vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

132 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, karasarinis, manoslykos, Milarepa, pirate

Twitter

510 πως καταλαβαινετε οτι τελειωσε;

Αποσυνδεδεμένος ΧΡΗΣΤΟΣ

  • **
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
  • EVO-Ego-901
510 πως καταλαβαινετε οτι τελειωσε;
« στις: Μαρτίου 02, 2010, 19:13 »
Πως καταλαβαινετε οτι τελειωσε το φιλτρακι;
μερικες φορες μου ερχετε καμενο αλλα αν κανω καναδυο τζουρες ξαναπαει υγρο και δουλευει κανονικα ξανα.
στον 401 δεν μυριζει καμενο σχεδον ποτε αλλα τελειωνει η παραγωγη ατμου και ετσι το καταλαβαινω αλλα στον 510 η αισθηση καμενου ειναι ποιο εντονη και πριν σταματισει να παραγει αξιοπρεπες ατμο(οσο μπορει με pg  8) )ερχεται γευση καμενου.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 510 πως καταλαβαινετε οτι τελειωσε;
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 02, 2010, 19:22 »
Απαντώ με την προϋπόθεση ότι συμπληρώνεις μόνος σου υγρό.

Με την πρώτη γεύση καμμένου που μου έρχεται στο στόμα το ξαναγεμίζω.
Συνήθως όμως ξαναγεμίζω όταν βλέπω ότι η ποσότητα του ατμού μειώθηκε αρκετά.
Καλύτερα κατά τη γνώμη μου να έχεις παραπάνω υγρό στο φιλτράκι παρά λιγότερο.

Αυτό το κάνω πια σχεδόν μηχανικά και δεν το σκέφτομαι ιδιαίτερα.
Με την συνεχή χρήση και τον καιρό κάποια στιγμή ήρθε απλά από μόνο του.

Αποσυνδεδεμένος ΧΡΗΣΤΟΣ

  • **
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
  • EVO-Ego-901
Απ: 510 πως καταλαβαινετε οτι τελειωσε;
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 02, 2010, 19:31 »
Ποσο δικιο εχεις φιλε κωστα!
 θα ερθει απο μονο του!!!
εχω παρατηρισει επισεις οτι ο πολυεστερας του 510 ειναι πιο ευπαθης απο του 401, αφηνει θριματα.
το εχετε παρατηρισει η ειναι η ιδεα μου;
και κατω απο την γεφυρα του 510 φαινεται απ τις ακρες ενα υλικο σαν ασπρες τριχουλες που μαλον αυτες τον κανουν να εχει ευκολα γευση καμενου γιατι αν δεν ειναι ποτισμενες και τις καψεις με τον ατμ μυριζουν εντονα.
σε καποιο ξενο φορουμ δε θυμαμαι πιο ειχα δει φοτο οπου ενας ειχε τυλιξει στην γεφυρα μια τουφα ''τριχες'' πιθανον για να κραταει το υγρο.
μαλλον αυτο εξυπηρετουν και οι ασπρες τριχουλες κατω απ την γεφυρα.

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: 510 πως καταλαβαινετε οτι τελειωσε;
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 02, 2010, 20:00 »
Με το κανονικό φιλτράκι αυτά θα τραβάς δυστυχώς. Ο ατμοποιητής καταναλώνει το υγρό νωρίτερα από όσο μπορεί το "μαμά" φιλτράκι να τον τροφοδοτήσει.

Μπορείς να δοκιμάσεις, όταν δεν βγάζει επαρκή ατμό, να φυσήξεις ελαφρώς και μετά να ρουφήξεις ώστε να "επιστρέψουν" στον ατμοποιητή σταγονίδια που έχουν δραπετεύσει και βρίσκονται στα πλαϊνά τοιχώματα του φίλτρου.

Αλλά χωρίς κάποιο φιλτρο-mod δεν παλεύεται ο 510 σε αντίθεση με τον 401 που λειτουργεί άψογα ως έχει. Δοκίμασε το ADM (ελατήριο), κυριολεκτικά μεταμορφώνει τη σχέση σου με τον 510  :thumpup:

Όσο για τον πολυεστέρα, μπορείς να πάρεις ένα πακέτο πολυεστέρα ενυδρείου fluval από ένα pet shop και να έχεις καλό υλικό για φιλτράκια για τα επόμενα 50 χρόνια. Αυτό σου προτείνω να το κάνεις είτε βάλεις ελατήριο είτε όχι.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: 510 πως καταλαβαινετε οτι τελειωσε;
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 02, 2010, 22:37 »
Ποσο δικιο εχεις φιλε κωστα!
 θα ερθει απο μονο του!!!
εχω παρατηρισει επισεις οτι ο πολυεστερας του 510 ειναι πιο ευπαθης απο του 401, αφηνει θριματα.
το εχετε παρατηρισει η ειναι η ιδεα μου;
και κατω απο την γεφυρα του 510 φαινεται απ τις ακρες ενα υλικο σαν ασπρες τριχουλες που μαλον αυτες τον κανουν να εχει ευκολα γευση καμενου γιατι αν δεν ειναι ποτισμενες και τις καψεις με τον ατμ μυριζουν εντονα.
σε καποιο ξενο φορουμ δε θυμαμαι πιο ειχα δει φοτο οπου ενας ειχε τυλιξει στην γεφυρα μια τουφα ''τριχες'' πιθανον για να κραταει το υγρο.
μαλλον αυτο εξυπηρετουν και οι ασπρες τριχουλες κατω απ την γεφυρα.

Χρήστο, μην τραβήξεις αυτές τις τριχούλες κάτω απο τη γέφυρα!
Δεν είναι ο πολυεστέρας είναι το φιτίλι που στέλνει υγρό από τη γέφυρα στον ατμοποιητή και αν τις τραβήξεις και φύγει το φιτίλι ο ατμ είναι άχρηστος!
Εγώ την έπαθα και χάλασα έναν ατμ.
Προφανώς το φιτίλι απο τη χρήση η απο κακή κατασκευή αρχίζει και "ξεφτίζει"

Αποσυνδεδεμένος ΧΡΗΣΤΟΣ

  • **
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
  • EVO-Ego-901
Απ: 510 πως καταλαβαινετε οτι τελειωσε;
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 02, 2010, 22:48 »
Ναι δεν ειχα σκοπο να το τραβηξω αν και μ'εβαζε σε πειρασμο!  :tongue_smilie:
αλλα με ψιλο κουρασε η γευση καμενου που μου δινει ωρες ωρες.
ελπιζω οι 901 που παραγγηλα να ειναι καλυτεροι. θα δειξει...

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: 510 πως καταλαβαινετε οτι τελειωσε;
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 02, 2010, 22:52 »
Χρήστο, μην τραβήξεις αυτές τις τριχούλες κάτω απο τη γέφυρα!
Δεν είναι ο πολυεστέρας είναι το φιτίλι που στέλνει υγρό από τη γέφυρα στον ατμοποιητή και αν τις τραβήξεις και φύγει το φιτίλι ο ατμ είναι άχρηστος!
Εγώ την έπαθα και χάλασα έναν ατμ.
Προφανώς το φιτίλι απο τη χρήση η απο κακή κατασκευή αρχίζει και "ξεφτίζει"
Το έκανα σε έναν από τους καλούς ατμοποιητές μου πριν λίγες μέρες :idiot1: καθώς έβλεπα μία μαύρη μπίχλα στο πλάι της γέφυρας και νόμιζα πως απλά έπιασε κροκόδειλους...

Κατάλαβα πως είναι το φυτίλι επειδή δεν έμοιαζε με πολυεστέρα αυτό που έβγαινε. Αλλά, παραδόξως δεν έπαθε τίποτα, δουλεύει όπως ακριβώς δούλευε.  :o

Αποσυνδεδεμένος ΧΡΗΣΤΟΣ

  • **
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
  • EVO-Ego-901
Απ: 510 πως καταλαβαινετε οτι τελειωσε;
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 02, 2010, 23:01 »
Αν εβγαλες το φυτιλι και δουλευει τοτε εφυγε και η συχνη γευση καμενου σωστα;

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: 510 πως καταλαβαινετε οτι τελειωσε;
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 02, 2010, 23:15 »
Αν εβγαλες το φυτιλι και δουλευει τοτε εφυγε και η συχνη γευση καμενου σωστα;
Σχεδόν ποτέ δεν έχω γεύση καμένου αφού λόγω adm δε στεγνώνει ποτέ ο ατμοποιητής, τουλάχιστον όχι απροειδοποίητα. Για να έρθει καμένο πρέπει να τελειώσει η γεύση, να μειωθεί ο ατμός και το χτύπημα, παρ' όλ' αυτά να μην ξαναγεμίσω και μετά έχω γεύση καμένου.

Λογικά πάντως νομίζω πως δεν θα έχει γεύση καμένου χωρίς το φυτίλι.

Αποσυνδεδεμένος ΧΡΗΣΤΟΣ

  • **
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
  • EVO-Ego-901
Απ: 510 πως καταλαβαινετε οτι τελειωσε;
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 02, 2010, 23:28 »
Δεν εχω και εμπειρια μιας και ειναι πρωτος μου, μια φορα το ειχα στην ζακετα καθως οδηγουσα αναψε και μυρισε και οταν το καταλαβα το εβγαλα και εκαιγε το ατμ.αλλα μετα αφου το αφησα λιγο ηταν μια χαρα τωρα ολο και πιο ευκολα μυριζω καμενο!(ειχα μεσα στην τσεπη και μια ταμπακερα και εκει πρεπει να πατουσε το κουμπι)

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: 510 πως καταλαβαινετε οτι τελειωσε;
« Απάντηση #10 στις: Μαρτίου 02, 2010, 23:34 »
Μάλλον έχεις τσουρουφλίσει το φυτίλι. Αν δεν αντέχεται και έχεις δεύτερο ατμοποιητή δοκίμασε να το βγάλεις με ένα τσιμπιδάκι για τα φρύδια (και η χρήση ανοιγμένου συνδετήρα μπορεί να βοηθήσει). Ή θα φτιάξει ή θα χαλάσει τελείως και θα τον πετάξεις.

Βλέπω την ίδια μέρα κόψαμε το κάπνισμα :party_beer_01: :party_beer_01: :party_beer_01:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 02, 2010, 23:53 από zoobi »

Αποσυνδεδεμένος ΧΡΗΣΤΟΣ

  • **
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
  • EVO-Ego-901
Απ: 510 πως καταλαβαινετε οτι τελειωσε;
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 02, 2010, 23:51 »
Αν ειχα....  :'( περιμενω ομως να ερθουν!!!

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: 510 πως καταλαβαινετε οτι τελειωσε;
« Απάντηση #12 στις: Μαρτίου 03, 2010, 00:37 »
Πάντως αν βγει το φιτίλι, μετά είναι δύσκολο να κατεβάζει υγρό από το cartridge, το πιο πιθανόν να πάει για dripping...

Αποσυνδεδεμένος ΧΡΗΣΤΟΣ

  • **
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
  • EVO-Ego-901
Απ: 510 πως καταλαβαινετε οτι τελειωσε;
« Απάντηση #13 στις: Μαρτίου 04, 2010, 13:09 »
εβγαλα το φυτιλι και ειδα να ειναι στις ακρες μαυρισμενο.
μετα πηρα τον αναπτηρα και το εκαψα να δω πως μυριζει και.....
δεν καιγεται με τπτ. το ειχα ποση ωρα και μεχρι που καηκα εγω απ τον αναπτηρα δεν καηκε. κοκκινισαν οι τριχουλες αλλα εχαναν χιλιοστα του χιλιοστου.
εσταξα και ατμισα αλλα δεν ειδα και μεγαλη διαφορα

Μετα εβγαλα την γεφυρα
και ειδα οτι η αντισταση ηταν μαυρισμενη σαν να ηταν επικαλυμενη με καρβουνο και ειχε απο κατω κομματακια απο τριχουλες μαυρισμενες και γυρο απο την αντισταση το ασπρο πλαστικο που την περιβαλει ειχε ''καει'' σε μερικα σημεια οχι τελειως αλλα ειδα καναδυο καφε ''τελιτσες ''.
ο ατμ ηταν 5 ημερων αλλα την τριτη μερα πατηθηκε στην τσεπη μου και ζεσταθηκε παρα πολυ μαζι και το cover.
παντως δεν μου αφησε καλες εντυπωσεις τωρα περιμενω και 901.

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 510 πως καταλαβαινετε οτι τελειωσε;
« Απάντηση #14 στις: Μαρτίου 07, 2010, 18:28 »
o 510 θα ήταν πιστεύω καλύτερος αν δεν είχε φυτίλι. Βέβαια θα έπρεπε να έχει διαφορετική κατασκευή σε τέτοια περίπτωση. Το φυτίλι τσουρουφλίζεται ακόμα και με πιο σύντομο πάτημα του διακόπτη. Το adm που διάβασα παραπάνω τι είναι ?
Επίσης δεν έχω καταλάβει καλά τη χρησιμότητα του ελατηρίου  :hmmm:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 337 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 259 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21774 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283230 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209169 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67783 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175926 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314696 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15014 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126064 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94916 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4890 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix