vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

76 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

Top feeding επισκευάσιμοι

Αποσυνδεδεμένος Mulder

  • *****
  • 1698
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής Απο Παρασκευή 13/01/12 21:20
Απ: Top feeding επισκευάσιμοι
« Απάντηση #15 στις: Δεκεμβρίου 12, 2012, 17:57 »
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=7w4F7J5XPb4[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=jgkFQEic8AU[/youtube]
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 25, 2012, 13:01 από alexmach »

Αποσυνδεδεμένος osnik

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Live and let live...
Απ: Top feeding επισκευάσιμοι
« Απάντηση #16 στις: Δεκεμβρίου 27, 2012, 14:48 »
Παιδιά να θέσω κι εγώ 2-3 ερωτηματάκια γιατί είμαι 1 κλικ πριν την παραγγελία.
Πραγματικά δεν ξέρω ποιον από τους 3 (LV,NV,Talos) να διαλέξω...
Τείνω προς τον LV αλλά με προβληματίζει το θέμα της αυτονομίας..

@marbass
1. Η ποιότητα κατασκευής είναι τόσο καλή όσο φαίνεται? Με το βίδωμα ξεβίδωμα των μπουκαλιών λειτουργούν όλα καλά ή μετά από κάποια βιδώματα χαλαρώνουν/χαλάνε τα σπειρώματα?
2. Επειδή ανέφερες ότι στον Talos ιδρώνουν πολύ τα μπουκαλάκια να υποθέσω ότι στον LV ιδρώνουν λιγότερο?
3. Η τρύπα του αέρα πέφτει ανάμεσα από τους 2 πόλους ή δεν είναι στάνταρ και θα χρειαστεί πατέντα? Το ρωτάω γιατί δεν θέλω να πάρω την 3η έκδοση χωρίς σπειρώματα γιατί δεν του έχω και πολύ εμπιστοσύνη και δεν ξέρω κατά πόσο σταθερός θα είναι ο LV χωρίς σπειρώματα κάτω...


Ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ.... :)


Αποσυνδεδεμένος drf

  • ***
  • 557
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Top feeding επισκευάσιμοι
« Απάντηση #17 στις: Δεκεμβρίου 27, 2012, 19:14 »
ντριπ τιπς θα παίρνει τα γνωστά ή μόνο αυτό που έχει  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος maxtor10

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Top feeding επισκευάσιμοι
« Απάντηση #18 στις: Δεκεμβρίου 27, 2012, 20:03 »
ενα συν και ενα πλυν

+ μπουκαλι αναποδα που να υποθεσω φουλ τροφοδοσια
- αν τον βαλω στο evic δεν θα χωραει στην τσεπη με τετοιο υψος  :))

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Top feeding επισκευάσιμοι
« Απάντηση #19 στις: Ιανουαρίου 01, 2013, 20:55 »
Παιδιά να θέσω κι εγώ 2-3 ερωτηματάκια γιατί είμαι 1 κλικ πριν την παραγγελία.
Πραγματικά δεν ξέρω ποιον από τους 3 (LV,NV,Talos) να διαλέξω...
Τείνω προς τον LV αλλά με προβληματίζει το θέμα της αυτονομίας..

@marbass
1. Η ποιότητα κατασκευής είναι τόσο καλή όσο φαίνεται? Με το βίδωμα ξεβίδωμα των μπουκαλιών λειτουργούν όλα καλά ή μετά από κάποια βιδώματα χαλαρώνουν/χαλάνε τα σπειρώματα?
2. Επειδή ανέφερες ότι στον Talos ιδρώνουν πολύ τα μπουκαλάκια να υποθέσω ότι στον LV ιδρώνουν λιγότερο?
3. Η τρύπα του αέρα πέφτει ανάμεσα από τους 2 πόλους ή δεν είναι στάνταρ και θα χρειαστεί πατέντα? Το ρωτάω γιατί δεν θέλω να πάρω την 3η έκδοση χωρίς σπειρώματα γιατί δεν του έχω και πολύ εμπιστοσύνη και δεν ξέρω κατά πόσο σταθερός θα είναι ο LV χωρίς σπειρώματα κάτω...


Ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ.... :)

Χρόνια πολλά. Μόλις είδα τις ερωτήσεις σου.
1) Η ποιότητα κατασκευής είναι πολλή καλή. Όλα ss.
O LV έχει παχύτερα τοιχώματα γενικά και ο talos πολύ λεπτότερα.
Στον LV που έχω εγώ το μαύρο πώμα απο τα μπουκαλάκια είναι που σφινώνει στο μεσαίο κομμάτι (αφού κοπεί για να μη σφραγίζει τις 2 τρύπες του μεσαίου κομματιού που περνάει ο ατμός προς το επιστόμιο). Το πώμα είναι κολημμένο με κάποιου είδους διαφανή κόλα πανω στο μεσαίο κομμάτι  και το οποίο μου ξεκόλησε κάποια στιγμή. Η κόλα (μάλλον 2 συστατικών) έμεινε σε 2 κομμάτια-φλούδες,  λεπτά  σα χαρτί. Ξαναέβαλα το πώμα και τις φλούδες για να σφινώσει αλλιώς πλέει. Με το που βιδώνει  το μπουκαλάκι, διαστέλει το πώμα και σφινώνει καλύτερα χωρίς να παρασέρνει το πώμα κατά το βίδωμα. Αν το παρασύρει θα φράξει τις 2 τρύπες και δεν θα περνά ο ατμός. Τώρα βέβαια το σύστημα αυτό αντικαταστάθηκε με το μόνιμο ασπρο τεφλόν κομμάτι που βλέπω στον LV3.
Το βίδωμα των μπουκαλιών δεν έχει κανένα πρόβλημα ακόμα και μετά απο ΠΟΛΛΑ βιδώματα/ξεβιδώματα.
2) Στον τάλος το ίδρωμα είναι "άκαφτο" υγρό που περνά απο τις τρύπες προς το μεσαίο κομμάτι και "γλύφει" το τανκάκι. Στον LV είναι πολύ λιγότερο έως αμελητέο. Στο στόμα δεν φτάνει σε κανένα.
3) Η θέση της τρύπας αερισμού (σε όλους τους τύπους) πέφτει όπου θέλεις εσύ γιατί τα δύο κομμάτια έχουν Oring μεταξύ τους και τα σφίγγεις καταλλήλως. Πρέπει να πέσει ανάμεσα στους 2 πόλους (σχήμα σα σφεντώνα). Κι εγώ νομίζω καλύτερα βιδωτά (LV2) παρά LV3.

Επίσης στον LV:
Ο ατμός είναι πιο κρύος απο τον τάλος και μου αρέσει πιο πολύ.
Oι πόλοι θέλουν ΠΟΛΥ καλό σφίξιμο πάνω στη βάση (με το κόντρα βιδάκι απο κάτω) γιατί λασκάρουν εύκολα κατά το ξεβίδωμα της αντίστασης και περνάει ταυτόχρονα υγρό μέσα (στα εσώτερα) του κομματιού-βάση χωρίς όμως αυτό να δημιουργεί κανένα λειτουργικό πρόβλημα.
O κεντρικός (θετικός) πόλος - στο σπείρωμα 510 - είναι βιδούλα που βιδώνει πολύ χαλαρά και δεν σταθεροποιείται. 

To στρογγυλό επιστόμιο (και όχι πλακέ) είναι must και στους δύο.
Για μένα και στους 2 η τρύπα αερισμού πρέπει να γίνει 1.5mm.
Φιτιλάκι (1.5μμ) τυλιγμένο μέσα στο mesh σταθεροποιεί τη ροή υγρού, χωρίς πλημμύρες ή στεγνώματα.




 

Αποσυνδεδεμένος osnik

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Live and let live...
Απ: Top feeding επισκευάσιμοι
« Απάντηση #20 στις: Ιανουαρίου 02, 2013, 13:45 »
Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους..
@marbass

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου.Πάνω κάτω είναι αυτό που είχα φανταστεί..
Με βοήθησες πάρα πολύ..Σύντομα (δηλ. όταν θα είναι ξανά διαθέσιμος) θα μπω κι εγώ στην οικογένεια των LV.
Κατά 99% με βλέπω να παίρνω τον 2 και όχι τον 3 διότι η μόνη διαφορά τους είναι το σπείρωμα στην βάση το οποίο και προτιμώ..Στο κέντρο πλέον δεν βιδώνει στο καπάκι απ ότι είδα..Το έχουν αλλάξει (προς το καλύτερο απ ότι μπορώ να καταλάβω).
Σε ευχαριστώ και πάλι... :)

Αποσυνδεδεμένος afrogall

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Top feeding επισκευάσιμοι
« Απάντηση #21 στις: Ιανουαρίου 05, 2013, 01:21 »
Για μένα και στους 2 η τρύπα αερισμού πρέπει να γίνει 1.5mm.
Πραγματικά πολύ κατατοπιστικές οι πληροφορίες! :thumbup_move_3: :thumbup_move_3: :thumbup_move_3:
Στα πόσα mm είναι η τρύπα αερισμού τώρα;

Αποσυνδεδεμένος HliasKorin

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Top feeding επισκευάσιμοι
« Απάντηση #22 στις: Ιανουαρίου 05, 2013, 01:26 »
Γύρω στα μέσα του μήνα θα είναι διαθέσιμος ο LV3.
http://electra-pipes.com/en/genisis-lv/500-genisis-lv-polished.html
(Image removed from quote.)





Μου θυμιζει elips φοβαμαι οτι το καπακι με το στόμιο θα γεμίζει υδρατμους!!!  :hmmm: :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος osnik

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Live and let live...
Απ: Top feeding επισκευάσιμοι
« Απάντηση #23 στις: Ιανουαρίου 05, 2013, 13:29 »
Κοίτα, από την στιγμή που ο ατμός θα ταξιδεύει μέσα από το καπάκι, το λογικό είναι να υπάρχουν κάποιοι υδρατμοί εσωτερικά.. Το θέμα είναι σε τι ποσότητα μαζεύονται ώστε να δημιουργούν προβλήματα..
Ο marbass λέει ότι η συσσώρευση υδρατμών στον LV είναι μικρή έως αμελητέα..
Πάντως μέχρι τα τέλη της άλλης εβδομάδας θα ξέρω από 1ο χέρι... ;)

Αποσυνδεδεμένος HliasKorin

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Top feeding επισκευάσιμοι
« Απάντηση #24 στις: Ιανουαρίου 05, 2013, 13:48 »
Mε μια κουβεντα, δεν θα το αγόραζα, το elips ισως το πιο ομορφο ητ οταν βγήκε απέτυχε  παταγωδώς λογο αυτου του κομματιού στην κατασκευή, να με συγχωρηται αν στεναχωρώ καποιους  , αλλα για να υπαρξει βελτίωσή πρεπει να μαστε σκληροι καποιες φορες!!!

Αποσυνδεδεμένος osnik

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Live and let live...
Απ: Top feeding επισκευάσιμοι
« Απάντηση #25 στις: Ιανουαρίου 05, 2013, 14:12 »
Δεκτό και σεβαστό..
Αλλά αν το πρόβλημα επικεντρώνεται μόνο στο γέμισμα (στο ότι θα έχει μικρή υγρασία το μπουκαλάκι και θα χρειαστεί να το σκουπίσω λίγο για να το ξεβιδώσω) και όχι να σου φέρνει υγρά στο επιστόμιο, εγώ πάλι δεν το θεωρώ μεγάλο πρόβλημα γιατί έτσι κι αλλιώς η χαρτοπετσέτα είναι must για κάθε ατμιστή... :)  Για άλλους περισσότερο για άλλους λιγότερο..Άλλωστε είναι το "τασάκι" του ατμιστή... :tongue_smilie: 
Επαναλαμβάνω, ΑΝ ισχύει βέβαια αυτό...Γιατί θα συμφωνήσω μαζί σου για το elips (το είχα για κάνα 2μηνο) ότι είχε θέμα με αυτό αλλά μην ξεχνάς ότι στο elips οι χώροι ήταν αρκετά στενοί και μικροί, πράγμα το οποίο εδώ δεν ισχύει με τίποτα...
Τέλοσπάντων, εγώ το σκεφτόμουν καιρό γιατί μου αρέσει πολύ η σκέψη ενός άτμο με τροφοδοσία mesh από πάνω και αποφάσισα (μετά που ζύγισα τα + και τα -) να το ρισκάρω...
Θα επανέλθω μόλις παραλάβω και τον δουλέψω λίγο... :)

Αποσυνδεδεμένος Zioa

  • ***
  • 525
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Top feeding επισκευάσιμοι
« Απάντηση #26 στις: Ιανουαρίου 06, 2013, 23:17 »
Με το πλαστικό μπουκαλάκι δεν έχεις πρόβλημα με τους υδρατμούς εσωτερικά ενώ  με το γυάλινο  έχεις

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Top feeding επισκευάσιμοι
« Απάντηση #27 στις: Ιανουαρίου 09, 2013, 12:38 »
Αντίθετα εγώ έχω (άκαυτο) υγρό γύρω απο το πλαστικό τανκάκι ενώ στο γυάλινο έχω πολύ λιγότερο.Η υγρασία όμως αυτή (που φυσικά μέρος της φτάνει και στο στόμα) είναι μάλλον αυτό που κάνει κάποιον να πιστεύει οτι ο ατμοποιητής του έχει περισσότερη γεύση απο κάποιον άλλον. Το πόση υγρασία δημιουργείται έχει σχέση με πολλές παραμέτρους. Αν έχεις σωστό σετάρισμα και η τάση της μπαταρίας για να γίνεται καλή καύση, αν η τρύπα εισαγωγής αέρα είναι αρκετά μεγάλη και δεν ρουφάς σαν τρελός για να πάρεις πολύ ατμό, αν οι τρύπες που περνάει ο ατμός προς το επιστόμιο είναι μεγάλες ή μικρές.Όπως ο κάθε ατμο έχει τις ιδιαιτερότητές του και τα χούγια του έτσι και o LV και talos θέλουν το χρόνο τους. Ρόλο παίζει και η εμπειρία σου φυσικά. Καταλαβαίνεις πια που και ποιά επέμβαση πρέπει να κάνεις.


Πραγματικά πολύ κατατοπιστικές οι πληροφορίες! :thumbup_move_3: :thumbup_move_3: :thumbup_move_3:
Στα πόσα mm είναι η τρύπα αερισμού τώρα;

Δεν ξέρω πόσο είναι η τρύπα ακριβώς αλλά την κόβω κοντά στο 1mm. Στα τσακ πέρασε συνδετήρας πάχους 0.90mm μετρημένος με παχύμετρο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 09, 2013, 13:44 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος Mulder

  • *****
  • 1698
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής Απο Παρασκευή 13/01/12 21:20
Απ: Top feeding επισκευάσιμοι
« Απάντηση #28 στις: Ιανουαρίου 12, 2013, 14:33 »
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=c6xOYV1-u-g[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Top feeding επισκευάσιμοι
« Απάντηση #29 στις: Ιανουαρίου 12, 2013, 16:50 »
Αυτός ο τυπάς έχει σηκώσει ότι ατμο υπάρχει στην αγορά. Τ' αγοράζει άραγε ή του τα δίνουν για τα reviews?

Παρατήρησα ο συχνότερος λόγος που δεν δουλεύει καλά ή ψιλοβραχυκυλώνει ή δίνει καμμένο ένα mesh είναι η εκτεθειμένη ακμή του που δεν οξειδώνεται καλά/αρκετά λόγω προφανώς των τριχιδίων μετάλλου που προεξέχουν προς πάσα κατεύθυνση. Πάνω στην ακμή και ανάμεσα στις σπείρες της αντίστασης δημιουργείται ηλεκτρικό τόξο που τρελαίνει την αντίσταση και μεταβάλει την τιμή που διαβάζει το mod ή το πολύμετρο.
Προς αποφυγή του φαινομένου διπλώστε την άκρη 1-2-3mm

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 234 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20930 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281764 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207993 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66198 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174856 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313066 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14527 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124947 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93687 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix