vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

SMOK RPM80 Kit

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 890
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
SMOK RPM80 Kit
« στις: Φεβρουαρίου 05, 2020, 01:02 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από τη SMOK)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)



Πολύ της μόδας οι αναβαθμίσεις τελευταία και εδώ έχουμε την αναβάθμιση του RPM40.
Διαφορετικό design, μεγαλύτερο μέγεθος, μεγαλύτερη μπαταρία, μεγαλύτερη χωρητικότητα υγρού και μεγαλύτερη ισχύ.


Η συσκευή έχει διαστάσεις 109x26x31.55mm, ζυγίζει 125g και το ποντ έχει χωρητικότητα υγρού 5ml.
Έχει ενσωματωμένη μπαταρία 3000mAh, φτάνει μέχρι τα 80W και έχει μία TFT οθόνη 0.69 ιντσών.
Παίρνει δύο ειδών αντιστάσεις, όλες τις RPM και τις RGC.


Το κιτ πωλείται στα παρακάτω εφτά χρώματα.


Η συσκευασία περιλαμβάνει την συσκευή, ένα καλώδιο φόρτισης, το μάνουαλ και δύο ποντ με εγκατεστημένες αντιστάσεις.
Το RPM Pod με την RPM mesh 0.4Ω αντίσταση και το RGC Pod με την RGC κωνική 0.17Ω αντίσταση.


Ας ξεκινήσω με τις αντιστάσεις. Έχουμε τις γνωστές RPM οι οποίες είναι όλες συμβατές με το RPM pod όπως και η RBA κεφαλή που έχει βγει παλιότερα. Το RGC pod είναι συμβατό με τις 3 RGC αντιστάσεις και την καινούργια RGC RBA κεφαλή, ευτυχώς η συγκεκριμένη κεφαλή σε αντίθεση με την RPM RBA έχει κανονικό 510 αντάπτορα οπότε μπορούμε κανονικά να στήσουμε πάνω σε ένα μοντάκι. Την RGC RBA δεν την έχω ακόμα στα χέρια μου, ελπίζω στο μέλλον.


Η RGC κωνική αντίσταση είναι της nexMESH, όπως αυτές που χρησιμοποιεί η WOTOFO στους δικούς της εργοστασιακούς ατμοποιητές.

Δυστυχώς το επιστόμιο είναι φιξ με το ποντ και δεν αλλάζει, πράγμα κακό γιατί είναι μια γκουμούτσα και με πολύ μεγαλύτερη διάμετρο από αυτό που εγώ θα θεωρούσα ιδανικό. Η τάπα σιλικόνης είναι πάρα πολύ σφικτή και κλείνει τέλεια την τρύπα αλλά η εγκοπή στη βάση για να ανοίξουμε την τάπα είναι πολύ μικρή με αποτέλεσμα να σε δυσκολεύει όταν θες να το ανοίξεις. Η τρύπα για την αναπλήρωση του υγρού είναι μεγάλη και υπό γωνία οπότε δεν έχεις πρόβλημα στην αναπλήρωση ακόμα και με τα μεγάλια μπουκάλια να βρίσκουν στο επιστόμιο.


Στο κάτω μέρος της αντίστασης φαίνεται η άκρη της και είναι έτσι και στις άλλες, μου δείχνει προχειροδουλειά αυτό και δεν μου αρέσει. Η αντίσταση απλά κουμπώνει στο ποντ και είναι πολύ εύκολο το βάλε-βγάλε.


Στο RGC ποντ και στις συγκεκριμένες αντιστάσεις έχουμε και έλεγχο αέρα ώστε να διαλέξουμε το κατάλληλο για μας. Ένα πολύ παράξενο που συμβαίνει είναι ότι δεν μπορούμε να κλείσουμε τελείως την εισαγωγή του αέρα. Έχει τρύπες από δύο μεριές και όπως και να το γυρίσουμε στην καλύτερη θα μείνει ανοικτό και στις δύο ένα μικρό κομμάτι. Άλλους μπορεί να τους ευχαριστεί ο συγκεκριμένος αέρας αλλά εμένα μου είναι ένα τσικ παραπάνω οπότε κλείνω με το δάχτυλο όταν ατμίζω την εξωτερική εισαγωγή της συσκευής. Ελπίζω το συγκεκριμένο να ήθελαν όντως να το κάνουν έτσι και να μη τους ξέφυγε και δεν το πήραν ποτέ χαμπάρι.


Το ποντ κρατιέται στην συσκευή με δύο μαγνήτες και δεν παίζει ούτε κουνιέται καθόλου. Οι μαγνήτες είναι πολύ δυνατοί και μπορείς άνετα να κρατήσεις την συσκευή από το ποντ χωρίς φόβο ότι θα πέσει γιατί το νιώθεις σαν ένα κομμάτι ενιαίο. Κάτι που παρατήρησα είναι ότι ενώ οι δυνατοί μαγνήτες τραβάνε το ποντ και το κρατάνε κάποιες φορές αυτό δεν κάθεται καλά στο πίσω μέρος αλλά είναι συνδεδεμένο και δουλεύει κανονικά. Δεν νομίζω να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα αυτό απλά θέλει προσοχή να δεις ότι κούμπωσε όντως.


Η συσκευή ανοίγει και κλείνει με πέντε κλικ, με τρία κλικ του fire κλειδώνει, πατώντας τα (+) και (-) μαζί κλειδώνουν αλλά μπορούμε να ατμίσουμε, με το fire και το (+) αλλάζουμε χρώμα και με το fire μαζί με το (-) μηδενίζουμε τον μετρήτη τζουρών.


Η οθόνη είναι αρκετά φωτεινή ακόμα και κάτω από τον ήλιο μπορείς να διακρίνεις τις ενδείξεις πολύ άνετα. Το κουμπί του fire όσο σκληρό χρειάζεται και εμπνέει σιγουριά στο πάτημα του και το ίδιο και τα δύο άλλα κουμπιά.


Αν και οι nexMESH αντιστάσεις είναι από τις αγαπημένες μου εδώ νομίζω ότι δεν το πέτυχαν. Δεν είμαι σίγουρος αν φταίει το επιστόμιο, οι εισαγωγές του αέρα, το πως είναι φτιαγμένη η αντίσταση ή γενικά όλα μαζί αλλά εγώ δεν είμαι ευχαριστημένος. Δεν έχω να πω κάτι άλλο για την συγκεκριμένη γιατί δεν μου έκατσε καθόλου καλά. Η γεύση είναι μια χαρά αλλά κάτι δεν με κρατάει. Με τις RPM που παίζω καιρό και σε άλλες συσκευές είχα ακριβώς την ατμιστική εμπειρία που περίμενα να έχω και τις προτιμώ.

Και με τα δύο ποντ η τζούρα είναι απαλή, σχετικά αθόρυβη και ειδικά με την RGC έχουμε μεγάλη παραγωγή ατμού, θυμίζει μικρό sub ohm ατμοποιητή.

Στα κλασικά αυτών των ποντ, μαζεύει υγρασία στην αντίσταση από κάτω με τις RGC αντιστάσεις. Δεν το έχω αφήσει αρκετές ώρες για να δω τι θα γίνει γιατί έβγαζα το ποντ από τη συσκευή και όταν το χρησιμοποιούσα το σκούπιζα συχνά πυκνά για να μην έχω θέμα με τη συσκευή από τα υγρά. Γενικά δεν του είχα και πολύ εμπιστοσύνη να είμαι μόνο με αυτό έξω γιατί βαριόμουν να σκουπίζω συνέχεια οπότε δεν ξέρω πως τα πάει ακριβώς στο θέμα αυτονομία γιατί δεν πέρασα μια μέρα μόνο μαζί του, όλες οι δοκιμές έγιναν στο σπίτι.

Όταν έχεις ώρα να χρησιμοποιήσεις την συσκευή τις πρώτες δύο με τρεις τζούρες αργεί μισό δευτερόλεπτο η πλακέτα να δώσει την εντολή μετά όμως σαν να ξυπνάει και στο πάτημα αρχίζει να δουλεύει αμέσως.

Πέρα από την εμφάνιση και το πόσο βολικά κάθεται στο χέρι, το θετικό είναι ότι έβγαλαν μία καινούργια αντίσταση για αυτό αλλά τουλάχιστον παίρνει και όλες τις RPM από παλιότερες συσκευές οπότε αν έχεις και άλλα SMOK προϊόντα δεν χρειάζεται να παίρνεις διαφορετικές αντιστάσεις για το καθένα. Αλλά τα θετικά τελειώνουν εκεί.

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 05, 2020, 01:18 από zamploutos »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 157 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20658 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281269 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207893 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65799 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174458 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312804 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14148 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124772 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93529 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix