vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

69 επισκέπτες, 6 χρήστες
JohnDag, vasilis27p, vasim, manoslykos, paiktaras, Milarepa

Twitter

Εχει νόημα το φύσημα για καθαρισμό του ατμοποιητή ?

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Εχει νόημα το φύσημα ?
Τελευταία δεν φυσάω τους ατμοποιητές για "καθάρισμα"
Οι λόγοι είναι ...
- Τι να καθαρίσω ? το υγρό που σε λίγο θα προσθέσω για να ατμίσω ?
- Το "καθάρισμα" στεγνώνει το φιτίλι με καταστροφικές συνέπειες για τον ατμοποιητή ( όταν ακούτε ένα "τζιιρζζ" μετά από έντονες τζούρες , να ξέρετε ότι καίγεται το φιτίλι σας ).
- Ανευ λόγου απώλεια υγρού
- Είτε "καθαρίσω" , είτε όχι το αποτέλεσμα μου φαίνεται ίδιο.

Νομίζω ότι αν αντι φυσήματος ...
- απλά σκουπίσω   τις επαφές
- αν είναι μπουκωμένος ο ατμοποιητής (γουργουρίζει, που σημαίνει ότι η αντίσταση κάνει μπάνιο στο υγρό) απλά ατμίζω με τη συσκευή σε μεγαλύτερη γωνία απο την οριζόντια θέση ( σα να πίνεις νερό)
- κάνω ήρεμες μακρόσυρτες τζούρες ( αποφυγή υγρού στο επιστόμιο)
- δεν ζεσταίνω υπερβολικά τον ατμοποιητή
- δεν αφήνω στεγνό τον ατμοποιητή
...τότε δίνω περισσότερη ζωή στον ατμοποιητή και απολαυστικότερο άτμισμα

επίσης έχω διαπιστώσει ότι τα στενά επιστόμια (901) που ταιριάζουν και σε 510, κάνουν καλύτερο άτμισμα, δηλαδή
-  καλύτερη παροχή αέρα,
- δεν φέρνουν εύκολα υγρό στο στόμα ( ειδικά αν έχει αφαιρεθεί το μικρό πλαστικό της τρύπας τους με τη βοήθεια συνδετήρα)
- δεν κουράζουν τα χείλη

εσείς τι λέτε ?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 06, 2010, 16:03 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Εχει νόημα το φύσημα για καθαρισμό του ατμοποιητή ?
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 06, 2010, 15:51 »
Ο συλλογισμος σου εχει λογικη...
Ισως κατ' εμε να εχει νοημα, γιατι ετσι φευγει το υγρο που παραμενει μεσα στην αντισταση. Βεβαια αν μετα απο καποια ωρα ξανα χρησιμοποιησεις τον ατμο, δεν υπαρχει λογος να τον φυσηξεις. Το κανεις ας πουμε οταν ξερεις οτι δεν θα ατμισεις παλι για καποιες ωρες με αυτον. Στεγνωνει και η γεφυρα ομως ετσι, γι αυτο μετα ή ριχουμε μια-δυο σταγονες πανω της ή οταν γεμισουμε το φιλτρακι, περιμενουμε λιγο για να γινει ξανα υγρη.
Ο καθαρισμος με οινοπνευμα νομιζω πως ειναι μυθος. Αμα δηλ. εχει πιασει 'αλατα' η αντισταση, δεν νομιζω πως κανει τπτ το οινοπνευμα. Το μονο που κανει ειναι να καθαριζει καπως την γεφυρα.
Σημαντικο ρολο παντως παιζει και τι υγρο ατμιζεις. Τα περισσοτερα αφηνουν καταλοιπα που αργα ή γρηγορα 'φραζουν' την αντισταση, σε αντιθεση με αλλα που ειναι πιο 'καθαρα'.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Εχει νόημα το φύσημα για καθαρισμό του ατμοποιητή ?
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 06, 2010, 15:55 »
Έτσι λοιπόν, μια στο τόσο έχει νόημα ένα φυσιματάκι και μετά ψήσιμο-κάψιμο για να καθαρίσουν τα κατάλοιπα, ακόμα κι αν αυτό του αφαιρέσει "χρόνια" ζωής.   

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Εχει νόημα το φύσημα για καθαρισμό του ατμοποιητή ?
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 06, 2010, 16:04 »
Παράθεση
Σημαντικο ρολο παντως παιζει και τι υγρο ατμιζεις. Τα περισσοτερα αφηνουν καταλοιπα που αργα ή γρηγορα 'φραζουν' την αντισταση, σε αντιθεση με αλλα που ειναι πιο 'καθαρα'.
Σε βρίσκω σωστό  :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Εχει νόημα το φύσημα για καθαρισμό του ατμοποιητή ?
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 06, 2010, 16:06 »
Παράθεση
Έτσι λοιπόν, μια στο τόσο έχει νόημα ένα φυσιματάκι και μετά ψήσιμο-κάψιμο για να καθαρίσουν τα κατάλοιπα, ακόμα κι αν αυτό του αφαιρέσει "χρόνια" ζωής.   
Νομίζω ότι το κάψιμο είναι ότι χειρότερο mar
Για τους 401 έχω επιφύλαξη , αλλά για 901 - 510 νομίζω ότι είναι καταστροφή και δεν χρησιμευει σε τίποτα

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Εχει νόημα το φύσημα για καθαρισμό του ατμοποιητή ?
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 06, 2010, 16:13 »
Εγώ στην αρχή τους φύσαγα, τους έκαιγα, τους έπλενα με οινόπνευμα, τους άφηνα ανάποδα το βράδυ (901,801,510,401,103)

Τώρα τους αφήνω στην τύχη τους και όχι μόνο μου φαίνεται ότι έχουν την ίδια ακριβώς αντοχή (αν όχι περισσότερη ) αλλά γλίτωσα και απο τον μπελά...
Οταν σταματήσουν να αποδίδουν παίρνω άλλους.


Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Εχει νόημα το φύσημα για καθαρισμό του ατμοποιητή ?
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 06, 2010, 16:35 »
Παράθεση
Τώρα τους αφήνω στην τύχη τους και όχι μόνο μου φαίνεται ότι έχουν την ίδια ακριβώς αντοχή (αν όχι περισσότερη ) αλλά γλίτωσα και απο τον μπελά...
Ε, βασικά αυτό πιστεύω ότι ισχύει και αυτό εφαρμόζω...αλλά δες και παρακάτω

Νομίζω ότι το κάψιμο είναι ότι χειρότερο mar
Για τους 401 έχω επιφύλαξη , αλλά για 901 - 510 νομίζω ότι είναι καταστροφή και δεν χρησιμευει σε τίποτα
Νταξ, δεν εννοούσα να το χρησιμοποιείς σαν κατά κόρον μέθοδο καθαρισμού αλλά όταν βλέπεις ότι ένας ατμο δεν αποδίδει και πνέει τα λοίσθια τι θα κάνεις? Θα τον πετάξεις κατ΄ευθείαν?  Εγώ τον ψήνω πάντως ή τον ατμίζω στα 6V για λίγο (που ισοδυναμεί σχεδόν με ψήσιμο). Μετά τον ξαναδοκιμάζω στα 3.7V . Αν επανήλθε έχει καλώς αλλιώς συνεχίζω στα 6V μέχρι να παραδώσει πνεύμα.   Αν καεί ...ε, καλή του ώρα.
Δεν μπορείς να πεις οτι το ψήσιμο δεν χρησιμεύει σε τίποτα. Καθαρίζει τη συσσωρευμένα-ξεραμένα υγρά από την αντίσταση. 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 06, 2010, 16:43 από marbass »

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εχει νόημα το φύσημα για καθαρισμό του ατμοποιητή ?
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 06, 2010, 16:56 »
ψησιμο βαζοντας στον ατμο οξυζενε.μετα φυσιμα,σταξιμο 2 σταγονες e-liquid οποιο θελουμε και ετοιμο.αυτο κανω σε 510 και 901

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
Απ: Εχει νόημα το φύσημα για καθαρισμό του ατμοποιητή ?
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 06, 2010, 17:07 »

  Εγώ τον ψήνω πάντως ή τον ατμίζω στα 6V για λίγο (που ισοδυναμεί σχεδόν με ψήσιμο). Μετά τον ξαναδοκιμάζω στα 3.7V . Αν επανήλθε έχει καλώς αλλιώς συνεχίζω στα 6V μέχρι να παραδώσει πνεύμα.   Αν καεί ...ε, καλή του ώρα.
Δεν μπορείς να πεις οτι το ψήσιμο δεν χρησιμεύει σε τίποτα. Καθαρίζει τη συσσωρευμένα-ξεραμένα υγρά από την αντίσταση.

Με λιγα λογια δηλαδη,ατμιζεις τα ψημενα κατακαθια του..  :o
Παντως για μενα το ψησιμο ειναι η καταστροφη των 901 ατμ που χρησιμοποιω αποκλειστικα πλεον. Μυριζουν εντονα καμμενο μετα απο ψησιμο και δε νομιζω πως ειναι οτι καλυτερο. Ισως το φυτιλι δεν καιγεται,γιατι ειχα δοκιμασει παλιοτερα ενα κομματι του που ειχα αφαιρεσει απο εναν ατμοποιητη να το καψω με αναπτηρα,αλλα απλα κοκκινιζε σα να ηταν γυαλι ή συρμα και μετα επανερχοταν παλι στη φυσιολογικη του κατασταση. Αυτο που καιγεται ειναι σιγουρα τα καταλοιπα που ειναι συσσωρευμενα στην αντισταση και κολλανε ολο και περισσοτερο επανω της,μεχρι να γινουν καρβουνο,οποτε με το καψημο δε νομιζω να φευγουν. Τωρα οσον αφορα το φυσιμα,πιστευω οτι κανει δουλεια,γιατι καποιες φορες ο ατμ κραταει καμποσο υγρο στη βαση του και κανει τις επαφες και την αντισταση να κολυμπανε μερικες φορες και ζεσταινεται συνεχεια,με αποτελεσμα να γινεται καπως καφε οταν μενει πολυ εκει μεσα. Οταν το ατμισεις αυτο,σου φερνει λιγο καψημο στο λαιμο καμμια φορα 'η αλυωμενη γευση. Οταν φυσηξεις στη χαρτοπετσετα,βλεπεις οτι οντως βγαινει ενα καφε μειγμα,οποτε δε νομιζω οτι ειναι και οτι καλυτερο να το ατμιζεις αυτο.. Το οινοπνευμα παλι,διαπιστωσα οτι κανει το φυτιλι να φευγει απ τη γεφυρα αν ταρακουνησεις τον ατμ μεσα του,οποτε το καταργησα γιατι μετα καταστρεφεται ο ατμ. Οποτε για μενα μια φορα τη βδομαδα ενα μπανακι σε στυλ βαπτισμα μεσα σε απιονισμενο νερο για καμμια 10αρια φορες και μετα ενα φυσυγμα και εισαι οκ. Αυτο κανω και με τους καινουριους αλλωστε για να φυγει το εργοστασιακο υγρο. Τα καταλοιπα ουτως η αλλως δεν τα καταπολεμας με καμμια μεθοδο και δεν αποφευγονται.. Μην ξεχναμε οτι ο ατμ ειναι αναλωσιμο εξαρτημα φυσικα.  ;)

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Εχει νόημα το φύσημα για καθαρισμό του ατμοποιητή ?
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 06, 2010, 17:15 »
Φύσημα τους κάνω όταν έχω σκοπό να αλλάξω γεύση ή μία - δύο φορές την εβδομάδα για να βγουν οι κροκόδειλοι που μαζεύονται (αποκαϊδια).

Στις δύο εβδομάδες συνήθως που κουράζεται ένας ατμοποιητής, μετακομίζει στα 5V και μετά στο κουτί "προς καθαρισμό". Δεν έχω αποφασίσει ακόμα πως θα καθαρίσω τους "προς καθαρισμό" ατμοποιητές :))

Επίσης όταν πρόκειται να αφήσω ατμοποιητή στην άκρη για καιρό, τον φυσάω πολύ καλά, του ρίχνω 3 σταγόνες σκέτη PG, την ατμίζω και μετά τον πλημμυρίζω σε PG και τον αποθηκεύω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 06, 2010, 17:37 από zoobi »

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Εχει νόημα το φύσημα για καθαρισμό του ατμοποιητή ?
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 06, 2010, 17:21 »
Ισως εχει νοημα το καψιμο και παραλλα φυσημα. Γιατι ετσι θα φυγουν τα καταλοιπα που υπαρχουν μεσα στην αντισταση.
Οπως και να χει, το φυσημα πιστευω οτι σιγουρα δεν κανει κακο, ισως βοηθαει ελαχιστα λιγο την κατασταση.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εχει νόημα το φύσημα για καθαρισμό του ατμοποιητή ?
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 06, 2010, 17:57 »
Σταύρο η εμπειρία σου ανταποκρίνεται 100% και στην δικιά μου.
Εδώ και πάνω από 1 χρόνο έχω σταματήσει πια τα πειράματα με καθαρισμούς...

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εχει νόημα το φύσημα για καθαρισμό του ατμοποιητή ?
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 06, 2010, 18:00 »
Και εγώ το τελευταίο 6μηνο δεν καθαρίζω τους ατμ (όταν χρησιμοποιώ ατμ αντί καρτ που τα προτιμώ).
Αν κάτι κάνω σε αυτούς, είναι το πολύ-πολύ ένα φύσημα ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΜΠΟΥΚΩΝΟΥΝ και για κανένα άλλο λόγο ... :)

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εχει νόημα το φύσημα για καθαρισμό του ατμοποιητή ?
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 06, 2010, 18:29 »
εγώ παλι τους πετάω πριν τους φυσήξω

Αποσυνδεδεμένος danden

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εχει νόημα το φύσημα για καθαρισμό του ατμοποιητή ?
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 06, 2010, 21:37 »
εγω παλι αν κ δεν ειμαι πλουσιος μη με παρεξηγησετε εχω καταργησει αγορα φιλτρων κ ατομ.
απλα παιρνω ακομα ενα unique! :wall:
ετσι παιρνω κ ατομ που μου βγηκαν σκυλια, κ φιλτρα κ φορτιστες ενα καρο για ολες τις πριζες του σπιτιου :laugh1: οτι ξεμενει που ξεμενει...  τα δινω δωρο σε φιλους που εκαναν 2 πακετα σαν κ μενα.κ 2 απο αυτους το εχουν κοψει κ πανε για το e-go ηδη!
κ ολα αυτα με ενα 20ρικακι!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 273 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21318 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282354 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208165 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66764 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175124 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313523 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14797 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125232 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93874 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4438 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix