vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

313 επισκέπτες, 6 χρήστες
vougiouklakis, camber, Olga68, mathimatikos1966, paiktaras, Jorge

Twitter

Digiflavor Siren V2 (22-24mm)

Αποσυνδεδεμένος tssotiris

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #990 στις: Ιουνίου 28, 2018, 00:42 »
εγω έχω κάνει περίπου 30 ml αλλα δεν νομιζω να είναι από αυτο. Πατάω το fire button ,αντι να ρουφηξω,φυσάω και βγαζει σκετο ατμό από τις εισαγωγές αέρα,ουτε υποψια υγρού. Αλλά στη βάση υγρασια,όχι τιποτε φοβερο,αλλά υπάρχει.Το στησιμο 28ga 1,37 ohm βαμβάκι cotton bakon prime. 6 σπειρες

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #991 στις: Ιουνίου 29, 2018, 19:33 »
Λοιπόν, σήμερα που καθόμουν(!) είπα να σχοληθώ με τα ενδότερα, μπας και βγάλουμε καμιά άκρη με την διαρροή.

Έλυσα την βάση εντελώς, όσο μπορούσα δηλαδή, ξεβιδώνοντας και την ρυθμιστική βίδα του πόλου και τον ίδιο τον θετικό πόλο του ντεκ. Και έχουμε αυτήν την φωτό.



Το σιλικονάτο o-ring που μπαίνει στην θέση που σημειώνεται με το κόκκινο βελάκι, καταλαβαίνω ότι στεγανοποιεί την κάτω πλευρά στο γιάλινο τανκάκι. Και κάνει την δουλειά του, διότι δεν έχω παρατηρήσει (ούτε έχει αναφερθεί) διαρροή από εκεί.
Η κάτω τρύπα του θετικού πόλου, είναι για την βίδα που συγκρατεί τον πόλο στην θέση του και για να βιδωθεί και η ρυθμιστική βίδα του μήκους του πόλου. Η τρύπα στο σώμα του πόλου είναι ο αεραγωγός που οδηγεί στο πάνω μέρος του πόλου όπου υπάρχουν οι τρεις οπές που ο αέρας χτυπάει την αντίσταση.
Αν υπήρχε είσοδος υγρού είτε από την κεφαλή του πόλου είτε από την τρύπα του αεραγωγού, τότε το υγρό θα έπρεπε να βγαίνει από την ρυθμιστική βίδα. Πράγμα που δεν γίνεται! Άρα, τί γίνεται; Ας δούμε και την δεύτερη φωτό...



...όπου έχουμε το κάτω μέρος της βάσης.
Η διαρροή παρουσιάζεται (τουλάχιστον σε εμένα και σε κάποιους άλλους), σε όλη την περιφέρεια που δείχνει το κόκκινο βελάκι. Ένα "δάκρυσμα" γύρω γύρω, που λερώνει και την βάση του πόλου στο μοντ. Κάποιες φορές δεν είναι "δάκρυσμα", αλλά γοερό κλάμα!
Από τον πόλο, εκεί που δείχνει το μπλε βελάκι, όπως έχω πει, δεν έχω παρατηρήσει καμία διαρροή. Υπάρχουν δύο βίδες καλά βιδωμένες που δεν επιτρέπουν πέρασμα υγρού.

Οπότε οδηγούμαι στο συμπέρασμα πως αν υπάρχει υπερτροφοδοσία, τότε το περίσσιο υγρό στάζει από το βαμβάκι στις τρεις τρύπες κάτω από την αντίσταση και μέσω της τρύπας του αεραγωγού πάνω στο σώμα του θετικού πόλου, οδηγείται στις 5 τρύπες εισαγωγής αέρα. Μέσω αυτών το υγρό γλείφει το δαχτυλίδι ρύθμισης, εκεί που δείχνει το κίτρινο βελακι, και ξερνάει κυκλικά στην κάτω πλευρά της βάσης.

Για πείτε την γνώμη σας.  

Αποσυνδεδεμένος grigoris_a

  • **
  • 129
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #992 στις: Ιουνίου 29, 2018, 20:11 »
Ακριβώς όπως το περιέγραψες συμβαίνει.Απο τις τρυπες εισαγωγή αέρα περνάει στο δαχτυλίδι και από εκεί στη βάση του mod

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 30, 2018, 10:51 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος tssotiris

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #993 στις: Ιουνίου 29, 2018, 23:11 »
Λοιπόν σήμερα έστησα με σύρμα 0,40 σε 3mm πυρήνα ,6 σπείρες και βγήκε στα 0,85 ohm. Λόγω του χοντρότερου σύρματος ,που δεν παραμορφώνονται οι σπείρες , έβαλα αρκετό βαμβάκι ,και εννοώ ΑΡΚΕΤΟ , και μετά από δύο γεμίσματα δεν υπάρχει ίχνος υγρασίας. τα υγρά μου είναι 50-50. Αυτό συμβαίνει για τι ,προφανώς το πολύ βαμβάκι δεν αφήνει καθόλου κενό ανάμεσα  στα λούκια που κατεβαίνει το βαμβάκι,και στην καμπάνα,  και έτσι δεν περνάει περισσότερο υγρό ,παρά μόνο αυτό ΄μέσω του βαμβακιού.Θα το αφήσω στημένο έτσι για τουλάχιστον 30 ml για να δω πως θα τα πάει. Άλλαξα και βαμβάκι και από cotton bacon v2 πήγα σε cotton bacon prime , και σύρμα crazy wire από UD. Καλύτερη γεύση από την αρχή χωρίς βαμβακίλα και σιδερίλα. orings τα κόκκινα. Tα orings τα μούλιασα και είχαν ανοίξει και όταν έβαλα το tank ειδικά στην επάνω μεριά κούμπωσε πολύ καλύτερα.
είναι πάντως ένας πολύ καλός mtl ατμοποιητής και για τα χρήματα που έχει ,VFM.
Αυτά προς το παρόν,ελπίζω να βοήθησα

Λοξίας
επειδή είχα τα ίδια ακριβώς συμπτώματα με εσένα πιστεύω ,τελικά , έχει πολύ εύκολο στήσιμο ,αλλά πρέπει πρώτα να το βρεις

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #994 στις: Ιουνίου 30, 2018, 09:43 »
Ναι, ότι είναι καλός το διεπίστωσα και εγώ με την χρήση του.
Τον έχω με τέρμα ανοιχτό τον αέρα, καθώς δεν θέλω σφιχτές MTL, αλλά έτσι υπολείπεται σε χτύπημα, αλλά τελικά "μου κάνει". Και έχει πανεύκολο ντεκ για στήσιμο.
Καταλήγω λοιπόν ότι θέλει, όπως λες, να βρεις το ακριβές σύρμα και βαμβάκωμα, για να μην έχει δακρύσματα.
Ατμίζω όμως με SS316L σε έλεγχο θερμοκρασίας και με 40άρι σύρμα σε 3άρι αξονάκι, για να βγάλω τα 0.8 Ωμ που έχω συνήθως, θέλω 12 σπείρες και σχεδόν διπλάσια Watt!
Θα κοιτάξω να παίξω με λιγότερες σπείρες, κάπου στα 0.5 Ωμ και βλέπουμε.

Αποσυνδεδεμένος spathias

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #995 στις: Ιουλίου 09, 2018, 00:01 »
Οι αντιστάσεις που έρχονται με τη συσκευασία τι χαρακτηριστικά έχουν?

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #996 στις: Ιουλίου 09, 2018, 11:01 »
Είναι Kanthal 28awg 1.0 Ohm.

=======

Τελικά δεν έχω μπορέσει να βρω τον λόγο της διαρροής!
Τι 2.5 διάμετρο, τι 3.0 διάμετρο, τι αρκετά σφιχτό βαμβάκι, τι λίγο χαλαρό βαμβάκι, τι χτενισμένο και αχτένιστο και μιζ αν πλι βαμβάκι, τι να ακουμπάει το βαμβάκι, τι να εξέχει ίσα ίσα, τι 6 και 7 και 8 σπείρες, τι αραιές και τι κλειστές σπείρες, τι γέμισμα μέχρι πάνω, τι γέμισμα μέχρι την μέση, τι αλλαγές  o-rings...τζίφος!
Θα την αμολύσει την κατρούλα του στα καλά του καθουμένου!

Αφού σκέπτομαι μήπως έπεσα σε ελαττωματικό κομμάτι! :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος spathias

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #997 στις: Ιουλίου 09, 2018, 13:27 »
Με τις αντιστάσεις της συσκευασίας ειχα τελεια γευση αλλα με αυτες που εκανα εγω χαλι μαυρο!(kanthal 0.28 ,1.8Ohm, και SS317 0.3mm 0.93 Ohm CRAZY WIRE ) ειναι κατι που κάνω λαθος? Η δε SS317 καηκε αμέσως και πηγα και πηρα τσιγαρα για να παρω μια ανασα !!!

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #998 στις: Ιουλίου 09, 2018, 13:42 »
Πιθανόν να μην έστησες σωστά. Αν ανεβάσεις μαι φωτό από ένα στήσιμό σου, θα σου πουν τα παιδιά τι φταίει, αν κάτι δεν έχεις κάνει σωστά.
Όμως αντί να τρέχεις να παίρνεις τσιγάρα!!! να σου προτείνω κάτι καλύτερο.
Να αγοράσεις μερικές έτοιμες αντιστάσεις, μέχρι να φτιάξείς δικές σου.

Να, εδώ για παράδειγμα

θα βρεις πολλές έτοιμες για κάθε γούστο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 09, 2018, 14:06 από Λοξίας »

Αποσυνδεδεμένος ROD

  • **
  • 221
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #999 στις: Ιουλίου 10, 2018, 16:29 »
Τελικά πήρα αυτόν . Άσχημος πολύ όπως λέει και η παρουσίασή του , αλλά τη δουλειά του την κάνει μια χαρά και είναι πολύ καλός για τα λεφτά του . Τον είχε το μαγαζί κοντά στο σπίτι μου στα 35 euro και τον τσιμπισα. 
Ακόμη και για μένα που δεν το έχω σε αυτά , μου φάνηκε πολύ εύκολος στο στήσιμο . Δεν μπορώ να συγκρίνω με άλλους επισκευάσιμους γιατί δεν είχα , αλλά με τους δυο εργοστασιακούς που έχω καμία σχέση σε γεύση και απόδοση . 
Οπότε θα ψάξω να βρω άλλον έναν επισκευάσιμο και νομίζω είμαι καλυμμένος . 

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1000 στις: Ιουλίου 10, 2018, 17:22 »
 Καλωσόρισα στον κόσμο των επισκευάσιμων!Πήρα και εγώ τον 4.5 μλ. Η αλήθεια είναι τον Ares είχα στο μυαλό μου,αλλά τον πέτυχα σε 2μλ μόνο εκδοχή.
Το στήσιμο του είναι πανεύκολο, μια φορά μου τον εξήγησε ο τύπος στο μαγαζί, επέμεινα να το κάνω μόνος μου και σε 3 λεπτά είχα στήσει αντίσταση 0,8 με 7 σπείρες και 26αρι σύρμα, χωρίς να πιάνουν ιδιαίτερα τα χέρια μου, ούτε να εχω IQ 180.
Τον δουλεύω στα 19 βατ. Γεύση απαλή, ήθελα λίγο παραπάνω χτύπημα,αλλά ΟΚ από εργοστασιακό καλύτερη, κατανάλωση πολύ υψηλή, ένα μικρό σφύριγμα στην τζούρα,διαρροές ως τώρα μηδέν. Μάλλον είμαι θετικός, θα επανέρθω εντός των ημερών.
 Με βαμβάκι Cotton Baccon και σύρμα 26αρι Fumytech ένα 40αρι. Κομπλέ η τιμή;

Αποσυνδεδεμένος JohnT

  • **
  • 244
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1001 στις: Ιουλίου 11, 2018, 00:02 »
Τελικά πήρα αυτόν . Άσχημος πολύ όπως λέει και η παρουσίασή του , αλλά τη δουλειά του την κάνει μια χαρά και είναι πολύ καλός για τα λεφτά του . Τον είχε το μαγαζί κοντά στο σπίτι μου στα 35 euro και τον τσιμπισα.
Ακόμη και για μένα που δεν το έχω σε αυτά , μου φάνηκε πολύ εύκολος στο στήσιμο . Δεν μπορώ να συγκρίνω με άλλους επισκευάσιμους γιατί δεν είχα , αλλά με τους δυο εργοστασιακούς που έχω καμία σχέση σε γεύση και απόδοση .
Οπότε θα ψάξω να βρω άλλον έναν επισκευάσιμο και νομίζω είμαι καλυμμένος .
Χα ετσι ειπα και γω πριν απο καποιους μηνες οταν τον αγορασα για πρωτο επισκευασιμο και τωρα εχω 4 τανκατους και 2 ντριπερ. Καλως ηρθες σε εναν μαγικο κοσμο φιλε μου  ;D

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1002 στις: Ιουλίου 20, 2018, 14:57 »
 Διαρροες από το airflow. Wtf?

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9584
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1003 στις: Ιουλίου 20, 2018, 15:07 »
Θέμα στησίματος/ποσότητας βαμβακιού πιθανότατα.

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1004 στις: Ιουλίου 20, 2018, 15:57 »
 Μπορεί. Μου παρουσιάστηκε μετά από νέο στήσιμο. Έφυγε κάποια ποσότητα υγρού και μετά όλα καλά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 45 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8757 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181237 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34291 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537771 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60239 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238463 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 713 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16549 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137742 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085818 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35712 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro