vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος slayer

  • **
  • 301
  • Φύλο: Άντρας
Καλά όλα αυτά, αλλά αντε να μετρήσεις 0.25ml η 0.75 κλπ με σύριγγα.. Κι εγω αυτά χρησιμοποιώ, αλλά θα το ψάξω για ζυγαριά, είναι κ πιο ευκολία..

Στάλθηκε από το VTR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Μια χαρά μετράς τέτοιες μικροποσότητες με σύριγγα ινσουλίνης του ενός ml.
Έχω καλή ζυγαριά ακριβείας και δεν τη χρησιμοποιώ ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Το να μετρήσεις μικροποσότητες είναι πιο εύκολο ίσως με τη σύριγγα ινσουλίνης. Το βασικό ζήτημα είναι ότι θέλουν ή ΠΟΛΥ καλό πλύσιμο, ή ιδανικότερα ακόμα, να αλλάζεις συνέχεια σύριγγες, καθώς το να βουτάς σύριγγες που έχουν πάνω υπολλείματα προηγούμενου αρώματος (έστω και στεγνά) μέσα στο μπουκαλάκι του άλλου θα έχει καταστροφικά αποτελέσματα.

Γενικά, άμα έχεις καλή ζυγαριά, ναι, είναι ευκολία, και την κάνει τη δουλειά. Αν δεν έχεις ήδη αναπληρωματικά μοντάκια, ατμοποιητές κλπ, η λύση του φτωχού είναι  σύριγγα ινσουλίνης.

Ζυγαριά ΜΟΝΟ. Οταν την πήρα τότε κατάλαβα τι τράβαγα με τις κολοσύριγγες.

Αποσυνδεδεμένος TheoZ

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Παιδιά μια ερώτηση γιατί είμαι καινούργιος στα DIY και στο άτμισμα γενικότερα..

Με VG/PG (syndesmos) από φαρμακείο, διάβασα πιο πριν σε σχετικό θέμα ότι χρειάζονται αραίωση για να φτιαχτεί η βάση με ενέσιμό νερό;

α) Γιατί και..

β) Τί ποσοστό χρειάζεται να γίνει η αραίωση; πχ για 10 mls 50/50 πόση PG / VG  / ενέσιμο νερό πρέπει να βάλω;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 19, 2019, 02:44 από TheoZ »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Όχι, δεν χρειάζεται αραίωση. Αναμειγνύεις απλά VG και PG. Η αραίωση γίνεται ούτως ή άλλως με την προσθήκη της PG.

Αποσυνδεδεμένος TheoZ

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
"1. Συνήθως η VG (φυτική γλυκερίνη ή γλυκερόλη/glycerol) που κυκλοφορεί στο εμπόριο για άτμιση, έχει διαλυθεί με 15-20% απιονισμένο νερό. Στην περίπτωση που χρησιμοποιήσουμε αδιάλυτη VG φαρμακείου ή γλυκερίνη Ecofarm, τότε χρειάζεται διάλυση με 20% νερό (Να πω την αλήθεια, εγώ βάζω 25% γιατι είναι εξαιρετικά παχύρευστη και γλυκιά)... "

τώρα έψαχνα σε πιο πριν σελίδες και βρήκα: οπότε καταλαβαίνω πως διάλυση με ενέσιμο νερό κάνουμε μόνο αν θέλουμε μίγμα 90%+++ VG επειδή είναι υπερβολικά παχύρευστη..

Ευχαριστώ!


διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 19, 2019, 13:34 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Αν είναι μόνο VG, μπορείς να κάνεις αραίωση με wfi σε ποσοστό 5 έως 10%, δεν θεωρώ ότι χρειάζεται παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος kogos

  • **
  • 173
"1. Συνήθως η VG (φυτική γλυκερίνη ή γλυκερόλη/glycerol) που κυκλοφορεί στο εμπόριο για άτμιση, έχει διαλυθεί με 15-20% απιονισμένο νερό. Στην περίπτωση που χρησιμοποιήσουμε αδιάλυτη VG φαρμακείου ή γλυκερίνη Ecofarm, τότε χρειάζεται διάλυση με 20% νερό (Να πω την αλήθεια, εγώ βάζω 25% γιατι είναι εξαιρετικά παχύρευστη και γλυκιά)... "

τώρα έψαχνα σε πιο πριν σελίδες και βρήκα: οπότε καταλαβαίνω πως διάλυση με ενέσιμο νερό κάνουμε μόνο αν θέλουμε μίγμα 90%+++ VG επειδή είναι υπερβολικά παχύρευστη..

Ευχαριστώ!
Δεν το κατάλαβα... VG και PG του συνδέσμου αγοράζω κι εγώ, αλλά δεν τις αραιώνω... απλά τις αναμειγνύω, ανάλογα το άρωμα / booster, ώστε το τελικό αποτέλεσμα να είναι 50/50 PG/VG... 
Χρειάζεται αραίωμα;;;;; 
Μπορείς να μας δώσεις το link που το διάβασες;
Ευχαριστώ και καλημέρες

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Δεν υπάρχει γλυκερίνη που να "χρειάζεται" αραίωση με wfi.
Aν το τελικό υγρό που φτιάχνουμε είναι πολύ παχύρρευστο, τότε με ένα 5-10% όπως είπε και ο Θέμης είμαστε ΟΚ.
Συνήθως όμως αρκεί η αραίωση με την PG που προσθέτουμε.  
Γούστα είναι αυτά, αναλόγως πως μας αρέσει κάνουμε.
Προσωπικά δεν αραιώνω καθόλου με wfi γιατί μου δίνει στο άτμισμα μια ενοχλητική αίσθηση υγρασίας.
Αν μια γλυκερίνη είναι πολύ γλυκιά, δεν την χρησιμοποιώ γιατί μου χαλάει την γεύση στο υγρό. Προτιμώ να είναι ουδέτερη σε γεύση.

Αποσυνδεδεμένος athmichalop

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα. Έφτιαξα ένα υγρό με γεύση μέντα (tpa) με αραίωση περίπου 10% με αναλογία vg/pg 70/30 και 3αρα νικοτίνη. Αφού έγινε η μίξη, το υγρό είναι ελαφρώς θολό. Δικαιολογείται αυτή η θολούρα και λογικά θα γίνει διαυγές (διάφανο) με το πέρασμα των ημερών, σωστά;
Είναι η πρώτη ιδιοκατασκευή μου.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Δεν ξέρω τι ποσοστό που προτείνει η tpa, αλλά εφόσον δεν έχεις βάλει πολύ παραπάνω για να είναι υπερκορο το μίγμα, τότε ναι θα γίνει διαυγες.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Αν μιλάς για το menthol, δες εδώ
Αν μιλάς για το peppermint, εδώ

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Με ένα συστατικό και με μικρή πιθανότητα το 10% να το κάνει υπέρκορο, μήπως δεν έχει ανακατευτεί αρκετά; Τα συστατικά πάντως σταδιακά διαλύονται οπότε θα καθαρίσει. Ρίχνε πάντως και κανένα ανακάτεμα κάθε τόσο.

Αποσυνδεδεμένος athmichalop

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Είστε γρήγοροι.. Ευχαριστώ.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180408 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8282 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33908 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535220 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59719 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237260 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 559 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14630 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085207 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35329 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10151 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12