vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

200 επισκέπτες, 8 χρήστες
Milarepa, th3ofilos, maprix, Sergios, vag21, Buliwyf, Jorge, kostas...

Twitter

Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1965 στις: Μαΐου 16, 2017, 19:46 »
Κανόνας δεν υπάρχει. Μόνος μαθαίνεις σιγά-σιγά. Τα φρουτώδη χρειάζονται γενικά λιγότερες ημέρες . Να πούμε 15. Όσο περισσότερα αρώματα βάζεις και όσο περισσότερα ml αυξάνει ο χρόνος ωρίμασης... Εγώ τον μήνα τον θεωρώ δεδομένο. Συνήθως φτιάχνω καπνικά με πολλά αρώματα και 100-150ml το καθένα. 

Θα διαβάσεις ότι κάποιοι πιστεύουν ότι δεν χρειάζεται ωρίμαση :dontknow:

Ξεκίνα τις δοκιμές, με μικρές ποσότητες. ;) 

Αποσυνδεδεμένος odysseas01

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1966 στις: Μαΐου 16, 2017, 19:53 »
@ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ Σε ευχαριστώ πολύ  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος blade

  • **
  • 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Fod2-unflw2-Zst2-Huss-Sky-KFV5-Dog-cloud1-Berser
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1967 στις: Μαΐου 16, 2017, 20:19 »
Εγω φτιαχνω 20ml και τα ατμιζω την επομενη μερα.
Βεβαια εχω δυνατα αρωματα η μεντα θα βαλω η καπνικο.
Μεχρι και σε τανκ εχω σταξει 2 σταγονες μεσα το κουνησα και το ατμισα οταν ειχα ξεμείνει.
Προσωπικα δεν εχω δει καμια διαφορά με το να το αφηνα 3-5-10 μερες.

Μιλαω για μόνο ενα αρωμα αλλα στο παντρεμα με 2 η παραπανω αρωματα φανταζομαι ειναι πολυ διαφορετικα τα πραγματα η σε μεγαλυτερες ποσοτητες.

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1968 στις: Μαΐου 16, 2017, 21:46 »
Η "ωρίμανση" των υγρών άτμισης δεν έχει καμία σχέση με ωρίμανση ! Ξεκίνησε από κάποια υγρά που χρειάζονταν ανοιγμα για να εξατμιστεί ο διαλύτης και ατμισμα την επόμενη ημέρα. 
Κάποιοι παρατήρησαν ότι αφήνοντας τα υγρά περισσότερες ημέρες (λόγω της επαφής με τον αέρα, της εξάτμισης των πιο πτητικών ουσιών και της καλύτερης ομογενοποίησης του υγρού) η γεύση μεταβάλλεται. Αυτή η μεταβολή της γεύσης είναι σημαντική τις πρώτες ωρες ενός diy υγρού αντε μέρες και μετά (τουλάχιστον στον δικό ουρανίσκο και μύτη) αλλάζει ελάχιστα ή και καθόλου.
Η ομογενοποίηση ή "δέσιμο" των δικών μας υγρών εξαρτάται από τα αρώματα και το ποσοστό της vg. Μια τεχνική που είναι χρήσιμη είναι να ανακατεύεις πρώτα τα αρώματα της συνταγής σου με λίγο pg να αφήνεις το μίγμα να "σταθεί" και μετά να προσθέτεις τη βάση.

Προσωπικά φτειάχνω μικρές ποσότητες (10-30 ml) αρχίζω να δοκιμάζω μετά από λίγο και τα υγρά συνήθως είναι "δεμένα" σε 8 με 10 ώρες.

Τα περισσότερα υγρά που έχω αφήσει για δοκιμή κλειστά για μήνες εχουν αδυνατίσει τα αρώματα και οι γεύσεις τους. Εάν τα αφήσεις ανοικτά ή εκτεθειμένα σε μεταβολές θερμοκρασίας χάνουν την νικοτίνη τους (και μερικά βρωμάνε ...).

Οπότε μην τρελαίνεσαι με τους χρόνους "ωρίμανσης" που ακους γιατί μπορεί να αναφέρονται σε πολύ λεπτές γευστικές αποχρώσεις που ίσως δεν σε αφορούν  ;)


Αποσυνδεδεμένος odysseas01

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1969 στις: Μαΐου 16, 2017, 22:00 »
@GanaG Πολύ ενδιαφέρουσα η μεθοδός σου και ακόμα πιο ενδιαφέρον είναι ότι υπάρχει ποικιλία απόψεων όπως με προιδέασε και η @ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ.Τελικά είναι μάλλον υποκειμενικό το θέμα της ωρίμανσης.Δοκιμές λοιπόν και βρίσκουμε το "sweet spot" :D

Αποσυνδεδεμένος Johnathan

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1970 στις: Μαΐου 17, 2017, 18:33 »
Friends, αλλη μια ερωτησουλα κι οποιος ξερει και θελει, απανταει...

Βρηκα καβατζουλα 4 x 100ml βαση 18mg και επισης 1000ml 3mg. Απ'οσο μου ειπανε τα παιδια σε αλλο ποστ, θα χρησιμοποιησω τα 250ml 18mg + 1000ml 3mg και θα βγαλω συνολο 1250ml 6mg. Ελπιζω να ειναι σωστα ως εδω....

Απο'κει και περα τωρα μου μενουν 150ml 18mg. Ποση μηδενικη χρειαζομαι ακομη ετσι ωστε να γινουν κι αυτα 6mg?  :hmmm:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 17, 2017, 18:43 από Johnathan »

Αποσυνδεδεμένος Yagammi

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1971 στις: Μαΐου 17, 2017, 18:43 »
Θες γύρω στα 300ml μηδενική για να φτάσεις στα 6mg ;)

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1972 στις: Μαΐου 17, 2017, 18:47 »
ακριβώς 300ml όχι περίπου


Βρηκα καβατζουλα 4 x 100ml βαση 18mg και επισης 1000ml 3mg. Απ'οσο μου ειπανε τα παιδια σε αλλο ποστ, θα χρησιμοποιησω τα 250ml 18mg + 1000ml 3mg και θα βγαλω συνολο 1250ml 6mg. Ελπιζω να ειναι σωστα ως εδω....

σωστό είναι

Αποσυνδεδεμένος Johnathan

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1973 στις: Μαΐου 18, 2017, 08:32 »
Χιλια ευχαριστω αδερφια!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Orion

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
  • Παράδειγμα προς απομίμηση
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1974 στις: Μαΐου 22, 2017, 23:15 »
Εκανα μια μικρή ( ?) ατασθαλία , στα υπόλοιπα 50ml. απο το καπνικό που εφτιαξα ( Ace N1 ) προσθεσα λίγο ακόμα αρωμα , 8 σταγόνες ,  μου φαίνετια καλύτερο , λέτε να είχα συνηθήσει σει τη γευση και να μην μου φιανοταν αρκετα γευστικό πια ; μπορει να έκανα πατατα , μπορει και όχι ,  δεν βαριέσαι ιδιοκατασκευη κάνουμε δεν θα το δώσω  σε κανεναν  :)) το πολυ πολυ να προσθεσω βάση μετά. 

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1975 στις: Μαΐου 22, 2017, 23:28 »
Kohlberg: ηθικό είναι αυτό που μου αρέσει.
Τώρα, αν κάποιος νιώθει τύψεις, ατμο-εξομολογητήριον δεν έχει στηθεί ακόμα.
Για τα diy δε, μάλλον δεν πρόκειται...  ;)

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1976 στις: Μαΐου 22, 2017, 23:46 »
Το ACE1 το έκανα για πολλούς μήνες σαν βασικό (και ακόμα μέσα στην μέρα τραβάω τις τζουρίτσες μου)
Δεν έχει κανένα πρόβλημα για 8 και 10 σταγόνες στα 50 μλ...
βάλε και σ' ενα 10 μελο ace1 και 10 σταγόνες βανίλιας κι άστο 5-6 μέρες....
έχει κι άλλες διαστάσεις :)

Αποσυνδεδεμένος Orion

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
  • Παράδειγμα προς απομίμηση
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1977 στις: Μαΐου 22, 2017, 23:59 »
Αγαπητέ spectrum σίγουρα δε χρειαζόμαστε ατμο-εξομολογητήριο ; :angel: Ορίστε ο πειρασμός με προκαλεί, μου λέει ο nikosallos να βάλω και βανίλια  :))

Οκ θα δοκιμάσω αλλα όταν θα παω να αγοράσω και αλατοπίπερα ( νικοτινούχα ) για να ξαναφτιάξω υγρό  ;)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1978 στις: Μαΐου 23, 2017, 07:48 »
Η "ωρίμανση" των υγρών άτμισης δεν έχει καμία σχέση με ωρίμανση ! Ξεκίνησε από κάποια υγρά που χρειάζονταν ανοιγμα για να εξατμιστεί ο διαλύτης και ατμισμα την επόμενη ημέρα.
Κάποιοι παρατήρησαν ότι αφήνοντας τα υγρά περισσότερες ημέρες (λόγω της επαφής με τον αέρα, της εξάτμισης των πιο πτητικών ουσιών και της καλύτερης ομογενοποίησης του υγρού) η γεύση μεταβάλλεται. Αυτή η μεταβολή της γεύσης είναι σημαντική τις πρώτες ωρες ενός diy υγρού αντε μέρες και μετά (τουλάχιστον στον δικό ουρανίσκο και μύτη) αλλάζει ελάχιστα ή και καθόλου.
Η ομογενοποίηση ή "δέσιμο" των δικών μας υγρών εξαρτάται από τα αρώματα και το ποσοστό της vg. Μια τεχνική που είναι χρήσιμη είναι να ανακατεύεις πρώτα τα αρώματα της συνταγής σου με λίγο pg να αφήνεις το μίγμα να "σταθεί" και μετά να προσθέτεις τη βάση.

Προσωπικά φτειάχνω μικρές ποσότητες (10-30 ml) αρχίζω να δοκιμάζω μετά από λίγο και τα υγρά συνήθως είναι "δεμένα" σε 8 με 10 ώρες.

Τα περισσότερα υγρά που έχω αφήσει για δοκιμή κλειστά για μήνες εχουν αδυνατίσει τα αρώματα και οι γεύσεις τους. Εάν τα αφήσεις ανοικτά ή εκτεθειμένα σε μεταβολές θερμοκρασίας χάνουν την νικοτίνη τους (και μερικά βρωμάνε ...).

Οπότε μην τρελαίνεσαι με τους χρόνους "ωρίμανσης" που ακους γιατί μπορεί να αναφέρονται σε πολύ λεπτές γευστικές αποχρώσεις που ίσως δεν σε αφορούν  ;)
Σε κάποιες περιπτώσεις ισχύει αυτό που λες οτι δεν χρειάζεται παρά 2-3 μέρες ωρίμανση, πχ μερικά φρουτένια αρώματα.
Στα καπνικά όμως ή στις custards, δύσκολα θα πάρεις γεύση από υγρό που δεν έχει καθήσει 3-5 εβδομάδες για να να δέσει, πάντα με κλειστό καπάκι. Δεν μιλάμε για λεπτές νότες, αλλά για τον χαρακτήρα του υγρού.
Ανοιχτό καπάκι ελάχιστες περιπτώσεις χρειάζονται, κυρίως τα αλκοολούχα και αυτό για λίγες ώρες.
Αυτό που λες να φτιάξεις τα τελικά αρώματα ενός υγρου σε λίγη pg και να τα αφήσεις να δέσουν, είναι ουσιαστικά ο τρόπος που παράγονται τα "σωστά" shake n vape. Κρατάει ο παραγωγός τα αρώματα των υγρών του έτοιμα για 1-2 μήνες και έτσι όταν τα ανακατέψεις με τη βάση είναι έτοιμα σχεδόν αμέσως για άτμισμα.

Αποσυνδεδεμένος bentouzas

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1979 στις: Μαΐου 30, 2017, 17:06 »
καλησπερα...καμια δοσολογια μπορειτε να μου πειτε...?
εχω γλυκερινη προπυλενογλυκολη κ αρωμα....
ποσα ml  βαζω απο το καθενα κ ποσο νερο..?
εχω χασει τον μπουσουλα με το % που λετε δωστε τα φωτα σας...σε μλ αν ειναι δυνατον κ αρωμα ποσες σταγονες
κ δεν χρησιμοποιώ νικοτινη...!!!!!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206315 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63669 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92837 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3856 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1093 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172829 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278234 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15534 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14222 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9601 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43875 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 498 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix