vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

525 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, mathimatikos1966, bloodlessz, Tazz, manoslykos, Jorge, Xameno_Skli

Twitter

KAYFUN BB (Boro Bridge) CLONE

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 535
  • Φύλο: Άντρας
KAYFUN BB (Boro Bridge) CLONE
« στις: Φεβρουαρίου 24, 2024, 13:05 »
Καλησπέρα παιδιά. Σειρά για παρουσίαση στο μαγικό κόσμο των boro bridges έχει ο κλώνος απο Yftk του Kayfun bb της Svoemesto.
Ο ατμοποιητής αγοράστηκε σχεδόν ταυτόχρονα με τον Mobb V από Ελλάδα στα 32 € (πρέπει να πήρα τα τελευταία κομμάτια γιατί αμέσως μετά και οι δύο έδειχναν “μη διαθέσιμοι”). Δεν μπόρεσα να τον ευχαριστηθώ γιατί με βασάνιζε για να κάνει καλή επαφή στο Centaurus και απέφευγα να τον χρησιμοποιώ. Πρόσφατα πρόσθεσα στη συλλογή μου το Pulse Aio V2 (θα γράψω αργότερα γι’ αυτό, μόλις ασχοληθώ λίγο με το RBA που δίδεται στη συσκευασία) στο οποίο ταίριαξε άψογα μέσα σε Snailtank.
Τέτοια τάξη, τέτοια αλφαδιά δεν έχω ξαναματαδεί σε κλώνο. Εντυπωσιάστηκα τόσο πολύ που νόμιζα ότι κατά λάθος μου έστειλαν το γνήσιο αντί του κλώνου και μάλιστα την special έκδοση με τις δύο έξτρα καμπάνες. Η καμπάνα που είναι βιδωμένη στον ατμοποιητή είναι θολωτή με σκαλοπάτια, η δεύτερη είναι θολωτή χωρίς σκαλοπάτια και η τρίτη είναι σχεδόν επίπεδη.  Προς το παρόν έχω χρησιμοποιήσει μόνο τη σκαλοπατάτη.







Ο ατμοποιητής αποτελείται από 3 βασικά κομμάτια (ντεκ, καμπάνα, καμινάδα). Η καμπάνα βιδώνει στο ντεκ ενώ η καμινάδα κουμπώνει στην καμπάνα και συγκρατείται από ένα o ring  που βρίσκεται εσωτερικά της καμπάνας. Πραγματικά τέτοια τέλεια σπειρώματα και φινίρισμα δεν έχω ξανασυναντήσει σε ατμοποιητή.







Η ρύθμιση του αέρα επιτυγχάνεται με ένα σύστημα, εφεύρεση της  Svoemesto που ονομάζει Aerokon. Εχει μια βίδα στο κάτω μέρος του ατμοποιητή που όσο τη σφίγγεις περιορίζεται ο αέρας ενώ όσο ξεσφίγγεις ο αέρας της τζούρας αυξάνεται. Το εύρος του αέρα είναι από  0-1,8 mm. Για να δοκιμάσουμε και να ρυθμίσουμε τη τζούρα μας στήνουμε τον ατμοποιητή, δένουμε τα κομμάτια μεταξύ τους και ρουφάμε από την κορυφή της καμινάδας σα να τραβάμε τζούρα. Αφήνουμε το Aerokon στη θέση που μας ευχαριστεί και μετά βάζουμε τον ατμοποιητή στο tank.







Το στήσιμό του σε 2,5mm πυρήνα με μονόκλωνο σύρμα είναι σχετικά εύκολο. Ξεβιδώνουμε το δαχτυλίδι στο κάτω μέρος, βιδώνουμε τον 510 αντάπτορα που παρέχεται στη συσκευασία και βιδώνουμε το ντεκ σ’ ένα μοντάκι. Αφού βιδώσουμε την αντίσταση προσέχουμε να μην εξέχει καθόλου το σύρμα μετά το κόψιμο γιατί θα έχουμε βραχυκύκλωμα όταν βιδώσουμε την καμπάνα. Πυρώνουμε την αντίσταση σε χαμηλά watt, βγάζουμε τα hot spot αν η αντίσταση είναι με κλειστές σπείρες, βιδώνουμε την καμπάνα και πυροδοτούμε για να ελέγξουμε για βραχυκύκλωμα (short circuit ή no atomizer). Περνάμε σφιχτά το βαμβάκι στην αντίσταση, το αφρατεύουμε λίγο, το κόβουμε υπολογίζοντας να κατέβει τέρμα κάτω στα δυό μεγάλα λούκια και το περνάμε μέσα τους. Κάθε λούκι έχει στον πάτο του δύο τρύπες απ’ όπου γίνεται η τροφοδοσία του υγρού. Αυτός ο τρόπος τροφοδοσίας μας επιτρέπει να καταναλώσουμε μέχρι και την τελευταία σταγόνα υγρού χωρίς να πάρουμε καμμένο. Στη συνέχεια βάζουμε τον ατμοποιητή στο tank, γεμίζουμε, το τοποθετούμε στο μοντάκι και απολαμβάνουμε άτμισμα.










Προς το παρόν, μετά από μια βδομάδα βάναυσης χρήσης, δηλώνω ενθουσιασμένος από την απόδοση (γεύση, χτύπημα) του Kayfun. Από διαρροές το μόνο που είδα ήταν μια σταγονίτσα σε κάθε αλλαγή βαμβακιού μετά 15ml υγρού που βγάζω το tank από το μοντάκι (από το aerokon υποθέτω).

Αποσυνδεδεμένος Ηρακλης

  • ***
  • 583
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιωργος
Απ: KAYFUN BB (Boro Bridge) CLONE
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 24, 2024, 15:10 »
Σ ευχαριστούμε Αχιλλέα   :thumpup:  Καλή απόλαυση  !!!

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KAYFUN BB (Boro Bridge) CLONE
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 24, 2024, 15:46 »
Να είσαι καλά που ζωντανεύεις και το Φόρουμ. Περιμένουμε να μας πεις PULSE η Centaurus.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: KAYFUN BB (Boro Bridge) CLONE
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 24, 2024, 16:51 »
Σωραίος!!!  :thumpup: :respect:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KAYFUN BB (Boro Bridge) CLONE
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 24, 2024, 16:52 »
Μπράβο Αχιλλέα  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 535
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KAYFUN BB (Boro Bridge) CLONE
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 25, 2024, 09:06 »
Καλημέρα παιδιά. Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια  :respect: .
Billy το Pulse θα διάλεγα. Όχι ότι το Centaurus είναι κακό μοντάκι αλλά έχει θέματα συμβατότητας με άλλα bridges εκτός του δικού του. Αντί να έχει κανονικό θετικό πόλο έχει δυό τσουτσουνάκια με ελατήριο (το δεύτερο δεν ξέρω τι ρόλο παίζει αφού ο ατμοποιητής πατάει μόνο στο ένα). Ευτυχώς ταίριαξε ο Mobb πάνω του.



Αποσυνδεδεμένος DimRx

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KAYFUN BB (Boro Bridge) CLONE
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 28, 2024, 16:17 »
Πολύ ωραία παρουσίαση Αχιλλέα!!!  :thumpup:

Ενδιαφέρομαι και εγώ να αγοράσω τον kayfun bb αλλά από AliExpress που είδα θέλει περίπου ένα μήνα για να έρθει και καθώς είμαι στην αναζήτηση και αγορά του πρώτου μου boro mod , θα ήθελα να τα συνδύαζα όλα μαζί σύντομα καθώς είμαι MTLakias .. έχεις να μου προτείνεις κάποιο κατάστημα Ελλάδα για τον KAYFUN BB CLONE?

Είδα ότι δεν ταιριάζει στο centaurus b80 που έλεγα να αγοράσω σήμερα  :wall:...
και το Pulse V2 που ηθελα, είδα από τον αδερφό μου και σε reviews ότι είναι μέσα στους υδρατμούς :-\  με τον kayfun bb είναι στεγνό δηλαδή ?

Σε ευχαριστούμε για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες!!!

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 535
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KAYFUN BB (Boro Bridge) CLONE
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 28, 2024, 19:03 »
Καλησπέρα. Δυστυχώς το εξωτερικό φαίνεται να είναι η μόνη επιλογή για την αγορά του. Δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις να επικοινωνήσεις με Nexxton μήπως περιμένουν καινούργια παραλαβή.
Με αυτά, τα κλειστού τύπου Aio μοντάκια, για να μην έχουμε υδρατμούς (λέω για υδρατμούς και όχι διαρροές από λάθος βαμβάκωμα) πρέπει λίγο να εκπαιδευτούμε να μην αφήνουμε ατμό να διαρρεύσει από τις εισαγωγές αέρα του ατμοποιητή γιατί στον κλειστό χώρο με τον ελάχιστο εξαερισμό ο ατμός θα μετατραπεί σε υδρατμό. Για να το πετύχουμε αυτό δε φυσάμε ποτέ αέρα προς τα μέσα, μόνο ρουφάμε. Τραβάμε τη τζούρα μας και αφήνοντας το κουμπί πυροδότησης ρουφάμε ελάχιστο ακόμα.
Με τον Kayfun στο Pulse δεν έχω δει ούτε σταγόνα υδρατμού στο μοντάκι (μόνο μια σταγονίτσα στον πόλο μετά από 3 γεμίσματα).

Αποσυνδεδεμένος DimRx

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KAYFUN BB (Boro Bridge) CLONE
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 29, 2024, 18:40 »
Αχιλλέα επικοινώνησα με Nexxton και Πιθανώς θα ξανά έχουν σε 1 μήνα περίπου , την επόμενη εβδομάδα θα γνωρίζουν οριστικά  εάν υπάρχει η διαθεσιμότητα από τον προμηθευτή τους
και έτσι έκανα παραγγελία από
https://www.aliexpress.com/item/1005005960575196.html?spm=a2g0o.productlist.main.1.6b893c48Vmz7En&algo_pvid=4b3b91a6-67bb-4b19-a2e3-71cd44f32e41&algo_exp_id=4b3b91a6-67bb-4b19-a2e3-71cd44f32e41-0&pdp_npi=4%40dis%21EUR%2132.20%2132.20%21%21%2134.06%2134.06%21%402101e54417092174506561561e2e98%2112000035054723546%21sea%21GR%21195037342%21&curPageLogUid=WqTDAMt996Sw&utparam-url=scene%3Asearch%7Cquery_from%3A
ελπίζω να έκανα καλή επιλογή κλώνου και πωλητή γιατί είδα ότι υπάρχει αρκετή ποικιλία κλώνων ανάμεσα σε YFTK και SXK , τσέκαρα και στο Nexxton YFTK  είχαν , οπότε νομίζω καλά θα είμαι ....
Πολύ θετικό που είναι στεγνό το όλο σύστημα με τον Kayfun  :thumpup: ανυπομονώ να παραλάβω pulse και kayfun...  :dance3:
θα πρέπει να προμηθευτώ κάποιο άλλο τανκάκι για να τοποθετήσω τον Kayfun στο Pulse η και αυτο που έχει είναι συμβατό ?

Σε ευχαριστώ και πάλι για όλες τις πληροφορίες!!! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 535
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KAYFUN BB (Boro Bridge) CLONE
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 29, 2024, 19:17 »
Αγορές από εξωτερικό δεν έχω κάνει ποτέ. Ο ατμοποιητής πάντως αυτός είναι. Στο τανκάκι του Pulse μπαίνει ο Kayfun αν και θα σου πρότεινα να προμηθευτείς ένα Snailtank για να έχει ο κάθε ατμοποιητής το σπιτάκι του.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: KAYFUN BB (Boro Bridge) CLONE
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 29, 2024, 22:14 »
Για το aliexpress δεν γνωρίζω αν έχει πρόβλημα με τελωνείο (απαγορεύονται οι εισαγωγές ατμιστικών προϊόντων, αν δεν το γνωρίζεις). Το κινεζομάγαζο που χρησιμοποιούμε εδώ στο forum είναι αυτό που θα δεις στο link. Στέλνει από ευρωπαϊκές αποθήκες & έτσι, σαν ενδοκοινοτική αγορά, παρακάμπτει τον έλεγχο του τελωνείου. Επίσης, προσωπική εμπειρία, η Ulton είναι η πιό ποιοτική κλωνοκινεζοεταιρεία & την προτιμώ για οποιονδήποτε κλώνο δω πως έχει κατασκευάσει & αυτή. Δεύτερη (& άκρως αξιόπιστη) & η YFTK. Την SXK την αποφεύγω. Είναι ακριβότερη, επεμβαίνει αρκετές φορές σε χαρακτηριστικά & έτσι κάποιοι κλώνοι της δεν είναι 1:1 κλώνοι του γνήσιου, ενώ κάποιες φορές δεν τα καταφέρνει & με την λειτουργικότητα. Εχει μόνο την ποιότητα κατασκευής, φυσικά.
Στο link θα δεις πως είναι & αρκετά φθηνότερος. Για όποιες ερωτήσεις, στη διάθεσή σου, σε προσωπικό μήνυμα.  :)
https://www.2fdeal.com/ulton-kayfun-kf-bb-style-316ss-rba-bridge-for-boro-tank-bb-billet-box-mod-kit-sliver_p22042.html

 

Αποσυνδεδεμένος DimRx

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KAYFUN BB (Boro Bridge) CLONE
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 01, 2024, 02:49 »
Τρελονερίτη δυστυχώς δεν το ήξερα το 2fdeal και την έκανα την παραγγελία εχθές από Alie .. δεν έχω ξανά πάρει κλώνο και γενικά ατμιστικό υλικό από κίνα, οπότε δεν έχω ιδέα.. ελπίζω όλα να πάνε καλά!
θα κάνω σχετική ενημέρωση!
Πάντως μου έκανε εντύπωση ότι ο κινέζος έστειλε μετά από λίγες ώρες tracking number,
ο θεός βοηθός :faint:

Εαν πάει καλά η συμβίωση με την Boro κατάσταση και του κλώνου, έχω βάλει στο μάτι τον ESG Skynet RBA και το 415BB MTL,
οπότε θα είναι από το Site που μου πρότεινες η επόμενη :bow:
θα τιμήσω σίγουρα και την Ulton

Σ ευχαριστώ Τρελονερίτη για το ενδιαφέρον και τις πολύ διαφωτιστικές πληροφορίες !! :thumpup:
και εσένα Αχιλλέα για ολο το Help και σορρυ εάν χάλασα λίγο το ποστ σου

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: KAYFUN BB (Boro Bridge) CLONE
« Απάντηση #12 στις: Μαρτίου 01, 2024, 05:59 »
Να´σαι καλά. For the record, που λέμε & εδώ στο κωριό, κράτησέ μας ενήμερους σχετικά με την εμπειρία αγοράς από το aliexpress (για ατμιστικά). Για το προϊόν είμαι σίγουρος πως ποιοτικά & λειτουργικά δεν θα σε απογοητεύσει.  :yes: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος DimRx

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KAYFUN BB (Boro Bridge) CLONE
« Απάντηση #13 στις: Μαρτίου 14, 2024, 01:20 »
Καλημέρα!!  :)

Τρελονερίτη ήρθα για να ενημερώσω πως τελικά πήγαν όλα τέλεια με την παραγγελία μου από Αliexpress , απ ότι μου είπε ο πωλητής σε δεύτερο χρόνο σχετικώς με την ανησυχία μου για το τελωνείο , είναι πως δεν αναγράφει πουθενά στην συσκευασία κάτι που να υποδηλώνει ότι πρόκειται για ατμιστικό προϊόν και έτσι δεν έχει προβλήματα με τελωνείο!

Ήρθε σε πολύ προσεγμένη συσκευασία εχθές , από το λίγο που τον έχω χρησιμοποιήσει, ο άτμο είναι εξαιρετικός σε σχέση με τον μαμά pulse σε γεύση και επιλογές ροής αέρα , δείχνει πολύ ποιοτικός σε σπειρώματα, εφάμιλλος με Original , και το πιο σημαντικό είναι ότι εξαλείφθηκαν οι υδρατμοί μέσα στο mod , όπως είχε πει και ο Αχιλλέας  ...  ίσως παίζει ρόλο και το SnailTank που μου είχε προτείνει ο Αχιλλέας για να τον βαλω μεσα.... θα τον βαλω και στο μαμα τανκ του Pulse και θα δω..
και ήρθε και σε πολύ λίγες ημέρες , μόνο 13!

Μέχρι στιγμής ικανοποιημένος!

Υ.Σ: Δεν συγκρίνεται η όλη κατάσταση με κλασικό Mod και τον Kayfun lite πάνω που είχα μέχρι πριν,  είναι αρκετά σκαλιά κάτω η όλη εμπειρία με την Boroκατάσταση αλλά οκ.. όλα σε ένα κτλ, not bad

Επισυνάπτω και σχετικό φωτορομάντζο  :love_hearts:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 14, 2024, 01:51 από DimRx »

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: KAYFUN BB (Boro Bridge) CLONE
« Απάντηση #14 στις: Μαρτίου 14, 2024, 01:58 »
Σωραίος πολύ. Ευχαριστούμε για την ενημέρωση & καλοάτμιστος!!!  :respect: :bye:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180583 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8313 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33958 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536194 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59777 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237427 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 582 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15588 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136122 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085311 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35409 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10235 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12