vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

146 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, sakissalonika, Xameno_Skli, Doubt, manoslykos

Twitter

Kayfun V5 by Svoemesto {Προεπισκόπηση}

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto {Προεπισκόπηση}
« Απάντηση #45 στις: Μαΐου 14, 2016, 01:02 »
Διαβάζω και κουράστηκα να διαβάζω για τα parts του. 
ΚL+ και πάλι KL+
Μπορεί να ήταν μεγάλος, αλλά είχε μια απλή και ευέλικτη αρχιτεκτονική, που του επέτρεπε να μικραίνει. Η ευκολία, η ανοχή στα λάθη του χρήστη, η παραμετροποίηση στην εμφάνιση και η αξιοπιστία του είναι τα αξεπέραστα ακόμη χαρακτηριστικά του. Συν η χαμηλή του τιμή. Για να παραμετροποιήσουν 3-4 πραγματάκια στον 4, έφτιαξαν δεκάδες parts κι ακόμη περισσότερα orings. 3d puzzle εγινε στο τέλος. Το δε θέμα με το ελατήριό του το έλυσε τρίτος κατασκευαστής. Ο πρόσφατος v3... τι να πω... να φορτωθώ 7 εκατοστά ατμοποιητή για 2μλ ή να δουλεύω στα τυφλά με ss τανκ για περισσότερα; Αφήστε που κοστουμάκια δε βλέπω γι΄αυτούς τους δυο. Συν τα παράπονα ότι η τζούρα τελικά δεν είναι παραμετροποιήσιμη σωστά. Δεν έχει το καθαρό MTL του lite+. 

Τώρα θα βγει ο 5 να κάνει τι; Να γίνει ο 3 με διαφανές τανκ στα 4μλ? Να διορθώσει τη MTL ρύθμιση; Θα είναι φτιαγμένος έτσι, ώστε να μπορεί να φοράει άλλα κοστουμάκια που θα του αλλάζουν εμφάνιση και διαστάσεις; Αφήστε το καλύτερα... αν είναι να δώσω 120 ευρώ - high end καταστάσεις, πάω σε κορυφαίους ελληνικούς ατμοποιητές με πολύ πιο απλή κατασκευή, φουλ γεύση/χτύπημα και παίρνω και ρέστα.  

ΥΓ. Αυτό με τον κασίδη και το κεφάλι του το ξέρετε... βγάζει ο svoe μια ούτε καν beta version - ανολοκλήρωτη ακόμη κατασκευή αν διαβάσετε πίσω από τις λέξεις - και θα τρέξουμε να τον αγοράσουμε. 2 μήνες μετά θα βγει ο τελικός ατμοποιητής, με λυμμένα όλα τα θεματάκια που θα έχει η πρώτη παρτίδα. Αποτέλεσμα: ο svoe θα είναι κερδισμένος επειδή θα έχει προλάβει την 20η Μαίου. Ο καταναλωτής τι θα έχει κερδίσει αν έχει δώσει 120+μεταφορικά για έναν ατμοποιητή που ακόμη δεν είναι ολοκληρωμένος;

Δεν είμαι απόλυτη. Σίγουρα σε πολλούς θα αρέσει. Προσωπικά, μετά τον KL+ περίμενα κάτι εξίσου επαναστατικό μέσα από μια λιτή κατασκευή, αλλά τα επόμενα μοντέλα του με απογοήτευσαν. 

Αποσυνδεδεμένος Kωστας Τ.

  • **
  • 295
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto {Προεπισκόπηση}
« Απάντηση #46 στις: Μαΐου 14, 2016, 01:22 »

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto {Προεπισκόπηση}
« Απάντηση #47 στις: Μαΐου 14, 2016, 01:39 »
Τι ? Πού? πόσο ? Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος, γιατί με ενδιαφέρει ?

Εδώ είσαι. Αυτό μειώνει τη διάμετρο της τρύπας από 4mm σε 2mm. Temperature range: 190 ℃ ~ 280 ℃

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto {Προεπισκόπηση}
« Απάντηση #48 στις: Μαΐου 14, 2016, 01:54 »
 Ο τυπος το τερματισε το κοντερ των παπαγαλων...

Απο τα θενκ γιου πολλακις για το πως στηνεται...μεχρι τα πηγα στον παραδεισο, φανταστικο (πολλακις) με την πρωτη τζουρα....κατσε ρε φιλε να στρωσουν τα μεταλλα πρωτα...τεσπα... 

Η ρυθμιση του αερα φανηκε οτι τον ζορισε αλλα το εκανε γαργαρα. 

Θελω να δω ποσες  φορες θα τραβηξει προς τα πανω τον ατμοποιητη για να αλλαξει τη ργθμιση μεχρι να παρει τον πολο στα χερια.

Ο ατμοποιητης ειναι καλος αλλα αυτο το εκ προοιμιου υπερενθουσιωδες μου εκανε καπως φτιαχτο. 

Θα εκτιμουσα περισσοτερο μια αποψη καποιου που τον δουλευει μερες.

Θα ημουν αδικη βεβαια αν δεν ελεγα οτι δειχνει πολυ προσεγμενη κατασκευη. 

Αποσυνδεδεμένος Zizik

  • **
  • 143
  • Φύλο: Άντρας
  • Smurfer
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto {Προεπισκόπηση}
« Απάντηση #49 στις: Μαΐου 14, 2016, 12:14 »


Θελω να δω ποσες  φορες θα τραβηξει προς τα πανω τον ατμοποιητη για να αλλαξει τη ργθμιση μεχρι να παρει τον πολο στα χερια.


Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Ποιόν πόλο, του mod;

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto {Προεπισκόπηση}
« Απάντηση #50 στις: Μαΐου 14, 2016, 12:34 »
Διαβάζω και κουράστηκα να διαβάζω για τα parts του.
ΚL+ και πάλι KL+
Μπορεί να ήταν μεγάλος, αλλά είχε μια απλή και ευέλικτη αρχιτεκτονική, που του επέτρεπε να μικραίνει. Η ευκολία, η ανοχή στα λάθη του χρήστη, η παραμετροποίηση στην εμφάνιση και η αξιοπιστία του είναι τα αξεπέραστα ακόμη χαρακτηριστικά του. Συν η χαμηλή του τιμή. Για να παραμετροποιήσουν 3-4 πραγματάκια στον 4, έφτιαξαν δεκάδες parts κι ακόμη περισσότερα orings. 3d puzzle εγινε στο τέλος. Το δε θέμα με το ελατήριό του το έλυσε τρίτος κατασκευαστής. Ο πρόσφατος v3... τι να πω... να φορτωθώ 7 εκατοστά ατμοποιητή για 2μλ ή να δουλεύω στα τυφλά με ss τανκ για περισσότερα; Αφήστε που κοστουμάκια δε βλέπω γι΄αυτούς τους δυο. Συν τα παράπονα ότι η τζούρα τελικά δεν είναι παραμετροποιήσιμη σωστά. Δεν έχει το καθαρό MTL του lite+.

Τώρα θα βγει ο 5 να κάνει τι; Να γίνει ο 3 με διαφανές τανκ στα 4μλ? Να διορθώσει τη MTL ρύθμιση; Θα είναι φτιαγμένος έτσι, ώστε να μπορεί να φοράει άλλα κοστουμάκια που θα του αλλάζουν εμφάνιση και διαστάσεις; Αφήστε το καλύτερα... αν είναι να δώσω 120 ευρώ - high end καταστάσεις, πάω σε κορυφαίους ελληνικούς ατμοποιητές με πολύ πιο απλή κατασκευή, φουλ γεύση/χτύπημα και παίρνω και ρέστα.  

ΥΓ. Αυτό με τον κασίδη και το κεφάλι του το ξέρετε... βγάζει ο svoe μια ούτε καν beta version - ανολοκλήρωτη ακόμη κατασκευή αν διαβάσετε πίσω από τις λέξεις - και θα τρέξουμε να τον αγοράσουμε. 2 μήνες μετά θα βγει ο τελικός ατμοποιητής, με λυμμένα όλα τα θεματάκια που θα έχει η πρώτη παρτίδα. Αποτέλεσμα: ο svoe θα είναι κερδισμένος επειδή θα έχει προλάβει την 20η Μαίου. Ο καταναλωτής τι θα έχει κερδίσει αν έχει δώσει 120+μεταφορικά για έναν ατμοποιητή που ακόμη δεν είναι ολοκληρωμένος;

Δεν είμαι απόλυτη. Σίγουρα σε πολλούς θα αρέσει. Προσωπικά, μετά τον KL+ περίμενα κάτι εξίσου επαναστατικό μέσα από μια λιτή κατασκευή, αλλά τα επόμενα μοντέλα του με απογοήτευσαν.
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου. Έκανα quote όλο το κείμενο σου για αυτόν τον λόγο.

Να πω όμως και τα καλά που μου αρέσουν στα made by Svoe και φυσικά για τον V5.
- Η συσκευασία απλή λιτή ΦΤΗΝΗ για τον τελικό χρήστη που προστατεύει. Ούτε ξύλα/δερματα/πουγκια/μεταξια που απλά πιάνει χώρο στα συρτάρια γιατί λυπάσαι να την πετάξεις αλλά χωρίς καμία πρακτική αξία.
- Πλήρης ! Έξτρα ορινγκάκια (που από ότι θυμάμαι για τον KL+ που έχω) είναι και πάμφθηνα, και όχι 10ευρα που ζητάνε για 5-6 orings άλλοι.
- 2 τανκ, δεν βγαίνει νοκ-ουτ αν σου σπάσει, βάζεις το SS μέχρι να αγοράσεις ανταλλακτικό
- Εύκολα βρίσκεις ανταλλακτικά.
- Εύκολο να βρείς τον ατμοποιητή

Ο "μύθος" για την ευκολία των Kayfun στο στήσιμο μπορεί να ίσχυε παλιά, πλέον υπάρχουν ΠΟΛΥ γρηγορότεροι και ευκολότεροι στο στήσιμο επισκευάσιμοι και μάλιστα Ελληνικοί, γιαυτό και δε το βάζω στα "ΣΥΝ".

Προσωπικά δεν σκέφτομαι την αγορά του. Και μόνο που βλέπω αυτήν την 4mm τρύπα, ούτε την δοκιμή δεν σκέφτομαι αλλά αυτό έχει να κάνει με τα γούστα μου που δεν είναι για όλους τα ίδια.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto {Προεπισκόπηση}
« Απάντηση #51 στις: Μαΐου 14, 2016, 13:45 »
Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Ποιόν πόλο, του mod;

Aκριβώς. Κρατώντας τη βάση εύκολα τραβάει το δαχτυλίδι προς τα κάτω. Οταν είναι φορεμένος όμως ο ατμοποιητής στο μοντ, πόσο πιο κάτω να πάει το δαχτυλίδι. Κανονικά θέλει αφαίρεση ο ατμοποιητής (οποία ευκολία) για να έχει χώρο το δαχτυλίδι να κατέβει. Αν τώρα το ξεβιδώνει 2 βόλτες και μετά χρησιμοποιεί σαν μοχλό ή λαβή το μοντ για να ανεβοκατεβάσει το δαχτυλίδι, επιβαρύνει τον πόλο του μοντ. 

Βέβαια, θα καλοπουλήσει. Ασυζητητί. Ομορφο δεν θα τον έλεγα, το αντίθετο μάλιστα, αλλά αυτό είναι πολύ πολύ προσωπικό θέμα. Κάλλιστα μπορεί κάποιος να διαφωνεί μαζί μου και να έχει δίκιο. Οταν είδα στο βίντεο να πετάγεται από το κουτί ο ατμοποιητής με το μεταλλικό τανκ αναφωνήσαμε μαζί: Ο τύπος "πανέμορφο" κι εγώ "μπλιαχ!"

Αντε με το καλό να έρθει στην Ελλάδα, να τον δούμε καλύτερα. 


Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9597
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto {Προεπισκόπηση}
« Απάντηση #52 στις: Μαΐου 14, 2016, 14:16 »
 Eμφανισιακά πάντως μου φαίνεται καλύτερος ο v3.

Αποσυνδεδεμένος anstelios

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto {Προεπισκόπηση}
« Απάντηση #53 στις: Μαΐου 14, 2016, 14:47 »
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου. Έκανα quote όλο το κείμενο σου για αυτόν τον λόγο.

Να πω όμως και τα καλά που μου αρέσουν στα made by Svoe και φυσικά για τον V5.
- Η συσκευασία απλή λιτή ΦΤΗΝΗ για τον τελικό χρήστη που προστατεύει. Ούτε ξύλα/δερματα/πουγκια/μεταξια που απλά πιάνει χώρο στα συρτάρια γιατί λυπάσαι να την πετάξεις αλλά χωρίς καμία πρακτική αξία.
- Πλήρης ! Έξτρα ορινγκάκια (που από ότι θυμάμαι για τον KL+ που έχω) είναι και πάμφθηνα, και όχι 10ευρα που ζητάνε για 5-6 orings άλλοι.
- 2 τανκ, δεν βγαίνει νοκ-ουτ αν σου σπάσει, βάζεις το SS μέχρι να αγοράσεις ανταλλακτικό
- Εύκολα βρίσκεις ανταλλακτικά.
- Εύκολο να βρείς τον ατμοποιητή

Ο "μύθος" για την ευκολία των Kayfun στο στήσιμο μπορεί να ίσχυε παλιά, πλέον υπάρχουν ΠΟΛΥ γρηγορότεροι και ευκολότεροι στο στήσιμο επισκευάσιμοι και μάλιστα Ελληνικοί, γιαυτό και δε το βάζω στα "ΣΥΝ".

Προσωπικά δεν σκέφτομαι την αγορά του. Και μόνο που βλέπω αυτήν την 4mm τρύπα, ούτε την δοκιμή δεν σκέφτομαι αλλά αυτό έχει να κάνει με τα γούστα μου που δεν είναι για όλους τα ίδια.

Που αναφέρεται ότι η τρύπα ειναι 4mm ? Εγώ για 3.2mm ήξερα σύμφωνα με το maximum airflow. Και μη ξεχνάς ότι αναφέρει στο site για μια φτηνή λύση που θα προσφέρουν aftermarket για μείωση του airflow (teflon?)

Επίσης ποιοι είναι οι ελληνικοί πιο εύκολοι στο στήσιμο? Σίγουρα όχι ο zest v2 που χρησιμοποιώ εγώ.. (ο οποίος βέβαια κατά τα άλλα είναι ο καλύτερος ατμοποιητής που εχω δοκιμάσει!! :), για το γούστο μου πάντα )

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto {Προεπισκόπηση}
« Απάντηση #54 στις: Μαΐου 14, 2016, 14:54 »
calix v2. Στην ίδια φιλοσοφία, με το βαμβάκι να κάνει βεντάλια όπως βγαίνει από τις σπείρες του σύρματος.
Οχι ότι είδα να είναι πιο δύσκολος ο v5 στο στήσιμο. Τη φασαρία τη βλέπω στο χειρισμό του. Ανοιξε το ένα, κλείσε το άλλο, βίδωσε από δω, στρίψε από κει, πολλά κομμάτια κλπ. Συν το μέγεθος. Αυτά όμως είναι υποκειμενικά και θέμα γούστου. Αλλος εκστασιάζεται που βλέπει έναν τεράστιο και περίπλοκο ατμοποιητή, άλλος όχι.
Η ουσία βρίσκεται στο πόσο αξιόπιστος και απροβλημάτιστος είναι σε συνεχόμενη χρήση, κάτι που δε θα το μάθουμε βέβαια από κάποιον που επί πέντε λεπτά μας έδειχνε τον εαυτό του μαζί με τον σκύλο του στο αυτοκίνητο να αλαλάζει πόσο καλός είναι ο ατμοποιητής που ΘΑ αγοράσει μόλις φτάσει στον προορισμό του. Μόλις τον πάρουν κάποιοι και κάνουν παρουσίαση ΑΦΟΥ τον δουλέψουν για 10-15 τανκ, θα ξέρουμε

Αποσυνδεδεμένος Γιαννης1964

  • **
  • 246
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto {Προεπισκόπηση}
« Απάντηση #55 στις: Μαΐου 14, 2016, 14:54 »
O Cloud One. Εγώ που είμαι αρχάριος (10 μέρες τον έχω), τον στήνω στο άψε σβύσε και δουλεύει ότι κι αν του κάνω!!!

Αποσυνδεδεμένος ako

  • ***
  • 831
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto {Προεπισκόπηση}
« Απάντηση #56 στις: Μαΐου 14, 2016, 14:57 »
Ο Τηλέμαχος.

Απ: Kayfun V5 by Svoemesto {Προεπισκόπηση}
« Απάντηση #57 στις: Μαΐου 14, 2016, 15:04 »
Πολυ μεγαλος για τα γουστα μου...
Αν δεν μειωθει το υψος με καποιο κουστουμακι οπως στον lite plus δυσκολα θα σκεφτω να παρω ακομα και τον κλωνο

Sent from my SM-G920F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος BlaCkMamba

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
  • VTC+Pico, CloudOne V3, Kayfun L+, Vaporesso Gemini
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto {Προεπισκόπηση}
« Απάντηση #58 στις: Μαΐου 14, 2016, 15:12 »
Περα του οτι ειναι οντως πολυ ψηλος σαν τον v4, κατι με προβληματιζει στη ρυθμιση του airflow, πολυζοριζεται ο τυπος στο βιντεο και δεν μου κλεινει πολυ το ματι αυτο..
Με ενα περιστρεφομενο ring (στυλ Ναυτιλου) χωρις να χρειαζεται να σηκωνεις και να ζοριζεις ολο τον ατμοποιητη θα ηταν πολυ καλυτερα τα πραγματα..
Το deck του απο την αλλη μου αρεσει περισσοτερο απο αυτο του KFL κυριως στον χωρο των βαμβακιων..
Αν και την εχω καταβρει με τα κουστουμια απο SteamTuners που εχω φορεσει στον KFL μου, δεν ξερω κατα ποσο θα με βαλει σε εξοδα ο 5αρις.. Θα περιμενω πολλα reviews ακομα για να με πεισει αν οντως αξιζει η μεταβαση απο KFL.

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto {Προεπισκόπηση}
« Απάντηση #59 στις: Μαΐου 14, 2016, 15:18 »
προσωπικα δεν νομιζω να αξιζει ουτε η μεταβαση ουτε τα εξοδα απο τον klp στον 5..πολλα λεφτα και οπως ειπε και η πετρα περαν του μεγεθους και της καταναλωσης(σχετικα) που μπορει να εχει ειναι πολυ ακριβος και υπαρχουν κατι ελληνικοι high end ατμο που δεν τους βλεπει ουτε με κιαλια ο 5αρης πιστευω

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4684 498707 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:40
από treloneritis
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7230 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20724 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194237 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1485 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4630 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108613 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180150 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1890 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25079 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 289505 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης