vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #360 στις: Δεκεμβρίου 26, 2011, 21:27 »
gatopardos

Ξερεις τι συνεπειες μπορει να εχεις,
αν καποιος ακολουθησει τις οδηγιες σου,
και παθει κατι.
Διαβασε πρωτα και μετα να δινεις συμβουλες,
γιατι δεν νομιζω να εγινες σε 2 μερες,
τα προλαβες ολα.

 

Αποσυνδεδεμένος gatopardos

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #361 στις: Δεκεμβρίου 27, 2011, 00:14 »
Οργανικα:

Παράθεση
Bourbon and Tahitian vanilla beans, alcohol, and water

Τεχνητα ( χωρις PG μονο με αιθυλικη αλκοολη)

Παράθεση
Flavors, Ethyl Alcohol

Κι τα τεχνητα προσθετα που χρησιμοποιουν για να φτιαξουν μια γευση. :thumpdown:

Κώδικας: [Επιλογή]
Isophorone/Tetramethyl pyrazine/Guaiacol/Acetyl Pyrazine/Trimethyl Pyrazine  /Aldehyde C-14 PEACH/Raspberry Ketone/Phenethyl Alcohol/Isobutyl Salicylate/Eugenyl Acetate/Heliotropin Replacer/Acetyl Valeryl /Caryophyllene oxide /Aldehyde C-18 COCONUT/Dihydrocoumarin /Gamma-octalactone
εγω προσπαθω να φτιαξω αυτα που δινουν εδω  http://www.virginvapor.com/collections/organic-e-liquid/products/organic-creme-caramel-e-liquid  που υποτιθεται ειναι οργανικα και κοστιζουν πανακριβα αλλα δε με βοηθατε καθολου..
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 27, 2011, 01:37 από gatopardos »

Αποσυνδεδεμένος mariocuzco

  • **
  • 285
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #362 στις: Δεκεμβρίου 29, 2011, 09:13 »
Τελικα τι ειναι καλυτερο για να πετυχουμε πιο δυνατο throat hit?
Να "τσιμπαμε"λιγο την PG στο υγρο η τη νικοτινη;

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #363 στις: Δεκεμβρίου 29, 2011, 09:36 »
Αν αυξήσεις την PG είναι σαν να βάζεις μεγαλύτερο σωλήνα τροφοδοσίας καυσίμου στο αυτοκίνητο (πιο πολύ καύσιμο φτάνει στον κινητήρα)
Αν αυξήσεις τη νικοτίνη, από 95 οκτάνια την αντικαθιστάς με 100άρα.
Χρησιμοποίησα τη συγκεκριμένη παρομοίωση γιατί αυτή μου ήρθε στο μυαλό και είναι κατανοητή πιστεύω.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 29, 2011, 18:02 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #364 στις: Δεκεμβρίου 29, 2011, 09:42 »
εγω δεν το καταλαβα... σορυ... (δεν ειμαι καλοσ με τα μηχανολογικα του αυτοκινητου..)
εννοεισ πωσ φτανουν στο ιδιο αποτελεσμα με διαφορετικουσ τροπουσ?

Αποσυνδεδεμένος thanosp

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #365 στις: Δεκεμβρίου 29, 2011, 16:15 »
Παιδιά είμαι νέος ατμιστής και μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει υγρά της Nobacco με 6 και 12 mg.Το 6αρι μου φαίνεται ελαφρύ και το 12αρι κάπως βαρύ (κάπνιζα lights τσιγάρα).Τι μπορώ να κάνω ώστε να πετύχω κάπου ενδιάμεσα; Μπορώ να αναμείξω τα υγρά αλλά μπερδεύονται οι γεύσεις (π.χ. Golden Margy 6mg με French Pipe 12mg).Αν κάθε φορά που γεμίζω το φίλτρο βάζω αρκετές σταγόνες των 12mg και λίγη καθαρή PG ή VG χωρίς νικοτίνη είναι λύση;Αν ναι,τι χρειάζεται PG ή VG και δώστε plz ένα παράδειγμα από site που μπορώ να παραγγείλω.Thanks!

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #366 στις: Δεκεμβρίου 29, 2011, 16:24 »
Αν εχεις το ιδιο υγρό σε 6 και 12 μg, τοτε αν αναμιξεις και τα δυο ισόποσα θα παρεις 9mg. 12+6=18 δια 2=9 σωστα?
Αν αραιώσεις το ετοιμο υγρό με vg h PG ομως θα παρεις οτι αποτέλεσμα θελεις σε mg αλλα θα εχεις αραιώσει και τα αρωματα του ετοιμου υγρου με οτι συνεπαγεται αυτο! Αν τωρα θες να ξεκινήσεις απ την αρχή να φτιάχνεις δικά σου υγρά, διαβασε το πρώτο ποστ του νήματος, οπως και αυτο : http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,4637.0.html
και για οποιες απορίες απο εί και πέρα στη διάθεσή σου.

Αποσυνδεδεμένος periklissig

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #367 στις: Δεκεμβρίου 29, 2011, 17:26 »
Καλησπερα σας και χρονια πολλα για τις ημερες.
Σημερα μόλις παρελαβα μια παραγγελια απο το funstore και εκανα την πρωτη μου απόπηρα να φτιάξω το δικό μου υγρο
Σαν Ατμιστικη Βάση χρησιμοποίησα το VELEVET CLOUD LOW (9mg) ΝΙΚΟΤΙΝΗ, ηθελα να κατεβασω την περιεκτικοτητα σε 6-7mg οποτε χρησημοποίησα το
Arvacon's Six-Mix e-liquid calculator V.5.xls απο το foroum, με 10% αρωμα και ποσοτητα 7ml

και μου δινει αποτελεσμα
VELEVET CLOUD LOW 4,7ml
VG  1.6ml
KAI 0.7 σε αρώματα η 28 σταγόνες. το εκανα αυτο...

το αποτελεσμα ειναι αρκετα ΧΑΛΙΑ...
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΛΑΘΟΙ

Το μιγμα ητανε και ειναι πολυ πυχτο και αποτελεσμα να μην μπορω (πιστευω) να το ανακατεψω καλά μέσα στο μπουκαλακι απο το funstore και προσπαθησα να το κουνησω όσο περισσοτερο μπορουσα...αυτο που μου αφήνει αυτή η γευση είναι μια λαδίλα στο τελος κάθε τζουρας.

Η δευτερη μου απόπηρα ηταν να βάλω 6 σταγόνες μέσα στο υπολοιπομενο μπουκαλακι απο το VELEVET CLOUD LOW απο άρωμα καπουτσίνο...πάλι μου αφήνει αυτη την λαδιλα στο στόμα και ειναι πολύ χάλια..

Δώστε μου τις συμβουλες σας και ποια είναι τα λάθη μου

Με εκτημηση
Περικλής

Αποσυνδεδεμένος smartmedia

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #368 στις: Δεκεμβρίου 29, 2011, 18:49 »
 :wall: :wall: :wall: 10% άρωμα...???? Φίλε Περικλή, ώπα... Δεν ξέρω τι αρώματα πήρες αλλά υποθέτω οτι είναι για Η.Τ. Το μέγιστο που μπορείς να βάλεις είναι άντε 3-4% αναλόγως και πόσο δυνατό είναι το κάθε άρωμα. Εγω έβαλα απο μ@.....κία μου Virginia της F.A. 12 σταγόνες σε 10 ml και για να το αραιώσω που ήταν χάλια έφαγε τελικά 45-50ml. Προσοχή με τα αρώματα, καλύτερα να βάλεις λίγο παρά να βάλεις πολύ. Ξεκίνα με 2-3 σταγόνες σε 10ml και είσαι καλά..
Επίσης να ξέρεις οτι η ωρίμανση του υγρού κρατάει 2-3 βδομάδες σύμφωνα με την Flavor Art, αλλά στις πρώτες 2-3 μέρες θα πάρεις το πρώτο αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #369 στις: Δεκεμβρίου 29, 2011, 18:52 »
.....1-2 σταγονες αρωμα στα 10ml ειναι μια χαρα - αντε 3.....
......για να μην πω καλυτερα στα 20ml.
Γενικα καλυτερα με τα αρωματα να ξεκινας απο ελαχιστη ποσοτητα
και αν θελεις στη συνεχεια ανεβαζεις ::)

Αποσυνδεδεμένος periklissig

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #370 στις: Δεκεμβρίου 29, 2011, 22:46 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...κατι αλλό που θα ηθελα να ρωτήσω...αυτή η λαδιλα που εχει, ειναι δηλαδη απο την ποσοτητα αρωματος που έχω βάλει???
τα αρωματα που εχω πάρει ειναι....
1 σοκολατα
2 κακαο
3 κερασι
4 μπραντυ και
5 καπουτσινο

και κατι αλλο πως???που?? ανακατεβω όλα τα υλικα που θέλω???η να τα ανακηνω μεσα στο μπουκαλακι για τί ειναι πολυ πυχτά τα μιγματα...και το PG και το VG και η ατμιστική βάση.???????

περικλής

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #371 στις: Δεκεμβρίου 29, 2011, 23:01 »
Για καλη μιξη αφησε χωρο στο μπουκαλι για να μπορεις να το ανακατεψεις με τη μεθοδο του φραπε αρκετη ωρα
μεχρι να παει παντου το μιγμα ομοιομορφα....ακομα καλυτερα για 20ml κανε χρηση μπουκαλιων που χωρουν 30ml ή και 50ml......οσο για μυρωδια εντονη που λες οτι εχεις μαλλον φταιει η μεγαλη ποσοτητα αρωματος που χρησιμοποιησες.
Τελος αν η VG ειναι φαρμακευτικη ή και οχι αλλα πολυ πηχτη
χρειαζεσαι 2-3% αραιωση με wfi ( water for injection) που θα προμηθευτεις απο οποιοδηποτε φαρμακειο........
..........καθαρο νερακι φαρμακευτικης χρησης ::)

Αποσυνδεδεμένος periklissig

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #372 στις: Δεκεμβρίου 29, 2011, 23:13 »
δεν εχει μυρωδια λαδιλα...αλλα γευση λαδιλας...απο την πολυ ποσοτητα ειναι????

Αποσυνδεδεμένος smartmedia

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #373 στις: Δεκεμβρίου 29, 2011, 23:17 »
Ναι απο την ποσότητα, αυτά τα αρώματα λέγονται και αλλιώς αιθέρια έλαια... Και είναι συμπυκνωμένα. Και ναι μπορούν να χρησιμοποιηθούν στα φαγητά, τουλάχιστον της F.A. =Flavor Art (Το διάβασα σήμερα στο site τους)

Αποσυνδεδεμένος sifis

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
  • ΛΕΥΚΟ CUBE,PROVARI MINI ΛΕΥΚΟ,spheroid,
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #374 στις: Δεκεμβρίου 29, 2011, 23:23 »
να κανω μια ερωτιση?
παρηγκιλα σημερα pg και vg
αρωματα ,δεν θελω καθολου νικοτινη.
επρεπε να παρω και βασει?ετσι δουλεια γινετε ?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206161 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63588 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92796 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3845 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1083 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172782 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14201 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43810 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 494 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix