vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #225 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 21:39 »
Καμία από τις τρεις..προσωπικά πάντα...


Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 26, 2011, 21:45
Μπορείς να ατμίσεις σκέτη VG φαρμακείου χωρίς αραίωση??

Φυσικότατα...
Δεν σου φτάνει το νερό που περιέχει η νικοτινούχος βάση;
Ειδικά σε υψηλά mg π.χ. από 48αρα σε 24αρα παραμένει αρκετή ποσότητα νερού ήδη από την βάση...

« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 26, 2011, 21:45 από Gabriel74 »

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #226 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 22:00 »
...μα γιατί υποθέτεις πως η νικοτινούχα βάση έχει νερό?
Ακόμη όμως και αν είχε, θα το είχε ώστε να έχει την σωστή ρευστότητα. Αν λοιπόν προσθέσεις υγρό με σημαντική μικρότερη ρευστότητα, τότε παύεις να έχεις τη σωστή ρευστότητα της αρχικής βάσης. Άρα για να την διατηρήσεις δεν πρέπει το επιπλέον υγρό (VG στην περίπτωσή μας) να την αραιώσεις κατά το ίδιο ποσοστό με αυτό της νικοτινούχας βάσης?




Αποσυνδεδεμένος armados

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #227 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 22:01 »
να σε ρωτησω...η funstore και η flavor art τι βαση χρησιμοποιει στα ετοιμα υγρα?τι πιστευεις οτι θα με καλυψει σαν νεο ατμιστη?εχω δοκιμασει τα εξης υγρα που μου αρεσουν.virginia 24mg flavor art,18mg butterscotch funstore,18mg caramel flavor art.

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #228 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 22:07 »
Αν ρωτάς εμένα, δεν έχω ιδέα για τα έτοιμα υγρά.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #229 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 22:12 »
...μα γιατί υποθέτεις πως η νικοτινούχα βάση έχει νερό?
Ακόμη όμως και αν είχε, θα το είχε ώστε να έχει την σωστή ρευστότητα. Αν λοιπόν προσθέσεις υγρό με σημαντική μικρότερη ρευστότητα, τότε παύεις να έχεις τη σωστή ρευστότητα της αρχικής βάσης. Άρα για να την διατηρήσεις δεν πρέπει το επιπλέον υγρό (VG στην περίπτωσή μας) να την αραιώσεις κατά το ίδιο ποσοστό με αυτό της νικοτινούχας βάσης?

Πάρε παράδειγμα τις του φανστορ... +10% νερό (αν και έχω νομίζω οτι δεν είναι μόνο τόσο...)
Ναι στην νικοτινουχο βάση χρειάζεται για να γίνει σωστά η μίξη νικοτίνης με vg ή pg...και μεχρι εκεί αρκεί με το νερό...
Δεν είναι θέμα σωστής ρευστότητος αλλά το τι θες από το υγρο σου και τι θέλει ο ατμοποιητής σου...
Αν σου μπουκώνει τον άτμο φυσικά και θα αραιώσεις...
Προσωπικά ποτέ δεν μου παραπονέθηκε ο ατμο μου ίσα ίσα που μου αποδεικνύει οτι χωρίς αραίωση (μιας που κανω σκετη vg) αποδίδει στα μέγιστα την γλυκάδα της vg που αντικαθιστά επάξια κάθε άρωμα-γεύση...

Η ρευστότητα είναι μια χαρα και όλα δουλεύουν ρολόι...

Αλλά και πάλι όλα αυτά είναι θέμα πειραματισμού και γούστου...

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 26, 2011, 22:36
να σε ρωτησω...η funstore και η flavor art τι βαση χρησιμοποιει στα ετοιμα υγρα?τι πιστευεις οτι θα με καλυψει σαν νεο ατμιστη?εχω δοκιμασει τα εξης υγρα που μου αρεσουν.virginia 24mg flavor art,18mg butterscotch funstore,18mg caramel flavor art.

Όλα έρχονται από Κίνα πιστεύω...
Το τι θα σε καλύψει είναι ο δρόμος που έχεις να ακολουθήσεις
Θα σου έλεγα για βάση απο e-cig αλλά πλέον δεν στέλνει Ελλάδα.
Προσωπικά θα παραγγείλω την Πολωνική...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 26, 2011, 22:36 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #230 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 22:21 »
Ναι στην νικοτινουχο βάση χρειάζεται για να γίνει σωστά η μίξη νικοτίνης με vg ή pg...και μεχρι εκεί αρκεί με το νερό...

δε νομίζω πως αυτό παίζει Γαβρίλο. Για παράδειγμα η δική μου βάση Vg based από e-cig, δεν περιέχει νερό (τουλάχιστον κατά τους ισχυρισμούς τους).
Μάλιστα πριν την αγοράσω, τους είχα ρωτήσει αν έχει κάποια αραίωση με νερό και με διαβεβαίωναν πως όχι.
Αν ισχύει, τότε η ύπαρξη του νερού δεν είναι απαραίτητη για τη σωστή μίξη της νικοτίνης.

Τώρα για το αν οι ατμοποιητές μπορούν να συμπεριφερθούν καλά σε αδιάλυτη VG, εντάξει, όποιοι μπορούν και είναι εντάξει, πάω πάσο.



Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #231 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 22:32 »
Γιατί κατά την γνώμη σου οι Έλληνες προσθέτουν νερό στην νικοτινούχο βάση ενώ οι Κινέζοι όχι; (όπως σε διαβεβαίωσαν)
Μήπως κατάλαβαν την ερώτησή σου ως καχύποπτη για αραίωση πέραν της φυσιολογικής;
Διοτι μπορεί κάποιος κάλλιστα να πουλάει νικοτινούχο βάση με παραπάνω νεράκι από όσο πρέπει ή όσο ισχυρίζεται...

Αποσυνδεδεμένος Peristeri

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
    • Physiorelax.gr - Υπηρεσίες Φυσικοθεραπείας & Μασάζ
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #232 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 02:23 »
Εχω αγορασει απο FlavouArt ετοιμα 3 χ 100ml 18mg velvet cloud(vg+νερο+αρωμα) αλλα δεν με ενθουσιαζει τοσο σε  γευση οσο και σε χτυπημα στον Α2. Προσπαθω να βρω αναλογιες ετσι ωστε να προσθεσω και PG και λιγο αρωμα και η νικοτινη να μεινει στα 18mg. Δεν εχω ξαναφτιαξει μονος μου υγρα και ουτε σκεφφτομουν να φτιαξω αλλα ειναι κριμα να τα πεταξω αυτα. Τι πιστευετε οτι πρεπει να παραγγειλω απο funstore και σε τι αναλογια. Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος striker

  • **
  • 202
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #233 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 02:26 »
Παρε την ice blade (ετοιμη βαση) της FA (95% pg + 5% water) σε 18mg και αρωμα της αρεσκειας σου!!! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Peristeri

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
    • Physiorelax.gr - Υπηρεσίες Φυσικοθεραπείας & Μασάζ
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #234 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 02:40 »
Παρε την ice blade (ετοιμη βαση) της FA (95% pg + 5% water) σε 18mg και αρωμα της αρεσκειας σου!!! :thumpup:
Το θεμα ειναι να αραιωσω τα ηδη υγρα που εχω? Λες να παρω αυτο που προτεινεις και να τα παντρεψω? :hmmm: :-\

Αποσυνδεδεμένος striker

  • **
  • 202
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #235 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 02:43 »
Φανταζει η μονη λυση!!!
ΑΑΑ...η βαση velvet cloud οπως και ολες οι βασεις, δεν περιεχουν αρωμα!!!

Αποσυνδεδεμένος Peristeri

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
    • Physiorelax.gr - Υπηρεσίες Φυσικοθεραπείας & Μασάζ
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #236 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 02:48 »
Φανταζει η μονη λυση!!!
ΑΑΑ...η βαση velvet cloud οπως και ολες οι βασεις, δεν περιεχουν αρωμα!!!
Ναι εννοω οτι το πηρα ετοιμο velvet vloud + αρωμα απο flavourartexpress.biz

Αποσυνδεδεμένος starcctv

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTB-ORION-BULLI ELITE-LAVA TUBE-A2-T-M SS-CE4
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #237 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 15:33 »
ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΣ. ΕΧΩ ΞΕΜΕΙΝΕΙ ΑΠΟ ΥΓΡΑ. ΜΟΥ ΗΡΘΑΝ ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟ INAWERA ΤΑ ΕΞΕΙΣ:
VPG base, 18 mg/ml
Neutral base, 18 mg/ml
Vegetable glycerine (99,5 %), 100 ml.
ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΡΩΜΑΤΑ (ΦΡΟΥΤΑ ΚΑΙ ΚΑΠΝΙΚΑ).
ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΜΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΥΓΡΟ. ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.....

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #238 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 15:35 »
Ξεκίνα να διαβάζεις τα νήματα στό φόρουμ.... Είναι αναλυτικά και περιέχουν πολλές συνταγές.
Ψάξε και στο νήμα του προμηθευτή γεύσεων για πληροφορίες (INAWERA)... που επίσης υπάρχει στο φόρουμ...
Αν έχεις απορίες μετά, ρωτάς...

Αποσυνδεδεμένος iceberg

  • **
  • 223
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #239 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 16:00 »
Και αν όντως επείγεσαι να ατμίσεις κάτι και λες δεν έχεις υγρά έχοντας ΟΟΟΛΑ αυτά που γράφεις...βάλε την ουδέτερη βάση στον ατμοποιητή σου όπως είναι να συγκεντρωθείς καλύτερα διαβάζοντας ποιο άρωμα θα προσθέσεις στο δεύτερο γέμισμα και είσαι έτοιμος!  :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 319 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21654 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282991 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208760 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67439 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175644 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314484 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14940 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125859 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94705 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4747 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix