vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

123 επισκέπτες, 8 χρήστες
Milarepa, manoslykos, lagoudakis, camber, Jorge, nuts, mathimatikos1966, Blackwolf

Twitter

Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #90 στις: Αυγούστου 20, 2013, 14:11 »
Τελικά, μετά από αρκετό καιρό στο πλέγμα, βλέπω ότι πλέον το πλέγμα για εμένα έχει περάσει σε δεύτερη θέση.


Σκέφτηκα λοιπόν ποιός ο λόγος... :confused1:


Δεν είναι σίγουρα ο τρόπος σεταρίσματος. :nope:
Δεν είναι τα ντουμάνια που γεμίζουν το δωμάτιο. :nope:
Δεν είναι ότι μπουκώνω από γεύση. :nope:


Αλλά κάτι πολύ απλό...
(Δεν μου αρέσει...)
Μου τη δίνει, που η καμπάνα ανεβάζει πολύ γρήγορα θερμοκρασίες! :yes:


Θέλω να ατμίσω κι άλλο, αλλά με έναν ατμοποιητή με πλέγμα πρέπει να κάνω διάλειμμα. :))


Οπότε συνεχίζω με τον φυτιλάτο (ΙΑΤΤΥ)... Που κατα έναν περίεργο τρόπο δεν ανεβάζει θερμοκρασίες. Και συνεχίζω, και συνεχίζω :tongue_smilie: ...


Αυτό ήταν που με έκανε να συνηθίσω τον φυτιλάτο, και να βάλω σε δεύτερη θέση το πλέγμα. :yes:

Βέβαια και ο συγκεκριμένος φυτιλάτος έχει τα "μου αρέσει και δεν μου αρέσει" αλλά αυτό είναι άλλου νήματος ευαγγέλιο! :))

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #91 στις: Αυγούστου 20, 2013, 20:16 »
Τρια μεγαλα αρνητικα που βρισκω στο μες ειναι
α)το υπομονετικο και χρονοβορο στρωσιμο που ειναι απαραιτητο
β)η τελειως αναλυτικη-καθαρη γευση που δινει(προσωπικα μια μου αρεσει και δυο με κουραζει :) )
γ)με κουραζει η υπερκαταναλωση των μεσατων σε ολα(μπαταριες-υγρα-βολτ-αμπερ) μα ιδιαιτερα σε ρευμα
ειναι κατι σαν παλιο αμερικανικο αυτοκινητο,εχει πολλες απαιτησεις για να σου δωσει!!
Μου αρεσει αλλα οχι για καθημερινη χρηση,το βλεπω καπως σαν την πιπα του καπνιστη..

Αποσυνδεδεμένος Drippakias

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #92 στις: Αυγούστου 21, 2013, 00:06 »
αυτο που μου αρεσει στο mesh φυσικα η γευση , η αισθηση του ατμου στο στομα , και ο τροπος ατμισματος  που ειναι διαφορετικος απο οτι σε αλλους ατμοποιητες , σαν να κανεις πουρο κατι τετοιο
αυτο που μου τη σπαει ειναι αυτη η πρωτη πανω σπειρα που μου κοκκινιζει που και που :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #93 στις: Αυγούστου 21, 2013, 00:13 »
Μπράβο Κωνσταντίνε ωραία εξήγηση έδωσες , αν και για μένα το πλέγμα κρατάει σταθερά και με ευκολία την πρώτη θέση !
Δε χορταινω τη γεύση του και ειδικά στα καπνικα ειναι αξεπέραστη για μένα προσωπικά !
Τώρα για το στρωσιμο που λέει ο φίλος νομίζω ότι όταν γίνει σωστά το στήσιμο απλα το καινούριο πλέγμα - αντίσταση δίνουν γεύση βελουδο απο την πρώτη τζουρα, άντε δεύτερη !
Τώρα αν έχουμε θέματακια ναι ένα στρωσιμο για 1-2 μλ μπορεί να βοηθήσει .

Αποσυνδεδεμένος alex66

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #94 στις: Αυγούστου 21, 2013, 02:09 »
μου αρεσει η γευση

δεν μου αρεσει που παντα πρεπει να τον αφηνω ορθιο

τα υπολοιπα για μενα ειναι ανευ σημασιας

Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #95 στις: Αυγούστου 21, 2013, 04:57 »
Σε όποιους genesis έχω, μια φορά έχω φτιάξει mesh (την πρώτη) δεν έχω αλλάξει ποτέ ως τώρα.
Δεν έχει χρειαστεί και από ότι βλέπω θα πάρει πολύ καιρό ακόμα, άνω των 8-10 μηνών σε χρήση.

Οι μοναδικές αλλαγές είναι πιο πολύ για δοκιμές σε διαφορετικές ποιότητες mesh 325-400 κλπ.

Όταν κάποιος θέλει να μην αλλάζει σετάρισμα, αρκεί ένα πλύσιμο κάτω από βρύση, τρίψιμο με ένα
βουρτσάκι της αντίστασης πάνω στο mesh, dry burn να στεγνώσει και συνεχίζει χωρίς αλλαγή.

Μεγάλη ευκολία και μου αρέσει. Από τον πρώτο ατμοποιητή ώς τώρα δεν έχω ακόμα τελειώσει
ούτε μια σελίδα Α4 mesh ! και έχω που χρησιμοποιώ αρκετούς genesis.


Αποσυνδεδεμένος manos

  • ****
  • 1439
  • Φύλο: Άντρας
  • SKY
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #96 στις: Αυγούστου 21, 2013, 09:53 »
Μαρεσει η γευση που αποδιδει και πως δεν θελει αλλαγες συχνες mesh.
 Tο μονο που δε μαρεσει ειναι πως εχει διαροες εαν δεν ειναι σε ορθια θεση δεν μπορει να μπει τσαντακι ξαπλωτος.

Αποσυνδεδεμένος st.mel

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #97 στις: Αυγούστου 21, 2013, 13:00 »
2 ειδη ατμοποιητων(mesh/φυτιλι) τελειως διαφορετικοι. Προσωπικα,που με κουραζουν ευκολα τα ιδια και τα ιδια,δεν μπορω να τους συγκρινω.
Ξεκιναω για παραδειγμα την βδομαδα μου με meshατο και την τριτη μερα μπορει να πιασω τον φυτιλατο γιατι κουραστικα με τον πρωτο.
Γευση παιρνω και απο τους 2 γιατι οταν με κουρασει ο ενας πιανω τον αλλο.κατι σαν τα υγρα δηλ.
Δεινουν διαφορετικες γευσεις μεταξι τους με το ιδιο υγρο μεσα.
Οσο για το οτι ο meshατος σου δινει πιο καθαρη γευση τοσο ωστε να μπορεις να ξεχωρισεις 3 γευσεις αναμιγμενες μεταξι τους,προσωπικα δεν........Ομως αυτο εχει να κανει και με τον ατμιστη.Οι γευσεις για τον καθενα ειναι διαφορετικες.
Τελος να πω,μιας και το θεμα μας ειναι ο meshατος, οτι μου αρεσουν ολα πανω του,ακομα και τα βραχυκυκλωματακια του που δεν τα εντασσω στα (-). Στα (-) βαζω ισως τις διαροες που εχει μεσα στην καμπανα που αν πλαγιασει το μοντ βγαινουν απο την τρυπα του αερα,σε ορισμενους ατμοποιητες.
Α και για το οτι ειναι πιο υγιεινο το mesh απο το φυτιλι(το πιο υγιεινο ειναι ο καθαρος αερας)παρολα αυτα ομως,ειλικρινα  δεν το εχω σκεφτει ποτε και ουτε προκειτε.

Αποσυνδεδεμένος Lorentzo

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #98 στις: Δεκεμβρίου 21, 2014, 01:44 »
Το Mesh με ταλαιπώρησε αρκετά μέχρι να του πάρω τον αέρα. Απ΄όταν έμαθα πως να κάνω τη διαδικασία ατμίζω με έναν sat22 και έναν KRAKEN και στα διαλείμματα με φυτιλάτους.
Κάθε 10 μέρες αλλάζω αντιστάσεις, ξανακαίω το ίδιο mesh και κάθε μήνα αλλάζω και το mesh.
Αυτό που νομίζω πως ισχύει, είναι η αυξημένη κατανάλωση με το mesh, τρώει πολύ καύσιμο...και αυτό που κάπως με χαλάει είναι αυτό που προείπαν οι φίλοι πως δηλαδή στάζουν οι μεσάτοι εαν πλαγιαστούν .
Αλλά έχουν καθαρή γεύση κ απλό στήσιμο μετά απο τις πρώτες φυσιολογικές πρώτες αποτυχίες

Αποσυνδεδεμένος Tsadakias

  • **
  • 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #99 στις: Δεκεμβρίου 21, 2014, 11:44 »
Άμα το μες δεν έχει (τρελά) περιθώρια από την τρύπα και άμα του τσιμπήσεις τη μύτη (πάνω-πάνω), δεν στάζει.

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #100 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 05:25 »
Ενα up σε αυτό το θέμα μιας και υπάρχει ήδη.
Ένα πράγμα που δεν μου αρέσει στους genesis είναι πως:
Στα λίγα αυτά χρονια που πέρασαν,λίγες αλλαγες έγιναν στους genesis και θα έλεγε κανείς πως έχουν εγκαταληφθεί.Οχι οι αναλαμπές δεν είναι εξέλιξη,έχουμε το ίδιο μέσο ατμοποίησης χωρίς κάτι το πρωτοποριακό.Οχι ο πόλος στη μέση δεν είναι εξέλιξη για να σας προλάβω.Ειναι τσαχπινιά με ουάου factor.

Παραείναι  βελούδινη η ατμοποίηση και κάποια υγρά προσωπικά,μου εμφανίζονται υποτονικά.
Δεν μου αρεσει που η γευση βγαίνει τόσο αραιή και εκεί σταματάνε όλα.Παρόλο που μου αρέσει η διαδικασία του στησίματος,στη γευση θεωρώ πως υστερούν πολύ οι genesis σε σχέση πλέον με τους φυτιλάτους που δίνουν πιο μεστή και ολοκληρωμένη γευση.
Ισως να το βλέπω και κάπως νοσταλγικά το θέμα μιας και ο πρώτος μου επισκευάσιμος ήταν ο rsst αλλά θεωρώ όπως είπα και πιο πάνω πως,δεν υπάρχει εξέλιξη.

Με το μπαρδόνε η ανασκαφή.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #101 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 05:46 »
Δεν θα συμφωνήσω , για το λογο οτι με σωστα στημενο genesis (το κακο ειναι οτι δεν μπορεις να ατμισεις με σχεδον καλο στησιμο.... :angry_orange: :-\ ) , δε νομιζω να υπαρχει καποιος ατμ/της που να μοιαζει εστω και λιγο στο πως δινει τις γευσεις ενας genesis.


Προσωπικα δεν πιστευω οτι ενας genesis εχει καλυτερη αποδοση γευσης , αλλα εχει διαφορετικη αποδοση για ενα συγκεκριμενο υγρο σε σχεση με καποιο φιτιλατο.


Ενας genesis θα δωσει πιο αναλυτικα τη γευση του υγρου.
Αυτη ειναι και η διαφορα που εχει απο τους φιτιλατους .


Οσο για εξελιξη , δηλαδη ποσο εξελιξη μπορει να εχει ενα στυλ ατμισματος που στην τελικη το εχει τερματησει το θεμα αποδοση ;;;;


Δεν ειπε κανεις οτι το mesh στο κεντρο ειναι εξελιξη .   
Εξαλλου δεν γινεται να ειναι εξελιξη κατι τετοιο απο τη στιγμη που ο πρωτος ετσι ειχε το mesh.
Μετα μπηκε στην ακρη.
Απλα βρεθηκε ενας τροπος ωστε να εχουμε ενα τυπου carto μεσατο ατμοποιητη.


Υπαρχει ομως και ατμοποιητης που εχει ακομα και κεραμικο στο μερος της ατμοποιησης , ατμοποιητης με συστημα να εχει παντα υγρο κοντα στην αντισταση για να εχει παντα ευκολη τροφοδοσια κλπ. κλπ. κλπ.


Δηλαδη ποσο καλυτερο να γινει το τέλειο ;;;


Προσωπικες αποψεις βεβαια .
Ο καθενας μας βλεπει τα πραγματα με τα δικα του ματια και ειναι σεβαστη η αποψη του καθενα..... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #102 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 05:52 »
Ισως αυτή η απόδοση να είναι αυτό που σε εμένα μοιάζει αραιό και βελούδινο.Γιατί δεν έχει δοκιμαστεί κεραμικό τύπου mesh ας πούμε;Θυμάμαι το pyrex αλλά δε περπάτησε.

Βέβαια κεραμικό και mesh,δε γίνεται.Καλαμάκι κεραμικό ταιριάζει περισσότερο μάλλον και απο μέσα mesh για να ανεβάζει το υγρό.Σίγουρα θα υπάρχουν διάφορα υλικά που να ταιριάζουν στους νόμους της θερμοδυναμικής ωστε να αποδώσουν ακόμη καλύτερα.

σκέψεις ξενύχτη τώρα,μπορεί και να το τερμάτισα λέμε τώρα.  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #103 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 06:47 »
Για να πουμε την αληθεια , το mesh δεν το ειδαμε πρωτη φορα στους genesis , αλλα υπηρχε απο την αρχη του η.τ.
Απο τα πρωτα μοντελα δηλαδη που εμφανιστηκαν , υπηρχε κεραμικο το οποιο ηταν μεσα σε κυλινδρο απο mesh και ειτε ηταν μονο περιφεριακα στο κεραμικο , ειτε υπηρχε γεφυρα απο τη μια μερια στην αλλη επανω απο το κεραμικο.
Οπως για παραδειγμα οι drippers 306 , τα διαφορα εργοστασιακα μοντελα του ''καποτε'' , τα ''εξελιγμενα carto'' και αλλες πολλες εφαρμογες -- απο την αρχη μεχρι και σημερα --


Σημερα γενεσις με κεραμικο υπαρχει και μαλιστα μια πολυ καλη κατασκευη απο την εταιρια No Name και ακουει στο ονομα BF99.
Ενας genesis που το mesh ειναι κλεισμενο μεσα σε κεραμικο.
Η εδρα και η καμπανα ειναι με επικαλυψη κεραμικου και ετσι η κορυφαια αποδοση που εχει το mesh , γινεται εντελως εξωπραγματικη.


Η πολυ μικρη διαμετρος του NextGen , κανει τον ατμο να ειναι τοσο συμπικνωμενος που η αποδοση γευσης ειναι πολυ .... ''ζωντανη''....
Για να πω την αληθεια , ειναι για τα δικα μου γουστα , ενα απο τα κολληματα που εχω αποκτησει πλεον αυτος ο ατμοποιητης.


Υπαρχουν κι αλλοι genesis οπως ο Rose , ο Nahualon , o Rocket , o Foggatti , o  Arrow της team Rambage (και ενας αλλος που δεν θυμαμαι το ονομα του με αναποδο συστημα τροφοδοσιας) , με διαφορα συστηματα για τροφοδοσια υγρου , τροφοδοσια αερα , συστηματα στησιματος κλπ. κλπ. κλπ. , που παρα το οτι φαίνονται σα lifting , ειναι βελτιωσεις  ουσιας που μας πανε ενα βημα παραπερα.


Προσωπικα παντως για να πω την αληθεια , αυτο που βλεπω εγω απο τους ατμ/τες , ειναι οτι εξελιξη εχουν οι genesis , σε αντιθεση με τους φιτιλατους που εχουν κολλησει με την αντισταση αναμεσα σε δυο πολους και δυο λουκια τροφοδοσιας υγρου με τον αερα ακριβως κατω απο την αντισταση ...............


Παω για υπνο τωρα .................. γιατι ξημέρωσε .........  ;D :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #104 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 11:31 »
Η μοναδική μου εμπειρία με τέτοιο ατμοποιητή, ήταν μια απόπειρα να στήσω έναν ΑΓΑ. Μπορεί να μην πέτυχα ποτέ σωστή τροφοδοσία, αλλά με ντριπάρισμα πήρα μια γεύση από το τι μπορεί να προσφέρει το mesh. Προσωπικά, συμφωνώ με τα περί γεύσης που λέει ο Βασίλης πιο πάνω. Αυτό που δεν ευχαριστήθηκα, ήταν η αίσθηση του ατμού. Το πιο πιθανόν είναι αυτό να οφείλεται σε λάθος στήσιμο. Όταν θα επισκεφτώ λοιπόν τα Τρίκαλα, όσο θα χωνεύω τα λουκάνικα ο Βασίλης θα στήνει!  ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 327 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 250 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21703 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283104 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208973 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67568 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175776 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314547 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14968 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125938 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94841 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4829 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix