vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2010 στις: Ιουνίου 03, 2017, 10:35 »
ασε δε που απο οτι ρωτησα και σημερα ΔΕΝ υπαρχουν σκετες βασεις PG των 100ml!


διόρθωση παράθεσης
Παιδια καλημερα.. :)                                                                               

-τελικα χθες βρηκα και βαση PG 100ml μηδενικης νικοτινης .. 

..οσον αφορα τα 10μελα μου ειπαν οτι το ανωτατο οριο νικοτινης ειναι τα 20 mg/ml (!) ...και εχει απαγορευτει παραπανω ..ισχυει;

-Αν ισχυει τοτε , αλλαζει το σκεπτικο μου για την συνταγη που ειχα στο μυαλο μου , αφου...

ελεγα να βαλω 40% VG 40% PG (φυσικα μηδενικης νικοτινης) και τα υπολοιπα 20% μεχρι τα 100% να προσθετα 2 μπουκαλακια 10μελα νικοτινης 40 mg/ml balanced ..οποτε θα μου εβγαινε ενα balanced υγρο με περιπου 10 mg/ml (οπως αναφερεται στο αρχικο ποστ του thread)

...αν επαληθευεται ομως οτι τα 10μελα δεν βγαινουν με παραπανω απο 20 mg/ml , δεν γινεται ....τι λετε και εσεις;   :)                                                                     


Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2011 στις: Ιουνίου 03, 2017, 10:44 »
Δυστυχώς ισχύει. Τα boosters είναι 10μελα με 18-20mg νικοτίνης. Αν θέλεις δες εδώ  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 03, 2017, 10:54 από ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ »

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2012 στις: Ιουνίου 03, 2017, 10:49 »
Κάτσε...


Άν κατάλαβα καλά απο αυτό που γράφεις, το 20% του υγρού σου, θα ήταν 2 μπουκαλάκια 10ml 40άρας.
Άρα το 20% θα ήταν 20 ml 40άρας.

Άρα σύνολο θα είχες 100ml 8άρας.

Άν ήθελες 10άρα, θα έπρεπε να βάλεις το 25% του υγρού σου 40άρα.

Παρόλα αυτά, και τώρα μπορείς να φτιάξεις 10άρα.

Απλά πρέπει να βάλεις 50% του υγρού σου, 20άρα.

Άρα για 100ml, θέλεις 50ml 20άρας.
Άρα 5 μπουκαλάκια των 10ml 20άρας, και άλλα 50ml βάσης.

Το pg/vg, το υπολογίζεις πάλι εύκολα.

Άν η νικοτίνη σου, είναι σε pg βάση, βάζεις 50ml VG μηδενικής.
Άν είναι balanced, βάζεις 25ml vg και 25ml pg...

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2013 στις: Ιουνίου 03, 2017, 11:13 »
φιλε Volpad..  συμφωνω απολυτα , προσωπικα σκεφτομαι να κανω το εξης...

3/4 βαση + 1/4 10μελα  20mg/ml νικοτινης

ετσι θα μου βγει ενα balanced υγρο που θα εχει περιπου γυρω στα 5 mg/ml νικοτινη   σωστα;

θα το δοκιμασω , ισως ειναι μια ευκαιρια να μειωσω και την ποσοτητα της νικοτινης (ατμιζω 9 mg/ml) , και βλεπουμε...

ηθελα μονο να ρωτησω και για την τυχον ποσοτητα νερου ...ειχα την εντυπωση οτι οι βασεις περιεχουν και νερο ...ισχυει ;

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2014 στις: Ιουνίου 03, 2017, 12:05 »
Σωστά.
Το 1/4 του υγρού με 20άρα θα σου βγάλει 5άρα.

Οι βάσεις δέν περιέχουν νερό.

Νερό (wfi) λογικά δέν θα χρειαστείς δεδομένου οτι το υγρό σου είναι 50/50.

Wfi βάζεις άν το υγρό είναι πολύ παχύρευστο, για να μήν υπάρχει υποτροφοδοσία. Αυτό συμβαίνει όταν είναι μεγάλο το ποσοστό της VG.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2015 στις: Ιουνίου 03, 2017, 12:28 »
WFI δεν βάζεις μόνο για να ρυθμίσεις το ιξώδες αλλά και για να χαμηλώσεις το σημείο βρασμού της VG. Συμφωνώ παρόλα αυτά ότι σε 50/50 υγρό δεν είναι πολύ πιθανό να χρειαστεί προσθήκη του.

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2016 στις: Ιουνίου 03, 2017, 12:37 »
Νερό (wfi) λογικά δέν θα χρειαστείς δεδομένου οτι το υγρό σου είναι 50/50.

Wfi βάζεις άν το υγρό είναι πολύ παχύρευστο, για να μήν υπάρχει υποτροφοδοσία. Αυτό συμβαίνει όταν είναι μεγάλο το ποσοστό της VG.

παιδια δεν εχω ιδεα απο νερο...το wfi ειναι νερο; και αν ναι τι ειδους νερο και που το βρισκω;

WFI δεν βάζεις μόνο για να ρυθμίσεις το ιξώδες αλλά και για να χαμηλώσεις το σημείο βρασμού της VG. Συμφωνώ παρόλα αυτά ότι σε 50/50 υγρό δεν είναι πολύ πιθανό να χρειαστεί προσθήκη του.
οταν λετε 50/50 εννοειται τις βασεις PG/VG ;  γενικα δεν εχω καταλαβει την σχεση που εχει με το νερο....αν μπορει καποιος ας βοηθησει..

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2017 στις: Ιουνίου 03, 2017, 12:43 »

Αποσυνδεδεμένος Aiakos

  • **
  • 219
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2018 στις: Ιουνίου 03, 2017, 12:43 »
wfi = water for injection (ενέσιμο νερό) το βρίσκεις στα φαρμακεία. Χρησιμοποιούμε αυτό γιατί είναι και αποστειρωμένο όχι μόνο απιονισμένο.

το 50/50 ναι αναφέρεται για τα ποσοστά σε PG/VP του υγρού σου. Όσο για την σχέση που έχει το νερό νομίζω ότι οι δύο τελευταίες απαντήσεις ήταν καταλυτικές. Αφενός κάνεις τα υγρά σου πιο λεπτόρευστα (η VG είναι πολύ πηχτή) και αφετέρου μειώνεις το σημείο βρασμού (στην VG είναι αρκετά υψηλότερο από την PG). Αλλά όλα αυτά είναι πάντα σε συνάρτηση με την αναλογία PG/VG που έχεις. Σε ποσοστά 50/50 λογικά είσαι κομπλέ χωρίς την χρήση νερού. 
Εγώ πχ ατμίζω σε max VG οπότε η προσθήκη νερού είναι κάτι περισσότερο από απαραίτητη 

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2019 στις: Ιουνίου 03, 2017, 12:58 »
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ
ΤΑ ΛΕΜΕ :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Παιδια βιαστηκα να το κλεισω....δεν ειπαμε καθολου και για το αρωμα...απ οτι διαβαζω η αναλογια πρεπει να ειναι 5% στο  συνολο του υγρου αρα στο μειγμα μου με τα 100ml λετε  να προσθεσω και μισο μπουκαλακι αρωμα; (δηλαδη 5 ml ) 

επισης δεν γνωριζω παιζει ρολο τι αρωμα θα χρησιμοποιησω η ολα τα αρωματα ειναι τα ιδια;

επισης ισχυει αυτο που μου ειπαν οτι πρεπει να το αφησω το μειγμα για 3-4 μερες ανακατευοντας το περιοδικα προτου το χρησιμοποιησω;

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 04, 2017, 14:33 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2020 στις: Ιουνίου 03, 2017, 13:34 »
Στο μπουκαλάκι των 100 ml πρέπει να είναι 5% το άρωμα. Εάν έχεις ήδη υγρό 100ml και θέλεις να προσθέσεις άρωμα τότε για να πετύχεις αναλογία 5% θα πρέπει να προσθέσεις 5,3ml αρώματος και ο τελικός όγκος θα είναι 105,3ml. Αυτό, βέβαια σημαίνει ότι αντίστοιχα θα μειωθεί κατά τι η περιεκτικότητα σε νικοτίνη.

Επίσης, ναι, είναι καλύτερο να παραμείνει για κάποιο διάστημα στην άκρη το υγρό πριν το χρησιμοποιήσεις. Δένει (μοιράζεται) καλύτερα το άρωμα...

Αποσυνδεδεμένος Aiakos

  • **
  • 219
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2021 στις: Ιουνίου 03, 2017, 13:34 »
κάθε άρωμα (ακόμα και του ίδιου κατασκευαστή) έχει διαφορετική αναλογία. Διάβασε γι αυτό που θες και δες σε τι αναλογία προτείνει ο κατασκευαστής. Πάντα δοκιμάζεις από χαμηλά και ανεβαίνεις σε ποσοστό εάν το αποτέλεσμα δεν σε καλύπτει.
Η ωρίμανση είναι για να πάρεις το καλύτερο αποτέλεσμα από το άρωμα. Διαφορετικές γεύσεις θέλουν διαφορετικό χρόνο. Θα έχεις ακούσει ή θα ακούσεις από κόσμο που λέει "εγώ μιξάρω και ατμίζω". Κακό δεν είναι απλά δεν έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα από άποψη αρώματος. Είναι χημεία όπως και να το κάνουμε... πρέπει τα υγρά να ομοιογενοποιηθούν μεταξύ τους.
Για να μην παρεξηγηθώ κιόλας... επιθυμητό αποτέλεσμα είναι ότι σε κρατάει μακρυά από το αναθεματισμένο, οπότε για μένα όλα είναι αποδεκτά από θέμα ωρίμανσης κτλ.

Τα αρώματα έχουν βάση την PG (ναι ναι...  υπάρχουν και με VG. Δεν ξέρω γιατί ένας κατασκευστής θα το κάνει από τη στιγμή που η PG μεταφέρει το άρωμα καλύτερα και όχι η vg). Άρα για τα 100μλ που θες θα μειώσεις κατά αντίστοιχη ποσότητα την PG από την βάση σου για να βάλεις το άρωμα (και αυτό pg είναι) 

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2022 στις: Ιουνίου 03, 2017, 13:38 »
Εγώ πάλι που έχω περιορισμένο χρόνο δουλεύω λίγο χοντρικά. 100ml φυτική γλυκερίνη + 2 booster νικοτίνης 20mg/ml pure pg + 10 ml αρώματος μου δίνουν 130ml με νικοτίνη περίπου 3mg/ml, VG/PG 77/23 και άρωμα περίπου 7%. Από εκεί και πέρα σαφώς όπως βολεύεται ο καθένας!

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2023 στις: Ιουνίου 03, 2017, 14:10 »
κοιταζω το μπουκαλακι με το αρωμα που μου προσθεσαν στο μειγμα των 100ml στο καταστημα που πηγα προχθες.
πραγματι στα συστατικα του αναφερει εκτος απο το αρωμα την προπυλενικη γλυκολη (μαλιστα γραφει κατηγοριας EP ? )  
επισης γραφει προτεινωμενη δοσολογια 10% και αραιωση πριν την χρηση...σημαινει κατι αυτο?  :confused1:

θυμηθηκα τωρα οτι εβαλε ολο το μπουκαλακι στο μειγμα αρα 10ml παραπανω , ισως για αυτο τωρα που το εχω δοκιμασει το βρισκω αρκετα οξυ θα ελεγα το αρωμα του...

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2024 στις: Ιουνίου 03, 2017, 14:37 »
10% σημαίνει στα 100ml τα 10 να είναι άρωμα. Δεν υπάρχει άλλη αραίωση. Αφού το έβαλαν στα 100 έχεις λιγότερο ποσοστό 9.09%

Το πρώτο (για τ συστατικά) συναινεί ότι το άρωμα είναι διαλυμένο σε pg (όπως τα περισσότερα αρώματα)
Οξύ είναι είτε γιατί είναι μάπα το άρωμα είτε γιατί έχει πολύ λίγες μέρες στο μίγμα.  Θέλει steeping.
Φιλική συμβουλή. Αφήστε τις Ταλιμπανιες που κάνουν στα καταστήματα και διαβάστε για diy.


Sent from my siPhone

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206161 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63588 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92796 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3845 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1083 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172782 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14201 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43810 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 494 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix