vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #75 στις: Ιανουαρίου 30, 2013, 09:42 »
Ωρέ παληκάρια, το είπα από την αρχή που έκανα το πρώτο σχόλιο μου.


Αντίσταση 2,2 Ω με 0,15 νικκχρομ.
Αντίσταση 2,2 Ω με 0,20 κάνθαλ.


Στο ίδιο μονδ, με τους ίδιους συσσωρευτές ηλεκτρικής ενέργειας.


Στην πρώτη περίπτωση πχ οι συσσωρευτές θα αντέξουν 3 ώρες.
Στην δεύτερη περίπτωση πχ οι συσσωρευτές θα αντέξουν 2 ώρες.


Απλό.

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #76 στις: Ιανουαρίου 30, 2013, 10:22 »
Ωρέ λεβέντη, το ξέρουμε ότι το είπες.........

Εμείς όμως, ΔΕΝ είπαμε αυτό!!


Εάν ενθυμήσθε αγαπητέ κύριε ΆλεξΜάχ, χρησιμοποιήσατε τα ίδια σύρματα και στις δύο των περιπτώσεων??? Κατανοείτε φαντάζομαι την ανάγκη μου περί διευκρινήσεων επί τούτου!  ;) ;)

Εσύ, ΔΕΝ χρησιμοποίησες ΤΑ ΙΔΙΑ... Το ανέφερες εξάλλου από την αρχή. Και αυτό ΠΑΙΖΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ρόλο, πιθανόν και σημαντικότερο από το δίλλημα mesh ή φιτίλι.....



Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #77 στις: Ιανουαρίου 30, 2013, 12:20 »
Το πιο χοντρό σύρμα, πάντα θα φαει πιο πολύ ρεύμα. Εκεί εχεις απώλεια για να ζεσταθεί το σύρμα.
Εγω μιλάω για ίδια σύρματα. ιδια σετάπ με ίδια υλικά εκτός απο το φυτίλι/πλέγμα.
βεβαια, μην ξεχνάμε οτι αυτά είναι εμπειρικές γνώμες. Το αποτέλεσμα μπορεί να αλλαζει επειδή αναμένουμε ή θέλουμε να αλλαξεί. Και παιζει ρόλο και ο χρήστης, το στύλ ατμίσματος κλπ!
Διαφορές, εγώ είδα στην κατανάλωση, αλλα μην φανταστούμε και τραγικές.
Στο στυλ ατμίσματος του καθενός, του κανει και το ανάλογο σύρμα. ναλογα τις απαιτήσεις. Ο πειραματισμός δεν τελειώνει.
Εγω παντως μιλαω για πειραματάκια που είχαν γίνει με 20ρι νικρομ. οχι οτι παίζει ρόλο, αλλα επειδή είναι ενα σύρμα που έτσι κι αλλιώς τρώει παραπάνω ρεύμα, ίσως και οι διαφορές να είναι πιο εμφανείς. Αν το εκανα σε 16ρι ισως να ηταν αμελητέες.




εντιτ.
Κατι αλλο επίσης που στην περίπτωση του demkoni δέν ισχύει βέβαια, αλλα το βλέπω μερικές φορές γραμμένο, είναι η σύγκριση μεταξύ 20ριού νικρομ και 20ριου Κάνθαλ.
Μονο τη διατομή εχουν κοινή. Το 20ρι κάνθαλ εχει την αντίσταση περίπου του 17ριού ή 18ριου Νικρομ. Οποτε με εκείνα θα επρεπε να συγκρίνεται.

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #78 στις: Ιανουαρίου 30, 2013, 13:12 »
Καλά, δεν περίμενα να διαφωνήσουμε και σε κάτι Άλεξ.....  :thumpup: :thumpup:

Ειδικά για το edit, πολύ καλά που το λες, γιατί πολλοί από μας δεν το λαμβάνουν αυτό υπ' όψιν!



Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #79 στις: Ιανουαρίου 30, 2013, 13:29 »
μετα απο 35 μερες ατμισματος με τυπου genesis ατμοποιητες απο μια ανταλλαγη που ειχα κανει και βρεθηκαν στα χερια μου εχω να πω οτι προκυται για τους ποιο απροβληματιστους ατμοποιητες εαν ακολουθησεις 2 , 3 βασικους κανονες οι οποιοι εχουν αναφερθει κατα κορον στο νημα..... οξειδωση, σωστο στριψιμο , κοψιμο στα ξεφτια κ.λ.π .
αυτο το καταλαβα σε κατι στησιματα που εκανα σε κατι φθηνους μινι ντιντ( 9,80 οι δυο  :idiot1:  ) που μου ειχαν ερθει απο κινα και τους οποιους τους εδωσα σε φιλους .
τωρα σε αυτους που εχω εγω κανω το εξης και δεν ξερω κατο ποσο ισχυει αλλα εμενα δουλευει , καθε 6-7 μερες απλα τους ξεμονταρω , καθαριζω τα τανκ και ολα τα μερη που αποτελουνται και το ηδη στημενο mesh απλα το ξαναπυρωνω μαζι με την αντισταση επανω και το ξανατοποθετω , εχω δηλαδη απο τις 25/12/2012 που εγινε η ανταλλαγη με τον φιλο palmas το ιδιο στησιμο ( δεν ξερω ποσο καιρο το ειχε ο palmas) . η μονη αλλαγη που κανω στο στησιμο...αν θεωρητε αλλαγη ειναι να φερνω παντα το mesh ποιο κοντα στον θετικο ..........!! ειμαι πολυ ευχαριστημενος αφου πλεον δεν προβληματιζομαι ουτε απο διαρροες...ουτε απο μπουρμπουληθρες...και την αισθηση του καμμενου κοντευω να την ξεχασω  ;D  .

edit:
το ασπρο που βλεπετε στον aga-hydra ειναι το σιλικονακι απο μπουκαλακι αναπληρωσης με βελονα.παντεντα του palmas για ευκολη αναπληρωση.....στον aga-t δεν εχω βαλει παρολο που μου εδωσε γιατι εχει μεγαλυτερη χωριτηκοτητα και ακομα δεν με εχει κουρασει η βιδα  :idiot1:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 30, 2013, 13:40 από KINGGREECE »

Αποσυνδεδεμένος aelaras

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
  • 306DCA,vision eternity,,A7,AIOLOS,AGA-Tv2,GINI..
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #80 στις: Φεβρουαρίου 04, 2013, 02:21 »
Mου συνεβη το εξης περιεργο..κατα 95% χρησιμοποιω φυτιλατους επισκευασιμους,αλλα..εχω κ εναν aga-t2 kai εναν gini..τους οποιους ειχα ετοιμους σεταρισμενους αλλα δεν τους ατμιζα λογω του οτι θεωρω το φυτιλι καλυτερο στο χτυπημα..σημερα αρπαξα ενα γερο κρυολογημα  με πονο στον λαιμο αλλα..συνεχισα να ατμιζω  ::) και μεχρι πριν καμια ωρα ειχα τρομερη κριση βηχα με ξηρο λαιμο..οσο ατμιζα βεβαια τοσο χειροτερα γινονταν..καποια στιγμη λεω ,δεν γεμιζω τον αγα να δουμε..μιση ωρα τωρα εφυγε κ ο βηχας και η ξηρολαιμια..αρα το mesh κανει και στο κρυολογημα :thumpup: ..σημειωνω οτι τα υγρα ηταν τα ιδια και στον φυτιλατο και στον αγα..DIY 50/50 ATMOS...αυτος δεν ειναι ατμος..ειναι βιλουδο :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #81 στις: Φεβρουαρίου 04, 2013, 02:31 »
καλού κακού, άλλαξε αντίσταση στον φιτιλάτο.......  ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος aelaras

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
  • 306DCA,vision eternity,,A7,AIOLOS,AGA-Tv2,GINI..
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #82 στις: Φεβρουαρίου 04, 2013, 02:35 »
6 ημερων φυτιλοαντισταση ειναι.. :hmmm:

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 04, 2013, 08:38 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος st.mel

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #83 στις: Μαρτίου 10, 2013, 21:02 »
Μια ερωτηση και γω ρε παιδια αν και δεν ξερω αν ειναι στο σωστο νημα...


Απο χθες ατμιζω στον RSS σκετη βαση. Σημερα προσεξα οτι ενω στην αρχη ειναι διαφανη μετα ψιλοαλλαζει χρωμα.
Να πω οτι η βαση ειναι με 18 νικοτινη .
Ειναι απο την νικοτινη που παιρνει χρωμα οταν ερχεται σε επαφη με την αντισταση και οτι περισευει παει στο τανκ,ειναι οτι την βρισκει το φως(αν και δεν νομιζω) η ειναι απο την οξειδωση του mesh;
Γνωριζει καποιος;

Αποσυνδεδεμένος snakeyes

  • **
  • 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Μία νέα αρχή χωρίς τσιγάρο.
    • [url=http://sincemylastcigarette.com/][img]http://sincemylastcigarette.com/banners/1354570200_2.5_20_EUR_4_dark.png[/img][/url]
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #84 στις: Μαρτίου 10, 2013, 21:14 »

Αποσυνδεδεμένος metallian

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #85 στις: Απριλίου 01, 2013, 15:23 »
εγω επι το πλειστον ατμοποιητες με mesh χρησιμοποιω.....το μονο σπαστικο ειναι το καμμενο που δινει καποιες φορες..και μια μεταλιλα.....αλλα σαφως το θεωρω σε γευση καλυτερο απο φυτιλι...γνωμη και γουστο δικο μου.αν βαλουμε στα συν οτι βαζεις μες και το χεις για περρισοτερο καιρο απ οτι τα φυτιλια

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #86 στις: Απριλίου 01, 2013, 15:59 »
Πέρα από τη δυσκολία των μεσάτων... ενα μείον είναι ότι αν φας καμμένο θα το θυμάσαι σ' όλη σου τη ζωή.....

Αποσυνδεδεμένος arnokouros

  • **
  • 329
  • Φύλο: Άντρας
  • **ΑΤΜΟΤΟΥΡΜΠΙΝΑΣ**
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #87 στις: Απριλίου 01, 2013, 19:29 »
η αληθεια ειναι οτι το μες δινει φουλ γευση και σουπερ ντουμανι,αλλα ρε παιδια πριν 15 μερες εφαγα καμένο απο ενα short did και μου εφτασε μεχρι τις φτέρνες και απο τοτε δεν τολμαω να τον ξανακουμπισω,μονο cobra απο τοτε!

Αποσυνδεδεμένος Bensoz

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
  • It's kinf of FUN to do the impossible
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #88 στις: Απριλίου 01, 2013, 19:32 »
καλησπέρα σας καλο μηνα ένα link γι διαφορα φιτιλιού και μες?

Αποσυνδεδεμένος w1ldrs

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
  • May God have mercy upon my enemies, cause I won't.
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #89 στις: Απριλίου 01, 2013, 20:19 »
Εμενα αγαπητοι συνατμιστες δεν μου αρεσει στο mesh οτι δεν δινει τα ντουμανια που δινει το φυτιλι. Επισης αναγκαζομαι και κανω υγρα στο mesh και αλλα στο φυτιλι λογω του οτι στο πρωτο εχει τοσο χτυπημα που δεν το αντεχω. Κατα τα αλλα λιγο στην αρχη ειναι τα σκουρα με το πως προετοιμαζεις το mesh. Η ολη διαδικασια θελει λιγο παραπανω προσοχη απο οτι το φυτιλι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 311 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 238 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21603 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282855 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208554 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67310 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175516 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314382 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14924 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125745 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94579 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4663 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix