vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ένα προϊόν σε εξέλιξη

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ένα προϊόν σε εξέλιξη
« στις: Σεπτεμβρίου 13, 2009, 16:55 »
Φίλε Undertaker θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω κάθετα.

Σαν καταναλωτής θέλω να αγοράζω ένα προϊόν.
Η εταιρεία είναι υποχρεωμένη να μου πει ( π.χ στην ιστοσελίδα της η στο διαφημιστικό φυλλάδιο )  εκ των προτέρων όλα τα χαρακτηριστικά του και τις ιδιότητες του και βάση αυτών  να αποφασίσω αν θα το αγοράσω η όχι.
Και από τη στιγμή που θα το αγοράσω είμαι υποχρεωμένος να ακολουθήσω τις οδηγίες χρήσεως.
Δεν είμαι υποχρεωμένος ούτε να  κάνω πατέντες ούτε να ψάχνω στο internet για να δω πως θα το κάνω να δουλέψει, σωστά.

Και το βρίσκω απλά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ στην συγκεκριμένη περίπτωση να μου έρχεται στο στόμα το υγρό από το φιλτράκι. ( Και πάλι καλά που δεν έχει νικοτίνη μέσα, φαντάζεσαι τα αποτελέσματα κάποιος να ρουφάει υγρή νικοτίνη;)
Και τι να το κάνω ότι  ο ατομαιζέρ  του είναι πολύ καλός από την στιγμή που κάθε φορά που ρουφάω τρέχω να ξεπλύνω το στόμα μου από το υγρό…..
Με συγχωρείς αλλά εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι κοροϊδία για να μην πω πιο βαριά λέξη….. >:(

Φίλε Γιώργο,
καταλαβαίνω απόλυτα τα νεύρα σου.

Εάν μπορούσαμε νε κάνουμε μια αντιστοίχιση με την αγορά αυτοκινήτου θα ήταν:
1. O κινητήρας βγάζει χωρίς λόγω στο ίδιο μοντέλο άλλες φορές 20 άλογα άλλες 25 και άλλες 50 αντί για 120 που λέει ο κατασκευαστής...
2. Το ντεπόζιτο λόγω ιδιομορφίας της κατασκευής δεν χωράει 50 λίτρα βενζίνη αλλά 20 ή 25 ή 15 χωρίς κατανόηση του λόγου...
3. Όλα τα υλικά κατασκευής από την πρώτη μέρα καταπονούνται στα όριά τους και ξαφνικά σταματούν να δουλεύουν...
Και αντί να το επιστρέψει και να πάρει τα λεφτά του πίσω κάνει πατέντες, το αλλάζει και προσπαθεί να το φέρει, εξαιτίας του εθισμού του, σε μια κατάσταση που θα μισοδουλεύει..

Για παράδειγμα παραθέτω τις ιδιότητες ενός DSE 801 όπως τις δίνει κάποιος έμπορος στο διαδύκτιο. Το ίδιο περίπου ισχύει φυσικά για όλα τα ηλεκτρονικά..
1. Το φιλτράκι διαρκεί για 300 τζούρες: Μη ρωτάς βέβαια πόσες φορές πρέπει να προσθέσεις υγρό ενδιάμεσα...
2. Η μπαταρία αρκεί για περίπου 300 τζούρες: Σίγουρα δεν αφορά την μπαταρία που αγοράστηκε..
3. Διάρκεια ζωής του ατμοποιητή είναι 40000 έως 50000 τζούρες: Εδώ γελάμε...
4. Η μπαταρία μπορεί να επαναφορτιστεί 300 φορές. Ναι, αλλά σίγουρα όχι αυτή που αγόρασα...
5. Πιστοποιήσεις CE, ROHS κτλ.. Ψάξε στο ίντερνετ να δεις τι σημαίνουν αυτές...

Οι περισσότεροι αγοράζουν ένα ηλεκτρονικό τσιγάρο, έρχονται αντιμέτωποι με τα προβλήματά του και το πετάνε. Γι' αυτό συνήθως προτείνεται σε αρχάριους να έχουν πολλές συσκευές όχι βέβαια για να μεγαλωσουν την πιθανότητα να τύχουν σε ένα καλό αλλά για να έχουν πάντα γκαβάντζα σε περίπτωση που κάτι χαλάσει.

Για μένα είναι γνωστό ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο σαφώς δεν έχει φτάσει στο επίπεδο που όλοι θα θέλαμε. Και γι' αυτό υπάρχει και το φόρουμ εδώ για να μπορούμε να ανταλλάσουμε απόψεις, ιδέες για μικρά κολπάκια που θα βελτιώσουν κάπως τα προβλήματα κτλ. Καθώς άρχισα το ηλεκτρονικό η υγεία μου βελτιώθηκε σημαντικά και αυτό δεν το αλλάζω...

Είμαστε ακόμη μακριά από το σημείο που θα ήθελες.
Ακόμη και εάν οι έμποροι μας τάζουν λαγούς με πετραχύλια είμαστε κάτι σαν πειραματόζωα.

Όπως και να το κάνουμε όμως είμαστε οι πρώτοι που μπορούμε να διαλέξουμε ένα άλλο τρόπο να καπνισουμε.

Συνεχίζοντας το άτμισμα πρέπει να το πάρεις απόφαση ότι έτσι είναι τα πράγματα και να δεις πως μπορείς να κάνεις το καλύτερο.
Σε αντίθετη περίπτωση ξαναγυρνάς στο κανονικό τσιγάρο και ελπίζεις ότι όταν γίνει το μεγάλο μπουμ στην αγορά θα βγουν και ποιοτικότερες συσκευές.

Το παράδειγμα με το αυτοκίνητο ήταν επιθυμητά ανακριβές γιατί το αυτοκίνητο υπάρχει για πάνω από 100 χρόνια. Πως ήταν τα πρώτα δεν θα ήθελα να ξέρω...

EDIT: Κάποιοι έμποροι (που δεν θέλουν την αρπαχή) αρχίζουν και καταλαβαίνουν κι αυτοί το πρόβλημα και προσπαθούν να βγουν από την κατάσταση όπου υπόσχονται πολλά και αναγκάζονται να αντικαθιστούν στη συνέχεια συνεχώς τις συσκευές.
Θα προτιμούσα δηλαδή να μου πουλάνε τον ατμοποιητή για 5 ή 6 ευρώ χωρις εγγύηση παρά 18 με 2 χρόνια εγγύηση που ξέρω ότι έτσι κι αλλιώς δεν θα αντέξουν. Κάποιες ευρωπαϊκές εταιρίες στο εξωτερικό το κάνουν ήδη.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 13, 2009, 17:06 από Kostas »

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ένα προϊόν σε εξέλιξη
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2009, 17:15 »
είχα δεί πριν από πολύ ώρα το σχόλιο τού giwrgosp.
καί ειλικρινά, ενώ ήθελα κάτι να γράψω, δεν ήξερα τι.

από την μεριά του, έχει απόλυτο δίκηο.
πολύ περισσότερο αν υποθέσουμε ότι θα μπορούσε να είναι ένας από τούς μάλλον περισσότερους καταναλωτές, οί οποίοι δεν μπαίνουν στο internet, δεν ξέρουν το forum, δεν δεν ...

είναι πρωτίστως υποχρέωση της όποιας εταιρίας να προφυλάξει το όνομά της, το προιόν της αλλά καί το ηλ. τσιγ. γενικότερα.
πόσο μάλλον από την στιγμή πού διαθέτει η ίδια, ένα καλύτερο προιόν (παρένθεση καί ... αλήθεια φίλε giwrgosp, θες να πείς πως με το black line δεν υπάρχει κανένα μικρο-προβληματάκι? διότι μπορώ να αναφέρω τουλάχιστον δύο. γιατί λοιπόν επικεντρώνεσαι μόνο στο prestige? -αυτό σαν σχόλιο γιά την ποιότητα όλων των ηλ. τσ. στην σημερινή αγορά πού είναι ακόμη στα σπάργανα.).

συμφωνώ πως μπορούμε όλοι μαζί, οί καταναλωτές πού ενδιαφερόμαστε λίγο παραπάνω, οί εταιρίες καί οί κατασκευαστές να κάνουμε το καλύτερο (ειδικά όταν οί Έλληνες αντιπρόσωποι έχουν δείξει πως αφουγκράζουνται -καί όχι μόνο).

στο παράδειγμα τού αυτοκινήτου λοιπόν, να θυμίσω πως οί ίδιες οί εταιρίες προχωρούν σε ανάκληση καί σε έλεγχο ή αντικατάσταση ελλατωματικών εξαρτημάτων. Καί πως όταν κυκλοφορήσει ένα νέο μοντέλο, αποσύρεται από την αγορά το αντίστοιχο παλαιότερο.

Επίσης δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να δεχτώ πως είμαι απλά ένα "πειραματόζωο". Όχι την στιγμή πού ανοίγω το ωραίο μου πορτοφολάκι. Θα μπορούσα να το δεχτώ στο αρχικό στάδιο της αυτοκίνησης πριν από 100+ χρόνια. Οχι σήμερα, με τα τέλεια εργαστήρια.

(Αλήθεια, prestige δεν έχω. Αλλά αναρωτιέμαι. Επειδή συμφωνείτε όλοι, γιά ελάτωμα στα φιλτράκια. Τι κόστιζε δηλαδή, να αλλαχτει ένα καλούπι?)

Αυτά-καί πολλά άλλα !!- από έναν ευτυχισμένο κάτοχο 2 πολύ καλών συσκευών, αλλά ... όχι τέλειων   :) :)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ένα προϊόν σε εξέλιξη
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2009, 17:26 »
Στο αυτοκίνητο δεν είσαι "πειραματόζωο". Θα ήσουν όμως τότε που πρωτοκυκλοφόρησαν. Αυτό εννοεί ο Κώστας.

Στο η.τ. όμως αυτό ισχύει σε μεγάλο βαθμό σε ό,τι αφορά τη χρηματοδότηση (από μας) και την εξέλιξη του προϊόντος. Είμαστε από τους πρώτους χρήστες και βρισκόμαστε στη θέση ενός αυτοκινητιστή πριν 100 χρόνια που ήθελε ντε και καλά να αφήσει το άλογο στο σπίτι και να πάει βόλτα με το αμάξι.  ::)

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ένα προϊόν σε εξέλιξη
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2009, 17:38 »
η διαφωνία μου φίλε Atmin, είναι στο "πειραματόζωο".
κατάλαβα τι εννοεί ο Κώστας. Εγώ όμως εννοώ, πως αυτό ήταν αποδεκτό καί κατανοητό πριν τοοοοοόσα πολλά χρόνια. Όχι όμως στις μέρες μας με τα υπερσύγχρονα εργαστήρια. Μπορώ να δεχτώ μπαταρίες πού χαλάνε σε 3 μήνες αντί γιά 6 κλπ. (πράγμα πού το 2010 απλά σημαίνει "μη ενδιαφέρον" γιά τον καταναλωτή -αυτό έχει να κάνει με τούς κατασκευαστές καί όχι τούς αντιπροσώπους γιά τούς οποίους έχουμε συμφωνήσει όλοι με τα καλύτερα λόγια).
Όχι όμως τα αυτονόητα. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, συγγνώμη αλλά δεν άτμισε κανείς την συσκευή πριν κυκλοφορήσει? κανείς δεν ενοχλήθηκε? -διότι γιά να συμφωνούνε όλοι μάλλον έκανε μπαμ το πρόβλημα.

Δέχομαι -σαφώς- τα περί χρηματοδότησης κλπ, όμως κάτω από κάποια στάνταρς δεν μπορούμε να πάμε, έτσι δεν είναι?

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ένα προϊόν σε εξέλιξη
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2009, 17:40 »
είναι πρωτίστως υποχρέωση της όποιας εταιρίας να προφυλάξει το όνομά της, το προιόν της αλλά καί το ηλ. τσιγ. γενικότερα.
πόσο μάλλον από την στιγμή πού διαθέτει η ίδια, ένα καλύτερο προιόν (παρένθεση καί ... αλήθεια φίλε giwrgosp, θες να πείς πως με το black line δεν υπάρχει κανένα μικρο-προβληματάκι? διότι μπορώ να αναφέρω τουλάχιστον δύο. γιατί λοιπόν επικεντρώνεσαι μόνο στο prestige? -αυτό σαν σχόλιο γιά την ποιότητα όλων των ηλ. τσ. στην σημερινή αγορά πού είναι ακόμη στα σπάργανα.).

Συμφωνώ. Η σημερινή αγορά είναι στα σπάργανα.

συμφωνώ πως μπορούμε όλοι μαζί, οί καταναλωτές πού ενδιαφερόμαστε λίγο παραπάνω, οί εταιρίες καί οί κατασκευαστές να κάνουμε το καλύτερο (ειδικά όταν οί Έλληνες αντιπρόσωποι έχουν δείξει πως αφουγκράζουνται -καί όχι μόνο).
Συμφωνώ.

στο παράδειγμα τού αυτοκινήτου λοιπόν, να θυμίσω πως οί ίδιες οί εταιρίες προχωρούν σε ανάκληση καί σε έλεγχο ή αντικατάσταση ελλατωματικών εξαρτημάτων. Καί πως όταν κυκλοφορήσει ένα νέο μοντέλο, αποσύρεται από την αγορά το αντίστοιχο παλαιότερο.
Ναι, αλλά στο αυτοκίνητο υπάρχει εμπειρία πάνω από 100 χρόνια.

Επίσης δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να δεχτώ πως είμαι απλά ένα "πειραματόζωο". Όχι την στιγμή πού ανοίγω το ωραίο μου πορτοφολάκι. Θα μπορούσα να το δεχτώ στο αρχικό στάδιο της αυτοκίνησης πριν από 100+ χρόνια. Οχι σήμερα, με τα τέλεια εργαστήρια.
Διαφωνείς στο ότι είμαστε ή δε σου αρέσει που είμαστε?

Για να μην παρεξηγηθώ ποτέ δεν εννοούσα να αποδεχθούμε μοιρολατρικά αυτό που έχουμε σήμερα και να μην προσπαθήσουμε όσο μπορούμε να το βελτιώσουμε.

Ζούμε σε ένα κράτος που ο καταναλωτής έχει δικαιώματα, αυτονόητα σε τέτοιες περιτπώσεις.
Ανα πάσα στιγμή μπορείς και πρέπει να αντικαταστήσεις ένα η.τ. που δεν είναι καλό.

Αυτό μπορείς να το κάνεις μερικές φορές και μετά να ζητήσεις τα λεφτά σου πίσω.

Εάν ο έμπορος το αρνηθεί μπορείς να πας σε ένα δικηγόρο και τότε σίγουρα θα σου τα δώσει.

Αλλά ότι και να κάνεις ποτέ δεν θα έχεις η.τ. που θα δουλεύει τέλεια.

Γι' αυτό το λόγο προτείνω την χρήση ιδιοκατασκευών , ειδικά όταν δεν θέλεις να ξοδέψεις πολλά χρήματα, μέχρι και τη στιγμή που κάτι αλλάξει.
Π.χ λόγω των ιδιοκατασκευών με manual διακόπτη έχουμε τώρα και τις πρώτες μπαταρίες με αυτό, λύνοντας έτσι το αιώνιο πρόβλημα του πνευματικού διακόπτη.

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ένα προϊόν σε εξέλιξη
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2009, 17:46 »
γράφαμε μαζί, άρα δες κί λίγο παραπάνω   :)

δες επίσης ας πούμε γιά τον διακόπτη. πέφτουμε στην παγίδα του?
από αναγκαίο κακό, μην γίνει ... υποχρεωτικό.

υπάρχει δηλ. πρόβλημα θορύβου με τις μπαταρίες τού evo ας πούμε καί περιμένουμε evo με διακόπτη. Γιατί? Ας απαιτήσουμε απλά μπαταρίες χωρίς πρόβλημα. Ας λυθεί με όποιον άλλον τρόπο. Μην μού πεί κάποιος πως δεν προτιμά, τέλειες μπαταρίες χωρίς διακόπτη από τέλειες μπαταρίες με διακόπτη?

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ένα προϊόν σε εξέλιξη
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2009, 17:46 »
[...] Στην συγκεκριμένη περίπτωση, συγγνώμη αλλά δεν άτμισε κανείς την συσκευή πριν κυκλοφορήσει? κανείς δεν ενοχλήθηκε? -διότι γιά να συμφωνούνε όλοι μάλλον έκανε μπαμ το πρόβλημα.

Πώς δεν το δοκίμασαν! Απλά τα προηγούμενα που είχαν φτιάξει έβγαζαν πολύ περισσότερο υγρό στο στόμα.  :))

Θα διαχωρίσω τα τελευταία μηνύματα.

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ένα προϊόν σε εξέλιξη
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2009, 17:53 »

"Πώς δεν το δοκίμασαν! Απλά τα προηγούμενα που είχαν φτιάξει έβγαζαν πολύ περισσότερο υγρό στο στόμα.  :))  "



αυτό είναι πού λένε "αποστομωτική απάντηση"    :D :D

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ένα προϊόν σε εξέλιξη
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2009, 17:55 »
 :)) :))

Δυστυχώς το η.τ. έχει πολύ δρόμο ακόμα μπροστά του. Οι παλιότεροι χρήστες και τα παλιότερα μέλη του φόρουμ το ξέρουμε καλά αυτό αλλά ακριβώς λόγω αυτής της γνώσης μερικές φορές αθέλητα μπερδεύουμε τους νέους χρήστες.

Στον κόσμο των ηλεκτρονικών τσιγάρων μέχρι πρόσφατα ίσχυε κάτι παραπλήσιο με το "μεταξύ των τυφλών βασιλεύει ο μονόφθαλμος". Ευτυχώς όμως τελευταία έχουμε ξεπεράσει το στάδιο της απόλυτης τύφλωσης και αυτή τη στιγμή βρισκόμαστε μεταξύ πολλών σχεδόν "μονόφθαλμων" προϊόντων. Όταν λοιπόν εντοπίζουμε ένα προϊόν που έχει... 1% παραπάνω όραση στο άλλο μάτι, πανηγυρίζουμε, το επικροτούμε και σημειώνουμε τις βελτιώσεις με εγκωμιαστικά σχόλια που τυχόν παραπλανούν κάποιον νέο χρήστη νομίζοντας ότι το πρόβλημα λύθηκε παντελώς.

Δυστυχώς η πρόοδος έρχεται με μικρά βήματα. Αυτός είναι και ο λόγος που πολλοί χρήστες η.τ. έχουν ξοδέψει αρκετά χρήματα στην αρχή μέχρι να καταλήξουν σε ένα μοντέλο που πλησιάζει πιο πολύ τις απαιτήσεις τους, μπορούν να το ανεχτούν και να το δουλέψουν καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος andreas_scorpio

  • **
  • 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ένα προϊόν σε εξέλιξη
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2009, 17:59 »
υπάρχει δηλ. πρόβλημα θορύβου με τις μπαταρίες τού evo ας πούμε καί περιμένουμε evo με διακόπτη. Γιατί? Ας απαιτήσουμε απλά μπαταρίες χωρίς πρόβλημα. Ας λυθεί με όποιον άλλον τρόπο. Μην μού πεί κάποιος πως δεν προτιμά, τέλειες μπαταρίες χωρίς διακόπτη από τέλειες μπαταρίες με διακόπτη?
Εγω προτιμω με διακοπτη  ;D
Γενικα ομως νομιζω οτι εχουμε πολυ δρομο μεχρι το τελειο.Τωρα αν  ενθουσιαζομαστε πολυ με κατι καινουριο και το παρουσιαζουμε τελειο,ειναι πολυ απλα γιατι δοκιμασαμε πολυ χειροτερα  :))

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ένα προϊόν σε εξέλιξη
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2009, 18:04 »
@ Αtmos
σύμφωνοι.
απλά η αρχική μου ένσταση -στην ουσία- ήταν ότι θα πρέπει πρωτίστως οί εταιρίες να "προστατέψουν" το προιόν τους, "σκοτώνοντας τούς αόματους"!!   :)

καί είναι ό λόγος πού εγώ ο αρχάριος, έχω κάνει επιλογές μόνο από Έλληνες αντιπροσώπους ακριβώς επειδή δεν αισθανόμουν έτοιμος γιά το άγνωστο τού εξωτερικού.

@ Andreas
προσωπικά δεν βλέπω τον λόγο αν δουλεύουν σωστά   :)
αλλά έτσι ή αλλοιώς έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας. καί εδώ θάμαστε να "πλακωνόμαστε"   :D :D

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ένα προϊόν σε εξέλιξη
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2009, 18:06 »
γράφαμε μαζί, άρα δες κί λίγο παραπάνω   :)

δες επίσης ας πούμε γιά τον διακόπτη. πέφτουμε στην παγίδα του?
από αναγκαίο κακό, μην γίνει ... υποχρεωτικό.

υπάρχει δηλ. πρόβλημα θορύβου με τις μπαταρίες τού evo ας πούμε καί περιμένουμε evo με διακόπτη. Γιατί? Ας απαιτήσουμε απλά μπαταρίες χωρίς πρόβλημα. Ας λυθεί με όποιον άλλον τρόπο. Μην μού πεί κάποιος πως δεν προτιμά, τέλειες μπαταρίες χωρίς διακόπτη από τέλειες μπαταρίες με διακόπτη?

Οι περισσότεροι πιστεύω θα θέλαν πνευματικό διακόπτη που να λειτουργεί τέλεια.
Είμαι όμως σίγουρος ότι το προσπάθησαν και δεν τα κατάφεραν..
Γιατί?
1. Το βασικότερο πρόβλημα είναι ότι ξεφεύγει υγρό από τον ατμοποιητή περνά στη μπαταρία και γεμίζει τον πνευματικό διακόπτη ο οποίος και χαλάει. Άρα πρέπει να αλλάξει και ο τρόπος λειτουργίας του ατμοποιητή. Ναι αλλά πως? Πως θα του δίνεις ρεύμα? Πως θα πέρνει αέρα? κτλ..
2. Το κόστος είναι σημαντικό. Δεν μπορεί ξαφνικά το ηλεκτρονικό να κοστίζει π.χ το δεκαπλάσιο

Η πολιτική πωλήσεων των η.τ στην Ευρώπη είναι κατά τη γνώμη μου λάθος.
Πρόκειται για προϊόντα λίγων χρήσεων και έτσι θα έπρεπε να τα βλέπουμε.
Βέβαια σε πολύ καλύτερες τιμές.
Τα κινεζάκια τα κατασκευάζουν για να δουλεύουν λίγο και να είναι φθηνά...


Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ένα προϊόν σε εξέλιξη
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2009, 18:09 »
Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση σας.
Θα ήθελα να συνοψίσω ( γιατί πάμε να ξεφύγουμε από το θέμα),
οτι βάση των απαντήσεων σας στο ερώτημα μου << τι κάνω λάθος με το prestige ? >> η απάντηση είναι << δεν κάνεις εσύ κάτι λάθος, έτσι – λάθος- δουλεύουν τα φιλτράκια του prestige>>  τουλάχιστον αυτό << εισπράττω>> από τις απαντήσεις σας.

Από εκεί και πέρα σαφώς είναι δικαίωμα του καθενός πως θα αντιδράσει.
 Π.χ κάποιος μπορεί να αρχίσει να ψάχνει διάφορους τρόπους – πατέντες – για να το κάνει να δουλέψει σωστά,
Ή κάποιος άλλος μπορεί απλά να το πετάξει,
ή κάποιος άλλος ( αυτό που τελικά θα κάνω και εγώ) να απευθυνθεί στην εταιρεία και να ζητήσει την ανταλλαγή με ένα άλλο μοντέλο καλύτερο.
Εδώ να υπενθυμίσω -κάτι που έγραψα και στο πρώτο μου post – ότι το άλλο μοντέλο της εταιρείας το Black Line σε γενικές γραμμές είναι άψογο.
Ναι μεν δεν κρατάνε τα φιλτράκια του όσο 15 περίπου τσιγάρα ( τόσα μου είπαν από την εταιρεία) αλλά τουλάχιστον δεν χρειάζεται να ξεπλένεις το στόμα σου κάθε φορά που ρουφάς.
Επίσης το ότι για να δουλέψει έχει διακόπτη για μένα είναι μειονέκτημα.
Ωστόσο ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΕΘΩ γιατί πριν το αγοράσω το είδα, το ήξερα, μου το είπαν.
Οπότε θα ήμουν παράλογος να παραπονεθώ γι αυτό.
Εάν ήταν να φέρω παράδειγμα με αυτοκίνητο, θα έλεγα ότι εφόσον εν γνώση μου πήρα << ένα μικρό αυτοκίνητο>> δεν μπορώ να παραπονεθώ γιατί δεν πιάνει τα 200….
Εάν όμως με το που το έβαζα μπροστά, τα καυσαέρια της εξάτμισης έμπαιναν στην καμπίνα αντί να βγαίνουν έξω, σαφώς θα παραπονιόμουν και θα απαιτούσα να μου το φτιάξουν η να μου το αλλάξουν. ( αλλά δεν θα οδηγούσα με ανοικτά παράθυρα για να βγαίνουν έξω τα καυσαέρια , παραβλέποντας το πρόβλημα)

Ελπίζω να μην κούρασα…… πολύ…

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας….

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ένα προϊόν σε εξέλιξη
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2009, 18:16 »
[...] Το κόστος είναι σημαντικό. Δεν μπορεί ξαφνικά το ηλεκτρονικό να κοστίζει π.χ το δεκαπλάσιο

Μωρέ ας ήταν τέλεια και ας έκαναν κι ακριβότερα. Το ίδιο θα μας έβγαινε και δε θα μας έσπαζαν τα νεύρα. Αλλά κατά τα φαινόμενα δεν υπάρχει η τεχνολογία για αξιόπιστες λύσεις ακόμα.

Παράθεση
Η πολιτική πωλήσεων των η.τ στην Ευρώπη είναι κατά τη γνώμη μου λάθος.
Πρόκειται για προϊόντα λίγων χρήσεων και έτσι θα έπρεπε να τα βλέπουμε.
Τα κινεζάκια τα κατασκευάζουν για να δουλεύουν λίγο και να είναι φθηνά...

Εδώ θα συμφωνήσω. Αφού έτσι κι αλλιώς έχουν προβλήματα, προτιμότερο είναι φτηνά και μιας χρήσης (ή περιορισμένης όπως είπες).

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ένα προϊόν σε εξέλιξη
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2009, 18:19 »
@giwrgosp
δυστυχώς ξέφυγες από το θέμα  -μιά καί ο admin μας είχε την καλωσύνη να μας μετακινήσει!!

χωρίς πλάκα τώρα. νομίζω πως αν ο προιόν δεν σε ικανοποιεί γιά βάσιμους λόγους, πολύ καλά θα κάνεις.

@kostas
το γνωρίζω γιά τις μπαταρίες, όπως επίσης όμως, γνωρίζω πως 3 μπαταρίες evo κλείσαν τούς 3 μήνες καί πάνε γιά τον 4ο -μία έχει ήδη πεταχτεί  :) , καλή αναλογία, δεν νομίζεις?
(χώρια πού το black line γιά να έχει την διάρκεια μπαταρίας τού evo μας έδωσε μία φλογέρα -πού παρεπιμπτόντως πολύ μού αρέσει μέσα στις χερουκλες μου)

'οταν ξεκίνησα πρίν λίγο καιρό, είπα πως το βασικό είναι να μην χαλάω περισσότερα από όσα χάλαγα με το κ. τσιγάρο. μέχρι τώρα αυτό συμβαίνει. άρα ...   ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 979 123569 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:32
από Antiprosopos
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 24 12735 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:16
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278457 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63868 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92916 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3891 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172982 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15561 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14271 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9632 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos