήσω να ενημερωθώ όσο γίνεται καλύτερα για να μπορέσω να αποδείξω στον περίγυρό μου  το λάθος που υπάρχει σε  κομμάτια του νόμου που αφορούν το άτμισμα .

2. Θα δηλώνω παντού ότι δεν πρόκειται να γυρίσω στην  απαίσια υπέρ 40χρονη  συνήθειά μου όσο και αν με ωθούν σε αυτήν.

3. Δεν θα εκνευρίζομαι από την άγνοια του κόσμου και θα προσπαθήσω  να ενημερώσω όσο περισσότερους καπνιστές  μπορώ ότι , σύμφωνα με την προσωπική μου εμπειρία, το άτμισμα είναι η εναλλακτική που χρειάζονται και ότι , κακώς, εξομοιώθηκε με το κάπνισμα.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1432 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 14:32 »
Παράθεση
3. Μέσα σε αστικό λεωφορείο, και ενώ κρατούσα στο χέρι την συσκευή μου κλειστή,  ηλικιωμένος κύριος ( λίγο μεγαλύτερος από μένα δηλαδή ) με κιτρινισμένο από την νικοτίνη μουστάκι  με ρώτησε '' δεν φοβάσαι που το κρατάς αυτό ; το βγάλανε παράνομο γιατί είναι χειρότερο από το τσιγάρο ''
Αυτό είναι το χειρότερο, ότι στη συνείδηση κάποιων/πολλών/των περισσότερων μη ατμιστών, πέρασε σαν κατι εντελώς απαγορευμένο (όχι δηλ. απλα περιορισμένο όπως και το τσιγάρο) και θανατηφόρο.

Και σε ανοικτό χώρο αν ατμίζουμε μπορεί να δουμε αντιδράσεις απο ανενημέρωτους θερμόαιμους, που νομιζουν ότι θα πεθάνουν απο τον ατμό, γι αυτό ας έχουμε το νου μας για παν ενδεχόμενο.

(πόσο θα ήθελα να μου έριχνε μια γροθιά πλουσιος (αλλα όχι μαφιόζος εννοείται) θερμόαιμος, να λύσω το οικονομικό μου πρόβλημα απο την αγωγή που θα του έκανα! ;D)

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1433 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 14:44 »
Και σε ανοικτό χώρο αν ατμίζουμε μπορεί να δουμε αντιδράσεις απο ανενημέρωτους θερμόαιμους


Ε οχι δε νομιζω να περπατας στο δρομο και να σου πουν κατι. Αλλα σημασια εχει που μας καταντησαν.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1434 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 14:44 »
Υπάρχει δυστυχώς και αυτό το σκεπτικό, το ότι αφού το ψήφισαν και το απαγόρεψαν, είναι βλαβερό. Φυσικά το θυμούνται επιλεκτικά, οποτε βολεύει τον καθένα...

Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος relax_dv

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ..όλα είναι ατμός - Θρασύβουλας..
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1435 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 14:49 »
Αυτό που με εξοργίζει απίστευτα με τον νέο νόμο, δεν είναι ούτε ο φόρος (αναμενόμενο, δεν εθελοτυφλώ...), ούτε το άτμισμα σε δημοσίους χώρους. Είναι ο περιορισμός των υγρών σε 10ml και των ατμοποιητών σε 2ml.  Θεωρητικά γίνεται για να προστατεύσει τον ατμιστή. Μπούρδες, ελεεινές και τρισάθλιες λέω εγώ...

Αφού λοιπόν ζω σε ένα κράτος που ενδιαφέρεται τόσο πολύ για την υγεία μου, συντάσσομαι μαζί του και ΑΠΑΙΤΩ !!!!!!

1) Να απαγορευτεί η πώληση πιτόγυρου πέραν του 1 τεμαχίου ανά άτομο και σε πάσα περίπτωση  η πίτα να μην υπερβαίνει τα 6 εκατοστά σε μήκος. (Παχυσαρκία)
2) Να καθοριστεί ως μέγιστη επιτρεπτή ποσότητα πίτσας αυτή που δεν θα υπερβαίνει σε διάμετρο τα 20 εκατοστά. Η δε ποσότητα τυριών, δεν θα πρέπει να ξεπερνάει το 15% (Παχυσαρκία)
3) Απογορεύτεται η πώληση παϊδακίου προβατίνας ρητώς και αμετακλήτως (Χοληστερίνη)
4) Το μέγιστο επιτρεπτό όριο πώλησης τούρτας από ζαχαροπλαστείο να μην υπερβαίνει σε ποσότητα, αυτή 5 σοκολατακίων Τσοκόντα. (Ζάχαρο - παχυσαρκία)
5) Να επισκευαστεί το σύνολο του υδρευτικού δικτύου της χώρας και να αφαιρεθούν  ολοσχερώς οι σωλήνες που περιέχουν αμίαντο. Όχι μόνο το δημόσιο δίκτυο αλλά και σωλήνες νερού στις παλιές πολυκατοικίας
6) Να απαγορευτεί η πόση νερού και οποιαδήποτε υδρόφιλη καλλιέργεια ( ντομάτες, αγγούρια, πατάτες κλπ κλπ) στον νομό Βοιωτίας, ειδικά πλησίον των Οινοφύτων. Η βιομηχανική ζώνη έχει μολύνει ολοκληρωτικά τον  υδροφόρο ορίζοντα της περιοχής. Τα δε γεωργικά προϊόντα μεταπωλούνται σε ολόκληρη την χώρα.
7) Να απαγορευτεί η παραγωγή ψωμιού σε συσκευασίες μεγαλύτερες των 250 γραμμαρίων.  Εννοείται ότι μιλάμε για ολικής αλέσεως
8) Μέγιστη επιτρεπτή χωρητητικότητα για ποτήρια να καθορισθεί ως ακολούθως:
   -- ως επικουρικό κατάπωσης χαπιού πχ Depon, Ponstan  50 ml
  --  Κρασοπότηρα    40 ml
  --   Ποτήρια για γκαζόζα   150 ml
 --    Ποτήρια για κονιάκ, λικέρ, 20ml
--     Ποτηράκι για τσίπουρο 30 ml
--      Ποτηράκι για υποβρύχιο 200 ml

9)  Να απαγορευτεί το μασούλημα - καταβρόχθισμα παξιμαδιών - κριθροκούλουρων σε χώρο εργασίας ( ψυχική - νευρολογική υγεία)
10) Να απαγορευτεί το μασούλημα ποπ κορν σε χώρους προβολής ταινιών (σινεμά)         ( ψυχική - νευρολογική υγεία)    
11) Μερέντα - νουτέλα - Σερενάτα - Γαρυδάκια - Δρακουλίνια - Πακοτίνια - Μαρς - Το Χρυσό Ντέρμπυ της ΙΟΝ - Σοκολάτα Μπρέϊκ - Σοκολάτες γενικώς - Γκοφρέτες -
      Στιμορόλ - Μπιγκ Μπάμπολ - Χολς - Μαλλί της γριάς - Γιόκο Τσόκο - Χέμο - Οβαλτίνη - Μίλκο και λοιπά τροφικά προϊόντα, θα είναι επιτρεπτά ΜΟΝΟ κατόπιν γνωμάτευσης και ειδικής άδειας από τον θεράπων ιατρό του καταναλωτή και σε καμία περίπτωση η συχνότητα κατανάλωσής των δεν θα υπερβαίνει τις 4 φορές ΕΤΗΣΙΩΣ.

Αποσυνδεδεμένος ilias.2008

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Εργαστήρι Αγιογραφίας - Ζωγραφικής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1436 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 14:51 »
Και σε ανοικτό χώρο αν ατμίζουμε μπορεί να δουμε αντιδράσεις απο ανενημέρωτους θερμόαιμους


Ε οχι δε νομιζω να περπατας στο δρομο και να σου πουν κατι. Αλλα σημασια εχει που μας καταντησαν.
Κι ΄'ομως...
προχθες (πρίν το νόμο)
ο άλλος εκανε παρατηρηση στον πατερα μου σε καφετερεια ΕΞΩ, οτι τον ενοχλεί!!!
ηταν 3 τραπέζια παραπέρα και στα διπλανα του κάπνιζαν!!
Φυσικά ο πατέρας μου τον διαολόστειλε....

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1437 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 15:42 »
Το σκεφτομαι να βγαλω μια φωτοτυπια τον νομο εκει που λεει για την νικοτινη και παντα να εχω και ένα μπουκαλακι με μηδενικη στην τσεπη  και αν μου την πεσει ποτε κανεις  για να με γραψει να του δειξω και τον νομο και το μπουκαλακι και αν τελικα επιμενουν και με γραψουν να ζητησω να καταγραφει το ολο γεγονός,δηλ. ότι ειχα και το μπουκαλι με την μηδενικη !
Δεν πληρωνω την κληση και παω δικαστικος,λεω λοιπον  ότι ειχα μηδενικη και αποδειξη (μαρτυρα ) αυτόν που με εγραψε,αντε πειτε μου ποιος δικαστης  δεν θα με αθοωσει?
Το θεμα είναι όμως ότι αν το κανει ο ενας το κανει ο άλλος το κανουμε πολλοι στο πιτς φυτιλη θα βγαλουν μια τροπολογια και θα τσουβαλιασουν και τα μηδενικα υγρα!

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1438 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 16:00 »
Βέβαια πάντα υπάρχει και η λύση, να προσπαθήσετε σιγά σιγά να μειώσετε / κόψετε την νικοτίνη και να μην σας πειράζει, αν δεν ατμίζετε εκεί που απαγορεύεται, να έχετε κάνει και ένα καλό στην υγεία σας.. Λέω εγώ τώρα..

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1439 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 16:06 »
Θέλεις να μας ενημερώσεις ποιες βλάβες στην υγεία προκαλεί η νικοτίνη με αυτόνομη μορφή;

Σημ.: Ο εθισμός ασφαλώς δεν αποτελεί άμεση βλάβη για την υγεία καθώς μπορεί να προκληθεί από πλήθος δραστηριοτήτων (τζόγος, τηλεόραση κτλ) που δεν έχουν καμία απολύτως επίδραση στον οργανισμό.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 70 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20333 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280080 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207787 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65138 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173841 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312385 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13592 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124398 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro