vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

67 επισκέπτες, 3 χρήστες
camber, bloodlessz, Jorge

Twitter

Bakero Wire

Αποσυνδεδεμένος fcandreas

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bakero Wire
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουαρίου 06, 2014, 02:04 »
Το βρήκα τυχαία στο site της vapeland http://www.vapeland.gr/bakero-wire  λέω να πεταχτώ αύριο να πάρο λίγο να δούμε τι λέει αυτό το σύρμα :hmmm: Αν και είναι ακριβό :-\

Αποσυνδεδεμένος toufas

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
  • Ολοι ατμίζουμε πια στο σπιτι....
Απ: Bakero Wire
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουαρίου 06, 2014, 15:13 »
Το παρελαβα σημερα το πρωι από vapeland (Να ευχαριστησω και το καταστημα για την αμεση εξυπηρετηση) και εκανα ενα προχειρο στησιμο στο AGA-T με διπλο 2αρι silica και 5/4 σπειρες (αργησα και στο γραφειο !!! :)) ). Ο AGA-T εχει ανοιγμενη οπη φυτιλιου στα 3.5 mm και τρυπα αερα στα 1.2 mm

Βγηκε 1.5 Ω η αντισταση. Στα 12 Wεχει καλό ντουμανι αλλά καμμια σχεση με τα video. Θερμοκρασια ανεκτη αλλά για καλό και για κακό εβαλα και ενα drip tip με delrin βαση.
Kαταναλωση αστα να πανε ... Συνηθως το τανκ του AGA με βγαζει μεχρι το βραδυ. Τωρα το γεμίζω για δευτερη φορά απο τις 9 το πρωι. Αλλα απο γευση ... για πρωτη φορά το Blackerry μου (9mg) εχει τοσο εντονη γευση ...  :thumpup: :tongue_2: Ισως εκει να οφειλεται και η καταναλωση :))

Κατα τα αλλα το χτυπημα ειναι τοσο εντονο που σκεφτομαι να χαμηλωσω κι αλλο την νικοτίνη...

Και μια φωτο (συγνωμη για την ποιοτητα ειναι απο το κινητο μου...



Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bakero Wire
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουαρίου 08, 2014, 00:05 »
Πήρα και εγώ από Vapeland το bakero (όχι θα περίμενα!).


Έστησα  πριν λίγο την Σοφία με bakero. Επειδή το πλάτος είναι μεγάλο, το πρόβλημα (?)  στο κεραμικό είναι ότι καλύπτει σχεδόν όλη την επιφάνεια του φυτιλιού μέσα στην "φωλιά" του κεραμικού. Μείωσα το μήκος περίπου στα 3,5 εκατοστά και με 3,5 σπείρες με 2πλό δυάρι φυτίλι μου βγήκε η αντίσταση 0,9Ω.
Οι πρώτες εντυπώσεις είναι ότι η γεύση είναι καταπληκτική  :thumpup: [size=78%], [/size][/size]το ίδιο και το χτύπημα, αλλά το ντουμάνι όχι τόσο πολύ, που προσωπικά δεν με πειράζει .[size=78%]


Είναι λίγο δύσκολο για μένα στο στρίψιμο επειδή είναι πολύ πολύ λεπτό το σύρμα. Παρόλα αυτά αξίζει να πειραματιστώ μαζί του αφού η πρώτη εντύπωση από το πρώτο - σίγουρα πολύ ερασιτεχνικό στήσιμο - είναι πολύ θετική και έχω την υποψία ότι με λίγο ψάξιμο μπορεί να απογειωθεί.


Ως προς την θερμοκρασία σίγουρα ο ατμός είναι πιό θερμός από παρόμοιο στήσιμο με ribbon πολύ πιο θερμός από απλό στήσιμο και εξίσου ισως λίγο πιο θερμός από dual coil, πάντα στον συγεκριμένο ατμοποιητή.


Θα επανέλθω μετά από ψάξιμο αν προκύψει κάτι άξιο λόγου !!!

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: Bakero Wire
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουαρίου 08, 2014, 01:33 »
θα το φτιάξω και εγώ αυριο και τα λέμε.....


Αν κολήσω τις σπείρες μεταξύ τους λέτε να έχω θέμα?

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bakero Wire
« Απάντηση #49 στις: Μαρτίου 27, 2014, 23:12 »
Eπανέρχομαι για το bakero αν και αρχικά σκεφτόμουν να ποστάρω στο νήμα της ΣΟΦΙΑΣ αφού οτι γράφω παρακάτω το έκανα σε αυτήν!


Μετά απά άπειρες δοκιμές στο Σοφάκι με "συμβατική" φυτιλανίσταση, dual coil, microcoil, ribbon και διάφορες άλλες μη άξιου λόγου αλχημείες, καταλήγω ότι το καλύτερο με μεγάλη διαφορά στήσιμο είναι αυτό με bakero και βαμβάκι. Όπως γράφω και παραπάνω είχα δοκιμάσει με silica αλλά δεν έχει καμία σχέση.
Στρίβω το σύρμα πάνω σε τρυπανάκι 2mm όπως κάνω με το microcoil και μετά περνάω το βαμβάκι πριν το βάλω στο κεραμικό. Με 2,5-2,6 εκατοστά σύρμα και 4 περίπου σπείρες βγαίνει αντίσταση 0,9 Ω περίπου. Το ντουμάνι, η γεύση και το χτύπημα δεν συγκρίνονται με τα άλλα στησίματα.
Η διαφορά πιστεύω ότι οφείλεται στο ότι επειδή οι σπείρες στο τρυπανάκι είναι ομοιόμορφα στρογγυλές, βάζοντας το βαμβάκι σχετικά σφιχτά, σε αντίθεση με ότι συμβαίνει στο στρίψιμο σε διπλό φυτίλι silica, η επιφάνεια της αντίστασης έχει επαφή 100% με το φυτίλι και έτσι μεγιστοποιείται η απόδοση.


Και το καλύτερο: Όταν θέλω να αλλάξω φυτίλι, βγάζω με προσοχή το βαμβάκι, κάνω dry-burn στην αντίσταση και όπως είναι πυρωμένη την βάζω (με το μοντάκι υπό κλίση προς τα κάτω) προσεκτικά κάτω από την βρύση. Με δύο περάσματα από το νερό η αντίσταση είναι κυριολεκτικά σαν καινούργια και περνάω καινούργιο βαμβάκι !! Το καθάρισμα για κάποιο λόγο (ίσως λόγω θερμοκρασίας) είναι πολύ πολύ καλύτερο από ότι στο microcoil.


Φυσικά να διευκρινίσω ότι η αντίσταση γίνεται κολλώντας non σύρμα στα άκρα του bakero (με το θαυματουργό tsaf).


Επειδή φεύγω ταξίδι, την μεθεπόμενη εβδομάδα που θα γυρίσω δεσμεύομαι να ανεβάσω φωτο για όποιους τους ενδιαφέρει!!

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bakero Wire
« Απάντηση #50 στις: Μαρτίου 27, 2014, 23:30 »
Πια η διαφορα του Bakero Wire απο το kanthal ribbon???

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bakero Wire
« Απάντηση #51 στις: Μαρτίου 27, 2014, 23:52 »
Ειναι πολυ πιο λεπτο απο το ribbon, αυτο με το ματι, δεν ξερω τι αλλη διαφορα εχει. Σε διαφορα βιντεο παλιοτερα που ειχα δει το εξυμνουσαν παντως για το ντουμανι που βγαζει.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bakero Wire
« Απάντηση #52 στις: Μαρτίου 28, 2014, 00:00 »
0.75*0.05 βλέπω οτι είναι, τι είναι το ένα και τι είναι το άλλο νούμερο..;

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bakero Wire
« Απάντηση #53 στις: Μαρτίου 28, 2014, 00:05 »
ρωταω γιατι απο εδω

http://www.e-cigarette-forum.com/forum/modding-forum/371960-kanthal-ribbon-wire.html

Kanthal Ribbon Wire
Nominal composition : Cr 22%, Al 4.8%, Fe balance
Width & thickness : 0.020x0.004 in, (0.50x0.10 mm *¹)

και εδω
http://saidvapor.com/products_detil.php?id=731

Bakero Wire
Alloying elements: Cr 22%, Al 4.8%, Fe remains
Width and thickness: 0.5 ; 0.1mm

δεν βλεπω διαφορα..... :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bakero Wire
« Απάντηση #54 στις: Μαρτίου 28, 2014, 00:49 »
Μπαμπη, το ιδιο ειναι.
Πολλα καταστηματα στο εξωτερικο ονομαζουν bakero το Kanthal A-1 Flat Ribbon.

0.75*0.05 βλέπω οτι είναι, τι είναι το ένα και τι είναι το άλλο νούμερο..;

0.75 ειναι το πλατος και 0.05 το παχος σε mm.

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Bakero Wire
« Απάντηση #55 στις: Μαρτίου 28, 2014, 00:56 »
Μάλιστα, αυτό που αναφέρεται στην πρώτη σελίδα του νήματος, είναι 0,8Χ0,1. Κι έχω ερμηνεύσει την ονομασία "you fools" λόγω χαμηλής αντίστασης που πρόκειται να βγάλει λόγω αυτών των διαστάσεων. Σα να λέμε τι αντιστάσεις φτιάχνετε you fools;;! Μετά βέβαια ανακαλύφθηκαν τα κοτέτσια και οχταπλές αντιστάσεις οπότε η θεωρία μου για την ονοματοδοσία κατέρρευσε..

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bakero Wire
« Απάντηση #56 στις: Μαρτίου 28, 2014, 01:18 »
Εγω παλι σκεφτομουν αυτο http://prntscr.com/34pvfp


για τη σοφια αλλα δεν ξερω αν θα καταφερω να το χωρεσω στο κεραμικο
[φανταζομαι οτι δεν πρεπει να ακουμπανε μεταξυ τους οι σπειρες]

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bakero Wire
« Απάντηση #57 στις: Μαρτίου 28, 2014, 06:58 »
Aυτό που χρησιμοποίησα το πήρα από vapeland, 0,75 x 0,05 άρα το μισό πάχος από ribbon:


http://www.vapeland.gr/mod's/diy-parts/bakero-wire




Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Bakero Wire
« Απάντηση #58 στις: Μαρτίου 28, 2014, 07:38 »
Τό'χω κι αυτό, απλά με δυσκολεύει περισσότερο στο στρίψιμο, και στο πρώτο άναμα που αρχίζει τα τυλίγματα αλλάζοντας χρώμα. Αν ήταν 0,8Χ0,1 μάλλον θα το προτιμούσα.

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bakero Wire
« Απάντηση #59 στις: Απριλίου 30, 2014, 21:51 »
Πήρα και εγώ από Vapeland το bakero (όχι θα περίμενα!).


Έστησα  πριν λίγο την Σοφία με bakero. Επειδή το πλάτος είναι μεγάλο, το πρόβλημα (?)  στο κεραμικό είναι ότι καλύπτει σχεδόν όλη την επιφάνεια του φυτιλιού μέσα στην "φωλιά" του κεραμικού. Μείωσα το μήκος περίπου στα 3,5 εκατοστά και με 3,5 σπείρες με 2πλό δυάρι φυτίλι μου βγήκε η αντίσταση 0,9Ω.
Οι πρώτες εντυπώσεις είναι ότι η γεύση είναι καταπληκτική  :thumpup: [size=78%], [/size]το ίδιο και το χτύπημα, αλλά το ντουμάνι όχι τόσο πολύ, που προσωπικά δεν με πειράζει .[size=78%]


Είναι λίγο δύσκολο για μένα στο στρίψιμο επειδή είναι πολύ πολύ λεπτό το σύρμα. Παρόλα αυτά αξίζει να πειραματιστώ μαζί του αφού η πρώτη εντύπωση από το πρώτο - σίγουρα πολύ ερασιτεχνικό στήσιμο - είναι πολύ θετική και έχω την υποψία ότι με λίγο ψάξιμο μπορεί να απογειωθεί.


Ως προς την θερμοκρασία σίγουρα ο ατμός είναι πιό θερμός από παρόμοιο στήσιμο με ribbon πολύ πιο θερμός από απλό στήσιμο και εξίσου ισως λίγο πιο θερμός από dual coil, πάντα στον συγεκριμένο ατμοποιητή.


Θα επανέλθω μετά από ψάξιμο αν προκύψει κάτι άξιο λόγου !!!
[/size]
[size=78%]




Eπανέρχομαι στο στήσιμο της Σοφίας με το bakero.


Μετά από πάνω από μήνα χρήσης μπορώ να πω ότι είναι το καλύτερο και το αποδοτικότερο στήσιμο που χρησιμοποιώ.


Και κάποιες λεπτομέρειες:


Χρησιμοποιώ περίπου 2 - 2,2 cm σύρματος + τα non σύρματα πίσω και εμπρός και σε 2άρι τρυπανάκι μου βγαίνουν 3 περίπου σπείρες και αντίσταση περίπου στα 0,7 - 0,8 Ω. Γεύση, ντουμάνι, χτύπημα, τέλεια. Λίγο πιο ζεστός ο ατμός από το συνηθισμένο.
Το κλειδί της επιτυχίας είναι η ποσότητα του βαμβακιού η οποία πρέπει να είναι τέτοια ώστε να μην υπάρχει τμήμα του bakero που να μην ακουμπά στο φυτίλι.


Βασικό πλεονέκτημα είανι επίσης ότι μπορώ να βγάζω το βαμβάκι όσο συχνά θέλω, να πλένω την αντίσταση και να περνάω καινούργιο χωρίς να ξαναστρίβω - κολλάω.


Περιγράφω την διαδικασία με φωτο για αντίσταση που κοντεύει να συμπληρώσει 20 Χ 8 = 160 ml και keeps walking:


Εδώ είναι πριν το πλύσιμο:







Βγαζω προσεκτικά το βαμβάκι, πυρώνω την αντίσταση και την περνάω από την βρύση με προσοχή. Αυτό το κάνω 2 - 3 φορές:












Εδώ η αντίσταση μετά το πλύσιμο:







Και εδώ με το νέο βαμβάκι:







Μάλιστα, και η όποια βρώμα φαίνεται είναι άλατα από το νερό. Αν τελευταίο είναι το πλύσιμο και οχι το πύρωμα η αντίσταση είναι καθαρότερη. Αλλά επειδή βαριέμαι να περιμένω να στεγνώσει τελευταίο είναι το πύρωμα και μένουν  τα άλατα....





[/size]

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7059 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20362 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 193620 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1252 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4389 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1107954 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 179424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1668 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1213 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 24490 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 288765 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 211832 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos