vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

208 επισκέπτες, 5 χρήστες
lagoudakis, Lefty, Milarepa, babis1993, mathimatikos1966

Twitter

Hussar RTA Clone

Αποσυνδεδεμένος vasmak

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1590 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2017, 23:02 »
[member=20557]alexoyiorgis[/member] τον εχω με το 2αρι pin και αντισταση σε 2,5 διαμετρο με 35αρι κανθαλ, θα ελεγα ως προς την αναλυση της γευσης , αλλα οπως ειπα ισως ειναι η ιδεα μου, δυστηχως δεν εχω 2ο για να κανω ενα τεστακι.... αλλα με βλεπω συντομα να παιρνω και 2ο!!!

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1591 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2017, 23:16 »
Μέχρι να πάρεις δεύτερο, δοκίμασε 2mm αξονάκι με 30ga Kanthal και στους δύο. Με ενδιαφέρει αν στην ανάλυση γεύσης βρίσκεις ότι είναι χειρότερος ο κοντός. Ψάχνω να κάνω τον ουσάρο να αναλύσει τη γεύση σαν phenomenon ή calix και δεν μπορώ (έχει μεγαλύτερο χώρο ατμοποίησης και φαρδύτερη καμινάδα). Για "σιδέρωμα" γεύσης (εξομάλυνση) τον βλέπω να είναι πιο κατάλληλος. Αλλά... perception είναι αυτό :)

Αποσυνδεδεμένος vasmak

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1592 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2017, 23:27 »
Καποια στιγμη που θα εχω χρονο θα το δοκιμασω γιατι  ηρθε και ο skyline και παιζω και με τους 2.
Ξεχασα να πω οτι αυτο με τη γευση το ενιωσα σε ενα κλωνοtribeca ενω στο supreme δεν ειδα διαφορα..

Αποσυνδεδεμένος drdemos

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Η μεγαλύτερη αποικία της Ελλάδας ήταν η Κίνα...
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1593 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2017, 23:42 »
Ίσως να μην αναλύει τόσο πολύ τα υγρά αλλά τονίζει τη γλυκάδα των υγρών χωρίς όμως να τα κάνει μπουχτιστικά

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1594 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2017, 01:03 »
 μηπως δεν επαρκεί το σύρμα αυτό να ατμοποιήσει αρκετά για τα 2mm του πιν;
Πόσες στροφές αντίσταση κάνετε; Δυστυχώς τα καναλάκια στα ποστ περιορίζουν το πλάτος της αντιστασης, τουλάχιστον εγώ δε θα τσάκιζα ποτέ το συρμα στην ακρη των ποστς και στα ποδαράκια της αντίστασης για να κάνω μεγαλύτερη αντίσταση. Σχεδόν όπως δεν δοκίμασα ποτέ να βάλω διπλή ή οβάλ καιδεσυμαμζεύεται  αντίσταση ή 40mm σύρμα σε ντεκ και καμπάνα όπως του Phenomenon, υπάρχουν εκατοντάδες άλλοι ατμο, ακόμα και ειδικα για τέτοια πράγματα.

κλασικά λάθος το νικ... [member=20557]alexoyiorgis[/member] ...

Μόλις μέτρησα και την διάμετρο της  καμινάδας..
~5.70mm :))
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 20, 2017, 01:54 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1595 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2017, 09:40 »
Για να κάνω τις συγκρίσεις μου στην ανάλυση γεύσης με όλους τους άτμο που μου δίνουν και δοκιμάζω, ξεκινώ πάντα με τις προδιαγραφές αντίστασης που μου έχει "επιβάλλει" γευστικά ο φαινόμενο zest2 (2mm αξονάκι, 30ga kanthal) για τα καπνικά μου υγρά και τις σφιχτές τσιγαρίσιες τζούρες μου (1-1.8Ω, 7.5-10W) και στη συνέχεια "ψάχνω" τις διαφορετικές "ανάγκες" αντιστάσεων/Watt των άλλων άτμο, πάντα "κυνηγώντας" ανάλυση γεύσης (διαφορικός εγκέφαλος!) και όχι "ολοκλήρωση" (εξομάλυνση γεύσης). Την ολοκλήρωση την κάνει μια χαρά ο ψηλός ουσσάρος. 

Δεν έχω την δυνατότητα (και τη διάθεση), για την ώρα, να αγοράζω και άλλους άτμο για να "ψάχνομαι" και αναγκαστικά έχω καταλήξει (βολευτεί) στον zest2 για ανάλυση γεύσης και στον ουσσάρο για ολοκλήρωση γεύσης. Τους άλλους δύο που έχω, τους νιώθω στα ενδιάμεσα.

Απλώς, τον ουσσάρο με την κοντή καμπάνα και το 1.3 pin θα σκεφτόμουν ως πιο σφιχτή τσιγαρίσια-καπνική τροποποίηση του "ψηλού και άχαρου" (πολύ οικονομική μετατροπή), για να τον έχω -πιθανόν- για "αμφίβιο" ("ανάλυσης" και ολοκλήρωσης).

Για την φαρδιά καμινάδα του ουσσάρου, έχει κανείς σκεφτεί καμιά ιδέα να χώσει μέσα κανένα πιο στενό μεταλλικό (μικρότερης εσωτερικής διαμέτρου) "μπουρί" για να την στενέψει; Με τον μεγάλο χώρο ατμοποίησής του δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Το μεγάλο ύψος της καμινάδας το μειώνεις με την κοντή καμπάνα. Μένει, λοιπόν, η μείωση της διαμέτρου της καμινάδας.
Αυτά σκέφτομαι, όταν "ψάχνομαι" ;). Αλλά μια και αρχίζει το τρέξιμο στη δουλειά για μένα, σας υπόσχομαι να μην ξανασυμβεί ;D

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1596 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2017, 09:55 »
Σωστά τα λέτε όσο με αφορά, λύθηκε και η απορία μου, γιατί τόση η εμμονή στην εικόνα
Κατα την άποψή μου και την θέση μου -την ιδιωτική δηλαδή-, δεν αλλάζει κάτι σημαντικό στην ανάλυση, όσο στην ένταση και προφανώς στις αναλογίες όταν μεγαλώνουμε σε μεγέθη ατμοποιητών. Συγκρίνοντας επιτυχημένους ατμοποιητές βέβαια κι όχι τυχαίους.
Στα μικρότερα μεγέθη έχουμε και μικρότερες ποσότητες, υγρών,  οι διαβιβαστές ή μεταφορείς των αρωμάτων είναι που κάνουν το μπέρδεμα πιστεύω. Αυτή η άτιμη vg με τον μπόλικο ατμό πλην απαραίτητη και η pg που απλώνει το άρωμα, όσο αυξάνονται μας μπλέκουν. Δεν χαλάνε όμως το άρωμα, εκει ειναι στις αναλογίες του
Καλήμερα είπαμε;

*Εμένα απλά με βολεύει η τζουρα, το draw του Hussar και ξεπιάνονται λίγο τα σαγόνια μου.. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 20, 2017, 10:24 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος rocket-1

  • **
  • 289
  • Φύλο: Άντρας
  • Bitcoin expert
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1597 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2017, 10:35 »
τον περιμενω σε λιγες μερες απο fasttech,,το μονο που δεν εβαλα στην παραγγελια ηταν η κοντη καμπανα,,,
αξιζει να την παραγγειλω η δεν χανω κ τιποτα?

Αποσυνδεδεμένος Eizomar

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1598 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2017, 11:12 »
Ποιοτικα ποιος ειναι καλυτερος ? ο SXK ή ο Coopervape? 

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1599 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2017, 11:19 »
Το deck του SXK  είναι για διπλή αντίσταση, ενώ του Coppervape για μονή.

Αποσυνδεδεμένος koskol

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1600 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2017, 11:24 »
Όλη η συζήτηση στο παρόν νήμα γίνεται για τον κλώνο της coopervape.
Ο sxk είναι με διπλή αντίσταση.

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1601 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2017, 12:17 »
τον περιμενω σε λιγες μερες απο fasttech,,το μονο που δεν εβαλα στην παραγγελια ηταν η κοντη καμπανα,,,
αξιζει να την παραγγειλω η δεν χανω κ τιποτα?
Θα μας απαντήσουν οι ειδικοί, που έχουν δοκιμάσει με διαφορετικά υγρά και τις δύο... ελπίζω :) 

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1602 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2017, 12:37 »
Εγώ δοκίμασα το κοντό τανκ με το ίδιο υγρό που είχα και στο άλλο και δεν είδα καμία διαφορά οπότε ξαναγύρισα στο μεγάλο που χωράει υγρό μέχρι την δευτέρα παρουσία. Βέβαια δεν έχω και τον πιο ευαίσθητο ουρανίσκο... :dontknow:

ΥΓ. Είναι λίγο πύραυλος με το ψηλό τανκ αλλά έχω side by side μοντάκι και το ύψος χάνεται. Για κοντά μοντάκια το μικρό τανκ είναι καλή περίπτωση γιατί χαμηλώνει το κέντρο βάρους και δεν πέφτει συνέχεια κάτω...



Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1603 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2017, 12:47 »
Κι εγώ που το δοκίμασα κι έτσι και γιουβέτσι, δεν κατάλαβα κάποια σημαντική διαφορά. 
Νομίζω είναι απλά θέμα αν έχει αξία για σένα το μέγεθος....

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1604 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2017, 12:59 »
Alexoyiorgis αν θες να μειωσεις την εσωτερικη διαμετρο της καμπανας ενας τροπος ειναι το silika.
Το καναμε παλια στον καυφουν κ ανεβαζε κ την γευση.
Κοβεις ενα κοματι silika 3mm και το κανεις δακτυλιδι εσωτερικα της καμπανας.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278563 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12860 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123742 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63941 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206605 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92956 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173116 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15573 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9650 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos