vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

117 επισκέπτες, 6 χρήστες
Jorge, nuts, mathimatikos1966, Blackwolf, camber, manoslykos

Twitter

Εμεις και οι ατμιστικες μας συσκευες...

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εμεις και οι ατμιστικες μας συσκευες...
« Απάντηση #30 στις: Οκτωβρίου 29, 2014, 21:57 »
Τα παντα ειναι θεμα εμπειριων. Οσο μεγαλωνεις  δεχεσαι τα παντα πιο ψυχραιμα. Δενομαι με τα πραγματα μου θα στεναχωρηθω αλλα δεν θα αρρωστησω κι ολας αν  μου κλεψουν/μου χαλασει/χασω, πια οτιδηποτε (δεν ειμαι πλουσιος- αλλα δεν τσιγκουνευομαι για τα γουστα μου).  Αφου :
1) μου εχουν κλεψει αγαπημενη μηχανη
2) εχω βρεθει 1000 μετρα απο την ακτη μεσα στη θαλασσα, χωρις δυναμεις με 7 μποφωρ και την πιο αγαπημενη/ακριβη/καινουργια, σανιδα/πανι windsurf (euro:2000+) να εχει γλυστρισει απο τα ποδια μου και ταξιδευει μονη της προς τα μεσα, με καμια πιθανοτητα να τη πιασω, και με σοβαρο ενδεχομενο να μην μπορεσω να βγω κολυμπωντας στην ακτη...


Υγεια πανω απ'ολα.

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εμεις και οι ατμιστικες μας συσκευες...
« Απάντηση #31 στις: Οκτωβρίου 29, 2014, 23:03 »
Ως πρώτη αντίδραση αν έχανα το μοντάκι μου θα ήταν σίγουρα ο εκνευρισμός (όλα σε μένα τυχαίνουν κ.τ.λ.), αν δεν είχα δεύτερο να το αντικαταστήσω ο εκνευρισμός θα μεγάλωνε (και μου το' λεγα να πάρω δεύτερο, αλλά να τώρα, πήγαινε να τα σκάσεις τα φράγκα), αν όμως το μοντ είχε και κάποια σοβαρή αξία (εννοώ χρηματική) τότε θα άνοιγε η γη κάτω από τα πόδια μου (που να βρεις πάλι το ποσό να το ξαναγοράσεις, τι ήθελα και έδωσα τόσα κλπ) , κάποια στιγμή φυσικά θα μου πέρναγε.


Ας είμαστε όμως προσγειωμένοι. Απλά ξέρετε τι συμβαίνει; όλο αυτό το παζάρι με τα μοντ, τις μπαταρίες, τους ατμοποιητές, τα υγρά, τα αρώματα και τα παρελκόμενα μας δημιουργεί ένα είδος ψύχωσης. Μιας μεγάλης εξάρτησης, που δεν είναι τσιγάρο βέβαια, αλλά παραμένει εξάρτηση. Θα ανοίξεις τον υπολογιστή και μεταξύ άλλων θα σταθείς στα μαγαζιά η.τ. να δεις τι καινούργιο κυκλοφορεί. όχι μόνο για να το δεις και να το χαζέψεις αλλά για να ονειρευτείς πως κάποια στιγμή θα γίνει δικό σου. Είναι μια μόδα που συνεχώς ανανεώνεται και εξελίσσεται. 


Ας μη ξεχνάμε, άσχετα από τις δυνατότητες που δίνει ένα μοντ, στραφήκαμε στο ηλεκτρονικό τσιγάρο όχι για να αγοράσουμε προβάρι, αλλά να απαλλαγούμε από το τσιγάρο. Είμαστε αδηφάγα όντα με καταναλωτική μανία. Ξεχνάμε το σκοπό μας ως ατμιστές. Τα είχα γράψει και παλιότερα.

 Το θέμα απώλεια οπωσδήποτε πονάει, πονάει ακόμη περισσότερο όταν έσκασα ένα κάρο λεφτά αλλά ξέρεις κάποιος τι θα γυρίσει να σου πει; Προβάρι είχε ο τύπος (τύποι) φραγκάτους τους βλέπω, καλά να πάθουν...

 

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εμεις και οι ατμιστικες μας συσκευες...
« Απάντηση #32 στις: Οκτωβρίου 29, 2014, 23:44 »
Συμφωνω με καθε μια λεξη απο αυτες που εγραψε ο φιλος μας testament.

Αυτου του ειδους η "ψυχωση" (οπως την εγραψε) φυσικα δεν την θεωρω ως ενα θετικό στοιχειο, αλλα παρολο που θεωρω τον εαυτο μου αρκετα προσγειωμενο, κατι τετοιο εσωτερικα αναπτυσσεται. Ειναι ισως στην φυση μας και οταν βρει καταλληλες συνθηκες μεγαλωνει.

Ειναι το ιδιο το αντικειμενο και με τι το εχεις δεσει μεσα σου,
ειναι οτι αυτο σου δινει αυτο ακριβως που θες και αντε να βρεις αλλο
ειναι οτι εκανες οικονομια και εδωσες ενα σωρο λεφτα που και αυτα τα κλαις
ειναι που πρεπει να περιμενεις μεγαλο χρονικο διαστημα για την οποια αντικατασταση
ειναι οτι εχεις χασει την ψυχραιμια σου με την αναποδια και ξεσπας
και ειναι και το γ@μτο του "όλα σε μένα τυχαίνουν"

Δεν ηρθε το τελος του κοσμου, ουτε του ατμισματος σου.. θα την βρεις την ακρη και κατι θα βρεις να ατμισεις..
ολα αυτα ομως σε επηρεαζουν ψυχολογικα. Και επιπλεον σε "χαλαει" οτι η ολη σου η ψυχολογια εχει χαλασει τοσο για ενα αντικειμενο που πουλιεται και αγοραζεται.. Κλασικη ατακα του πατερα μου για τετοιες φασεις ειναι: "Δουλειες που γινονται με λεφτα μην τις φοβασε".. εννοωντας το μην στενοχωριεσαι για κατι που διορθωνεται με χρηματα. Αν και συμφωνω και το αναφερω και εγω συχνα, δεν μπορω να συγκρατω τον εαυτο μου σε καθε φαση.

Στην θετικη μερια της δικης μου ιστοριας ειναι οτι για να νιωσω καλυτερα, ο,τι περνουσε απο το χερι μου για να το βρω το εκανα, πηγα και ηρθα, εψαξα οσο μου ηταν δυνατο (εξου και τοσο μεγαλη ιστορια). Αυτο το εκανα για να εχω καπως ηρεμη την συνειδηση μου, οχι γιατι ελπιζα. Και στο τελευταιο κομματι αυτης της αναζητησης απροσμενα μου παρουσιαστηκε ως δωρο για την προσπαθεια.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Εμεις και οι ατμιστικες μας συσκευες...
« Απάντηση #33 στις: Οκτωβρίου 29, 2014, 23:54 »
Θα μπορούσα να χάσω το βάμο, την πολυβολτική, τον erlprinz, τον kayfun, τα απομεινάρια των εργοστασιακών, φορτιστή, μπαταρίες... και να μην πεταρίσω βλέφαρο.
καλά, όχι ακριβώς τόσο απαθής, αλλά δε χρειάζεται να τα αντικαταστήσω όλα, δεν είναι τρελό το κόστος και οι χρόνοι αναμονής είναι 1 ώρα αν πάω σε κατάστημα Θεσσαλονίκης, 1 μέρα αν τα παραγγείλω από Αθήνα.
Αλλά θα αρρώσταινα αν έχανα το dna μοντάκι μου, επειδή είναι το ένα από τα δυο κομμάτια που (ιδιο)κατασκευάστηκαν και πρακτικά αναντικατάστατο, διότι συνδυάζει πολύ καλή ποιότητα, εξαιρετικά μικρό μέγεθος και δυνατότητα παραμετροποίησης, μια και το εξωτερικό περίβλημά του είναι πλήρως αποσπώμενο από τα ηλεκτρονικά μέρη, οπότε μπορώ να το βάφω και μετά να το βουτάω σε διαλυτικά κάθε βδομάδα. Δεν έχει να κάνει με την αξία του, αλλά με το γεγονός ότι μόνο μ΄αυτό ατμίζω πραγματικά καλά και αν το χάσω, ο DepOn δε μου φτιάχνει άλλο.  :yes: :yes:  (που και να μου έφτιαχνε, πάλι θα έπαιρνε αρκετό καιρό)
Πολλάκις μου παραπέφτει στο σπίτι ή το γραφείο και παθαίνω ντελίριουμ μέχρι να το βρω.  :D
Σκεφτείτε κι αυτό: οχι τοσο η παράμετρος ακριβό, αλλά ιδιοκατασκευή ακριβώς στα μέτρα σας, που δεν ξαναγίνεται! Πόσο πονάει η απώλεια;


Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εμεις και οι ατμιστικες μας συσκευες...
« Απάντηση #34 στις: Οκτωβρίου 29, 2014, 23:58 »
οντως, εκει ειναι καποιες κλασεις παραπανω...
και εγω ετσι θα το ενιωθα..

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Εμεις και οι ατμιστικες μας συσκευες...
« Απάντηση #35 στις: Οκτωβρίου 31, 2014, 09:17 »
Η γνώμη μου είναι ότι το θέμα έχει μια συναισθηματική-ψυχολογική πλευρά και μια κοινωνική. Η εξάρτηση από το κάπνισμα (και το άτμισμα) είναι συνάρτηση των δύο. Ξεκινάμε από περιέργεια, μαγκιά, μίμηση, το υιοθετούμε γιατί η ευχαρίστηση που προκαλεί καλύπτει συναισθηματικές ανάγκες και τελικά μια επίκτητη σωματική (νικοτίνη). Η επανάληψη τις ίδιας κίνησης –τελετουργίας (πάω στο περίπτερο, ανοίγω το πακέτο κλπ) καθησυχάζει. Το η.τ. οφείλει την επιτυχία του στο ότι καλύπτει όλες τις ανάγκες. Μιμείται το τελετουργικό με μεγάλη επιτυχία. Πρέπει να ακολουθείς συγκεκριμένες διαδικασίες, να ψάχνεις νέες συσκευές ή αρώματα κ.λ.π. Εδώ προστίθεται και ο καταναλωτισμός που μας έχει επιβληθεί (shopping therapy)... Κατά τα λοιπά , ομολογώ ότι αν πριν από έξι μήνες ξέμενα από τσιγάρο μέσα στη νύχτα (απίθανο βέβαια…) είναι βέβαιο ότι θα έφτανα στην άκρη της Αθήνας προκειμένου να βρω περίπτερο! Είναι όλα μέρος του παιχνιδιού. Δεν πρέπει να μας κάνει εντύπωση η εξάρτηση ακόμη και από συσκευές που στο κατω-κάτω έχουν στοιχίσει και κάτι παραπάνω… ;)
urahara, το κείμενό σου θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σε διαφημιστική καμπάνια για το η.τ.!!! :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 326 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 249 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21697 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283086 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208942 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67550 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175758 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314541 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14961 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125926 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94827 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4815 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix