vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

212 επισκέπτες, 6 χρήστες
anetost, dkostas, tibolaso, gigelis78, Milarepa, vougiouklakis

Twitter

To παρελθόν, παρόν και μέλλον στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To παρελθόν, παρόν και μέλλον στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.
« Απάντηση #15 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2011, 22:56 »
Πολύ καλά πάει.Δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Όσο δεν έχει έγκριση δεν πρόκειται να μπει.
Άλλωστε κανονικά ούτε το Paypal επιτρέπει την πώληση η.τ από τα μαγαζιά που το έχουν στις σελίδες τους.

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: To παρελθόν, παρόν και μέλλον στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.
« Απάντηση #16 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2011, 23:23 »
γιώργο πολύ καλή η σύντομη ανασκόπησή σου πάνω στο ητ.

προσωπικά πιστέυω πως είναι το τσιγάρο του μέλλοντος δηλαδή σε 10-15 χρόνια ,μπορεί και περισσότερο,
το ητ θα χρησιμοποιείται από μεγάλο μέρος του πληθυσμού κυρίως στο εξωτερικό και αργότερα θα εξαπλωθεί ανάλογα και εδώ στην ελλαδίτσα.
το σίγουρο είναι ότι οι τιμές λόγω ανταγωνισμού και εισόδου περισσότερων και μεγαλύτερων παιχτών στην αγορά και εμπορία του θα πέσουν και για κάποιο διάστημα θα έχουμε μια ευρεία γκάμα επιλογών σε προιόντα και τιμές.
φυσικά τα συμφέροντα των καπνοβιομηχανιών και των φαρμακευτικών εταιριών θα βρίσκονται συνέχεια σε έναν αγώνα με τις μεγάλες από την άλλη πλευρά εταιρίες που θα δραστηροποιηθούν στον χώρο του ητ για την απόδειξη ή μη των επιπτώσεων της μακροχρόνιας χρήσης του.
και βέβαια στην μέση ο μέσος χρήστης που θα είναι μια στο ''ατμίστε ελεύθερα'' και μια στο ''αποκλείεται,σκέτος καρκίνος,δεν ακούς τις ειδήσεις;''

κάπου εκεί όμως το κράτος θα μυριστεί ''ζεστό ψωμί'' και η φορολογία, με όποιον τρόπο αυτή έρθει, θα εξωθήσει τις εταιρίες σε μετακύλιση του φόρου του ητ στον χρήστη.
 
αποτέλεσμα;
θα υπάρχουν τα πακέτα ητ τύπου jumbo από την μία που θα υπόσχονται άτμισμα με ελάχιστο κόστος και οι μεγάλες εταιρίες από την άλλη που θα πουλούν ακριβά με ταμπέλα το ''υγιεινό'' άτμισμα με ''αγνά υλικά''.

το τι τελικά θα συμβεί είναι δύσκολο να προβλεφθεί.
εγώ αναρωτιέμαι τι θα ήταν καλύτερο;
       α.να παραμείνει το ητ στη σχετική του σημερινή αφάνεια χωρίς να μολυνθεί από τον ιό του κέρδους ή
       β.να εξελιχθεί και να εξαπλωθεί αναγκάζοντας εταιρίες και πολιτεία σε περισσότερες και ποιοτικότερες έρευνες για το τι είναι τελικά αυτό το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
 


Αποσυνδεδεμένος trap

  • ***
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν
Απ: To παρελθόν, παρόν και μέλλον στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.
« Απάντηση #17 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2011, 23:27 »
Η λογική λέει το δεύτερο με όποιο κόστος νομίζω.

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To παρελθόν, παρόν και μέλλον στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.
« Απάντηση #18 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2011, 23:34 »
Φοβερό κείμενο Γιώργο. Και μια και το πράγμα πήγε στις τιμές, να πω πως και εκεί η κατάσταση έχει βελτιωθεί θεαματικά. Το πρώτο μου ητ ήταν ένα black line.  Το είχα αγοράσει πριν γραφτώ στο φόρουμ 82 ευρώ (από Παπασωτηρίου). Ακολούθησε ένα dse 901 από totally wicked και είχα σκάσει άλλα 75 ευρώ. Οι ατμοποιητές πήγαιναν 18 ευρώ ο ένας με έναν χρόνο εγγύηση. Μια μπαταρία 20 ευρώ. Μικρές και λίγες εταιρίες στην Ελλάδα που και αυτές ψαχνόντουσαν όπως κι εμείς. Λογικό όταν ένα προϊόν είναι τόσο καινούργιο. Αστάθεια, πολλά ελαττώματα και σε ατμ και σε μπαταρίες, λίγες επιλογές σε υγρά, δύσκολο γέμισμα με φιλτράκια... Τα πράγματα έχουν γίνει πολύ καλύτερα τώρα. Θυμάμαι ήμουν ο πρώτος που πήρα ego. Περίμενα το baby j της Janty (ένα μοντέλο που δεν βγήκε ποτέ) και επειδή βαρέθηκα να περιμένω μπήκα και παρήγγειλα το ego περίπου 10 μέρες πριν κυκλοφορήσει (όταν το έστειλαν δεν είχε ούτε συσκευασία). Όταν πήγα λοιπόν με το ego να πάρω υγρά από ένα πολύ γνωστό μαγαζί και το είδε ο έμπορος μου είπε: "θα το φέρω κι εγώ, αλλά μην νομίζεις... Καμιά 15αριά θα  πουλήσω και θα είμαι και ευχαριστημένος". Αυτό πιστεύω δείχνει πόσο δύσκολη είναι και η θέση αυτών των ανθρώπων που επέλεξαν να επενδύσουν σε ένα προϊόν τόσο καινούργιο, με τόσο μικρό κοινό και με ένα πολύ ομιχλώδες νομικό τοπίο όσον αφορά την εμπορία και την χρήση του ητ.   

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To παρελθόν, παρόν και μέλλον στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.
« Απάντηση #19 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2011, 00:46 »
Φίλε Στάθη μιας και τα λέμε κοντά 2 χρόνια τώρα, την θυμάμαι καλά όλη την ιστορία σου.
Ο έμπορος που σου είπε πως θα πουλήσει 15 κομμάτια απλά έκανε εντελώς λάθος.
(εδώ που λέμε ποιος περίμενε τότε αυτή την τεράστια επιτυχία? )

Όμως θα διαφωνήσω με το πώς αναφέρεις την επένδυση.
Ο έμπορος δεν αγαπάει το η.τ. όπως εγώ και εσύ.
Σκασίλα του να επενδύσει αν δεν βγάλει καλό κέρδος.
Το κάθε μαγαζί δεν είναι κοινωφελές ίδρυμα.
Το ζητούμενο του είναι η επιβίωσή του και σαφώς το κέρδος του.
Τα υπόλοιπα και τα συνήθως λεγόμενα είναι απλά εμπορικές σάλτσες για να ωραιοποιήσουν τον απώτερο στόχο τους. (το κέρδος ->και πολύ συχνά το εύκολο και γρήγορο κέρδος).

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To παρελθόν, παρόν και μέλλον στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.
« Απάντηση #20 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2011, 01:05 »

Όμως θα διαφωνήσω με το πώς αναφέρεις την επένδυση.
Ο έμπορος δεν αγαπάει το η.τ. όπως εγώ και εσύ.


Γιώργο μου εννοείτε. Γι αυτό δεν γίναμε έμποροι! Απλά πιστεύω πως οι Έλληνες μεταπωλητές δεν διαφέρουν ιδιαίτερα από τους άλλους Ευρωπαίους. Αν και δεν το ψάχνω πια πολύ το θέμα, όταν το έκανα έβλεπα κάτι τιμές, σε Γαλλικά κυρίως e-shop, τελείως παλαβές. Συμφωνώ λοιπόν απόλυτα μαζί σου. Κανένας δεν το κάνει για την ψυχή της μάνας του.

Αποσυνδεδεμένος Andreass

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To παρελθόν, παρόν και μέλλον στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.
« Απάντηση #21 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2011, 02:11 »
Θέλω να αναφέρω ένα παράδειγμα προς σύγκριση . Όταν αγόρασα τον πρώτο υπολογιστή - περίπου το 1996 αν θυμάμαι καλά - ο κόσμος δεν ασχολούταν καθόλου με το θέμα υπολογιστή . 'Οταν έλεγες ότι αγόρασες υπολογιστή , οι περισσότεροι σε κοιτούσαν με απορία ή/και με θαυμασμό .
Ξαφνικά άρχισαν να "πέφτουν" ομαδικώς στην τηλεόραση διαφημίσεις στη τηλεόραση για προσφορές στην αγορά υπολογιστή και πάλι διαφημίσεις και ξανά διαφημίσεις και ξανά διαφημίσεις και πάλι διαφημίσεις ...  "Ξαφνικά" άρχισε ο καθένας να αγοράζει επιτραπέζιο υπολογιστή . Κάτι αντίστοιχο έγινε και με τους φορητούς υπολογιστές αρκετά χρόνια αργότερα . ( Που να έλεγες το 1995 ότι αγόρασα φορητό υπολογιστή ... ) .
Μετά ήρθε το internet . Στην αρχή άμα έλεγες για internet , σου απαντούσαν "τι να το κάνεις το internet , τι το θες , κ.τ.λ. "  και σήμερα βλέπουμε και ξέρουμε τι να το κάνουμε και αν χρειάζεται το internet .
Πιστεύω ότι κάπως έτσι θα κυλήσει και το Η.Τ.
Στην αρχή λίγοι το ξέρουν , μετά από στόμα σε στόμα θα αρχίσει να ανεβαίνει και μόλις θα αρχίσουν οι μαζικές διαφημίσεις στην τηλεόραση τότε όλοι θα μιλούν για το Η.Τ. και θα σπεύδουν όλοι για αγορές .
 

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: To παρελθόν, παρόν και μέλλον στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.
« Απάντηση #22 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2011, 02:18 »
 :thumpup: :thumpup:
Διόλου απίθανο αυτό που αναφέρεις.Και έτσι έγινε με τα κινητά τηλέφωνα ακόμη και με τα ασήρνατα τηλέφωνα του σπιτιού.Έτσι γίνεται με τις περισσότερες ηλεκτρονικές συσκευές.Θυμάμαι πως κάπως έτσι ξεκίνησε και με τα router,επίσης,που μόνο μεγαλοεταιρείες είχαν στην κατοχή τους και μεις μια απλή dial up.κλπ κλπ κλπ κλπ....
 8) ;)

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To παρελθόν, παρόν και μέλλον στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.
« Απάντηση #23 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2011, 09:06 »
Και εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου Στάθη  :)

Αποσυνδεδεμένος arisgn

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To παρελθόν, παρόν και μέλλον στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.
« Απάντηση #24 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2011, 16:29 »
Πολυ ωραια τοποθετηση Γιωργο και ενημερωτικη!
Ευχαριστουμε!

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To παρελθόν, παρόν και μέλλον στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.
« Απάντηση #25 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2011, 14:37 »
παντως σιγουρα ειναι θετικο το οτι εχουν ανοιξει αρκετα μαγαζια που μπορεις να αγορασεις οτιδηποτε εχει σχεση με η.τ. εδω στην περιοχη μου στα χανια, απο το φαρμακειο μπορεις να αγορασεις απο ατμοποιητη μεχρι φορτιστη, τα παντα :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος gtsagas

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To παρελθόν, παρόν και μέλλον στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.
« Απάντηση #26 στις: Οκτωβρίου 07, 2011, 19:29 »
και στο ηρακλειο , μια στιγμη  νατα 3 - 4 μαγαζια με Η.Τ.


Αποσυνδεδεμένος Στέλιος

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
  • Χαρούμενα Ατμίσματα
Απ: To παρελθόν, παρόν και μέλλον στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.
« Απάντηση #27 στις: Οκτωβρίου 07, 2011, 21:06 »
Ωραίο θέμα και ωραία παρουσίαση!

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To παρελθόν, παρόν και μέλλον στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.
« Απάντηση #28 στις: Οκτωβρίου 07, 2011, 21:51 »
νομιζω οτι και ενας ακομη λογος που θα συνεχισει να αυξανεται η χρηση η.τ ,ειναι το οτι σταθερα υποβαθμιζεται η ποιοτητα των καπνων του κ.τ. 
περιπου 2 χρονια τωρα οτι και αν δοκιμαζα μου φαινοταν αηδια!!
ενω το ατμισμα το αρχισα για να κοψω το κ.τ,εχω φτασει να το απολαμβανω πιο πολυ!!
και ολοι οι πρωην θεριακληδες,ειμαστε η κινητη διαφημιση του η.τ :thumpup:
και καλυτερα να διαδοθει και να γινουν σοβαρες ερευνες να ξερουμε τι βαζουμε μεσα μας,και ας το πληρωνουμε και λιγο ακριβοτερα.

Αποσυνδεδεμένος panosfc

  • ***
  • 763
  • I am a Steam Machine Κιτσο μου!
    • OUR PRIDE!!!
Απ: To παρελθόν, παρόν και μέλλον στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.
« Απάντηση #29 στις: Οκτωβρίου 08, 2011, 09:22 »
Οσους εχω ρωτησει για ποιο λογο ξεκινησαν το η.τ. ο λογος ηταν το οικονομικο.Μετα ερχοταν η υγεια.Και λογικο μιας και κανεις δεν ηξερε αν πραγματι ειναι πιο υγειηνο απο ενα κ.τ.
Οποτε στην Ελλαδα τουλαχιστον η κριση βοηθησε απιστευτα στο να γινει τοσο γνωστο το η.τ.
Ο μεσος Ελληνας ψαχνει τροπο να μειωσει τα εξοδα για να μπορεσει να τα βγαλει περα.Το η.τ ηταν μια λυση.
Φυσικα δεν λεω οτι δεν υπαρχουν κι αυτοι που το ξεκινησαν μοναχα για λογους υγειας αλλα δεν πιστευω οτι θα ειχε τετοια επιτυχια πριν 5 χρονια.Κι ας κυκλοφορουσαν τα ιδια προιοντα με σημερα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310569 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278831 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13018 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123889 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64096 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206846 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93038 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3943 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1167 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173229 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15622 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14354 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias