vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Πρόβλημα μάλλον με τους ατμοποιητές

Πρόβλημα μάλλον με τους ατμοποιητές
« στις: Δεκεμβρίου 05, 2010, 22:55 »
Γεια σας φίλοι συνατμιστές
Μετά από περισσότερο από μισό μήνα ατμίσματος, είμαι υπερευχαριστημένος και μέχρι σήμερα δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Σήμερα ατμίζοντας κατάλαβα ότι τραβάω πολύ λίγο ατμό, πράγμα περίεργο αφού η μπαταρία ήταν φορτισμένη (έχω το ego)

Δοκίμασα έτσι και τους 2 ατμοποιητές που έχω. Ο πρώτος τράβαγε όπως όταν η μπαταρία τελειώνει, κι ο δεύτερος μύριζε ψιλοκαμμένο και δεν είχε ωραία γεύση.,
Έτσι σκέφτηκα να δοκιμάσω να φορτίσω την μπαταρία.
Όταν ξαναδοκίμασα μετά τη φόρτιση, ο ένας ατμοποιητής τράβαγε το ίδιο και ο άλλος κανονικά. Αλλά ο δεύτερος μετά από 3 τζούρες άρχισε πάλι να μυρίζει έντονα όπως όταν έχει τελειώσει το υγρό αλλά συνεχίζουμε να ατμιίζουμε. και καμμένα ενώ και οι δύο κάνουν ένα θόρυβο όταν τραβάω, όπως ο αργιλές ( σαν να κάνει μπουρμπουλήθρες το υγρό).
Τι νομίζετε ότι γίνεται;
Που είναι το πρόβλημα;
Μήπως χάλασαν οι ατμοποιητές μου;

Εν τω μεταξύ, δοκίμασα και καινούριο φιλτράκι μιας και από τότε που ξεκίνησα έχω 3-4 φιλτράκια που γεμίζω συνεχώς. Δεν ξέρω τη διάρκεια ζωής τους. Σήμερα δοκίμασα κι ένα καινούριο αλλά τα ίδια


Φωτίστε με φίλοι...
Ευχαριστώ
Γιάννης

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Πρόβλημα μάλλον με τους ατμοποιητές
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 05, 2010, 23:18 »
μαλον ο ατμοποιητής σου αφήνει τον μάταιο τούτο κόσμο  :laugh1:
Οταν ακους μπουρμπουλήθρες σημαίνει ότι δεν έχει τη δύναμη να ατμοποιήσει το υγρό, φύσα τον και τοποθέτησε τον με τη γέφυρα προς τα κάτω για 1 μέρα , ξαναδοκίμασε αυριο , αν έχει ιδια συμπεριφορά τοτε πιθανότατα μας άφησε χρόνους  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Πρόβλημα μάλλον με τους ατμοποιητές
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 05, 2010, 23:21 »
Γιάννη, μπερδεύτηκα όπως τα έγραψες.

Το "μπουρμπούλισμα", είναι ένδειξη πολύ υγρού στον ατμοποιητή και η συνηθέστερη συνέπεια αυτού, είναι υγρό στο στόμα αν τραβήξουμε δυνατά. Πάντως όχι καμμένο.

Καμμένο έχουμε μόνο αν δεν κατεβαίνει υγρό στον ατμοποιητή και στεγνώνει. Αλλά στεγνός ατμοποιητής, δεν μπουρμπουλίζει.

Τώρα αν ο ατμο τα έπαιξε, τότε και πάλι δεν μπορεί να σου έρχετε καμμένο.

Αυτά από τη μικρή εμπειρία που έχω.


Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρόβλημα μάλλον με τους ατμοποιητές
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 05, 2010, 23:26 »
Γεια σας φίλοι συνατμιστές
Μετά από περισσότερο από μισό μήνα ατμίσματος, είμαι υπερευχαριστημένος και μέχρι σήμερα δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Σήμερα ατμίζοντας κατάλαβα ότι τραβάω πολύ λίγο ατμό, πράγμα περίεργο αφού η μπαταρία ήταν φορτισμένη (έχω το ego)

Δοκίμασα έτσι και τους 2 ατμοποιητές που έχω. Ο πρώτος τράβαγε όπως όταν η μπαταρία τελειώνει, κι ο δεύτερος μύριζε ψιλοκαμμένο και δεν είχε ωραία γεύση.,
Έτσι σκέφτηκα να δοκιμάσω να φορτίσω την μπαταρία.
Όταν ξαναδοκίμασα μετά τη φόρτιση, ο ένας ατμοποιητής τράβαγε το ίδιο και ο άλλος κανονικά. Αλλά ο δεύτερος μετά από 3 τζούρες άρχισε πάλι να μυρίζει έντονα όπως όταν έχει τελειώσει το υγρό αλλά συνεχίζουμε να ατμιίζουμε. και καμμένα ενώ και οι δύο κάνουν ένα θόρυβο όταν τραβάω, όπως ο αργιλές ( σαν να κάνει μπουρμπουλήθρες το υγρό).
Τι νομίζετε ότι γίνεται;
Που είναι το πρόβλημα;
Μήπως χάλασαν οι ατμοποιητές μου;

Εν τω μεταξύ, δοκίμασα και καινούριο φιλτράκι μιας και από τότε που ξεκίνησα έχω 3-4 φιλτράκια που γεμίζω συνεχώς. Δεν ξέρω τη διάρκεια ζωής τους. Σήμερα δοκίμασα κι ένα καινούριο αλλά τα ίδια


Φωτίστε με φίλοι...
Ευχαριστώ
Γιάννης
καθαρά πρόβλημα ατμοποιητή . Αλλαξέ τον άμεσα  8)

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρόβλημα μάλλον με τους ατμοποιητές
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 06, 2010, 00:20 »
Γεια σας φίλοι συνατμιστές
Μετά από περισσότερο από μισό μήνα ατμίσματος, είμαι υπερευχαριστημένος και μέχρι σήμερα δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Σήμερα ατμίζοντας κατάλαβα ότι τραβάω πολύ λίγο ατμό, πράγμα περίεργο αφού η μπαταρία ήταν φορτισμένη (έχω το ego)

Δοκίμασα έτσι και τους 2 ατμοποιητές που έχω. Ο πρώτος τράβαγε όπως όταν η μπαταρία τελειώνει, κι ο δεύτερος μύριζε ψιλοκαμμένο και δεν είχε ωραία γεύση.,
Έτσι σκέφτηκα να δοκιμάσω να φορτίσω την μπαταρία.
Όταν ξαναδοκίμασα μετά τη φόρτιση, ο ένας ατμοποιητής τράβαγε το ίδιο και ο άλλος κανονικά. Αλλά ο δεύτερος μετά από 3 τζούρες άρχισε πάλι να μυρίζει έντονα όπως όταν έχει τελειώσει το υγρό αλλά συνεχίζουμε να ατμιίζουμε. και καμμένα ενώ και οι δύο κάνουν ένα θόρυβο όταν τραβάω, όπως ο αργιλές ( σαν να κάνει μπουρμπουλήθρες το υγρό).
Τι νομίζετε ότι γίνεται;
Που είναι το πρόβλημα;
Μήπως χάλασαν οι ατμοποιητές μου;

Εν τω μεταξύ, δοκίμασα και καινούριο φιλτράκι μιας και από τότε που ξεκίνησα έχω 3-4 φιλτράκια που γεμίζω συνεχώς. Δεν ξέρω τη διάρκεια ζωής τους. Σήμερα δοκίμασα κι ένα καινούριο αλλά τα ίδια


Φωτίστε με φίλοι...
Ευχαριστώ
Γιάννης
Αν θες ακολουθεις τα παρακατω και για τους δυο ατμο.Παρε ενα μπρικι και βαλε λιγο νερο,μολις βρασει πετα τους μεσα για δυο λεπτα περιπου.Βγαλτους και φυσα τους καλα απο την μερια που βαζεις το  φιλτρακι.Στην συνεχεια ριξε επανω στις γεφυρες των ατμο 5 σταγονες του υγρου που χρησιμοποιεις και αστους για κανενα 10λεπτο.Μετα δοκιμασε τους.Αν η συμπεριφορα τους ειναι ιδια τοτε θες καινουργιους  :yes:

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: Πρόβλημα μάλλον με τους ατμοποιητές
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 06, 2010, 06:50 »
Αν θες ακολουθεις τα παρακατω και για τους δυο ατμο.Παρε ενα μπρικι και βαλε λιγο νερο,μολις βρασει πετα τους μεσα για δυο λεπτα περιπου.Βγαλτους και φυσα τους καλα απο την μερια που βαζεις το  φιλτρακι.Στην συνεχεια ριξε επανω στις γεφυρες των ατμο 5 σταγονες του υγρου που χρησιμοποιεις και αστους για κανενα 10λεπτο.Μετα δοκιμασε τους.Αν η συμπεριφορα τους ειναι ιδια τοτε θες καινουργιους  :yes:


μετά ρίξε στο βρασμένο νερό μια κουταλιά καφέ και μισή ζάχαρη και μόλις πάρει και φουσκώσει βάλτο όλο σε ένα φλυτζάνι.
Σήκωσε το φλυτζάνι και πιες, και αν θες άτμισε (με άλλον ατμοποιητή φυσικά). :laugh1: :laugh1:


Απ: Πρόβλημα μάλλον με τους ατμοποιητές
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 06, 2010, 07:18 »
Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας...
Τον ατμοποιητή τον πετάω στο νερό μαζί με το σωληνάκι του; Ή βγαίνει απ αυτό και κρατάω μόνο το μεταλλικό σφουγγαράκι (αυτό είναι η γέφυρα έτσι δεν είναι;)

Σας ευχαριστώ και πάλι παίδες...
Να στε καλά ;)

@parpen Καμμένο μυρίζει φίλε parpen.
Tώρα ειδικά που το δοκίμασα το πρωί η γεύση του είναι φρίκη.

Θα δοκιμάσω να τα πετάξω σε νερό να δω τι γίνεται. Απλά πείτε μου αν βγαίνει η γέφυρα ή το πετάω όπως είναι με το σωληνάκι που βιδώνει στην μπαταρία.
Ευχαριστώ...

Και κάτι άλλο. Μπήκα στο site της nobacco και τον atomiser για ego τον έχει προσωρινά μη διαθέσιμο.
Τι θα κάνω χωρίς αν έχουν χαλάσει οι άλλοι δύο (που μάλλον έχουν χαλάσει);;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 06, 2010, 07:34 από yiannisbot »

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Πρόβλημα μάλλον με τους ατμοποιητές
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 06, 2010, 07:59 »
Ο ατμο σου είναι τύπου 510. Οπότε αγοράζεις οποιονδήποτε τύπου 510, απλό ή LR (χαμηλής αντίστασης).

Αν δεν έχει η Nobacco τότε πήγαινε www.funstore.gr


Απ: Πρόβλημα μάλλον με τους ατμοποιητές
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 06, 2010, 08:40 »
Ο ατμο σου είναι τύπου 510. Οπότε αγοράζεις οποιονδήποτε τύπου 510, απλό ή LR (χαμηλής αντίστασης).

Αν δεν έχει η Nobacco τότε πήγαινε www.funstore.gr

Ευχαριστώ και πάλι.
Ο απλός LR (χαμηλής αντίστασης) θα κάνει λιγότερο ατμό κι η διάρκεια ζωής του θα είναι μικρότερη απ τους άλλους; Θέλω να πω ποιος είναι μεγαλύτερης διάρκειας ζωής και καλύτερης τζούρας; Υψηλής ή χαμηλής αντίστασης;
Στη nobacco δεν γράφει καθόλου 510 αλλά μόνο ego.

Η εγγύηση για τους atomisers ισχύει απ τη nobacco ξέρετε;
Γιατί μόλις είδα στο site της ότι έγραφε: Εγγύηση για atomiser Ego 28 μέρες απ την ημερομηνία αγοράς τους.
Καλύπτει η εγγύηση τα 2 που μου δόθηκαν μαζί με το ego όταν το αγόρασα;
Ευχαριστώ και πάλι παίδες...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 06, 2010, 08:50 από yiannisbot »

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Πρόβλημα μάλλον με τους ατμοποιητές
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 06, 2010, 09:26 »
Για την εγγύηση της Nobacco δεν γνωρίζω. Ρώτησέ τους τηλεφωνικά.

Οι χαμηλής αντίστασης ατμοποιητές, έχουν πιο πλούσια τζούρα σε σχέση με τους κανονικούς. Διάρκεια ζωής για τους μεν και τους δε, δεν γνωρίζω να σου απαντήσω. Από όσα γράφονται εδώ πάντως, οι άτμο έχουν ένα μέσο όρο ζωής περίπου 10 μέρες. (βέβαια σε άλλους έχουν κρατήσει και 2 μήνες και σε άλλους 2 μέρες).

Γενικά είναι αναλώσιμοι και όλοι υπολογίζουν 3 με 4 άτμο ανά μήνα, στα έξοδα ατμίσματος.


Απ: Πρόβλημα μάλλον με τους ατμοποιητές
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 06, 2010, 09:32 »
Για την εγγύηση της Nobacco δεν γνωρίζω. Ρώτησέ τους τηλεφωνικά.

Οι χαμηλής αντίστασης ατμοποιητές, έχουν πιο πλούσια τζούρα σε σχέση με τους κανονικούς. Διάρκεια ζωής για τους μεν και τους δε, δεν γνωρίζω να σου απαντήσω. Από όσα γράφονται εδώ πάντως, οι άτμο έχουν ένα μέσο όρο ζωής περίπου 10 μέρες. (βέβαια σε άλλους έχουν κρατήσει και 2 μήνες και σε άλλους 2 μέρες).

Γενικά είναι αναλώσιμοι και όλοι υπολογίζουν 3 με 4 άτμο ανά μήνα, στα έξοδα ατμίσματος.

Πω πωωω..
Και να φανταστείς ότι νόμιζα ότι κρατάνε για πάντα :)
Οπότε σίγουρα μετά από 25 μέρες (βέβαια τους χρησιμοποιούσα και τους δύο) μάλλον θα κάηκαν.
Η γέφυρα ποια είπαμε ότι είναι;
Βγαίνει απ το σωληνάκι που βιδώνει στη μπαταρία; Για να τη βάλω στο ζεστό νερό όπως με συμβούλεψαν οι φίλοι...
Ευχαριστώωωωω

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Πρόβλημα μάλλον με τους ατμοποιητές
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 06, 2010, 10:01 »
Ολόκληρο τον ατμοποιητή θα βάλεις στο ζεστό νερό. Αν όμως έχεις εγγύηση, μην κάνεις τίποτα. Μίλα με Nobacco πρώτα.

Η γέφυρα είναι αυτό που βλέπεις όπως κοιτάζεις στον ατμοποιητή σου, από τη μεριά που κουμπώνει το φίλτρο.


Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Πρόβλημα μάλλον με τους ατμοποιητές
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 06, 2010, 13:33 »
Η εγγύηση που δίνει η nobacco, γιά όσο την δίνει στα εκάστοτε προιόντα της, να ξέρετε ότι ισχύει..

Τώρα αν προηγήθηκε μπάνιο πρίν........  δεν ξέρω. :nope:

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρόβλημα μάλλον με τους ατμοποιητές
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 06, 2010, 16:45 »

μετά ρίξε στο βρασμένο νερό μια κουταλιά καφέ και μισή ζάχαρη και μόλις πάρει και φουσκώσει βάλτο όλο σε ένα φλυτζάνι.
Σήκωσε το φλυτζάνι και πιες, και αν θες άτμισε (με άλλον ατμοποιητή φυσικά). :laugh1: :laugh1:
Αν το κάνεις εσύ για λόγους οικονομίας και δεν πετάς το νερό λόγω κρίσης πάω πάσο  :laugh1: άλλα με τον συγκεκριμένο τρόπο έχω σώσει καινούργιους ατμο που ειχαν την ιδια συμπεριφορα και μετα το μπανακι τους κράτησα για ένα μήνα και δούλευαν τέλεια. :yes: Αλλα σαν νέος που εισαι φυσιολογικο να σου φαινεται αστεια η μέθοδος που εφάρμοζαν οι παλιοί τόσο στο ecf αλλα και εδω :o

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: Πρόβλημα μάλλον με τους ατμοποιητές
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 06, 2010, 16:51 »
Αν το κάνεις εσύ για λόγους οικονομίας και δεν πετάς το νερό λόγω κρίσης πάω πάσο  :laugh1: άλλα με τον συγκεκριμένο τρόπο έχω σώσει καινούργιους ατμο που ειχαν την ιδια συμπεριφορα και μετα το μπανακι τους κράτησα για ένα μήνα και δούλευαν τέλεια. :yes: Αλλα σαν νέος που εισαι φυσιολογικο να σου φαινεται αστεια η μέθοδος που εφάρμοζαν οι παλιοί τόσο στο ecf αλλα και εδω :o

πλάκα κάνω ρε seb μην το παίρνεις στα σοβαρά ;).Αν και νέος όπως λές τους έχω κάνει και γω τα μπανάκια τους με καθαρό οινόπνευμα και βραστό νερό και έχουν δουλέψει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180585 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8314 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33958 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536199 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59778 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237431 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 582 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15596 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136125 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085313 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35410 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10236 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12