vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

76 επισκέπτες, 6 χρήστες
PsykieG, infernity, lagoudakis, zakyn8inos, bloodlessz, Doubt

Twitter

Πτώση τάσης υπό φορτίο σε μηχανικά μοντ. Καταθέστε τις εμπειρίες σας.

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Από την στιγμή που πήρα το ομνιτεστερ και άρχισα να μετράω την τάση υπό φορτίο, έπαθα ένα σοκ.
Έχω 4 18650, δυο inr 25r και δυο aw (2000). Σε φρεσκοπλημενο νεμεσις έχω πτώση 1 βολτ σχεδόν με την aw και 0.6 βολτ με την samsung!
Νούμερα τρελά αν αναλογιστούμε ότι οι αντιστάσεις που μέτρησα είναι σχεδόν 0.7 (σε apollo και kl+) και οι μπαταρίες με περίπου 100 φορτίσεις η καθεμία.

Να προσθέσω ότι τόση ήταν και η απώλεια που μου έβγαζε πριν καθαρίσω το νεμεσις και την ίδια απώλεια σχεδόν έβγαζε και στο stingray x (<-κλώνος αυτό).
Θεωρώ αδύνατο να φταίνε τα μοντ ή οι μπαταρίες, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Επίσης το ατμιστικο αποτέλεσμα είναι νορμάλ, όχι τραγικό όπως φαίνεται από την μέτρηση.
Θα βοηθούσε αν υπάρχει άλλος κάτοχος του ομνιτεστερ να προσθέσει την εμπειρία του με το μηχάνημα.

Υγ.
Ας το μεταφέρει κάποιος μοντ εκεί που πρέπει, δεν βρήκα το σωστό νήμα.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Εχει ξαναγινει κουβεντα για το omni...ταδε..... ;D


Κατω απο το 1.0Ωμ , λενε οτι δεν μετραει καλα.   Δεν το εχω , δεν το ξερω και δεν με ενδιαφερει κιολας το τι λεει το μηχανακι , αλλα αν σου αρσει αυτο που εχεις απο δυναμη και απολαυση , δε βλεπω το λογο να κανεις τετοιες μετρησεις.


Θα μπεις σε αλλα μονοπατια και το μονο που θα καταφερεις , θα ειναι να ψαχνεις συνεχεια για το απολυτο.......Νομιζω οτι ειναι τζαμπα κοπος , που θα σου δωσει κατι λιγο παραπανω στην καλυτερη περιπτωση.
Και σωστα να ειναι ομως τα νουμερα , με τετοια αντ/ση ειναι λογικο.Τωρα αν δεν σε ικανοποιουν τα 18 Watts που εχεις απο την Samsung 25R με τετοια αντ/ση στα 3.6 V......................μαλλον χρειαζεσαι καποιο VW με πολλα Watts.......




Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Δεν έχω πρόβλημα Βασίλη και είμαι 100% ικανοποιημένος. Για τις μπαταριες φοβήθηκα μπας και πάθανε τίποτα, αλλά δε βρίσκω λόγο, ούτε είναι δυνατό να γίνει και στις 4 μαζί (και δεν υπάρχει και διαφορά στην τελικη)
Μέτρησα σήμερα την τάση υπό φορτίο γιατί απλά ήθελα να δω πως θα πάνε τα μοντ μετά από πολλές μέρες χωρίς πλύσιμο και μια μετά το μπανακι.
Ακόμα και στο βαμο που το κουμπωσα σε αντίσταση 2.5Ω για είμαι στο αμπ λιμιτ, μου έδειξε 4.9 βολτ υπο φορτίο.

Αποσυνδεδεμένος igatos

  • **
  • 284
  • Φύλο: Άντρας
Και εγω νομιζα μετραει κουκουρουκου λιγο, εγω στηνω 0.5ω σε GGTS μου δινει 3.7v και στο esterigon 3.6v με μπαταρια VTC5

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Παιδιά η ταση υπό φορτίο από μόνη της δε λέει και πολλά. Πέρα από την αγωγιμότητα του μοντ παίζουν πολλά πράγματα ρόλο. Η τιμή της αντίστασης επιρεάζει κατά πολύ, οι μικρές αντιστάσεις ζορίζουν πιο πολύ την μπαταρία με αποτέλεσμα στο ίδιο μοντ υπό ίδιες συνθήκες να έχεις μεγαλύτερη πτώση τάσης υπό φορτίο. Επίσης το είδος του σύρματος, το μέσο τροφοδοσίας (ω ναι) ακόμα και η σύσταση του υγρού επιρεάζουν τη μέτρηση.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Ναι,ναι,ναι,ναι,ναι..............και ναι..... ;D


Για να βρουμε ακριβως τις απωλειες του μοντ , θα πρεπει να μετρησουμε πρωτα την πτωση που εχει η μπαταρια μονη της , τι  απωλειες εχει ο ιδιος ο ατμ/της , μετα βαζοντας την μπαταρια στο μοντ το οποιο θα ειναι σιγουρα καθαρο , να δουμε τη συνολικη πτωση του συνδιασμου  -- μπαταρια / μοντ / ατμ/τη --
Η πτωση της σκετης μπαταριας , θα πρεπει να αφαιρεθει απο τη συνολικη πτωση τασης , για να εχουμε καθαρα τις απωλειες του μοντ και του ατμ/τη.


Προσωπικα επισης ειδα οτι καποια υλικα ή ο τροπος κατασκευης καποιου μοντ , εχει μεγαλη σημασια.  Ειχα ενα μοντακι , που μεχρι τα 1.3 Ωμ ηταν κεραυνος.
Αν ομως εκανα αντ/ση κατω απο το 1.0 Ωμ , τοτε ειχε τετοιες απωλειες που ηθελες να το πεταξεις στο ποταμι.Ασχοληθηκα παρα πολυ μαζι του , εδωσα τζαμπα λεφτα , του εκανα μεχρι και χειροποιητους πολους με διαφορες επικαλυψεις.......κλπ. κλπ. κλπ. και στο τελος το παρατησα , γιατι τελικα δεν αξιζε ουτε βλεμα να του ριχνω............ :wall: :idiot1: .........


Οποτε το καλυτερο για 'μενα ειναι να αγορασω ενα καλο μοντακι που τα υλικα του να ειναι σωστα και καλα και απο 'κει και περα να βαζω μεσα την μπαταρια και να ατμιζω.
Σιγουρα το να εχει μικρες απωλειες , ειναι το ζητουμενο ολων των ατμ/στων που ατμιζουν με μηχ/κα μοντς (και με τα VV/VW ομως , σχεδον το ιδιο ειναι) , αλλα τωρα πια οι απωλειες και ο τροπος κατασκευης ειναι σχεδον ιδιος και δυσκολα καποιο μοντ θα ειναι απαραδεκτο οπως το......@@@@@@........  που ειχα εγω....


Το κυριοτερο ομως σαν απωλειες σε ενα μοντακι μηχ/κο , ηταν , ειναι και θα ειναι η μπαταρια.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 183 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 163 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20698 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207914 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65845 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174525 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312839 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14181 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124793 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93547 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix