vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

70 επισκέπτες, 8 χρήστες
infernity, Sergios, camber, Aoratix, FaniFox, Ηρακλης, karasarinis, Jorge

Twitter

Η.Τ. εναντίον Κ.Τ. Παράξενη παρατήρηση...

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Η.Τ. εναντίον Κ.Τ. Παράξενη παρατήρηση...
« στις: Ιουνίου 30, 2010, 01:01 »
Αυτές τις ημέρες κάπνισα ένα κ.τ. (τράκα από φίλο)  γνωστής και διαδεδομένης μάρκας (στην βαρύτερή του εκδοχή)  από περιέργεια.
Πέρα από το ότι
α) η γεύση του μου φάνηκε μάλλον δυσάρεστη
β) με ζάλισε λίγο (μάλλον το μονοξείδιο φταίει)

παρατήρησα το εξής περίεργο

Το κτύπημα στο λαιμό από σχεδόν οποιοδήποτε από τα υγρά που ατμίζω (18-20 mg Νικοτίνη PG  ή PG και λίγο VG ή VG)  σε 510 LR αλλά και σε cartomizer
ήταν αισθητά δυνατότερο από το κτύπημα στο λαιμό που μου έδινε το τσιγάρο πράγμα που στις αρχές δεν συνέβαινε.
Στην πραγματικότητα κάπνισα το κ.τ. πολύ γρήγορα για να νιώσω λίγο κτύπημα και αυτό έκανε ακόμα χειρότερη τη γεύση του...

Πως εξηγείται αυτό?

Μήπως προσαρμόστηκε ο λαιμός στο η.τ. και το τσιγάρο του φαίνεται κάτι "ξένο"?

Πόσο "πραγματικό" είναι το κτύπημα στο λαιμό?
Mήπως είναι εν μέρει και αντίδραση τύπου Pavlov δηλ. κάτι σαν "νιώθω το κτύπημα στο λαιμό επειδή περιμένω ότι θα το νιώσω?" ή
"νιώθω το (ευχάριστο) κτύπημα στο λαιμό σαν "ανταμοιβή" για τη νικοτίνη που παίρνω"?

Σας έχει συμβεί κάτι τέτοιο?



Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Η.Τ. εναντίον Κ.Τ. Παράξενη παρατήρηση...
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 30, 2010, 01:25 »
Κάτι τέτοιο υποψιάζομαι και εγω panos
Ο λαιμός σου περιμένει ένα συγκεκριμένο ερέθισμα και συ του δίνεις κάτι άλλο, το αποτέλεσμα δεν ικανοποιεί. Δεν ξέρω αν άλλαζαν τα πράγματα μετα απο 10 - 20 τσιγάρα. Ας μας πει ο Tem που έχει περισσότερη πείρα.
Πάντως και γω το ίδιο αισ8άνομαι. Κάθε φορά που κάνω τσιγάρο μου φαίνεται όλο και πιό αδιάφορο. Πριν 2 μέρες που κάπνισα ένα, απλά άφησα το καπνό να καπνίζεται και έκανα 3-4 τζούρες όλες κι όλες. Πριν 2 μήνες που κάπνισα 2 μαζεμένα όμως ήθελα και τρίτο . Προσοχή !

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η.Τ. εναντίον Κ.Τ. Παράξενη παρατήρηση...
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 30, 2010, 01:29 »
Το ίδιο πράγμα συμβαίνει και με εμένα ... Κατα καιρούς κάνω τράκα κανένα τσιγάρο (1 στις 15 ημέρες) και πραγματικά το χτύπημα είναι μηδαμινό ...Λες και καπνίζω Non υγρό ...

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Η.Τ. εναντίον Κ.Τ. Παράξενη παρατήρηση...
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 30, 2010, 01:33 »
Δες και αυτό το νήμα που είχα αναρτήσει παλιότερα
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,953.msg17036.html#msg17036
με ενδιέφερει η άποψη σου γι αυτό.

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Η.Τ. εναντίον Κ.Τ. Παράξενη παρατήρηση...
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 30, 2010, 01:44 »
Και σε μένα το ίδιο συμβαίνει, ελάχιστο χτύπημα πλέον από τα τσιγάρα. Έχω πνίξει όμως καπνιστές (assos, old holborn) με vinirette medium και mandarin low @6V αντίστοιχα...

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η.Τ. εναντίον Κ.Τ. Παράξενη παρατήρηση...
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 30, 2010, 04:30 »
Κάτι τέτοιο υποψιάζομαι και εγω panos
Ο λαιμός σου περιμένει ένα συγκεκριμένο ερέθισμα και συ του δίνεις κάτι άλλο, το αποτέλεσμα δεν ικανοποιεί. Δεν ξέρω αν άλλαζαν τα πράγματα μετα απο 10 - 20 τσιγάρα. Ας μας πει ο Tem που έχει περισσότερη πείρα.
Πάντως και γω το ίδιο αισ8άνομαι. Κάθε φορά που κάνω τσιγάρο μου φαίνεται όλο και πιό αδιάφορο. Πριν 2 μέρες που κάπνισα ένα, απλά άφησα το καπνό να καπνίζεται και έκανα 3-4 τζούρες όλες κι όλες. Πριν 2 μήνες που κάπνισα 2 μαζεμένα όμως ήθελα και τρίτο . Προσοχή !
Για κάποιο  χρονικό διάστημα κάπνιζα απο κανένα ΚΤ έτσι απλά για δοκιμή (μια φορά στις 20-30 ημέρες). Κυρίως για να δώ πως θα μου φανεί. Η γεύση μου φαινόταν αρκετά δυσάρεστη. Το χτύπημα διαφορετικό και όχι καλύτερο απο το αντίστοιχο του ΗΤ.  Κάποια στιγμή όταν γύρισα απο τον 510 στον 901 αισθάνθηκα ότι δεν με κάλυπτε το ΗΤ και άρχισα να καπνίζω (κάθε μέρα και περισσότερο) ΚΤ. Οφείλω να ομολογήσω ότι η επιστροφή - προσαρμογή στο ΚΤ έγινε χωρίς δυσκολία. Αρκούν μερικά απανωτά ΚΤ για την προσαρμογή. Απο εκεί και πέρα αισθάνεσαι πλέον όπως αισθανόσουν όλα τα προηγούμενα χρόνια που ήσουν κανονικός καπνιστής. Χρειάζεται λοιπόν ιδιαίτερη προσοχή. Οταν χρησιμοποίησα για πρώτη φορά ΗΤ , δεν δυσκολεύτηκα καθόλου να σταματήσω άμεσα και απότομα το κάπνισμα. Οταν ξανακύλησα στο ΚΤ η επιστροφή στο ΗΤ δεν ήταν εύκολη.

Αποσυνδεδεμένος oldseaman

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η.Τ. εναντίον Κ.Τ. Παράξενη παρατήρηση...
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 30, 2010, 09:19 »
ακριβως το ιδιο συμεβη και σ,εμενα τις μερες που μεσολαβησαν μεχρι να παραλαβω καινουριες μπαταριες η γευση ηταν απαισια και το χτυπημα ασθενες (ασε που αυτοματως επανηλθε ο τσιγαροβηχας).Δεν ξερω αν αυτο ειναι μονιμο η διαρκει μεχρι να συνηθισεις παλι καλα το τσιγαρο

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Η.Τ. εναντίον Κ.Τ. Παράξενη παρατήρηση...
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 30, 2010, 10:40 »
Δες και αυτό το νήμα που είχα αναρτήσει παλιότερα
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,953.msg17036.html#msg17036
με ενδιέφερει η άποψη σου γι αυτό.

Πολύ ενδιαφέρουσα και λογική η άποψη σου ότι
"Ετσι το "χτύπημα" , από προειδοποιητικό σήμα καταντάει ευχάριστη παρενέργεια."
και αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε είναι πολύ ενδιαφέρον πως ο οργανισμός όχι μόνο μπορεί να
ανεχθεί κάτι δυσάρεστο αλλά και να το αποζητά απεγνωσμένα!
Αυτό ίσως έχει και πολλές προεκτάσεις κοινωνικές και άλλες...

Επίσης η νικοτίνη σίγουρα αυξάνει πολύ το "κτύπημα" αλλά και με σκέτο PG νιώθω χτύπημα αν και κατά πολύ ελαφρύτερο.

Για το άτμισμα στα 6Volt, το οποίο το εία δοκιμάσει με ένα mod που είχα φτιάξει (με 4 κοινές μπαταρίες των 1.5 volt) δεν μπορώ να πώ ότι είχα ενθουσιαστεί, μου φάνηκε υπερβολικό, ενώ αντίθετα -και παραδόξως- μου αρέσει το άτμισμα με τους 510 χαμηλής αντίστασης που πρακτικά είναι σα να ατμίζεις σε παραπάνω volt.


Οσο για τον κίνδυνο επιστροφής στο κτ το βλέπω πολύ απίθανο τουλάχιστον όσο έχω πρόσβση στο η.τ. δεδομένου ότι δεν έχω καμμία απολύτως διάθεση να πληρώνω 4 Ευρώ το πακέτο (και μια που αν κάπνιζα θα κάπνιζα 2 πακέτα την ημέρα δηλ. 8 ευρώ την ημέρα κάθε μέρα που είναι  είναι ένα ΤΕΡΑΤΩΔΕΣ και απόλυτα αβάσταχτο κόστος  γι αυτές τις δύσκολες εποχές) και μάλιστα για ένα προϊόν στο οποίο βιομηχανία+πρατηριούχοι+περιπτεράδες μοιράζονται μόνο 55 λεπτά και το κράτος βάζει στον (άπατο) κουβά του τα υπόλοιπα 3 ευρώ και 45 λεπτά χωρίς να βελτιώνει στο παραμικρό τη δημόσια υγεία. Αν το καλοσκεφτείς τα 3 ευρώ και 45 λεπτά πάνε στις υπερτιμολογημένες κατα 1000% προμήθειες και μίζες των κυκλωμάτων των νοσοκομείων. Ε όχι!
(δεν θα επεκταθώ άλλο γιατί μάλλον ταιριάζει περισσότερο στο "μας τρόμαξε η κρίση")



« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 30, 2010, 11:09 από panos »

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η.Τ. εναντίον Κ.Τ. Παράξενη παρατήρηση...
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 30, 2010, 11:45 »
Και σε μένα το ίδιο συμβαίνει, ελάχιστο χτύπημα πλέον από τα τσιγάρα. Έχω πνίξει όμως καπνιστές (assos, old holborn) με vinirette medium και mandarin low @6V αντίστοιχα...
Να καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου, μιας και κάνω χρήση και των 2 (Η.Τ. + Κ.Τ.), προς το παρόν και από αύριο 1/7 λέω να κάνω μόνο Η.Τ.  ;)
Λοιπόν ΕΙΔΙΚΑ το πρωινό πρώτο Η.Τ. με το υγρό T.W. tobacco των 24mg, από το πολύ χτύπημα, απλά ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΤΩ  :eyesplash:
Οπότε το γυρίζω σε cart npro vanilla regular για να μπορέσω να ατμίσω.
Τις υπόλοιπες ώρες είμαι ΟΚ και με το Η.Τ. και με το Κ.Τ.
ΤΟ ΜΟΝΟ που θέλω να καταφέρω για να ατμίζω αποκλειστικά και να τελειώσω με το Κ.Τ. είναι η διάρκεια του EGO να αυξηθεί με κάποιον τρόπο, ώστε να μην χρειάζεται κάθε 10-12 ρουφήγματα υγρο.
Αν βρω τρόπο γι αυτό, είτε με καρτ είτε με κάποιο άλλο φιλτράκι ή άλλο τρόπο, θα είμαι πολύ άνετος ΜΟΝΟ με το Η.Τ. αφού το υγρό της T.W. με ικανοποιεί απόλυτα.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Η.Τ. εναντίον Κ.Τ. Παράξενη παρατήρηση...
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 30, 2010, 13:12 »
Κώστα, και για μένα παίζει μεγάλο ρόλο η διάρκεια, γι' αυτό και χρησιμοποιώ καρτομάιζερ περισσότερο. Ιδίως έξω δεν μπορώ να βγάζω μπουκαλάκια και να στάζω στην καφετέρια ή να κουβαλάω 10 φιλτράκια και να αλλάζω κάθε λίγο και λιγάκι.
Αν και τελευταία έχω μειώσει αρκετά και το η.τ.  :)

Πάντως, παιδιά, είναι αστείο να παραπονούμαστε για ντουμάνι στο η.τ. Σήμερα πια δεν υπάρχει κ.τ. που να βγάζει τέτοιο ντουμάνι. ::)

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η.Τ. εναντίον Κ.Τ. Παράξενη παρατήρηση...
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 30, 2010, 13:34 »
..........κάθε 10-12 ρουφήγματα υγρο.
Αν βρω τρόπο γι αυτό, είτε με καρτ είτε με κάποιο άλλο φιλτράκι ή άλλο τρόπο, θα είμαι πολύ άνετος ΜΟΝΟ με το Η.Τ. αφού το υγρό της T.W. με ικανοποιεί απόλυτα.
στο θέμα αυτό βοηθάει πολύ το blue foam αντί του παραδοσιακού πολυεστέρα στο φιλτράκι

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η.Τ. εναντίον Κ.Τ. Παράξενη παρατήρηση...
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 30, 2010, 15:01 »
atmos, TEM ευχαριστώ για τις απαντήσεις  :)
Να προσθέσω οτι το καρτ DUO γεμίζεται ΑΝΕΤΑ με το υγρό της αρεσκείας μας και παίρνει πολύ υγρό. Εγώ το κάνω απλά τραβώντας με προσοχή το πλαστικό μέρος του, καθώς είναι βιδωμένο στην μπαταρία και φεύγει όλο μαζί  :thumpup:
Μετά "ποτίζω" τον πολυεστέρα και τοποθετώ πάλι προσεκτικά στη θέση του.
Απλά περιμένω τον κατάλληλο αντάπτορα από H.G. για να το απολαύσω και στο EGO  :)

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Η.Τ. εναντίον Κ.Τ. Παράξενη παρατήρηση...
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 30, 2010, 15:15 »
Για κάποιο  χρονικό διάστημα κάπνιζα απο κανένα ΚΤ έτσι απλά για δοκιμή (μια φορά στις 20-30 ημέρες). Κυρίως για να δώ πως θα μου φανεί. Η γεύση μου φαινόταν αρκετά δυσάρεστη. Το χτύπημα διαφορετικό και όχι καλύτερο απο το αντίστοιχο του ΗΤ.  Κάποια στιγμή όταν γύρισα απο τον 510 στον 901 αισθάνθηκα ότι δεν με κάλυπτε το ΗΤ και άρχισα να καπνίζω (κάθε μέρα και περισσότερο) ΚΤ. Οφείλω να ομολογήσω ότι η επιστροφή - προσαρμογή στο ΚΤ έγινε χωρίς δυσκολία. Αρκούν μερικά απανωτά ΚΤ για την προσαρμογή. Απο εκεί και πέρα αισθάνεσαι πλέον όπως αισθανόσουν όλα τα προηγούμενα χρόνια που ήσουν κανονικός καπνιστής. Χρειάζεται λοιπόν ιδιαίτερη προσοχή. Οταν χρησιμοποίησα για πρώτη φορά ΗΤ , δεν δυσκολεύτηκα καθόλου να σταματήσω άμεσα και απότομα το κάπνισμα. Οταν ξανακύλησα στο ΚΤ η επιστροφή στο ΗΤ δεν ήταν εύκολη.
Καλημερα! Εισαι ειλικρινης!! Οσα ειπες εδω σημερα μου φτανουν ποτε μα ποτε να μην αγγιξω κανονικο τσιγαρο!! Ειναι μερες που νοιωθω ενα φριχτο βαρος στο στηθος! δλδ απο την Πεμπτη που σταματησα να καπνιζω το κτ!!! Μου ειπε ο γιατρος οτι ολοι οι καπνιστες το νοιωθουν αυτο οταν σταματανε το κτ!!!

Με καμια δυναμη δεν θα ξανακαπνισω παιδια! αυτο που περναω αυτες τις μερες ειναι το κατι αλλο!!!

Σημερα ειμαι καπως καλλιτερα.

Λατρευω το ητ!!!!!!! ειναι οτι καλλιτερο!!!!!! :thumpup: :thumpup:

Σας ευχαριστω ολους που με βοηθατε σε πολλα ολες αυτες τις μερες!   :) :)

Αποσυνδεδεμένος oldseaman

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η.Τ. εναντίον Κ.Τ. Παράξενη παρατήρηση...
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 30, 2010, 19:51 »
παντως ο καμενος πολυεστερας κανει τρομερο κτυπημα :laugh1: :laugh1:,και αν δεν το παρεις χαμπαρι εγκαιρα οτι εχει φυγει απο το φιλτρο και εχει κολησει στη γεφυρα.......

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Η.Τ. εναντίον Κ.Τ. Παράξενη παρατήρηση...
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 30, 2010, 20:49 »
παντως ο καμενος πολυεστερας κανει τρομερο κτυπημα :laugh1: :laugh1:,και αν δεν το παρεις χαμπαρι εγκαιρα οτι εχει φυγει απο το φιλτρο και εχει κολησει στη γεφυρα.......
Όντως... Μία φορά την πάτησα με στεγνό HV510 στα 6V... Χτύπημα αντίστοιχο με το να καταπίνεις ξυράφια :o

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 181 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20814 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281629 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207947 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174705 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312956 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14373 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124880 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93619 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4220 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix