vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Προβληματισμός για τα υλικά των ατμοποιητών

Χαιρετώ

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ποιος είχε την ιδέα και αν είναι υγιές να θερμαίνουμε μια ίνα ύαλου ποτισμένη με το υγρό και μάλιστα να ακουμπά πάνω σε μια πυρακτωμένη αντίσταση και το προϊόν της καύσης αυτής να το εισπνέουμε.
Α).ποιος μας λέει ότι από την ίνα αυτήν δεν αποκόβονται κομμάτια μικροσκοπικά με την θέρμανση .αυτά τα κομμάτια θα μπορούσαν να λειτουργούν σαν τα κομμάτια του υαλοβάμβακα που είναι άκρως καρκινογόνος.
Β) οι αναθυμιάσεις της αντίστασης από  μόνης της  μπορεί να είναι καρκινογόνες.
Πως ξέρεται ότι το σύρμα αυτό επιτρέπεται να το εισπνέουμε καιγόμενο?
Γ)ακόμα και το εξωτερικό συρμάτινο πλέγμα όταν το τρίβω στο χέρι μου διαλύεται σε μικροσκοπικά κοματακια.τι υλικό είναι αυτό?
όταν θερμαίνεται δεν καταλαβαίνετε ότι μοιραία το εισπνέουμε?
Δ)μέχρι και οι κολλήσεις τον ακροδεκτών της αντίστασης από καλάι φαίνονται επίφοβες με την θέρμανση.
Ε)τελικά μέσα στον ατμ γίνεται ατμοποίηση η καύση?

Είμαι φανατικός καπνιστής και είχα αποθέσει τις ελπίδες μου στο η τσιρ

Όταν το άνοιξα μέσα τρόμαξα
Στο μέλλον ο ατμοποιητης πρέπει να λειτουργεί σε περιβάλλον κεραμικού η πορσελάνης η οποία θα θερμαίνεται από αντιστάσεις που θα είναι έξω από το περίβλημα καύσης –ατμισης .

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Προβληματισμός για τα υλικά των ατμοποιητών
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 11, 2011, 02:11 »
φίλε yaltis
Ειλικρινά δεν ξέρω αν οι ίνες υάλου είναι επικίνδυνες κατά το άτμισμα, είναι πολύ πιθανό και με έχει προβληματίσει προσωπικά.
Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι το τσιγάρο προκαλεί καρκίνο
Και όπως λέει και φίλος altloupa, προτιμώ ένα περίστροφο που δεν γνωρίζω αν είναι γεμάτο, απο ένα περίστροφο που είναι σίγουρα γεμάτο ( προκειμένου να σκάσει μια σφαίρα στην γκλάβα μου )

Αν τρόμαξες απ τα γραφόμενα, ή αν είσαι περιστασιακός καπνιστής, ή άν δεν καπνίζεις καθόλου ή αν έχεις σοβαρές αμφιβολίες για το ΗΤ, απλά ξέχνα το και άλλαξε φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Απ: Προβληματισμός για τα υλικά των ατμοποιητών
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 11, 2011, 02:32 »
.....
Και όπως λέει και φίλος altloupa, προτιμώ ένα περίστροφο που δεν γνωρίζω αν είναι γεμάτο, απο ένα περίστροφο που είναι σίγουρα γεμάτο ( προκειμένου να σκάσει μια σφαίρα στην γκλάβα μου )
........
Πολύ ακραίο παράδειγμα φίλε Abet, αισθάνομαι σαν την ταινία στον ελαφοκυνηγό. Ετσι και αλλιώς τιπότα από τα παραπάνω περι καιγομενης αντίστασης, ποτισμενης ίνας υαλιου, δεν στεκει  κατα την ταπεινή μου γνωμη για να φτασουμε στη ρωσικη ρουλετα.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Προβληματισμός για τα υλικά των ατμοποιητών
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 11, 2011, 02:43 »
Νομίζω παρόμοιο φιτίλι χρησιμοποιούν και τα εμπορικά ατομάιζερ.
Έχουν γίνει αρκετές μετρήσεις στον ατμό των η.τ. για βλαβερά στοιχεία. Εδώ έχουν βρει ποσότητες στοιχείων που ήταν μόνο μερικά νανογραμμάρια. Είναι δυνατόν να τους ξέφυγαν ίνες υάλου; Κάπως απίθανο μου φαίνεται.

Απ: Προβληματισμός για τα υλικά των ατμοποιητών
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 11, 2011, 03:37 »
Φίλε Abet
Μου έκανε εντύπωση το  ύφος σου(άλλαξε φορουμ κτλ) το οποίο παραπεμπει σε φανατικό οπαδό ομάδας(η είσαι με τον ολυμπιακό η σάλτα κτλ).
Το φόρουμ αυτόν τον σκοπό έχει να ανταλλάσσουμε απόψεις .αν συμφωνούσαμε σε όλα δεν θα είχε νόημα.
Ακόμα χειρότερα με απογοήτευσαν τα απλοίκα επιχειρήματα (το πιστόλι κτλ).και ποιος σου εχει πει  ότι το νέο ητ  δεν θα είναι χειρότερο του κανονικου,πχ μπορεί να αλλοιώνει κάποιες εγκεφαλικές λειτουργίες και να σε κάνει να γράφεις με τέτοιο τρόπο.
Είσαι τόσο φανατισμένος που δεν αξιολόγησες ούτε την πρόταση μου για ένα ατμιστή με κεραμικά υλικά .
Όσο για το πάθος του καπνού 3 πακέτα 35χρονια
Όσο για το ητ 1,5 χρόνια
Και προς θεού μην αλλάξεις φόρουμ.


Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Προβληματισμός για τα υλικά των ατμοποιητών
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 11, 2011, 09:02 »
Το φόρουμ αυτόν τον σκοπό έχει να ανταλλάσσουμε απόψεις .αν συμφωνούσαμε σε όλα δεν θα είχε νόημα.

Θεωρητικά έτσι είναι.  Αλλά όταν μπαίνεις και αρχίζεις και πυροβολάς, τι ακριβώς περιμένεις.. :hmmm:
Ολοι αυτά που σε προβληματίζουν, έχουν αναφερθεί κατά καιρούς.
Ρίξε μια ματιά.........  και τα ξανά λέμε.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Προβληματισμός για τα υλικά των ατμοποιητών
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 11, 2011, 09:06 »
αγαπητέ yaltis, το ύφος μου ήταν αντίστοιχο του δικού σου ή τουλάχιστον έτσι το εξέλαβα εγώ
πχ
Παράθεση
όταν θερμαίνεται δεν καταλαβαίνετε ότι μοιραία το εισπνέουμε?
δίνεις την αίσθηση ότι μετά το "καταλαβαίνετε " υπονοείται ένα "ρε βλάκες",
αν πάλι δεν είναι έτσι , τότε θα πρέπει ίσως να βελτιώσεις την έκφραση σου έτσι ώστε να καταλαβαίνει ο άλλος πιο εύκολα τις προθέσεις σου.
Σ΄αυτή την περίπτωση ζητώ συγνώμη για την τελευταία φράση μου.
Το παράδειγμα μου ίσως είναι απλοϊκό αλλά δεν αναιρεί την αλήθεια ότι δηλ το τσιγάρο είναι βέβαιο ότι είναι επικίνδυνο ενω για το ΗΤ όλες οι έρευνες δείχνουν ότι μάλλον είναι κατά πολύ λιγότερο επικίνδυνο .
Αν ήμουν φανατικός δεν θα είχα , όπως έγραψα, αμφιβολίες για το ΗΤ
Δεν είναι θέμα πάντως αν το "καταλαβαίνουμε" ή όχι, απλά αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις τις λίγες δημοσιευμένες μελέτες που έχουν γίνει, θα διαπίστωνες ότι ούτε τα επιστημονικά εργαλεία, που ανέλυσαν τον ατμο  γλυκερίνης, κατάλαβαν αυτό που αναφέρεις.
Μς τις υγείες μας  :D
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 11, 2011, 13:48 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Προβληματισμός για τα υλικά των ατμοποιητών
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 11, 2011, 09:22 »
Χαιρετώ

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ποιος είχε την ιδέα και αν είναι υγιές να θερμαίνουμε μια ίνα ύαλου ποτισμένη με το υγρό και μάλιστα να ακουμπά πάνω σε μια πυρακτωμένη αντίσταση και το προϊόν της καύσης αυτής να το εισπνέουμε.
Α).ποιος μας λέει ότι από την ίνα αυτήν δεν αποκόβονται κομμάτια μικροσκοπικά με την θέρμανση .αυτά τα κομμάτια θα μπορούσαν να λειτουργούν σαν τα κομμάτια του υαλοβάμβακα που είναι άκρως καρκινογόνος.
Β) οι αναθυμιάσεις της αντίστασης από  μόνης της  μπορεί να είναι καρκινογόνες.
Πως ξέρεται ότι το σύρμα αυτό επιτρέπεται να το εισπνέουμε καιγόμενο?
Γ)ακόμα και το εξωτερικό συρμάτινο πλέγμα όταν το τρίβω στο χέρι μου διαλύεται σε μικροσκοπικά κοματακια.τι υλικό είναι αυτό?
όταν θερμαίνεται δεν καταλαβαίνετε ότι μοιραία το εισπνέουμε?
Δ)μέχρι και οι κολλήσεις τον ακροδεκτών της αντίστασης από καλάι φαίνονται επίφοβες με την θέρμανση.
Ε)τελικά μέσα στον ατμ γίνεται ατμοποίηση η καύση?

Είμαι φανατικός καπνιστής και είχα αποθέσει τις ελπίδες μου στο η τσιρ

Όταν το άνοιξα μέσα τρόμαξα
Στο μέλλον ο ατμοποιητης πρέπει να λειτουργεί σε περιβάλλον κεραμικού η πορσελάνης η οποία θα θερμαίνεται από αντιστάσεις που θα είναι έξω από το περίβλημα καύσης –ατμισης .



H ιδά ανήκε σε κάποιο κινέζο του οποίου ο πατέρας πέθανε απο τσιγάρο. Αυτός ίδρυσε την Ruyan την πρώτη εταιρία που έφτιαξε η.τ.
Ολοι οι ατμ πάνω κάτω με τον ίδιο τρόπο λειτουργούν (αντίσταση με άκαυστο φιτίλι υαλόνημα ή σιλικόνη)
Στα θέματα που θίγεις:


Α) Και δικός μου φόβος
Β) Το υλικό της αντίστασης είναι γνωστό, λογικά αν υπήρχε θέμα θα το είχε επισημάνει ο αμερικάνικος FDA
Γ) Δεν έχω ιδέα τι υλικό είναι το πλέγμα (στον Α2 δεν υπάρχει)
Δ) Ελπίζω να χρησιμοποιούν συγκόληση με μη τοξικά υλικά. H διαφορά κόστους είναι μηδαμινή.
Ε) Ατμοποίηση και ίσως με τον καιρό απανθράκωση (αφαίρεση υγρασίας). Καύση πολύ αμφιβάλλω, εκτος και αν κανείς χρησιμοποιεί τον ατμ με τόσο λίγο υγρό που να
πυρακτώνονται συνεχώς οι σπείρες του και πάλι απίθανο φαίνεται, άσε που η εμπειρία είναι πολύ δυσάρεστη (απίστευτα κακή γεύση) και σε ωθεί να τον χρησιμοποιείς σωστά.


Το η.τ. έχει πολύ δρόμο ακόμη και είναι ένα ατελές προϊόν που εξελίσσεται...
Δυστυχώς είναι το μόνο προϊόν που απευθύνεται σε καπνιστές που δεν θέλουν τόσο απεξάρτηση απο νικοτίνη όσο να συνεχίσουν να καπνίζουν ατιμώρητα(μακάρι)
αν και έχει χρησιμοποιηθεί από κάποιους και για απεξάρτηση απο νικοτίνη μολονότι δεν πλασσάρεται σαν τέτοιο προϊόν και μάλιστα με αρκετή επιτυχία...

Για το κεραμικό που λες, ακούγεται καλή ιδέα αλλα δεν ξέρω και αυτό αν με τον καιρό δεν έχει "ιπτάμενα" κομματάκια.

Επειδή τα θέματα που θίγεις είναι γενικά και δεν αφορούν αποκλειστικά στον Α2 ή σε κάποιο συγκεκριμένο ατμοποιητή, καλό θα ήταν να μεταφερθουν τα μηνύματα στο γενική ενότητα θεμάτων υγείας και ασφάλειας...

Αποσυνδεδεμένος djakisnikolaidis

  • **
  • 278
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβληματισμός για τα υλικά των ατμοποιητών
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 11, 2011, 12:46 »
πλεον απο 24 mg  κατεβηκα στα 12 mg με τον  A2

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Προβληματισμός για τα υλικά των ατμοποιητών
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 11, 2011, 14:01 »
Επειδή τα θέματα που θίγεις είναι γενικά και δεν αφορούν αποκλειστικά στον Α2 ή σε κάποιο συγκεκριμένο ατμοποιητή, καλό θα ήταν να μεταφερθουν τα μηνύματα στο γενική ενότητα θεμάτων υγείας και ασφάλειας...

Σωστός, Έτσι και έγινε τελικά.

Αποσυνδεδεμένος kaxri

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • ατμίζω και την πίσσα εξατμίζω
Απ: Προβληματισμός για τα υλικά των ατμοποιητών
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 11, 2011, 17:51 »
Νομίζω ότι όλα τα παραπάνω καλώς αναφέρονται .¨Ολοι κάναμε την επιλογή του ητ γιατί πιστέψαμε   και εν συνεχεία νιώσαμε ότι είναι καλύτερο το ητ από το κτ σαν εναλλακτικός τρόπος καπνίσματος  τουλάχιστον στην υγεία μας. Αργότερα αφού απεξαρτόμαστε από το κτ όλοένα και πιο πολύ και ο εθισμός μεταφέρετε στο ητ , πρέπει να παρατηρούμε το ητ για τυχόν άγχοι που μας δημιουργεί σε σχέση με την υγεία μας όχι πλέον σε σχέση με το κτ αλλά με το φυσιολόγικό που είναι η πλήρη απεξάρτηση από την συνηθεια . Ούτε εμένα μου είναι έυκολο το οριστικό κόψιμο της συνήθειας αλλά μέσα μου αυτό επιθυμώ . 

Αποσυνδεδεμένος titos

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβληματισμός για τα υλικά των ατμοποιητών
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 02, 2012, 01:33 »
Ερωτησης ,
 σχετικα με o-rings σιλικονης ή μερη (οπως ταπα σε ego tank) και κολησεις σιλικονης που υπαρχουν σε διαφορους ατμοποιητες ,
οταν αρχιζουν να μαυριζουν τελικα θελουν πέταμα?

Εαν εχει ραγισει tank απο plexi-glass υπαρχει κολλα-ειδικη τυπου σιλικονης ασφαλη για επισκευη?

( ερωτω γιατι καποιες κυριες κατι αντιστοιχο βαζουν στα ''μεμε'' τους, βλεπε προσθετικη στηθους  :)) :hmmm:)

Αποσυνδεδεμένος D KAPNAS

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβληματισμός για τα υλικά των ατμοποιητών
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 02, 2012, 09:26 »
Μήπως τα carto π.χ. τύπου canger 808.510 και άλλα μεγαλύτερα ..είναι πιο ακίνδυνα από τα TANK γενικώς ,χαζή ερώτηση αλλά ρωταω.. να δω τις απόψεις σας.

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Προβληματισμός για τα υλικά των ατμοποιητών
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 02, 2012, 16:51 »
ολοι μας καπνιζαμε τοοοοοσααα χρονια το κολοτσιγαρο που ξεραμε και το εγραφε και επανω οτι προκαλει καρκινο.....δεν θυμαμαι κανενα να ρωταγε αν τα καπνα ειναι κατουρημενα στις αποθηκες που ηταν,αν ειχαν ποντικοκουραδα,αν...αν...αν...πολλα αν .
τωρα εχουμε το ηλεκτρονικο τσιγαρο και εχουμε πεσει ολοι ξαφνικα να ψαξουμε το καθετι..... πιστευω οτι θα ερθει εποχη που θα εχουμε απορια αν η μπογια που εχουν οι μπαταριες προκαλουν δερματικο ερεθισμο.
εν κατακλειδι........εαν με το κανονικο τσιγαρο εχω 50 % περισσοτερες πιθανοτητες να αποκτησω καρκινο και το ηλεκτρονικο 48% θα προτιμησω το ηλεκτρονικο αφου δεν μπορω να επεξαρτηθω απο την νικοτινη.


Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβληματισμός για τα υλικά των ατμοποιητών
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 02, 2012, 16:54 »
Το να ξεθαβουμε ποστ προ 1+ χρονο απλα για να γραψουμε η να την ''πουμε'' σε ενα μελος δεν θα ηθελα να αναφερω πως το βλεπω εγω.
Να παραμένουμε λοιπον στο θέμα μας. Ας αποφεύγονται μηνύματα που μπορεί να οδηγήσουν σε προστριβές. Διαβάστε κι εδώ: Αποφύγετε καυγάδες, προσωπικές αντιπαραθέσεις, υπονοούμενα και χαρακτηρισμούςΚάποια μηνύματα διαγράφηκαν γι' αυτό το λόγο. Θερμή παράκληση να μην επαναληφθούν.
Ευχαριστούμε.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 320 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21654 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282994 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208764 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67440 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175647 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314485 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14940 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125860 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94709 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4748 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix