vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

76 επισκέπτες, 7 χρήστες
Harris, george kotsopoulos, bloodlessz, Jorge, I.P, tibolaso, Buliwyf

Twitter

Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #405 στις: Οκτωβρίου 18, 2013, 21:41 »
Ενω εγω που δεν το παραδεχομαι επισης, πλησιασα την οθονη μεχρι που ακουμπησε η μυτη μου  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Mitsakos

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #406 στις: Οκτωβρίου 18, 2013, 21:43 »
Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σας παιδια! :-[
Ναι ειναι λιγο χαλαρο,δηλαδη το φυτιλι παει δεξια αριστερα αλλα οχι κολυμποντας :))
Με αφηνετε αφωνο διοτι .......... το νον συρμα δεν το εμπεδοσα ακριβως τι ειναι.... :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #407 στις: Οκτωβρίου 18, 2013, 22:25 »
Το συρμα που ενωνει την φυτιλοαντισταση με τις επαφες, αν ειναι το ιδιο, εχει και αυτο αντισταση, και οταν παταμε το κουμπακι, καιει, αλλά επειδη δεν εχει υγρο βγαζει μια "σιδεροκαψιλα" (επιστημονικος ορος που μεταφραζεται ως ασχημη γευση). Οσο πιο μακρια ειναι ο πολος τοσο πιο εντονο το φαινομενο. Ως παραπλευρη απωλεια, μπορει να μαυρισει - καψει τα λαστιχακια.
Για να τα αποφυγουμε ολα αυτα, στριβουμε συρμα "χωρις" αντισταση (ή non) στις ακρες του συρματος με αντισταση, και το τυλιγουμε ετσι ωστε να αρχιζει εκει που φευγει απο το φυτιλι για να πιασει στους πολους.

Μετα την κατανοητικότατη αυτη εξηγηση, δες αυτα που ειναι πιο ευκολα  :))



http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,14580.0.html

Αποσυνδεδεμένος Panos40

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω να μάθω για το η.τ.
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #408 στις: Νοεμβρίου 13, 2013, 20:56 »
Συγνώμη που γράφω σε λάθος topic αλλά δε μπορούσα να βρω το κατάλληλο. Έχω κουρασθεί να δίνω 3ευρα για έτοιμες αντιστάσεις για τον CE5. Αποφάσισα να φτιάξω δική μου αντίσταση και φιτίλι για τον ce5 (της alterego) βλέποντας αυτό το .
Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με τι φιτίλι να αγοράσω και πόσα μέτρα και τι αντίσταση και πόσα μέτρα. Η αγορά προτιμώ να γίνει από τη vaporsolution που έχει χαμηλά μεταφορικά για επαρχία.
Επίσης αν έχετε να μου προτείνετε άλλο κατάστημα με χαμηλά μεταφορικά θα ήταν καλά. Επίσης αν έχετε να μου δώσετε link με άλλο βίντεο θα ήταν ευπρόσδεκτο. Βοηθήστε βρε παιδιά γιατί θέλω να γλυτώσω το οικονομικό των έτοιμων αντιστάσεων και θέλω να αρχίσω να κάνω και δικές μου. Για επισκευάσιμο δεν το σκέφτομαι γιατί πιστεύω πως αυτή με τον ce5 είναι μια καλή αρχή.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #409 στις: Νοεμβρίου 13, 2013, 21:02 »
Δες εδώ http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,12212.0.html και αποφασίζεις τι setup θα ακολουθήσεις.


Αποσυνδεδεμένος Panos40

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω να μάθω για το η.τ.
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #410 στις: Νοεμβρίου 13, 2013, 21:16 »
Δεν καταλαβαίνω φίλε camper τίποτα...Δεν υπάρχει κάποιο στάνταρ φιτίλι και σύρμα να αγοράσω;

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #411 στις: Νοεμβρίου 13, 2013, 21:25 »
Απο την vaporsolution βλεπω οτι τα συρματα και τα φυτιλια δεν υπαρχουν σε διαθεσιμοτητα. Ας το τσεκαρει και καποιος άλλος συνφορουμιτης μηπως κανω κατι στραβα. Και καποιος απο την περιοχη του φιλου ας προτεινει καποιο μαγαζι.

Θα προτεινα για τον συγκεκριμενο ατμοποιητη 3ρι φυτιλι, συρμα χωρις αντισταση, και 0.17 συρμα με αντισταση αν εισαι με απλη μπαταρια ego, αν εισαι με vv μπορεις και πιο χοντρο.

Αποσυνδεδεμένος Panos40

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω να μάθω για το η.τ.
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #412 στις: Νοεμβρίου 13, 2013, 21:31 »
Φίλε Πολυκράτη δεν πειράζει ας είναι άλλο μαγαζί. Μπορείς να μου δώσεις links με φυτίλι και αντίσταση από άλλο μαγαζί; :dontknow:
Δουλεύω και μόντα και απλή μπαταρία. Για απλή μπαταρία να πάρω σύρμα χωρίς αντίσταση και για τη μόντα σύρμα με αντίσταση;
 


Αποσυνδεδεμένος Panos40

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω να μάθω για το η.τ.
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #414 στις: Νοεμβρίου 13, 2013, 21:49 »
Ωραία σε ευχαριστώ Πολυκράτη. Το φιτίλι να έχει διάμετρο 3mm; To σύρμα αν πρόκειται για απλή μπαταρία να έχει αντίσταση και να είναι 0.17, ενώ αν είναι μόντα να μην έχει αντίσταση;
Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά θέλω αύριο αν γίνεται να κάνω την παραγγελία. Αν το σύρμα είναι πάνω ή κάτω από 0.17 πειράζει; :confused1:

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #415 στις: Νοεμβρίου 13, 2013, 22:14 »
Το σύρμα με αντίσταση το βάζεις στη μέση και το χωρίς αντίσταση στα άκρα. Αυτό δεν αλλάζει είτε έχεις απλή μπαταρία, είτε VV.
H ένωση των συρμάτων μπορεί να γίνει με το χέρι ή το κουτάκι Τσαφ.
Όσο μεγαλώνουν οι διατομές των συρμάτων τόσο χαμηλότερη αντίσταση θα έχεις για το ίδιο μήκος. Στην πράξη αυτό σημαίνει ότι πρέπει να κάνεις περισσότερες σπείρες.

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #416 στις: Νοεμβρίου 13, 2013, 22:20 »
17-18ρι συρμα ειναι οκ για απλες μπαταριες, και για τις σπειρες που χρειαζονται για το μεγεθος της συγκεκριμενης κεφαλης.

Επειδη υπαρχει αρκετη αποσταση απο την φυτιλοαντισταση αυτη καθαυτη (το κοκορετσι) μεχρι τα σημεια που πιανονται τα συρματα, τα ποδαρακια αυτα του συρματος καλο ειναι να μην εχουν αντισταση, γιατι 1ον μεγαλωνει η αντισταση χωρις οφελος, 2ον αυτα τα ποδαρακια ζεσταινονται χωρις υγρο, και βγαζουν μια μεταλικη γευση, και 3ον μπορει να παραζεστανουν-καψουν τα πλασικο μονωτικο με αποτελεσμα ακομη χειροτερη γευση. Γιαυτο προτεινεται σε τετοιες κεφαλες, και η χρηση συρματος χωρις αντισταση για τα "ποδαρακια" (αν και πολλοι συνατμιστες εδω λενε οτι εχουν πολυ καλα αποτελεσματα με σκετο συρμα με αντισταση).
Για τους τροπους ενωσης των δυο συρματων, δες εδω:



κι εδω:

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,14580

Αποσυνδεδεμένος fanis-leros

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
  • Χωρίς καπνό,χωρίς ατμό........και μια χαρά.
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #417 στις: Νοεμβρίου 13, 2013, 22:21 »
Πανο, για τον ce5 θα πρεπει ή να παρεις ετοιμες αντιστασεις ,ενδεικτικα   http://www.e-smokeguru.gr/el/guru-ready-wires-1.8ohm-el.html που στα ακρα εχει συρμα χωρις αντισταση,  η θα παρεις συρμα με και συρμα χωρις αντισταση, και ή θα κανεις κομπους   http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,14580.0.html   ή θα προμηθευτεις  αυτο   mailto:http://www.aresmares.gr/888-parousiasi-tou-the-tsaf-vrd-sigkolliti-gia-sirma-me-ke-choris-antistasi/ . επισης ,με επιφυλαξη ,νομιζω οτι το φυτιλι 3mm ειναι χοντρο και δεν περνα στη κεφαλη του ce5, οποτε 2-2,5mm το πολυ.  οσο για αυτο   
Φίλε Πολυκράτη δεν πειράζει ας είναι άλλο μαγαζί. Μπορείς να μου δώσεις links με φυτίλι και αντίσταση από άλλο μαγαζί; :dontknow:
Δουλεύω και μόντα και απλή μπαταρία. Για απλή μπαταρία να πάρω σύρμα χωρίς αντίσταση και για τη μόντα σύρμα με αντίσταση;
 
    δεν ειναι θεμα μοντ  ή απλης μπαταριας, ειναι θεμα ατμοποιητη, ο ce5 θελει αντισταση που στα ακρα εχει κολημενο συρμα χωρις αντισταση,  οταν λυσεις μια παλια θα δεις.

Αποσυνδεδεμένος billiasleme

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #418 στις: Νοεμβρίου 16, 2014, 20:44 »
Μεταφορά από εδώ

Καλησπέρα παιδιά έχω παραγγείλει εδώ και κάμποσες μέρες τον kayfun lite (η Πέτρα ξέρει) και πριν λίγες μέρες μου ήρθαν και τα συρματάκια για τις αντιστάσεις (0.2μμ και 0.28μμ)....επειδή ατμίζω με τις βλακειούλες που στέλνουν δώρο με τα vamo τους ce4 (διορθώστε με αν κάνω λάθος) και ο ένας τα έχει παίξει μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατί τον επισκευάζω τον έναν και παίρνω συνέχεια άρωμα σαν καμμένο....ατμίζω στα 3.3-3.5 volt....μήπως δεν κάνει το βαμβάκι και να παραγγείλω φυτίλια??
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 17, 2014, 11:59 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος georgedr

  • *
  • 57
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #419 στις: Νοεμβρίου 16, 2014, 21:20 »
τι στήσιμο έχεις κάνει?ποσά ohm? σύρμα?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1104026 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 177067 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 605 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22506 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285814 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209691 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68931 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 316016 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15744 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 127132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95505 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem