vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

460 επισκέπτες, 2 χρήστες
dkostas, trabaman

Twitter

Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #105 στις: Απριλίου 30, 2018, 10:26 »
H αλήθεια είναι ότι μπορείς άνετα να ατμίσεις υγρό αλάτων νικοτίνης με περιεκτικότητα νικοτίνης 50 mg/ml. Κάτι αντίστοιχο είναι δύσκολα ανεκτό με τα κλασσικά νικοτινούχα υγρά.
χαχα εκτός κι αν είσαι ο μαστρο-βαγγέλης :)

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #106 στις: Απριλίου 30, 2018, 10:26 »
Εάν θέλεις πες μας ποιας εταιρίας ήταν τα nicotine salt booster που έκανες τα υγρά σου

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #107 στις: Απριλίου 30, 2018, 10:37 »
Για 'μένα κάτι πήγε πολύ στραβά με τα άλατα νικοτίνης: επειδή δεν θέλω να υπάρχει χτύπημα αγόρασα αρκετά μπουκαλάκια άλατα και έφτιαξα 4 DIY υγρά που έχω φτιάξει αρκετές φορές και ξέρω ακριβώς πως συμπεριφέρονται, σε περιεκτικότητα 6mg/ml. Τα άφησα να ωριμάσουν 1 μήνα και δοκίμασα την προηγούμενη βδομάδα.
Ε πλήρης αποτυχία. Από χτύπημα στο λαιμό όχι μόνο μειωμένο δεν είναι, αλλά μοιάζει με κλωτσιά από άλογο κούρσας. Για 'μένα αυτά τα υγρά, ενώ η γεύση τους είναι σωστή, δεν ατμίζονται. Πρέπει να πω ότι ατμίζω σχεδόν αποκλειστικά με restricted DL RTAs. Ίσως τα άλατα να προορίζονται για MTL άτμισμα μόνο, τώρα απλά σκέφτομαι να αραιώσω τα υγρά με βάση και άρωμα μπας και σωθούν γιατί είναι 120ml και δε θέλω να πάνε νεροχύτη.

Υ.Γ. επιπλέον για ένα από τα υγρά είχαν μείνει μερικά ml από την παρασκευή με κλασσικά boosters οπότε μπορώ να πω με σιγουριά ότι η μόνη διαφορά είναι στο χτύπημα στο λαιμό.
Τι μάρκα άλατα χρησιμοποίησες και σε τι αναλογία?

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #108 στις: Απριλίου 30, 2018, 11:07 »
Της Λάμδα, στην οποία έχω απόλυτη εμπιστοσύνη σε θέμα ποιότητας οποιουδήποτε προϊόντος φέρει το όνομά της.
Τα υγρά είναι 70/30 και 50/50, χρησιμοποίησα τα αντίστοιχα boosters σε αναλογία 1 booster ανά 30 ml (δηλαδή 20ml βάσεις+άρωμα και 10 ml booster) - καταλαβαίνω ότι η τελική περιέκτικότητα σε νικοτίνη είναι 6.7mg/ml αλλά αποκλείεται να είναι αυτός ο λόγος που με ενοχλεί γιατί έχω, όπως είπα, ένα παλιότερο υγρό φτιαγμένο με ακριβώς τον ίδιο τρόπο με κλασσικά boosters (πάλι της Λάμδα) και δεν με ενοχλεί καθόλου.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #109 στις: Απριλίου 30, 2018, 16:39 »
Όντως περίεργο, η Λ είναι και για μένα συνυφασμένη με ποιότητα και σεβασμό στον πελάτη της.

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #110 στις: Απριλίου 30, 2018, 17:48 »
Θα μπορούσαν κάλλιστα να ήταν alter ego, pink mule ή οποιασδήποτε άλλης σοβαρής εταιρίας, δεν μιλάω περί ποιότητας, άλλωστε τόσο καιρό μόνο με boosters της Λ κάνω DIY.
Αυτό που λέω είναι ότι η δική μου εμπειρία ήταν το ανάποδο από το USP των αλάτων, και δεν πρόκειται να ξαναπάρω.

Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #111 στις: Απριλίου 30, 2018, 19:21 »
Τα άλατα δεν έχουν να προσφέρουν κάτι στην πνευμονική τζούρα. Και οι συσκευές που λειτουργούν με αυτά είναι τσιγαρίσιες και δεν είναι τυχαίο. Ίσως θα πρέπει να προστεθεί και στην αρχική δημοσίευση, γιατί προβλέπω ότι αρκετοί θα κάνουν αυτό το λάθος.

Ούτε προσφέρονται για "αραιώσεις στα 3mg" νομίζω. Αν άτμιζες στα 3mg και νομίζεις ότι έχει να σου προσφέρει κάτι το άλας νικοτίνης στα 3mg σε πνευμονικό μάλιστα ατμοποιητή, μάλλον θα απογοητευθείς. Για συμπυκνώσεις ναι, κάποιοι θα είναι πιο ικανοποιημένοι με 25mg για παράδειγμα. Για να έχεις την διαφορετική αίσθηση που υπόσχονται τα άλατα πρέπει να παίζεις κάπου στα 15-30mg σε ΤΣΙΓΑΡΙΣΙΟ ατμοποιητή. Όταν έχεις εγκαταλείψει την τσιγαρίσια αίσθηση για χάρη της πνευμονικής, μην περιμένεις κάτι από ένα υγρό που υπόσχεται "καλύτερη τσιγαρίσια αίσθηση".

Σύγκριση υγρών Λάμδα VS xsmokers

Το ALAS της Λάμδα είναι μια χαρά, το χρησιμοποιώ εδώ και κάμποσες μέρες. Από σήμερα το πρωί δοκιμάζω και το υγρό της xsmokers.gr (στα 3,5€). Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι θετικές. Της λάμδα που δοκίμασα ήταν 70%PG ενώ της xsmokers είναι 50%. Στα άλατα της xsmokers υπάρχει μία υποψία λίγο πιο μαλακής αίσθησης στο λαιμό (λόγω αυξημένης vg) και κατά τ' άλλα ίδια αίσθηση με της Λάμδα. Και μιλάω πάντα για υγρά χωρίς άρωμα. Δεν βάζω ακόμα άρωμα μέχρι να διαμορφώσω άποψη για τα άλατα.

Δεν νομίζω να υπάρχει άλλη διαφορά. Οι άνθρωποι (υποθέτω) πήραν κάμποσα λίτρα 250άρας νικοτίνης αλάτων, τα έφεραν στα 20mg, τα συσκεύασαν και τα πουλάνε χωρίς να χρειάζεται χρόνος ωρίμανσης, γι αυτό και βγαίνουν πιο οικονομικά. Δεν υπάρχουν άλλες παράμετροι που να επηρεάζουν καθοριστικά την ποιότητα κλπ. Μία απλή διαδικασία είναι.

Τι προτιμώ: Αν και έχω μία ελαφριά προτίμιση στο 70%PG. θα συνεχίσω με άλατα της xsmokers.gr λόγω της μειωμένης τιμής.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #112 στις: Μαΐου 01, 2018, 14:20 »
η λ εχει και το κουπονι ekapnisma στο eshop της για εκπτωση 15% στις αναγραφομενες τιμες.
Γενικα παντως τα αλατα δεν δινουν χτυπημα στο λαιμο αλλα σε πιανουν στον "εγκεφαλο" επειδη σου δινουν το αισθημα ικανοποιησης της νικοτινης πολυ γρηγορα. Οσοι ψαχνουν για χτυπημα στο λαιμο νομιζω καλυτερα ειναι να μεινουν στις κανονικες νικοτινες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 02, 2018, 08:17 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος vape198

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #113 στις: Μαΐου 02, 2018, 08:39 »
όσοι ψάχνουν για κάψιμο στο λαιμό θα μείνουν στα κλασικά, όσοι ψάχνουν για το χτύπημα νικοτίνης - απόλαυση στον εγκέφαλο που δίνει η νικοτίνη σίγουρα θα πάνε σε άλας. Πάντως σε όσα γράφονται παραπάνω εγώ είδα το αντίθετο δηλαδή ως προς την ευχαρίστηση νικοτίνης με άλατα έπεσα στη μισή για να έχω την ίδια αίσθηση. 
Το κάψιμο στο λαιμό προσωπικά των αλάτων μου αρέσει πολύ περισσότερο που είναι πιο μαλακό 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #114 στις: Μαΐου 08, 2018, 23:02 »
Απέκτησα και εγώ εμπειρία με την 50/50 Alas της Lamda.

Επιβεβαιώνω το χτύπημα! Με σακάτεψε! Χτες που ήταν λίγο hectic μέρα, ζήτησα μετά από καιρό λίγο παραπάνω νικοτίνη. Και σκέφτηκα αυτή. Θα ντριπάρω δυο σταγόνες σκέφτηκα, και θα "γίνω". Φευ! Το χτύπημα στα ουράνια, με έστειλε αδιάβαστο.


Αυτό που με χάλασε ακόμα περισσότερο όμως, ήταν η γεύση της όταν ανακατεύεται με άλλα υγρά. Είναι υπαρκτή, χαρακτηριστική και όχι πολύ ευχάριστη. Την έβαλα σε μικροποσότητα μαζί με La Tabbacheria Black Cavendish στον Zest και έκοψε ΠΑΡΑ πολύ από τη φοβερή γεύση αυτού του υγρού. Και για να το επιβεβαιώσω, έσταξα κάμποσες σταγόνες Αλάργο (Νέφαλο - έρχεται review εντός των ημερών) σε ντρίπερ και ακριβώς μία σταγόνα Alas. Ε, αυτή η όχι τόσο ευχάριστη γεύση, ήταν εκεί.

Παραδόξως, αυτή η γεύση είναι ευχάριστη όταν ατμίζεται σκέτη...

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #115 στις: Μαΐου 08, 2018, 23:17 »
Ουυυφφφφ!!!! Κι έλεγα, θα πετάξω το πολύτιμο στοκ μου παραδοσιακής νικοτίνης ή θα το σώσω;;;;;
Επιβεβαιώνεις την άποψη που είχα σχηματίσει διαβάζοντας τον ποιητή και την ΜΝ...
Δεν είναι για μένα τα άλατα νικοτίνης.
Μόνο αυτά του μπάνιου

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #116 στις: Μαΐου 08, 2018, 23:29 »
Κι όμως, άλλο υγρό (όχι booster) με άλατα που έχω ατμίσει, 20ρι, ήταν εντελώς διαφορετικό!

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #117 στις: Μαΐου 09, 2018, 00:24 »
Μα με έχεις πείσει, γιατί συνεχίζεις;;;; :laugh1:
Αυγουλάκια κίντερ έκπληξη δε θέλω με τις νικοτίνες μου. Να ανοίγω μπουκαλάκι και να μην ξέρω τι θα μου προκύψει. Ασε καλύτερα!!! :nope:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #118 στις: Μαΐου 09, 2018, 02:24 »
Μου θυμήσατε να αναφέρω κι εγώ την άποψή μου για τη βάση Alas....



Tην ατμίζω αρκετές μέρες. Το συμπέρασμά μου είναι ότι ατμίζεται πιο υποφερτά αν αραιωθεί αρκετά ώστε να πέσει αισθητά η περιεκτικότητα νικοτίνης. Χωρίς αραίωση το χτύπημα τσακίζει στην κυριολεξία. Σαφώς πιο έντονο από το χτύπημα μιας κλασσικής νικοτινούχας βάσης. Γευστικά δεν είναι ότι καλύτερο. Ειδικά χωρίς αραίωση η γεύση είναι πραγματικά από αρκετά δυσάρεστη μέχρι άθλια και αηδιαστική :shock_sick_02: :disgust: . Όσο μένει στον ατμοποιητή, τόσο πιο δυσάρεστη γίνεται. Γενικά μπορώ να πώ ότι ακόμα και αραιωμένη μου φέρνει δυσφορία και δύσπνοια. Με πρώτη ευκαιρία θα δοκιμάσω άλατα νικοτίνης και άλλης εταιρείας. Αλλά μάλλον αυτή είναι η φιλοσοφία των αλάτων νικοτίνης. Και όσα αναφέρονται στο πρώτο μήνυμα του θέματος είναι μάλλον απολύτως ακριβή. Έχω επίσης την αίσθηση ότι είναι πολύ εθιστική αφού παρά τη δυσάρεστη γεύση σε φέρνει σε μια κατάσταση που σε κάνει να θέλεις να συνεχίσεις να την ατμίζεις.....
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 09, 2018, 02:48 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #119 στις: Μαΐου 13, 2018, 12:32 »
Τελικά ξαναδιαβάζοντας το αρχικό μήνυμα (όπως λέει κι ο φίλος Tem) φαίνεται ότι έκανα εγώ λάθος στη χρήση, χρησιμοποιώντας τα όπως τα κλασσικά boosters σε ημιπνευμονικά/πνευμονικά στησίματα. Προσωπικά το εντονότατο χτύπημα δε μου επιτρέπει να καταλάβω αν υπάρχει διαφορά στη γεύση, η όλη εμπειρία είναι πολύ δυσάρεστη. Ακόμα πιο δυσάρεστη είναι η σκέψη να πετάξω πολλά ml κατά τα άλλα καλών υγρών που έφτιαξα...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171869 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276293 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15368 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14000 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9367 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42987 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 413 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35376 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558664 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182460 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 190 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9520 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364