vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

133 επισκέπτες, 6 χρήστες
manoslykos, bloodlessz, Xameno_Skli, athmichalop, lagoudakis, lounik

Twitter

Εξελίξεις (Ελλάδα): Πώληση ειδών ηλεκτρονικού τσιγάρου σε αλυσίδα σουπερμάρκετ;

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καλές εξελίξεις για το άτμισμα στη χώρα
« Απάντηση #15 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2014, 13:30 »
Αναφερθηκε παραπανω για ειδικους υπαλληλους που θα εξηγουν τον τροπο λειτουργιας του η.τ. και αλλα τετοια.
Δεν το θεωρω καθολου πιθανο. Στο τμημα με τα κρασια υπαρχει κανενας σομελιε? Στο τμημα των κρεατων κανενας σεφ? Δε νομιζω.
Αν τελικα γινει αυτο που λεει o φιλος παραπανω, πιστευω οτι απλα θα υπαρχουν 5-10 υγρα σε ενα ραφι του s/m ή ακομα καλυτερα του φαρμακειου του s/m.

Οσο για αυτα που ακουω για μονοπωλια, παραγκωνισμο των τοπικων καταστηματων η.τ., ανηθικοτητες πολυεθνικων και γενικα μια αλλωτριωση του συγχρονου ανθρωπου.
Παιδια, ενα σουπερμαρκετ ειναι με μια εταιρια υγρων η.τ. και λογικα σε τιμες φαρμακιου. Μην μεγαλοποιουμε τα πραγματα και φερνουμε την καταστροφη.
Εγω μονο θετικα μπορω να δω το γεγονος. Θα γνωρισει καλυτερα ο κοσμος το η.τ., θα μπει ακομα περισσοτερο στην καθημερινοτητα του, θα απενοχοποιηθει στο μυαλο τους απο τη στιγμη που θα πωλειται σε κοινη θεα κι οχι σε "σκοτεινα μαγαζακια γεματα ατμο" και οι ατμιστες δυσπροσιτως περιοχως που δεν βριθουν απο τοπικα καταστηματα η.τ. σε καθε γωνια, θα μπορουν ευκολοτερα να βρουν ενα υγρο αν ξεμεινουν σε καποια δυσκολη ωρα.

Αποσυνδεδεμένος lowbap

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
  • Παταειιιιι... και ατμιζει!!
Απ: Καλές εξελίξεις για το άτμισμα στη χώρα
« Απάντηση #16 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2014, 13:30 »
Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα με το φίλο spkok για το προηγούμενο ποστ του.

Επίσης η αρνητικότερη εξέλιξη για την όλη υπόθεση είναι αυτό που αναφέρει ο φίλος spectrum καθώς διαβεβαιώνω ότι διατηρεί φαρμακείο εντός των χώρων της η αλυσίδα. Για μένα αυτό το σενάριο να γίνεται πώληση μέσα στο φαρμακείο της θα πυροδοτήσει πολύ κακές εξελίξεις για το άτμισμα... Προς στιγμήν είναι και αυτό μια πιθανότητα

+1 στο φίλο nemesis_rds...Τόσο απλά είναι τα πράγματα...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 04, 2014, 13:36 από lowbap »

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Καλές εξελίξεις για το άτμισμα στη χώρα
« Απάντηση #17 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2014, 13:48 »
Έχω δεί η.τ και υγρά αναπλήρωσης να πωλούνται σε περίπτερα και στην λαϊκή, για το σούπερ μάρκετ εγώ το βλέπω λίγο χλωμό. Έχω όμως μια υποψία ότι θα πουλάει το Τζάμπο, πως το κατάλαβα; ΑΝΑΣΤΑΤΩΝΟΜΑΙ  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καλές εξελίξεις για το άτμισμα στη χώρα
« Απάντηση #18 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2014, 14:41 »
Το ατμισμα ειναι γνωστο. Δε χρειαζεται το super market...
Όλοι το ξερουν, το δοκίμασαν κιόλας κι απλά δεν το γουσταρουν.
Τους χαλασε, τους μπουκωσε τα πνευμόνια με νερό, τους ξενερωσε και θέλουν τσιγαράκι ''στεγνό και φυσικό'' απο το περιπτερο βρε αδερφέ!  Αντε κι απ το super...

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Καλές εξελίξεις για το άτμισμα στη χώρα
« Απάντηση #19 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2014, 14:51 »
Εγω μονο θετικα μπορω να δω το γεγονος. Θα γνωρισει καλυτερα ο κοσμος το η.τ., θα μπει ακομα περισσοτερο στην καθημερινοτητα του, θα απενοχοποιηθει στο μυαλο τους απο τη στιγμη που θα πωλειται σε κοινη θεα κι οχι σε "σκοτεινα μαγαζακια γεματα ατμο" και οι ατμιστες δυσπροσιτως περιοχως που δεν βριθουν απο τοπικα καταστηματα η.τ. σε καθε γωνια, θα μπορουν ευκολοτερα να βρουν ενα υγρο αν ξεμεινουν σε καποια δυσκολη ωρα.
Πιχροτό και πάφ! κσάνο.
Απενοχοποίηση τώρα. Εξάλλου ο ΕΟΦ αν ειναι να κανει νέο ντού, δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσει ως επιχείρημα το οτι ΜΙΑ αλυσίδα σουπερ πουλάει τα υγρά στο φαρμακείο της εφόσον υπάρχουν τόσα εκειδικευμένα φυσικά καταστήματα.
Οσο για το εξειδικευμένο προσωπικό, παραθέτω συντομότατο διάλογο στο κρεοπωλείο του ΑΒ.
"-Γειά, Κορτεζίνα υπάρχει?
-Όχι.....(παύση)..... τί ειναι η κορτεζίνα?"

Αποσυνδεδεμένος lowbap

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
  • Παταειιιιι... και ατμιζει!!
Απόδειξη,ότι κάτω από ειδικές συνθήκες, θα είναι όλο αυτό που πάει να γίνει μια θετική εξέλιξη για το άτμισμα η παρέμβαση στο θέμα του φίλου ( ; ) e-go FUN που ως γνήσιος περιπτεράς( ; ) νιώθει και ο ίδιος μια απειλή από μια τέτοια εξέλιξη και είπε να πετάξει έτσι μια κατηγορία για το ηλεκτρονικό τσιγάρο (νερό στους πνεύμονες;;; ) που μόνο ως ακραία προπαγάνδα εναντίον του μπορεί να χαρακτηριστεί...

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Καλές εξελίξεις για το άτμισμα στη χώρα
« Απάντηση #21 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2014, 14:58 »
Σκεπτόμενος και λίγο πιο πονηρά μπορώ να πω ότι αφού δεν έχει πρόβλημα και μάλλον το τολμάει αυτή η διεθνής κύρους αλυσίδα, να υπάρχει κατάστημα ατμίσματος στους χώρους της, και από μεριάς πολιτείας τα πράγματα για εμάς μπορούν να είναι ελπιδοφόρα.
ΑυτΑ εγραψε ο lowbap.


ΑΠΟ ΑΥΤΟ τι καταλαβες?
Εγω ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ.

Πετρος   :thumpup:


Πάμε άλλη μια φορά
Τις τελευταίες μέρες γίνονται συζητήσεις μεταξύ μεγάλης αλυσίδας σούπερ μάρκετ, με υποκαταστήματα σε όλη τη χώρα, και μεγάλης εταιρείας στο χώρο του ατμίσματος σε παγκόσμιο επίπεδο,


Η αλυσίδα σούπερ μάρκετ είναι εγχώρια (και τολμώ να πω ότι είναι αυτή που όλοι αντιλαμβανόμαστε, με το γαλλικό όνομα και τους έλληνες μετόχους) Ο προμηθευτής είναι ξένος αλλά γνωστός σε παγκόσμιο επίπεδο.
Η κίνηση έχει το καλό ότι απομυθοποιεί το άτμισμα. Εμπορικά; Ο άσχετος να επιλέξει από κει το πρώτο του η.τ. δεν θα είναι συχνό φαινόμενο. Για μας αν ξεμείνουμε, όλο και κάτι θα βρεθεί στα ράφια των Σ.Μ. Το αν θα ανταγωνιστεί σε τιμές τα τοπικά καταστήματα; Ούτε αυτό το ξέρουμε. Μπορεί και ναι, μπορεί και όχι. Τώρα, σχετικά με την πώληση σε ανηλικους, έχω τύχει σε κατάστημα μέσα να μην κάνει πώληση σε ανήλικο. Τι γίνεται παραπέρα δε γνωρίζω. Ο ΣΕΗΗΤ προτρέπει τα μέλη του να μην το κάνουν. Στα Σ.Μ. μπορείτε εύκολα να δείτε τι πολιτική ακολουθούν, αν βάλετε ένα παιδάκι να ζητήσει ένα πακέτο τσιγάρα από την ταμία.

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Ας ανοίξουν οσοι θελουν ....Αρκεί ο ατμιστής να είναι σωστά ενημερωμένος και να μην του τα παίρνουν τζαμπατζίδικα....

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Και εγώ ο πρώτο μου ΗΤ από περίπτερο το πήρα, η κοπέλλα που μου το πούλησε ήταν τόσο σχετική όσο εγώ μπορώ να κάνω εγχείριση ανοιχτής καρδιάς σε σταύλο με τον ασθενή πάνω στο άλογο !!
Απλά στο μαγαζί αυτό δεν ξαναπήγα και απέτρεψα και πολλούς άλλους από το να πάνε. Ίσως και να έχει κλείσει πιά. Το ίδιο θα συμβεί και με το supermarket σε σχέση με το ΗΤ αν δεν παρέχει τις υπηρεσίες που έχουμε συνηθίσει να έχουμε από τα μαγαζιά ΗΤ.
Όσο για τα φάρμακα, τουλάχιστον αυτή την στιγμή, νομίζω ότι δεν έχει ολοκληρωθεί η απελευθέρωση του επαγγέλματος και δεν μπορεί να έχει φαρμακείο εκτός αν έχει κατάλληλη άδεια, προσόντα και υπαλλήλους (και πτυχιούχο φαρμακοποιό), που αν τα έχει δεν με "χαλάει" καθόλου.
Αλλά θεωρώ ότι δεν κινδυνεύει το ΗΤ αν το πουλάνε και στα φαρμακεία. Αντίθετη πορεία θα έχει η κακή εξέλιξη: Πρώτα με βάση νόμο θα αποτελέσει φαρμακευτικό προϊόν και μετά θα πουλιέται στα φαρμακεία. Νομίζω όμως ότι ήδη όσα φαρμακεία επιχείρησαν απέτυχαν...

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απόδειξη,ότι κάτω από ειδικές συνθήκες, θα είναι όλο αυτό που πάει να γίνει μια θετική εξέλιξη για το άτμισμα η παρέμβαση στο θέμα του φίλου ( ; ) e-go FUN που ως γνήσιος περιπτεράς( ; ) νιώθει και ο ίδιος μια απειλή από μια τέτοια εξέλιξη και είπε να πετάξει έτσι μια κατηγορία για το ηλεκτρονικό τσιγάρο (νερό στους πνεύμονες;;; ) που μόνο ως ακραία προπαγάνδα εναντίον του μπορεί να χαρακτηριστεί...

 :eyesplash:

Ειρωνια ηταν.
Εχεις μάλλον καιρο που δε διαβάζεις το φορουμ, γι αυτό και δεν έπιασες το αστειο (πραγματικο επιχειρημα για καποιους) του νερού στους πνευμονες.
Ούτε φίλος σου ειμαι (μιας και βάζεις ερωτηματικό) ούτε περιπτερας, αν και το δευτερο δε θα με χαλούσε.
Εχω νευρα για το απο πάνω post σου αλλα δε θα σε χαρακτηρισω, απο σεβασμο στους υπολοιπους αναγνωστες. 8)

Αποσυνδεδεμένος lowbap

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
  • Παταειιιιι... και ατμιζει!!
Αν είναι έτσι τα πράγματα όντως μου διέφυγε, και ομολογώ ότι έχω καιρό να μπω στο φόρουμ παρόλο που αποτελώ και εγώ μέλος και ατμιστής πέραν των τριών χρόνων... Οπότε απολογούμαι για το ότι δεν έπιασα την ειρωνεία...Θεωρώ τους πάντες φίλους εδώ μέσα καθώς δεν έχω να χωρίσω τίποτα με κανένα και ελπίζω να δεχτείς τη συγγνώμη μου ;-)

Και να συμπληρώσω και κάτι σχετικό με το θέμα ότι η συμφωνία μόλις έμαθα ότι είναι γεγονός... Τα προϊόντα ατμισης θα πωλούνται εντός των εν λόγο σούπερ μάρκετ και θα πληρώνονται στο ταμείο... Φαντάζομαι ότι τουλάχιστον από την εταιρεία ατμισης θα υπάρξει κάποια ανακοίνωση της συμφωνίας...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 04, 2014, 16:34 από lowbap »

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Στα σούπερ μάρκετς, ας σημειωθεί ότι πωλούνται επίσης προϊόντα όπως υδροχλωρικό οξύ, γκαζάκια, μαχαίρια κ.ά., τα οποία επίσης μπορούν να πάνε και να αγοράσουν τα παιδιά. Έως τώρα πάντως δεν έχω διαπιστώσει αντίστοιχη τρομολαγνία όπως αυτή που πάει να εκδηλωθεί με την φημολογούμενη είσοδο του η.τ. σε τέτοιου είδους καταστήματα.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Εχει πάει κανεις σε υπάλληλο σουπερ μάρκετ, συνηθως απασχολημένο με το να γεμίζει ράφια, να του ζητήσει συμβουλές για το ποιο απορρυπαντικο καθαρίζει καλύτερα στος 45,7 βαθμούς, ή ποια κατεψυγμένη πίττα εχει και το πίτουρο στο αλεύρι?
Η αν το καναμε και δεν ξερανε θα κατηγορουσαμε την επιχείρηση?
Μην εχουμε απαιτήσεις λοιπον απο αλλο ενα απλα προϊον που πιθανον να βάλουν στα ράφια τους. Οποιος ξερει τί είναι παίρνει, οποιος δεν ξερει δεν παίρνει. Εμας μας βολευει ετσι και ξεμείνουμε. Κανεις δεν πρόκειται να ξεκινησει το ΗΤ απο σουπερ μαρκετ γιατι μιλαμε για υγρά, οχι για ολοκληρωμενα πακέτα και συσκευές. Μην εχουμε τρελλες απαιτήσεις. Οπως και νάχει, θετικο ειναι γιατι είναι εξάπλωση, και το ατμισμα θεωρείται οτι αντιπροσωπειει ικανο ταργκετ γκρουπ. Αλλα επειδή ο περισσότερος κοσμος ειναι είτε πιο ψαγμένος είτε δεν θελει καθόλου μα καθόλου να ψαχτεί, δεν το βλεπω να περπατάει για πολύ.

Αποσυνδεδεμένος tibolaso

  • **
  • 482
  • Φύλο: Άντρας
alexmach, υποθέτω πως θα μπορούσαν να βάλουν και μερικά πακέτα ητ ή μεμονωμένες συσκευές. Ίσως όχι από την αρχή αλλά, ίσως, αν κάποιος υπεύθυνος το κατέχει λιγάκι. Ανάλογα βέβαια και με τη συμφωνία που έχει γίνει μεταξύ των δυο εταιρειών.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Μα εκεί ακριβώς δημιουργούνται και οι δικές μου απορίες.

Σίγουρα και δεν πρόκειται να πας στον υπάλληλο να του ζητήσεις τρόπο ωρίμανσης του μπαλσάμικο για χρήση με σπανάκι, γιατί πολύ απλά με την συντριπτική πλειοψηφία των προς πώληση σε ένα Σ/Μ είμαστε εξοικειωμένοι.

Και στην περίπτωση τη δική μας φυσικά, οι γνώστες δεν έχουμε πρόβλημα. Συνεχίζω να έχω την ιδέα όμως ότι όπως λειτουργεί κρεοπωλείο, μανάβικο, πάγκος τυριών - αλλαντικών σε ένα τέτοιο κατάστημα, θα μπορούσε να λειτουργήσει και τμήμα ειδών ατμιστού. Και επιμένω στην αρχική μου παρατήρηση ότι αυτό μπορεί να είναι δίκοπο μαχαίρι.

Στα σούπερ μάρκετς, ας σημειωθεί ότι πωλούνται επίσης προϊόντα όπως υδροχλωρικό οξύ, γκαζάκια, μαχαίρια κ.ά., τα οποία επίσης μπορούν να πάνε και να αγοράσουν τα παιδιά. Έως τώρα πάντως δεν έχω διαπιστώσει αντίστοιχη τρομολαγνία όπως αυτή που πάει να εκδηλωθεί με την φημολογούμενη είσοδο του η.τ. σε τέτοιου είδους καταστήματα.

Όλα αυτά που αναφέρεις, μπορεί να είναι επικίνδυνα για τα παιδιά αλλά δεν είναι παράνομο να πωλούνται σε παιδιά. Σε αντίθεση με τον καπνό και το αλκοόλ. Όπως επίσης δεν είναι παράνομο να πουλήσεις σε παιδί μπαταρία, σύρμα, φυτίλι, προπυλενική γλυκόλη και φυτική γλυκερίνη. Έχω ακόμα και την επιφύλαξη ότι αυτή τη στιγμή ελέω ανυπαρξίας νομοθετικού πλαισίου, επίσης δεν είναι παράνομο να πουλήσεις σε ανήλικο έτοιμο υγρό αναπλήρωσης που να περιέχει και νικοτίνη. Δεν είναι θέμα τρομολαγνείας, είναι "φύλαγε τα ρούχα σου". Οι ατμιστές έχουμε ζήσει, και θα ζήσουμε ακόμα, κύματα επιθέσεων. Φυσικό δεν είναι κάθε εξέλιξη να την ξεψειρίζουμε? Οκ, μια καχυποψία υπάρχει από όλους μας, αλλά μπορεί κανείς να μας κατηγορήσει που προετοιμαζόμαστε πάντα για το χειρότερο σενάριο? Πολλοί θα το ονομάσουν μισαλλοδοξία, εγώ θα το πω προετοιμασία.

Τώρα όσον αφορά το

Αλλα επειδή ο περισσότερος κοσμος ειναι είτε πιο ψαγμένος είτε δεν θελει καθόλου μα καθόλου να ψαχτεί, δεν το βλεπω να περπατάει για πολύ.

θα συμφωνήσω. Μέσα από τον ατμό, έχουμε κάνει φιλίες πραγματικές και/ή ηλεκτρονικές. Ένα Σάββατο απόγευμα που θα έχουμε ξεμείνει, οκ, μπορεί να πάμε στο Σ/Μ για προμήθεια. Αλλά υπό κανονικές συνθήκες νομίζω πως όλοι μας θα προτιμούσαμε μια βόλτα στο κατάστημα ητ που συχνάζουμε, να πούμε και καμιά κουβέντα, να πιούμε και ένα καφέ, να δούμε και κανένα άλλο παράξενο με κλαρίνο...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12013 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:38
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499564 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 273 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7392 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20945 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194823 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1689 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4845 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109597 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180996 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2097 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1480 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos