vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

271 επισκέπτες, 1 χρήστης
manoslykos

Twitter

Mini Davide - AnyVape Bottom Coil Glassomizer

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Mini Davide - AnyVape Bottom Coil Glassomizer
« στις: Αυγούστου 06, 2013, 00:24 »
Mini Davide - AnyVape Bottom Coil Glassomizer



O Mini Davide ειναι ενας Bottom Coil Clearomizer συμβατος με κεφαλές kanger protank και evod με σπειρωμα και μεγεθος ego.
Παρ ολο που λεει οτι χωραει 1.6 ml, με εξεπληξε αντιστροφα, η πιστη μου συριγγα μετρησε 1.8 ml! Ερχεται σε ενα ωραιο κουτακι, με ενα ωραιο (?) μεταλλικο επιστομιο, φορωντας μια κεφαλη 2.2 Ωμ, και με αλλες δυο κεφαλες, μια 1.8 και μια 2.5 Ωμ.



To τανκακι του ειναι απο γυαλι, και διαλυεται εντελως, επιτρεποντας τον λεπτομερη καθαρισμο του.



Γεμιζει οπως όλοι οι clearo αυτου του στυλ, κρατωντας τον αναποδα και ριχνοντας το υγρο. Ομως, εχει ενα προστατευτικο (?) αναμεσα στο μερος που βγαινουν τα φυτιλια, και στο υπολοιπο τανκ, με τρεις τρυπουλες για να περναει το υγρο. Οι τρυπουλες αυτες ειναι αρκετα ευρυχωρες μονο για μπουκαλακια με βελονες, ή με λεπτες μυτερες πλαστικες μυτες.



Ατμιστικα, μεγαλο ρολο παιζει το ποσο καλη κεφαλη στυλ evod-protank εχεις. Φορεσα κατευθειαν την δικη του 1.8, σε ego και εξεπλαγην πολυ ευχαριστα! Συνηθως φτιαχνω δικες μου αντιστασεις, πιο πολυ για να καψω το φυτιλι και να εχω απο την αρχη καλη γευση. Η κεφαλη με την οποια ηρθε ειχε πολυ λιγοτερη "φυτιλιλα" απο τις εργοστασιακες που δοκιμαζω, (με σκετη βαση, χωρις αρωμα), και η αισθηση που πηρα ηταν λιγο σαν την αισθηση που ειχα παρει οταν δοκιμασα τον ce3 - και δεν ημουν και προετοιμασμενος! Πολυ ντουμανι και χλιαρος προς δροσερος ατμος. Η φυτιλιλα ειχε φυγει τελειως στο μισο τανκ!
Η "ποδιά" που βιδωνει στην ego, εχει τρεις τρυπουλες αερισμου και η τζούρα του ειναι μετρια προς αερατη.

Δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο η διαφορετικη χωροταξια εξω απο τα φυτιλια ή ο σωληνας, ή αν απλως επεσα σε καλες κεφαλες (εκτοτε δοκιμασα και δικες μου φτιαγμενες με κεραμικο με εξ ισου καλα αποτελεσματα) παντως το ατμισμα του μου κανει ενα κλικ πιο πανω απο τους evod-protank.

Αισθητικα, δειχνει κλασεις ομορφοτερος και "σοβαροτερος" απο πολλους, λογω των καθαρων μεταλλικων μερων (το logo ισα που αχνοφαινεται), λογω της ελλειψης διαγραμμισεων και του καθαρου γυαλιου, μ ενα ωραιο σφαιρικο τελειωμα στο πανω μερος. Ταιριαζει γαντι με οτι μπαταρια μπει απο κατω, και οτι drip tip μπει απο πανω!

Σταματω εδω προς το παρον γιατι δεν φαινεται καθολου οτι ειμαι ενθουσιασμενος! Σιγουρα θα παρω κι αλλους! Συμπεριφερεται αψογα ειτε σε ego μπαταριες ειτε σε mod, τα 1.8 ml του ειναι αξιοπρεπεστατα (δεν πηρα καμενο ή μπουρμπουληθρα απο φουλ γεματο εως τελειως αδειο), ειναι "μπιζουδακι", και το μονο αρνητικο που θα μπορουσα να του βρω ειναι οτι γεμιζει μονο με μπουκαλακια με λεπτη μυτη!
---------------------------------------------------------



Για αγοράκια!

---------------------------------------------------------



Για κοριτσάκια! (υποσχομαι καλυτερες με τα ροζακια πολυ συντομα)

---------------------------------------------------------



Και γενικώς για.... γατόνια!!!  ;D

------------------------------------------------------------

Η παρουσιαση ειναι για τον mini Davide για ego.
Υπαρχει και ο Davide (χωρις mini) με 510 σπειρωμα, 3 ml και μεγαλη διαμετρο, κατι σαν το protank δλδ αλλά (κατα την γνωμη μου) πολυ ομορφοτερος. http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,18507.0.html
Και για τον μεγαλο, και για τον μινι, μελλεται να βγουν μακρυτερα μεσαια σωληνακια και μακρυτερα τζαμακια, ωστε αν καποιος θελει, να τα αλλαξει (κρατωντας την βαση και το καπακι με το επιστομιο) για να "ανεβει" σε μεγαλυτερη χωρητικοτητα. Δεν ειμαι σιγουρος οτι αυτο θα δουλεψει, μιας και ειμαι πεπεισμενος οτι το ανωτατο οριο ανοχης αυτων των κεφαλων ειναι τα 3 μλ, μετα εχουμε υπο - ή - υπερτροφοδοσια, αλλά θεωρησα καλο να υπαρχει η πληροφορια.

Τον προμηθευτηκα απο εδω: http://www.mpixlimpidi.net/index.php?route=product/product&path=61&product_id=442
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 21, 2013, 20:46 από Πολυκράτης »

Αποσυνδεδεμένος nikospap

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mini Davide - AnyVape Bottom Coil Glassomizer
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 06, 2013, 02:21 »
Πολυ καλα τα λες Πολυκρατη.Ομως εχουμε ολοι την ικανοτητα και την γνωση να αλλαξουμε φιτιλια?
Συγχαρητηρια για την ωραια παρουσιαση.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 07, 2013, 16:15 από nikospap »

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Mini Davide - AnyVape Bottom Coil Glassomizer
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 06, 2013, 02:35 »
Με 80 ποσταρίσματα είναι παιχνίδι! Τώρα φυσικά, αν δε σου κάθεται, μετά από αυτό πάει το να πετύχεις καλή κεφαλή όπως αναφέρθηκε. Πολυκράτη, αν υπάρχει ατμοποιητής που παίρνει αυτές τις κεφαλές και δεν τον έχεις ήδη πάρει θα ξαφνιαστώ!!
Και ο ατμοποιητής "καθαρός"/όμορφος, αλλά και το επιστόμιο πράγματι πολύ όμορφο, και αν βλέπω καλά με διπλά orings, θα μπορούσε να πωλείται και σκέτο.


Συγχαρητήρια για (μία ακόμα) όμορφη παρουσίαση.

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Mini Davide - AnyVape Bottom Coil Glassomizer
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 06, 2013, 02:39 »
@ nikospap Ευχαριστω. Αυτο που εννοω ειναι οτι παροτι συνηθως αλλάζω με δικα μου, εδω δεν χρειαστηκε...

@ exispathi Ευχαριστω επισης. Εμενα δεν μου αρεσε τοσο το επιστομιο, κανει λιγο ...παγόδα. Αλλά γουστα ειναι αυτα - το καλο ειναι οτι μπορεις να βαλεις οτιδηποτε απο πανω κι απο κατω του, και να ταιριαζει!

Αποσυνδεδεμένος osnik

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Live and let live...
Απ: Mini Davide - AnyVape Bottom Coil Glassomizer
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 06, 2013, 08:25 »
Συγχαρητήρια για την ωραία παρουσίαση..
Τον τελευταίο καιρό έχω φάει κι εγώ ένα κόλλημα με τους bottom coil και ενώ με έχει βολέψει απίστευτα ο μινι protank, δεν μπόρεσα να αντισταθώ σε τούτον μόλις τον πρωτοαντίκρυσα..
Σήμερα θα τον παραλάβω και πολύ χαίρομαι γι αυτό τελικά.. :)


Ένα πράγμα θέλω να σε ρωτήσω (αν και μπορεί να θεωρηθεί off..).
Επειδή όπως προείπα, τον τελευταίο καιρό ασχολούμαι μόνο με τις συγκεκριμένες κεφαλές και όσο κι αν το έχω ψάξει δεν το έχω καταφέρει, θα ήθελα να μου πεις, πως το έκανες αυτό (εκτοτε δοκιμασα και δικες μου φτιαγμενες με κεραμικο με εξ ισου καλα αποτελεσματα)..

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Mini Davide - AnyVape Bottom Coil Glassomizer
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 06, 2013, 08:39 »

Ένα πράγμα θέλω να σε ρωτήσω (αν και μπορεί να θεωρηθεί off..).
Επειδή όπως προείπα, τον τελευταίο καιρό ασχολούμαι μόνο με τις συγκεκριμένες κεφαλές και όσο κι αν το έχω ψάξει δεν το έχω καταφέρει, θα ήθελα να μου πεις, πως το έκανες αυτό (εκτοτε δοκιμασα και δικες μου φτιαγμενες με κεραμικο με εξ ισου καλα αποτελεσματα)..

Απο εδώ και κάτω η συζήτηση...

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,17679.msg648528.html#msg648528

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Mini Davide - AnyVape Bottom Coil Glassomizer
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 06, 2013, 11:09 »
Πάνω που έλεγα πως εχω μείνει σταθερός για μήνες στον evod και με αυτόν θα πάω διακοπές την Παρασκευή, τσουουουπ ο Πολυκράτης μου άλλαξε τα σχέδια... :)
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 06, 2013, 11:14 από Stepeha »

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Mini Davide - AnyVape Bottom Coil Glassomizer
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 06, 2013, 11:29 »


πως το έκανες αυτό (εκτοτε δοκιμασα και δικες μου φτιαγμενες με κεραμικο με εξ ισου καλα αποτελεσματα)..


Μπαίνουν μια χαρά και τα κεραμικά από eGo-C στις κεφαλές του EVOD, :yes: :yes: :yes:    άρα μάλλον και σε αυτές θα είναι κουτί!!!  ;) ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Mini Davide - AnyVape Bottom Coil Glassomizer
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 06, 2013, 12:25 »
Nομίζω πλέον πως σε ομορφιά και ποιότητα κατασκευής - ατμίσματος, οι εργοστασιακοί έχουν πλησιάσει πολύ τους επισκευάσιμους. Και το κόστος τους είναι ανίκητο... Ίσως όμως όλα αυτά να είμαι απλώς εγώ, που ούτε την "υπερ-σουπερ-ότερη" γεύση στο σύμπαν ψάχνω, ούτε με ενδιαφέρει να ζω μες στην ομίχλη. Με καλή γεύση, αρκετό ατμό, γρήγορη αντικατάσταση κεφαλών και όμορφη εμφάνιση, είμαι υπέρ ευτυχισμένος στο άτμισμα μου. Τον περιμένω με αγωνία τον Mini Davide.

Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mini Davide - AnyVape Bottom Coil Glassomizer
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 06, 2013, 14:26 »
Να ρωτήσω κάτι; Εχει καμία διάφορα με τους Protank 2 και mini Protank και τους συζητάμε ξεχωριστά; Γιατί μου δίνουν την αίσθηση ότι πρόκειται για τους Protank 2 και Protank mini 2 αυτοί οι "Davide" με διαφορετικά λογότυπα και driptip. Κάνω λάθος;

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Mini Davide - AnyVape Bottom Coil Glassomizer
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 06, 2013, 16:50 »
Λοιπόν, σήμερα πρωί παρήγγειλα ηλεκτρονικά, πριν λίγο ήρθαν στα χέρια μου και ατμίζω ήδη (!!!). Να είναι καλά τα παιδιά στο προαναφερθέν κατάστημα. Θα τον συγκρίνω με evod-primero που χρησιμοποιώ πολύ καιρό. Mπαταρία ego, αντίσταση 1.8.

Πρωτες εντυπώσεις:

- Κατασκευαστικά έχει πάρα πολύ καλή ποιότητα
- Το drip tip του είναι πολύ βολικό στο στομα
- Γεύση ίσως λίγο καλύτερη απο evod
- Aτμός μπόλικος!
- Τζούρα πιό αεράτη απο evod

Είχα ένα θεματάκι στην αρχή που ευτυχώς έως τώρα δεν επαναληφθηκε. Δεν τροφοδοτήθηκε με τη μια. Πρώτη τζούρα καμμένο. Ξεβίδωσα πάλι, έσταξα στα φυτίλια. Μετα από 2-3 γερά "ρούφα-φύσα" χωρίς ρεύμα, πήρε τα πάνω του και λειτουργεί άψογα. Άρα λοιπόν μάλλον σε παχύρευστα υγρά (βάση vg tw) δυσκολέυεται λίγο στην αρχή να τροφοδοτηθεί γιατί οι 3 τρύπες του τανκ πάνω από την αντίσταση (αυτές που βάζουμε τη βελόνα για να γεμίσουμε) ίσως να είναι λίγο μικρές.

Φτου φτου όμως έτσι όπως το βλέπω να στρώνει, πάει για επόμενος βασικός μου.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Mini Davide - AnyVape Bottom Coil Glassomizer
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 06, 2013, 17:56 »
Και για τους Θεσσαλονικείς, ο ατμοποιητής υπάρχει εδώ στα 14,95 - 10% για τα μέλη του φόρουμ (για τον Αύγουστο) :
http://vaping.gr/index.php/topic,18070.msg655215.html#msg655215


Για άλλη μια φορά, εξαιρετική παρουσίαση από τον Πολυκράτη.
(το ... γατόνι σου είναι αξιολάτρευτο)
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 08, 2022, 07:35 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Mini Davide - AnyVape Bottom Coil Glassomizer
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 06, 2013, 22:02 »
Τον δοκιμάζω από το μεσημέρι... είμαι στο δεύτερο γέμισμα, περίπου στη μέση....


- Κατ' αρχήν η ποιότητα κατασκευής του είναι πολύ καλή, καλό φινίρισμα και μινιμαλιστική εμφάνιση χωρίς λογότυπα, γραμμές στάθμης κλπ...
- Το φιτίλι είναι καλό χωρίς να μυρίζει όμως πάλι η αντίσταση θέλει το στρώσιμο της... βρίσκομαι στο δεύτερο γέμισμα και η γεύση μάλλον είναι υποτονική με προφανή αίσθηση καινούργιας αντίστασης.
- Πολύ σημαντικό, ΔΕΝ βγάζει πλαστικίλα όπως ΟΛΑ τα πλαστικά Clearomizers μετά από μερικές γερές τζούρες...
- Στη γεύση θυμίζει EVOD, ξεκάθαρα... η χροιά που δίνει στις γεύσεις ο EVOD είναι όμοια και σε αυτόν, ίσως ένα τικ καθαρότερη αλλά ακόμα δεν είμαι σίγουρος...


Είχα δοκιμάσει πρίν 3-4 μήνες τον Evod, με θετικές εντυωσεις σε γενικές γραμμές, κάποια στιγμή μου χάλασαν οι δύο που είχα πάρει και δεν ξαναπήρα από τότε. Νομίζω ότι άνετα μπορεί να θεωρηθεί ο Davide ένα upgrade του Evod από πλευράς ποιότητας κατασκευής, αλλά δεν βλέπω πολλές διαφορές στην γεύση και στην απόδοση...


Σε όσους άρεσε και αρέσει ο EVOD τοτε να τον πάρετε... άν είστε από αυτούς που βάλατε τον EVOD στο σερτάρι δεν είναι ανάγκη να του βρείτε παρέα...

Απ: Mini Davide - AnyVape Bottom Coil Glassomizer
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 06, 2013, 23:24 »
Πουλαει κανενας στην Ελλάδα τον αδελφό του ? http://www.anyvape.com/glass_atomizer/davide_glassomizer

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Mini Davide - AnyVape Bottom Coil Glassomizer
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 07, 2013, 11:53 »
Να ρωτήσω κάτι; Εχει καμία διάφορα με τους Protank 2 και mini Protank και τους συζητάμε ξεχωριστά; Γιατί μου δίνουν την αίσθηση ότι πρόκειται για τους Protank 2 και Protank mini 2 αυτοί οι "Davide" με διαφορετικά λογότυπα και driptip. Κάνω λάθος;
Ειναι σαν να εχεις ιδια μηχανη (την κεφαλη evod - protank) σε τογιοτα ή σε πορσε  :tongue_smilie:
Τηρουμενων των αναλογιων και ποιητικη αδεία, αποδιδει διαφορετικα!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1688 181290 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:29
από ipomonias
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 3 114 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 01:47
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 19 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8779 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34338 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537881 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60328 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238543 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 730 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16591 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138493 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085882 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63