vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

124 επισκέπτες, 7 χρήστες
gdomenico, manoslykos, Milarepa, dfoust, Jorge, Buliwyf, tibolaso

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Όχι, δεν πειράζει. Θυμίζει ένα υγρό "ΑΠ' ΟΛΩΝ"......
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,18051.0.html

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Υπάρχει και το θέμα "ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ και με ΕΤΟΙΜΑ!!!" στο οποίο μπορείς να μεταφέρεις τη συνταγή σου.

Αποσυνδεδεμένος andreas_e

  • **
  • 186
  • Φύλο: Άντρας
    • nargiles
δύο σύντομες απορίες...
1η όταν βάζουμε τα υλικά μέσα στο μπουκαλάκι το ανακινούμε απαλά, κυκλικά ή μπορούμε να το χτυπήσουμε δυνατά; το δυνατά βολεύει για πολύ καλό ανακάτεμα αλλά έχω ακούσει πως δεν ενδείκνυται... αν ισχύει, γιατί αυτό;  :hmmm:
2η εκτός από την ωρίμανση, το αφήνεται καθόλου ανοιχτό ( από  μερικές ώρες μέχρι πολύ λίγες μέρες; ). Έχω πάντα απόθεμα δεν βιάζομαι οπότε αρκετά ωριμάζουν και για μια βδομάδα από όσα φτιάχνω... έχω δηλαδή τον χρόνο για να τα αφήσω και ανοιχτά, όμως χρειάζεται/δεν χρειάζεται; πρέπει/δεν πρέπει;;  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
1) απλά είναι περιττό - αρκούν κυκλικές κινήσεις.
Έτσι λέμε, αλλά οι περισσότεροι κάνουμε την κίνηση-φραπέ γιατί βιαζόμαστε.

2) Δεν υπάρχει κανένας λόγος να είναι ανοικτό. Χώρια που μπορεί να συμβεί οτιδήποτε με κάποιον που δεν ξέρει...

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Εγώ το χτυπάω με ένα μιξεράκι χειρός  του φραπέ το οποίο έχει στραβώσει λίγο στο άξονα και γυρνάει αργά και λίγο έκκεντρα. Ετοιμάζω όμως ένα μαγνητικό αναδευτήρα για να τελειώνω με το θέμα ανακάτεμα.
Τα υγρά μου δεν τα αφήνω ποτέ ανοιχτά, από την αρχή τα κλείνω και τα τοποθετώ σε σκοτεινό ντουλάπι.
Αυτή τη περίοδο χρησιμοποιώ βάσεις της flavourtech (PG/VG 70-30) και άρωμα atmos lab RY69. Τα συγκεκριμένα φαίνεται να θέλουν περίπου μία εβδομάδα να δέσουν.
Στην αρχή δεν έχουν τόσο έντονη γεύση και δεν αφήνουν την ελαφριά γλυκιά επίγευσή τους. Στη βδομάδα όμως η γεύση αλλάζει θεαματικά.
Με βάση atmos lab balanced που έχει πιο πολύ VG, χρειάζομαι περισσότερο άρωμα για να πάρω την ίδια γεύση, βγάζει όμως λίγο πιο πολύ ατμό λόγω περισσότερης VG.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 15, 2014, 14:26 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Όσο περισσότερο αφήνεις το ry69 να ωριμάσει, τόσο καλύτερο γίνεται (μπαίνει και το γούστο στη μέση βέβαια).
Προσωπικά το συγκεκριμένο μου αρέσει μετά τις 15 ημέρες.

Sent from my G pad using Tapatalk Pro


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
θα πρέπει να αρχίσω να φτιάχνω προκαταβολικά τα υγρά όλου του μήνα σύμφωνα με την αναμενόμενη κατανάλωση που κάνω. Ως αρχάριος την έχω πατήσει 1-2 φορές που δεν υπολόγισα σωστά, αναγκάστηκα να ατμίσω φρέσκο υγρό και δεν είχα την γεύση που ήθελα.
Το RY69 σίγουρα αν δεν περάσει μία εβδομάδα τουλάχιστον δεν αφήνει την γλυκιά επίγευση και το άρωμα σαν μισοκαμένη ζάχαρη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 18, 2014, 09:36 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Εννοείται αυτό. Δεν γίνεται να κάνεις 10μελα και να περιμένεις.
Τα αρώματα που ξερεις και σου αρέσουν μπορείς να τα κάνεις σε 100/200ml και να έχεις χρόνο για να κάνεις το επόμενο.

Sent from my G pad using Tapatalk Pro


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Εντάξει, δεν έκανα και 10ml :)
Εννοώ στην αρχή έφτιαχνα 60ml, ατμιζα, ξεχνιόμουν να φτιάξω άλλο εγκαίρως και την πάταγα.
Ειδικά τώρα που ατμίζω 6-10ml τη μέρα, θέλω τουλάχιστον 200ml να ωριμάζουν για να είμαι καλυμμένος.

Παίρνω μια βάση 100 ml και ρίχνω κατευθείαν μέσα την προτεινόμενη ποσοστιαία διάλυση
που προτείνει ο κατασκευαστής επιτόπου. Πχ. λέει 4% τραβάω με σύριγγα τα 4 ml και τα
ρίχνω μέσα στην βάση των 100 ml. Ωρίμανση δεν περιμένω μιας και μέχρι να καταναλώσω
τα πρώτα 3-4 ml έχει επιτευχθεί.  :)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Και η μέθοδος του Giannis Pap δείχνει ακριβώς αυτό, ότι είναι δώρον άδωρον να κυνηγάμε την ακρίβεια με το σταγονόμετρο. Με αυτό τον τρόπο η τελική συγκέντρωση πέφτει στο 3.85% από 4% που προτείνει ο κατασκευαστής, πράγμα που φυσικά έχει αμελητέες διαφορές.

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κάποια μηνύματα διαγράφηκαν.
Παρακαλούμε διαβάστε: Καλό το χιούμορ αλλά προσέξτε ΠΟΥ το κάνετε
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 21, 2014, 23:27 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
Επειδη και εγω πλεον λεω να ξεκινησω ή μαλλον να το πω καλυτερα λεω να κανω μια αποπειρα να φτιαξω τη δικια μου χημεια και εχοντας διαβασει αρκετα απο τις εμπειριες αλλων συνατμιστων και εχοντας ριξει και μια ματια στους πινακες θελω να ρωτησω :
Για να φτιαξω 70/30 PG/VG και περιεκτικοτητα σε νικοτινη στα 12mg αν χρησιμοποιησω  PG με περιεκτικοτητα σε νικοτινη 20 (ετσι πωλειται απο οτι εχω δει) και VG με περιεκτικοτητα σε νικοτινη 0mg δεν γινεται να καταφερω αυτο το ποσοστο ετσι δεν ειναι? Μια μικρη βοηθεια πως μπορουμε να φτιαξουμε βαση με αυτο το ποσοστο?
Τι να αγορασω?

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Θα χρειαστείς ακόμα μόνο μηδενική pg. Έτσι:

60% pg  20αρα
30% vg μηδενική
10% pg μηδενική


Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Με τις βασεις που εχεις, δηλαδη PG με 20mg/ml νικοτικη και VG με 0mg/ml νικοτινη
μπορεις να φτιαξεις ή 12mg/ml νικοτινη και 60/40 PG/VG ή 14mg/ml νικοτινη και 70/30 PG/VG.

Eγω θα σου προτεινα να φτιαξεις ενα υγρο με 13mg/ml νικοτινη και 65/35 PG/VG αναμειγνυοντας τις δυο βασεις που εχεις σε αναλογια 13/7 υπερ της νικοτινουχας PG,
δηλαδη για 10ml βασης θα βαλεις 6.5ml PG και 3.5ml VG..
Ειναι αρκετα κοντα σε αυτο που θες να φτιαξει και με προσθηκη αρωματος θα ερθει ακομα πιο κοντα.
Τωρα αν θες αναγκαστικα 12mg/ml και 70/30 PG/VG πρεπει να παρεις μηδενικη PG.

Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
Μαλλον δεν το ειπα σωστα, δεν εχω αγορασει καμια βαση ακομη, αλλα θελω να πετυχω αυτο το ποσοστο...
Οπως και να εχει απο οτι καταλαβα για να το πετυχω χρρειαζομαι 3 βασεις ? :confused1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 301 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 232 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21526 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282658 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208416 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66981 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175368 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314099 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14887 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125615 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4580 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix