vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

110 επισκέπτες, 6 χρήστες
manoslykos, I.P, Milarepa, Jorge, bokostas, Buliwyf

Twitter

Δίνουν καλύτερη εμπειρία ατμίσματος τα σύρματα ni200 και τιτάνιο, η μήπως όχι..

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Από γεύση κατά τη γνώμη μου υπερτερεί το κάνθαλ υπό συνθήκες: πετυχημένο στήσιμο αν είναι επισκευάσιμος, σωστό συνδυασμό διαφόρων παραμέτρων (όπως watt, αέρα κ.τ.λ.) και γενικότερα "σωστό" τρόπος ατμίσματος. Ακόμα και τα 2 πρώτα να πετύχεις δυστυχώς υπάρχουν στιγμές πού δεν θα περιμένεις αρκετά μεταξύ τζούρων και δεν θα προλάβει να τροφοδοτηθεί πλήρως το βαμβάκι ή ακόμα και να πέσει η θερμοκρασία με αποτέλεσμα να μην γλυτώνεις μια μικρή έστω υπόνοια καμμένου.

Από την άλλη το Ni200 δίνει πιο καθαρή και σταθερή γεύση και συγχωρεί πιο εύκολα τα λάθη. Αν κάτι δεν πάει καλά απλά κόβει ή μειώνει τα βατ το μοντάκι, δεν θα πάρεις ποτέ καμμένο. Αυτό είναι το μεγαλύτερο ατού του, ξεγνοιάζεις και απλά απολαμβάνεις. Επίσης με τα ως τώρα δεδομένα θεωρώ ότι είναι πιο υγιεινό το άτμισμα με TC, τίποτα βέβαια δεν είναι σίγουρο πριν τις μελέτες.

Δυστυχώς μια φορά που δοκίμασα να στρίψω με τιτάνιο απέτυχα οικτρά καθώς δεν είναι εύπλαστο και ξετυλιγότανε. Μάλλον κακή ποιότητα σύρματος, σίγουρα θα ξαναδοκιμάσω αν βρω κάποιο καλύτερο.

Ψήφισα 2 και 4 αν και σπανιότερα ατμίζω και με κανθαλ(με τα αναπληρωματικά μου μοντάκια).

Αποσυνδεδεμένος Doulke

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Εβαλα το 4 αν και αυτη τη στιγμη εχω πανω κανθαλ.
Στον πρωτο μηνα ατμισματος με το μινι ιστικ πηγα στο 40ρι και τον σαμπτανκ μινι οπου ξεκινησα τις επισκευασιμες αντιστασεις.Στην αρχη ειχα παρει και απο τα 2 συρματα να δοκιμασω.

Στην αρχη με το κανθαλ στις πρωτες τζουρες(καμια 10ρια) επαιρνα ψιλοκαμενο οποτε ξεκινησα και το νικελιο και ολα κομπλε.
Απο τελη Αυγουστου που το ξεκινησα το στριψιμο μεχρι και σημερα κανθαλ ειναι μονο οι αντιστασεις του gs air και τωρα τελευταια φτιαχνω καμια στα 1,5 +- σε ενα κλονο μαγκμα.
Επισης το αλλο μοντ που πηρα ειναι το εβικ βτ οποτε κανθαλ μπορω να παιξω μονο κατω του ωμ οποτε και εκει εχω μονο νικελιο.

Γενικα αν και με κανθαλ δεν εχω παιξει πολυ εκτος απο τις ετοιμες για μενα το τσ ειναι καλυτερο γιατι εχει καλυτερη γευση,λιγο πιο καθαρη,περισσοτερο ντουμανι,αυτο που παιρνω απο νικελ ειναι παρομοιο με το 0,5 που δοκιμασα στον σαμπτανκ αλλα πιο δροσερο και το σημαντικοτερο οτι ειναι πιο απλο,δεν εχω να ασχοληθω με το ποσο βγηκε η αντισταση και ποσα βατνα βαλω κλπ.Οσο και να βγει ειναι πανω κατω το ιδιο,τα βαττ τα αφηνω στα 30 που ξεκιναει το εβικ και οι βαθμοι παιζουν απο180-220 και ειμαι κομπλε.

Για μενα το θετικο ειναι πως δεν χρειαζεται να παιζω με τι ανγιστασεις να κανω,που εχω καλυτερη γευση κλπ.μιας και το σημαντικοτερο ειναι η γευση και σε τσ ειναι κομπλεχωρις παραπανω λεπτομερειες και το ντουμανι ειναι υπεραρκετο μεχρι να βγει κατιπου να λεει οτι οντως ειναι κακο συρμα η βγει πιο καλο/ασφαλες συρμα για τσ τοτε θα μεινω εδω.Βεβαια στον gs air παιρνω τις απλες 1,5 και οχι τις νικελιου γιατι δουλευουν καλυτερα απλα δεν μπορω να τις βαλω στο εβικ γιατι τις καιει.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
τι εννοείς με το :
"Επισης το αλλο μοντ που πηρα ειναι το εβικ βτ οποτε κανθαλ μπορω να παιξω μονο κατω του ωμ οποτε και εκει εχω μονο νικελιο." ;;;

Πως το evic vt δεν βλέπει αντιστάσεις πάνω απο 1 Ωμ ;

Αποσυνδεδεμένος Doulke

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Το εβικ στην αρχη και στο πρωτο πατημα μετα απο 3λεπτο βαραει για λιγο 30 βαττ με αποτελεσμα να παιρνω καμμενο στο πρωτο πατημα οποτε πρεπει να εχω χαμηλες αντιστασεις για να αντεχουν τα 30ρια.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
δεν σε κατάλαβα αλλά τέλος πάντων  :confused1: :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Doulke

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Το εβικ στην πρωτη τζουρα με το που πατας το φιρε και το εχεις πχ 10 βαττ με 1,5 ωμ αυτο για περιπου 1 δευτερολεπτο θα δωσει 30 βαττ αντι για 10 με αποτελεσμα να παρεις καμενο η και να καει η αντισταση για αυτο πρεπει ν το παιζεις με χαμηλες αντιστασεις σε ψηλα βαττ για να μην εχεις θεμα.ριξε μια ματια στο θεμα του και θα το καταλαβεις.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Το κρατώ στα χέρια μου  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Το εβικ στην πρωτη τζουρα με το που πατας το φιρε και το εχεις πχ 10 βαττ με 1,5 ωμ αυτο για περιπου 1 δευτερολεπτο θα δωσει 30 βαττ αντι για 10 με αποτελεσμα να παρεις καμενο η και να καει η αντισταση για αυτο πρεπει ν το παιζεις με χαμηλες αντιστασεις σε ψηλα βαττ για να μην εχεις θεμα.ριξε μια ματια στο θεμα του και θα το καταλαβεις.




Δηλαδη αμα βαλω 2.0 Ωμ αντισταση με 20αρι συρμα Kanthal ή NiCrom , δεν θα δουλεψει ;;;
Στην πρωτη τζουρα δηλαδη θα παρω καμενο ;;;
Το ιδιο θα γινει και με αντιστασεις του 1.0 Ωμ ;;;
Για να δουλεψει σωστα δηλαδη θελει μικρες αντιστασεις και πολλα Watts ????
Αρα θελεις να πεις οτι οι μικρες αντιστασεις , θελουν πολλα Watts ????

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Δημήτρη και Βασίλη προφανώς ο Doulke δεν ξέρει κάποια βασικά πράγματα ή του τα έχουν πει λάθος.
Κατευθύνετέ τον στα σωστά νήματα για να το πάρει από την αρχή... :yes:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Το εβικ στην πρωτη τζουρα με το που πατας το φιρε και το εχεις πχ 10 βαττ με 1,5 ωμ αυτο για περιπου 1 δευτερολεπτο θα δωσει 30 βαττ αντι για 10 με αποτελεσμα να παρεις καμενο η και να καει η αντισταση για αυτο πρεπει ν το παιζεις με χαμηλες αντιστασεις σε ψηλα βαττ για να μην εχεις θεμα.ριξε μια ματια στο θεμα του και θα το καταλαβεις.
Φίλε μου, δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Ναι δίνει παραπάνω στιγμιαία αλλά δεν πάει στα επίπεδα καμένου. Το έχω δουλέψει αρκετά με τον the dripper στα 10W και αποδίδει μια χαρά. Ναι μεν η πρώτη τζούρα που θα δώσει το μοντάκι αφ΄ότου σβήσει η οθόνη για 3 λεπτά ή ξεκουμπώσεις και κουμπώσεις τον ατμοποιητή ή κλείσεις και ανοίξεις το μοντάκι είναι στα 30W, αλλά η διάρκεια που το κάνει είναι πολύ μικρή για να σου δώσει καμένο.

Αποσυνδεδεμένος Doulke

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Αν και οφ τοπικ,αυτο που εννοούσα πρίν είναι λάθος όπως το είπα,ευχαριστώ τον shadockan για την βοήθεια :thumpup: ,σε κανθαλ μεχρι τώρα έχω χρησιμοποιήσει τις αντιστάσεις τις έτοιμες του σαμπτανκ,του εγκο ουαν και του γσ αιρ,και με το εβικ εκτος απο τις 0,5 στις υπόλοιπες απο το 1ωμ του εγκο μέχρι και τις 1,5 των άλλων 2 πάντα με το εβικ έπαιρνα καμένο και για αυτό πήγα στο νικέλιο.


Άν μπορείτε βάλτε κάποιο λίνκ για να δω περισσότερα.! 

Για μένα που παίζω κυρίως στα 10-12 watt το μόνο καλύτερο που είδα σε λειτουργία tc είναι ότι δεν σου έρχεται κάψιμο από απανωτές τζούρες και με κοντό ντριπ τιπ. Διαφορά στη γεύση είδα λόγω του ότι τα κάνθαλ που έχω τουλάχιστον μου βγάζουν μία καμμένη γεύση ή συρματίλα ιδιαίτερα στην αρχή ενώ στο ni200 δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο. Μπορεί να είναι τα κάνθαλ που έχω, δεν ξέρω. Θα δοκιμάσω και τιτάνιο χωρίς tc (διότι στα μαγαζιά που πήγα κανένας δεν είχε τιτάνιο για θερμοκρασία) για να δώ τη γεύση και εκεί.

Κατα τα άλλα στην αρχή το tc είχε διαφημιστεί εσφαλμένα ίσως ότι θα προσφέρει καλύτερη γεύση και θα έχουν οι μπαταρίες καλύτερη αυτονομία. Από ότι διαβάζω εδώ για το πρώτο δεν ισχύει σε αρκετούς τουλάχιστον ατμοποιητές και για το δεύτερο δεν ισχύει σίγουρα. Θα πρέπει να γίνουν έρευνες και να δούμε αν όντως είναι χρήσιμο, διότι αυτή τη στιγμή πιθανόν είναι αλλά σε αυτούς που παίζουν σε υψηλά watt.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
σταθη με tc Τi  η αυτονομία της μπαταρίας αυξάνει κατά 25-30%.

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
. Θα πρέπει να γίνουν έρευνες και να δούμε αν όντως είναι χρήσιμο, διότι αυτή τη στιγμή πιθανόν είναι αλλά σε αυτούς που παίζουν σε υψηλά watt.


και σε αυτους που κανουν παρατεταμενες τζουρες,ισως σε αυτους πιο πολυ  ;) .

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Kanthal σταθερά εδώ και καιρό.
Καλύτερη γεύση-ντουμάνι-χτύπημα και αρκετά μεγαλύτερη αυτονομία μπαταρίας.
Το temp control έχει πολύ δουλειά ακόμη για να αποδώσει απροβλημάτιστα κατα τη γνώμη μου.
Το δοκίμασα για κανά μήνα με Ni200 στο VS αλλά δεν με ικανοποίησε όσο το Kanthal.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 303 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 235 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21556 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282732 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208461 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67085 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314198 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14900 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125650 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94517 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4614 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix