vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7965 στις: Απριλίου 21, 2016, 10:25 »
Δίκιο έχεις Γιώργο είμαι ήδη στα 20- 25mL κατανάλωση , έλεγα να την αλλάξω στο δεκαήμερο (nautilus mini bvc 1.8 ), η αλήθεια είναι ότι όσων αφορά στην γεύση-ποσότητα ατμού ακόμα δεν έχω δει διαφορά. Anyway  θα την αλλάξω και θα ανοίξω την παλιά να δω τι κράτησε μέσα. Σαν γενική οδηγία πότε πιστεύεις ότι πρέπει να τις αλλάζουμε ?

Δεν υπάρχει γενική οδηγία γιατί συντελουν πολλοί παράγοντες στην "καταστροφή" της αντίστασης. 
Η σύσταση του υγρού σε PG/VG, το ποσοστό αλλά και το είδος των αρωματικων υλών, το τροφοδοτικό υλικό (βαμβάκι, φυτιλι), τα watt στα οποία δουλεύουμε, ακόμα και η κατασκευή της ίδιας της αντίστασης.

Για Tribeca πάντως που είναι αρκετά "βρώμικο" υγρό, τα 25ml τα θεωρώ πολλά. Το πολύ στα 15-20ml πιστεύω θέλει αλλαγή.
Δοκίμασε να την αλλάξεις και παρατήρησε αν τα κομματάκια που λες συνεχίζουν να έρχονται στο στόμα σου και με την καινούρια.

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7966 στις: Απριλίου 21, 2016, 18:58 »
Φίλε estrifan ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!! Να σαι καλέ πραγματικά είμαι πολύ χαρούμενη που κάποιος μου απάντησε τόσο αναλυτικά και απλά!! Πάει κι αυτό! Επίσης χαρούμενη που εμαι μέλος του φόρουμ!!  :laugh_wave:
Καλή συνέχεια...(μέσα σε συννεφάκι ατμού...) :slourp:

Αποσυνδεδεμένος Mitsos10

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7967 στις: Απριλίου 21, 2016, 23:34 »
Απο χθες που αλλαξα υγρο στον ατμ/τη εχω ενα μεγαλο και αλυτο προβλημα.
Αφου τελειωσε το βιρτζινια τον επλυνα εβαλα το Tobacco & Cognac μου αφησε μια
πολυ δυσαρεστη μυρωδια και επιγευση, στη αρχη πιστευα οτι φταιει το υγρο και
το αφησα στην ακρη αλλα και στην δευτερη αλλαγη διαφορετικου υγρου παλι μου
αφησε την ιδια μυρωδια. Για να μην τα πολυλογω μεχρι στιγμης εχω βαλει 4
διαφορετικα υγρα και εχω αλλαξει 3 αντιστασεις αλλλα η μυρωδια και η επιγευση
παραμενει η ιδια δυσαρεστη. Μπορει να φανταστει κανενας τι μπορει να φταιει;
Ο ατμ/της ειναι ο μελο 2, στον αλλο (gs air) το μοντακι δουλευει μια χαρα και αποδιδει
την πραγματικη γευση και αρωμα του υγρου.

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7968 στις: Απριλίου 21, 2016, 23:54 »
Mitso καλησπέρα! Νέα στο ατμισμα κι εγω και στο φορουμ...αλλά μήπως να το ρωταγες αυτο και στο νημα για τον melo? Επειδή ξεχασα να κνω κοπι πέιστ... στους clearomizers θα τον δεις ευκολα. 

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7969 στις: Απριλίου 22, 2016, 00:13 »
Mitsos γίνε λιγάκι πιο συγκεκριμένος.
Αλλαγή υγρού ταυτόχρονα με αλλαγή αντίστασης?
Σημείο αναφοράς πιο?

Το ίδιο υγρό σε 10 διαφορετικούς ατμοποιητες με διαφορετικές αντιστάσεις,10 διαφορετικά υγρά κατά κάποιο τρόπο.

Αντίσταση που έχει ακόμα υγρό που χρησιμοποιούσες πριν, η αν ήταν έντονο η περίεργο, μπορει και να μην φύγει ποτέ το άρωμα που άφησε οχι μόνο στην αντίσταση, αλλά και στα υπόλοιπα μέρη αν δεν έχουν πλυθεί όπως πρέπει.

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Mitsos10

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7970 στις: Απριλίου 22, 2016, 00:45 »
Σχεδον τα δοκιμασα ολα. Στην δευτερη αλλαγη υγρου επλυνα μονο τον ατμ/τη. δεν αλλαξα αντισταση αλλα ατμισα πανω απο 1μλ. Στη τριτη αλλαγη αλλαξα και την αντισταση αλλα το ιδιο αποτελεσμα, μετα εβαλα πιο εντονο γευση (σοκολατα) μπας και αλλαξει αυτη η δυσαρεστη επιγευση αλλα παλι τζιφος στη τεταρτη αλλαγη
τον ξανακαθαρισα και ξανα αλλαξα αντισταση αλλα παλι τα ιδια. Τωρα τον εχω βαλει σε γαλα να μουλιασει λιγο
για να φυγει η μυρωδια χωρις να ξερω αν ειναι σωστο αυτο που εκανα.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7971 στις: Απριλίου 22, 2016, 10:41 »
Η λύση με το γάλα θέλει βράσιμο. Όχι απλό μούλιασμα σε κρύο γάλα.
Αν δεν διορθωθεί δοκίμασε σε νερό με ξύδι.
Αν δεν διορθωθεί δοκίμασε σε νερό με ταμπλέτες Corega (για μασέλες).

Αν μυρίσεις σκέτον τον ατμοποιητή (χωρίς υγρό μέσα και χωρίς αντίσταση) σου έρχεται αυτή η μυρωδιά;

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7972 στις: Απριλίου 22, 2016, 11:21 »
Απο χθες που αλλαξα υγρο στον ατμ/τη εχω ενα μεγαλο και αλυτο προβλημα.
Αφου τελειωσε το βιρτζινια τον επλυνα εβαλα το Tobacco & Cognac μου αφησε μια
πολυ δυσαρεστη μυρωδια και επιγευση, στη αρχη πιστευα οτι φταιει το υγρο και
το αφησα στην ακρη αλλα και στην δευτερη αλλαγη διαφορετικου υγρου παλι μου
αφησε την ιδια μυρωδια. Για να μην τα πολυλογω μεχρι στιγμης εχω βαλει 4
διαφορετικα υγρα και εχω αλλαξει 3 αντιστασεις αλλλα η μυρωδια και η επιγευση
παραμενει η ιδια δυσαρεστη. Μπορει να φανταστει κανενας τι μπορει να φταιει;
Ο ατμ/της ειναι ο μελο 2, στον αλλο (gs air) το μοντακι δουλευει μια χαρα και αποδιδει
την πραγματικη γευση και αρωμα του υγρου.

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με nautilus mini , με το που άλλαξα την πρώτη κεφαλή με την οποία η γεύση ήταν πολύ καλή, έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικές κεφαλές 3 διαφορετικά υγρά πλύσιμο του ατμ κάθε φορά καλό στέγνωμα παρολα αυτά ή γεύση που μου έρχεται είναι ισχνή και νομίζω μεταλλική. Κανένα tip πως να το διορθώσω ? Την βάση την πλένουμε με νερό κανονικά έτσι ? όλα πλην κεφαλής ?

Αποσυνδεδεμένος Mitsos10

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7973 στις: Απριλίου 22, 2016, 11:58 »
Η λύση με το γάλα θέλει βράσιμο. Όχι απλό μούλιασμα σε κρύο γάλα.
Αν δεν διορθωθεί δοκίμασε σε νερό με ξύδι.
Αν δεν διορθωθεί δοκίμασε σε νερό με ταμπλέτες Corega (για μασέλες).

Αν μυρίσεις σκέτον τον ατμοποιητή (χωρίς υγρό μέσα και χωρίς αντίσταση) σου έρχεται αυτή η μυρωδιά;

Τον ειχα ολη νυχτα σε γαλα και η μυρωδια παρεμεινε σχεδον ιδια. Δεν ηξερα οτι επρεπε
να το βρασω. Τωρα το εβαλα σε ξυδονερο οπως με ειπες και θα επενελθω σε μερικες
ωρες για να δω αν επιασε. 

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7974 στις: Απριλίου 22, 2016, 12:02 »
Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με nautilus mini , με το που άλλαξα την πρώτη κεφαλή με την οποία η γεύση ήταν πολύ καλή, έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικές κεφαλές 3 διαφορετικά υγρά πλύσιμο του ατμ κάθε φορά καλό στέγνωμα παρολα αυτά ή γεύση που μου έρχεται είναι ισχνή και νομίζω μεταλλική. Κανένα tip πως να το διορθώσω ? Την βάση την πλένουμε με νερό κανονικά έτσι ? όλα πλην κεφαλής ?

Όλα πλην κεφαλών.
Και αν τα αφήσεις για ώρα μέσα στο νερό θα βγάλεις και τα o-rings και θα τα πλύνεις στο χέρι.


Για περισσότερες και αναλυτικότερες πληροφορίες
σχετικά με τον καθαρισμό οσμών στους ατμοποιητές
διαβάστε αυτό το θέμα.
(δεν αφορά μόνο επισκευάσιμους που λέει ο τίτλος, αφορά όλους τους ατμοποιητές)

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7975 στις: Απριλίου 22, 2016, 12:05 »
Τον ειχα ολη νυχτα σε γαλα και η μυρωδια παρεμεινε σχεδον ιδια. Δεν ηξερα οτι επρεπε
να το βρασω. Τωρα το εβαλα σε ξυδονερο οπως με ειπες και θα επενελθω σε μερικες
ωρες για να δω αν επιασε.

Εγώ για να αφαιρέσω μυρωδιές από ατμοποιητη βάζω τα κομμάτια του σε μείγμα με λευκό ξύδι και μαγειρική σόδα. Τα αφήνω κάνα μισάωρο και αν χρειαστεί επαναλαμβάνω αφού προηγηθουν 1-2 πλησιματα με σαπούνι πιάτων και τρίψιμο με οδοντοβουρτσα.

Πιστεύω να τον έχεις λύσει στα κομμάτια του και να έχεις καθαρίσει σχολαστικα ένα ένα πριν αρχίσεις τα ξίδια και τις βοτκες.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7976 στις: Απριλίου 22, 2016, 14:08 »
Εγώ πριν αρχίσω τα ξύδια και τις βότκες δεν λύνω ατμοποιητές.
 :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7977 στις: Απριλίου 22, 2016, 14:15 »
Η πραγματική πρόκληση είναι να λύσεις τους ατμοποιητες κάνα 3ωρο αφου έχεις αρχίσει τα "ξυδια" και τις βότκες. :))

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7978 στις: Απριλίου 22, 2016, 14:27 »
Τρεις ώρες μετά... δν ξρεω τι είαιν οι ατπομοιτηοιτές ρε φιλαρρρράκι... :party_beer_01:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7979 στις: Απριλίου 22, 2016, 14:35 »
 :OnTopicPlease:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279269 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207382 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64481 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311426 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13271 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124119 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93164 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3990 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15680 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias