vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

120 επισκέπτες, 6 χρήστες
bakoulini, lemon78, manoslykos, bloodlessz, tibolaso, Milarepa

Twitter

FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις

Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2850 στις: Φεβρουαρίου 16, 2014, 00:28 »
Nocciola cookies ry4 chocolate cuban supreme   μερικα αρωματα που αξιζει ναδοκιμασεις ;)

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2851 στις: Φεβρουαρίου 16, 2014, 06:36 »
Ευχαριστώ για τις προτάσεις, αλλά με γλυκά και φρούτα είμαι τσακωμενος. Το Cuban supreme, αν πέσει στα χέρια μου, θα το δοκιμάσω, παρότι η εμπειρία μου από Latakia και Maxx Blend με έχει φρικάρει...

Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2852 στις: Φεβρουαρίου 16, 2014, 17:12 »
Αν σου αρέσουν τα RY4, το RY4 της FA είναι must. To Latakia είναι για τα γούστα μου απαράδεκτο, ενώ το Maxx Blend επίσης δεν μου αρέσει αλλά τουλάχιστον ατμίζεται κάπως...

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2853 στις: Φεβρουαρίου 16, 2014, 18:58 »
Και το Cuban supreme έχει την ίδια γευστική βάση με το latakia και το perique.....

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2854 στις: Φεβρουαρίου 16, 2014, 19:34 »
Έχει δοκιμάσει κανείς κάποιο καπνικό άρωμα της FA σε συνδυασμό με βάση μενθόλης;
Έχω μία βάση fresco της umami και έχω και άρωμα desert ship της FA.
Αν φτιάξω ένα τέτοιο υγρό θα αξίζει λέτε;
Δεν ξέρω αν θα χρειαστεί και περισσότερο άρωμα σε σχέση με τις απλές βάσεις για να μην βγαίνει έντονα η μυρωδιά της μενθόλης.

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2855 στις: Φεβρουαρίου 16, 2014, 19:41 »
Α, μάλιστα. Καλά που το 'πες, για να στρίψω... :D

Σχετικά με τα RY4, το μόνο που γνωρίζω είναι το RY4 Double της ΤΡΑ, το οποίο θεωρώ αδελφάκι του Smoke της After-8 ( και αυτα τα δύο, ξαδελφακια του Tribeca ). Δεν τρελαίνομαι με την γεύση τους, απλά βρίσκονται μέσα στα όρια των ατμιστικων μου προτιμήσεων. :)

Edit: Αυτό το post είναι απάντηση στα δύο προ - προηγούμενα posts.

Αποσυνδεδεμένος johngr

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
    • SERVICE - ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ - ΕΞΟΥΣΙΟΔ. SERVICE SAMSUNG LG PANASONIC
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2856 στις: Φεβρουαρίου 16, 2014, 20:18 »
Βρε συνάδελφοι, αυτό το Latakia, πως μπορείτε και το ατμίζετε??? Πιό πετυχημένη γεύση "πράσινο σαπούνι από αγνό πυρηνέλαιο" δεν ξέρω αν μπορεί να παρασκευαστεί...
Θέλει, μήπως, περισσότερη ωρίμανση? (10 ημέρες έκατσε) Θέλει, μήπως, λιγότερο ποσοστό αρώματος? (5% έβαλα) Θέλει, μήπως, μεγαλύτερο ποσοστό VG? (50% - δεν αντέχω παραπάνω) Θέλει, μήπως, συγκεκριμένο ατμοποιητή? (σε Dripper και EVOD, το δοκίμασα) Θέλει, μήπως, σουτ από το παράθυρο?  :hmmm:



Υ.Γ. Θέλω, μήπως, μεταμόσχευση στους γευστικούς κάλυκες της γλώσσας μου?  :-\
μαλλον σουτ απο το παραθυρο θελει. το δοκιμασα μολις το εφτιαξα-δε μου αρεσε,το δοκιμασα μετα απο κανα δυο μερες-χαμομηλι-τσαι,μετα απο βδομαδα-τα ιδια,μετα απο μηνα-απαραλαχτο,μαλλον θελει ωριμανση στο αποχετευτικο συστημα της πολης.... :laugh1: :wall:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2857 στις: Φεβρουαρίου 17, 2014, 00:58 »
η μενθολη με το καπνικό δυσκολα θα τςιριαξει.
αν παλι επιμενεις, τουλαχιστον μη φτιαξεις πανω απο δυο τρια μλ

Αποσυνδεδεμένος mouko

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Γυναίκα
  • σήματα... ατμού!!!
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2858 στις: Φεβρουαρίου 17, 2014, 08:55 »
Οτι φτιάχνουμε με βαση μενθολης, εγω προτείνω το μισό άρωμα απο αυτο που προτείνει ο κατασκευής ώστε να κρατήσεις αυτή τη δροσιά της μενθολης στην επιγευση... εγω προτείνω με τη μιση συγκέντρωση αρώματος εν αρχή και μετα απο μια βδομάδα αποφασίζεις πως το θες..
Επίσης, θα συμφωνήσω με την petra. Δεν ταιριάζουν ολα τα καπνικα καλά με την fresco...δοκίμασε να φτιάξεις πολύ λίγη ποσότητα για αρχή...

Υγ: αν καταφέρεις να αντιγράψεις το midnight Apple της halo,πες και απο εδω τη συνταγή.... :)

Sent from my GT-I9100 now Free


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2859 στις: Φεβρουαρίου 17, 2014, 09:02 »
Με βάση Fresco δεν έχω δουλέψει ακόμα, αλλά ο συνδυασμός RY4, Cuban Supreme & Artic Menthol της FA σε βάση Traditional, μου βγήκε αρκετά καλός και μου θύμισε μια εποχή που ήμουν κρυωμένος και για να στρώσει ο λαιμός μου κάπνιζα Salem κατοστάρια...

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2860 στις: Φεβρουαρίου 17, 2014, 09:45 »
Επέστρεψαν κανονικά στην εγχώρια αγορά οι βάσεις Heaven Juice της Flavourart. Eδώ και δέκα ημέρες περίπου είναι διαθέσιμες στα περισσότερα καταστήματα που εμπορεύονται έτοιμα υγρά και αρώματα της εταιρείας.

Αποσυνδεδεμένος c00kieR

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2861 στις: Φεβρουαρίου 17, 2014, 10:10 »
Για ποιο λογο ομως εχουν τετοια διαφορα στην τιμη; Ειναι καλυτερες;

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2862 στις: Φεβρουαρίου 17, 2014, 13:39 »
Δεν θα ήθελα να μειώσω το άρωμα για να αφήσω την γεύση της μενθόλης να βγαίνει. Την μενθόλη την θέλω ίσα για να αυξάνει το χτύπημα του υγρού έχοντας χαμηλότερη περιεκτικότητα νικοτίνης. Την βάση την έχω φτιάξει στα 7mg ενώ κανονικά τα υγρά μου είναι στα 9-10mg.
Έβαλα τελικά 15ml να γίνονται εχθές το βράδυ με 15 σταγόνες άρωμα. Η FA προτείνει λιγότερες σταγόνες αλλά σε απλή βάση δεν με ικανοποιούσε η προτεινόμενη δοσολογία της εταιρίας και το αποτέλεσμα που ήθελα το έπαιρνα με 1 σταγόνα/ml.  Αν βγει μάπα χαλάλι! Θα δώσω να δοκιμάσουν και άλλοι φιλοι μπας και αρέσει σε κανέναν.
Πάντως εχθές το βράδυ όταν άνοιγα το μπουκαλάκι και το μύριζα, είχε έντονο το στοιχείο της μενθόλης. Σήμερα έχει εξασθενίσει λίγο. Άρα είναι σε καλό δρόμο με βάση αυτό που θέλω. Σε καμιά δεκαριά μέρες θα το δοκιμάσω να δω τι βγήκε. Μπορεί σε κάποιους να φαίνονται πολλές οι 10 μέρες αλλά έχω δει ότι εκεί είναι το όριο στα υγρά της FA έστω και σε μικρή σχετικά ποσότητα. Πριν από τις 10 μέρες μου δίνει την εντύπωση ότι το υγρό δεν έχει δέσει τόσο καλά. 

Όσον αφορά στο midnight apple δεν νομίζω να το προσπαθήσω, γιατί δεν είμαι λάτρης της γεύσης μήλου στα υγρά (και γενικότερα).

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2863 στις: Φεβρουαρίου 17, 2014, 14:03 »
Για ποιο λογο ομως εχουν τετοια διαφορα στην τιμη; Ειναι καλυτερες;

Γευστικά μάλλον όχι. Προσωπική μου άποψη βέβαια αλλά έχω χρησιμοποιήσει φθηνότερες που είναι γευστικά καλύτερες.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2864 στις: Φεβρουαρίου 19, 2014, 14:06 »
Για τα δικά μου γούστα οι βάσεις της FA αναδεικνύουν καλύτερα τα αρώματά της. Ξέρω ότι δεν έχει λογική αυτό αφού όλες οι βάσεις PG/VG έχουν. Όμως τα αδύναμα αρώματα όπως το RY4 νομίζω αναδεικνύονται πιο ωραία και πλούσια σε σύγκριση με άλλες 4 βάσεις που έχω δοκιμάσει.




 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 61 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 96 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20448 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280296 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207813 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65310 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173868 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312507 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13668 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124500 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93437 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix