vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

305 επισκέπτες, 6 χρήστες
kostas..., dkostas, Jorge, Ducati.Jimakos, manoslykos, ZoeM

Twitter

Aspire Nautilus GT Kit

Αποσυνδεδεμένος teargas

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #75 στις: Ιουνίου 14, 2020, 20:08 »
Τελικά, σε ότι τρύπα και να το βάλω έχει διαρροές με υγρά 50/50 σε 0,7 mesh (δεν έχω δοκιμάσει άλλη αντίσταση).
Όσο γυρνάω το δαχτυλίδι της εισαγωγής αέρα, τόσο περισσότερες διαρροές στο κάτω μέρος.
Και γω μια απ τα ιδια με υγρα 50/50 με τις 1,8.Ισως δοκιμασω περισσοτερη VG αλλα για να βγαινουν τοσα προβληματα υπαρχει ελλατωματικη παρτιδα.

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #76 στις: Ιουνίου 16, 2020, 07:44 »
αρκετα περιεργο...... δουλευω με την 0.7 mesh καθημερινά  ακομα και με 50/50 VG/PG και δεν εχω ουτε ίχνος απο υγρασία...! κατι παει λαθος ισως φταιει και ο ατμοποιητης... το ιδιο μου ειχε τυχει με τον zlide και πηρα αλλο και ολα οκ.. και δεν ηταν δηλαδη το προβλημα οτι ειχε καποιο οring κατι.. ολα ηταν στην θεση τους σωστα...! ηταν απο την αρχη ελαττωματική η παρτιδα...! οσο περιεργο και αν φαίνεται...  
ισως να παρεις εναν αλλον nautilus GT αφου πρωτα τσεκαρεις αν ολα τα orings ειναι στην θέση τους...

Αποσυνδεδεμένος teargas

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #77 στις: Ιουνίου 16, 2020, 18:15 »
Δεν προκειται να ξαναπαρω ναυτιλο,τον μονο για σπιτι που μπορω να ελεγξω τις διαρροες.

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #78 στις: Ιουνίου 16, 2020, 20:22 »
[member=14796]teargas[/member] καταλαβαίνω απόλυτα... Απλα θα ήθελα να σε ρωτήσω τι αναλογία VG/PG  eliquids έβαζες στον ατμόποιητη σου;  Τωρα με την ζεστη δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις 50/50  γιατι με μερικές τζουρες θα ζεσταθεί ο ατμοποίησης και το eliquid θα αρχίζει να εχει leaking. Αυτο συμβαίνει γιατι το υγρό οταν πιάσει μια θερμοκρασία γίνεται σαν νερό... Γιαυτο και πρέπει να χρησιμοποιηθεί eliquid 60/40 η 70/30 στην καλύτερη περίπτωση.. απο την αλλη αν έχεις το psu tank στον ναυτιλο εκει έχεις ποίο μειωμένες θερμοκρασίες.. αλλα αλλα και παλι κατι παει λαθος με την κατασκευή του... Οπως ειπα το ιδιο μου ειχε συμβει με τον zlide.. κατι που αλλα ατομα δεν ειχαν καν leaking απο τον συγκεκριμένο και μολις αγορασα αλλο ηταν οκ δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται αυτό ειναι πραγματικά περίεργο...

Τώρα με τι ατμοποιητη ατμιζεις;


Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #79 στις: Ιουνίου 16, 2020, 21:16 »
τα υγρά τα φτιάχνω, χρόνια τώρα, 65pg/35vg
οι ατμοποιητές που χρησιμοποιούν τις 0.7 bvc, όπως κ οι zlide, zenith, nicolas, επισκευάσιμοι δεν έχουν ούτε υποψία διαρροής, χειμώνα - καλοκαίρι
διαρροές για άλλους λόγους, ναι, όχι όμως εξαιτίας της σύνθεσης των υγρών

Αποσυνδεδεμένος teargas

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #80 στις: Ιουνίου 17, 2020, 03:55 »
Kαι γω δεν μπορω να πιστέψω οτι φταίει η αναλογία.50/50 κάνω ή λιγο παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #81 στις: Ιουνίου 17, 2020, 13:41 »
Από τότε που κυκλοφόρησε, τον χρησιμοποιώ καθημερινά. Σε μικρά ταξίδια παίρνω μαζί μου μόνο αυτόν. Τώρα το καλοκαίρι, έχει τύχει να μείνει παρατημένος μέσα στο αυτοκίνητο για ώρες. Στον ήλιο με υψηλές θερμοκρασίες.  Τα υγρά μου είναι αποκλειστικά 50/50 κι οι αντιστάσεις είναι αυτές των 0,7Ω. Διαρροή δεν είχε ποτέ. Ούτε καν δάκρυ. 
Δεν μπορεί να φταίει το υγρό. Ίσως πρόκειται για προβληματικό κομμάτι (ο ατμοποιητής) ή προβληματική παρτίδα αντιστάσεων.

Αποσυνδεδεμένος kogos

  • **
  • 173
Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #82 στις: Ιουνίου 25, 2020, 18:59 »
Σε νέα αντίσταση που έβαλα, ουτε δάκρυ. Αρχίζω να πιστεύω πως ήταν ελαττωματική η παρτίδα αντιστάσεων

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #83 στις: Ιουνίου 25, 2020, 23:08 »
Όπως σε επισκευάσιμο όταν έχει διαρροή ψάχνουμε τι κάναμε λάθος στο στήσιμο μας, έτσι και σε εργοστασιακό κοιτάμε μήπως η αντίσταση είναι ελαττωματική γιατί δυστυχώς συμβαίνει.

Ευτυχώς η Aspire σε σχέση με άλλες, πχ Innokin και VOOPOO, έχει τις λιγότερες αστοχίες σε αντιστάσεις. Τουλάχιστον αυτές που χρησιμοποιώ εγώ.

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #84 στις: Ιουλίου 15, 2020, 13:07 »
Έκανα το λάθος και τον αγόρασα. Έχω πάρει όλη τη σειρά από τον πρώτο Ναυτίλο, Triton, Ναυτίλο 2, Ναυτίλο 2s. Ότι θα πάθαινα τέτοιο κάζο με αυτόν δεν το περίμενα. Μετά λοιπόν από καμια εικοσαριά καμμένες αντιστάσεις, ατελείωτες ώρες καθάρισμα, επιστροφή του στο κατάστημα για έλεγχο, έχω να διαπιστώσω το εξής. Ο ατμοποιητής δουλεύει καλά την πρώτη φορά. Μετά το επόμενο γέμισμα δυστυχώς χάνει υγρά γιατί περνάνε μέσα από την αντίσταση. Και αυτό γιατί το πάνω μέρος της αντίστασης κλείνει από τα δύο λαστιχάκια που είναι στο καπάκι και μόνο. Αν κάνεις το λάθος και βάλεις λίγο παραπάνω υγρό από το ύψος του πάνω μέρους της αντίστασης θα φύγουν όλα. Ενώ όλοι οι υπόλοιποι βίδωναν στην πάνω βόλτα της αντίστασης ώστε να μην μπαίνει υγρό αυτός έχει σαν τάπα το καπάκι αναπλήρωσης. Ακόμα και όταν άλλαξα τα λαστιχάκια πάλι διαρροές φουλ. Για πρώτη φορά δυστυχώς με απογοητεύει ο Ναυτίλος.
Υ.Γ. Προσπάθησα να περιγράψω όλο το κύκλωμα του και ελπίζω να έγινα κατανοητός στο πως περνάει το υγρό στη βάση του.

Αποσυνδεδεμένος kogos

  • **
  • 173
Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #85 στις: Ιουλίου 15, 2020, 16:58 »
έχεις απόλυτο δίκιο,.,. ακριβώς για αυτό το λόγο είχα κι εγώ τελικά διαρροές. Αν προσπαθήσω να το κρατήσω τελείως ίδιο, και δεν το γεμίζω full, τότε όλα καλά... Αν για κάποιο λόγο πάρει κλίση ο ατμο μέσα στην τσέπη, ή αν το γεμίσω έστω και λίγο παραπάνω, χάνει από κάτω γιατί περνάει μέσα από την αντίσταση

Αποσυνδεδεμένος protergia

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #86 στις: Ιουλίου 15, 2020, 19:41 »
Εγώ δεν έχω παρατηρήσει ούτε σταγόνα διαρροής. Και φουλ να το γεμίσω δεν έχω τίποτα απόλυτος. Βέβαια έχω το psu tank. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο. 

Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #87 στις: Ιουλίου 19, 2020, 20:28 »
Φίλοι καλησπέρα.
Έχω πάρει 2 Nautilus gt άλλαξα το τζαμακι που προϋπήρχε με το γυαλί του Zlide για να έχω 4 ml.
Το πρόβλημα που μου παρουσιάσει είναι πως όταν ρουφαω μετά από κάθε γέμισμα, μου έρχεται υγρό στο στόμα και μπουρμπουληθρες.
Τον τιναζω 1-2 φορές, νιώθω πως πέφτει υγρό σταγόνες στο πάτωμα, και μετά είναι εντάξει.

Τι μπορεί να φταίει και πλημμυρίζει η αντίσταση ξέρει κανείς? Συμβαίνει και στους 2.
Δεν τον υπέρ γεμίζω και φροντίζω η μύτη του υγρού να είναι ακριβώς στην τρυπα. Κάτι άλλο δεν έχω ειναι άψογος.
Είναι εκνευριστικό, αν ξέρεις κανείς κάποιο κόλπο θα ήμουν υπόχρεος.
Ευχαριστώ.

Σημ:Τον δουλεύω με 1.8 & 1.6 αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #88 στις: Ιουλίου 20, 2020, 08:12 »
Περισσότερες πιθανότητες δίνω στο να μην πατάει σωστα το γυαλί του Zlide και να εισέρχεται αέρας μέσα στο τανκ. Αυτό μπορεί να συμβαίνει για διάφορους λόγους όπως σπασμένο γυαλί, στραβοκομμένο γυαλί στις άκρες του με αποτέλεσμα να μην πατάει σωστα στα orings  (μου έχει τύχει κι αυτό ), κομμένο η στραβοπατημένο oring στα χείλη του γυαλιού..

Βγαλε το γυαλί του Zlide και αφού τσεκάρεις τα orings δες ξανά πως συμπεριφέρεται με το δικό του γυαλί ο ατμοποιητής.
Παράλληλα τοποθέτησε το γυαλί του Zlide σε μια λεία επιφάνεια και δες αν πατάνε σωστα τα χείλη του (και το πάνω και το κάτω ) στην επιφάνεια αυτή.


Απ: Aspire Nautilus GT Kit
« Απάντηση #89 στις: Ιουλίου 20, 2020, 15:22 »
αυτο εφταιγε. Το πανω χοντρο λαστιχακι.Το εβαλα αναποδα ο βλακας.Εβαλα την πατουρα που εχει προς το καπακι και οχι προς το τζαμακι.Γι αυτο δεν πατουσε καλα το γυαλι.Τωρα νομιζω σταματησε.Και στα 2. Γεμισα και τα 2 και ειναι οκ.
Ευχαριστω πολυ νομιζω λυθηκε το θεμα. :thumpup:
και οχι μονο αυτο, αλλα εχει και καλυτερη τζουρα γιατι πριν επαιρνε αερα.Πιο γεματη και πιο "ησυχη".
Αν δεν μου το ελεγες δεν θα το σκεφτομουν καν. :))







« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 20, 2020, 18:44 από Alexiou »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 2 80 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:11
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8768 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181249 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34305 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537828 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60277 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238523 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 718 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16574 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138255 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085854 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35731 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro