vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7305 στις: Φεβρουαρίου 01, 2016, 23:43 »
Καθόλου όμως...απαντάμε στις ερωτήσεις ενός νέου μέλους που είναι και ο ορισμός του νήματος...  ;)
Παρόλο που όπως είπε και ο modivin σε αντίστοιχη περίπτωση σε άλλο νήμα, "το νήμα λέγεται ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ και όχι ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ του ΜΑΡΙΟΣ TDM 900"  :respect:
Πέρα απο την πλάκα γιατί βλέπω να τρώμε κανένα ban...kick...και ότι άλλο υπάρχει...για να απαντήσω στην τελευταία ερώτηση, οι διαφορές μεταξύ των δύο κεφαλών είναι κυρίως στο στήσιμο. Αλλιώς στήνεις στη μία, αλλιώς στην άλλη.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΟΣ TDM 900

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7306 στις: Φεβρουαρίου 01, 2016, 23:50 »
Ο subtank mini που έχει το link αυτό είναι Μαιμού, δεν είναι ο original για αυτο και δεν γράφει Kangertech. Γενικα να ξέρεις οτι στην fasttech ότι είναι αυθεντικό προιόν το γράφει AUTHENTIC . Το λέω χωρίς βέβαια να ξέρω για την ποιότητα αυτού που έδειξες. ορίστε ο αυθεντικός πάντως https://www.fasttech.com/products/2769900
Επίσης Μάριε αν παραγγείλεις απο fasttech να ξέρεις οτι απο 4 Φεβρουαρίου μέχρι 14 Φεβρουαρίου είναι κλειστά λόγο διακοπών (Chinese New Year) με όποια καθηστέρηση συνεπάγεται. Για να σε γλυκάνουν έχουν προσφορά αν παραγγείλεις εκείνες τις μέρες χρησιμοποιόντας το κουπόνι KUNGHEI -20% (5-7 Φεβρουαρίου) και -15%(8-14 Φεβρουαρίου) και σε κάποια συγκεκριμένα προιόντα μέχρι και 50%.

https://www.fasttech.com/forums/stickies/t/1994155/fasttech-site-wide-promotion-clearance-sale-up-to

Κοιτα εγω δεν ειμαι καιρο στο παιχνιδι αλλα εχω καταλαβει οτι υπαρχουν κλωνοι και κλωνοι,,υπαρχει και μαπα κλωνος που αντι για πυρεξ εχει πλαστικο,,εκει οντως δεν πλησιαζεις για πολλους αυτονοητους λογους.
Το πρωι που τον δοκιμασα τον συγκεκριμενο,το μονο που εχω να πω ειναι οτι δεν εχει να ζηλεψει τιποτα πο οτν γνησιο και μαλιστα ειχε και γραμματα κανονικοτατα.
Το θεμα μου εμενα δεν ειναι ακριβως αν θα παρω τον γνησιο η οχι αλλα αυτη τη στιγμη ξεμενω απο bvc coils του ναυτιλου και τα χρυσοπληρωνω καθε 3 το πολυ 4 μερες και ουτε,,ενω αυτα που εχω παραγγειλει απ εξω θελουν ακομα 1 μηνα να εροθουν,,,οποτε τι κανουμε τωρα :confused1:

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7307 στις: Φεβρουαρίου 01, 2016, 23:52 »
Δλδ ρε παιδιά τώρα για να καταλάβω συζητάτε να δώσετε 15 ευρώ για να πάρετε κλώνο subtank και όχι 25 για αυθεντικό..?? Και ακόμα καλύτερα τον καινούργιο τον top fill..??
βασικα ειναι 12,5€ και τα υπολοιπα παιρνεις εναν αλλο ακομα ή βαμβακια συρματα μπαταριες κτλ.
επισης αν τον δεις απο κοντα, δεν υπαρχει περιπτωση να καταλαβεις οτι ειναι κλωνος.
δεν ειναι μονο τα γραμματα αλλα οι σπειρες, μηδεν διαρροες κτλ-δες τα reviews
και να εισαι σιγουρος οτι  με τυφλο test το κοβω οτι ο 1 στους 100 θα καταλαβει την διαφορα.
κλεινω εδω γιατι το χ...με
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 01, 2016, 23:59 από antonelos »

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΟΣ TDM 900

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7308 στις: Φεβρουαρίου 01, 2016, 23:56 »
Παιδια,εγω παω να την πεσω,ειμαι απο χτες το πρωι ξυπνιος δεν την παλευω αλλο,θα τα ξαναπουμε.
Καλο βραδυ :bye:

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7309 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 00:01 »
Τελικά πάντως δεν μπαίνει το rba στον νάνο, αλλά δεν μας νοιάζει κι όλας.. :eyesplash:

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7310 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 19:54 »
Εχω μια μπαταρια για ego 2200mah η οποια χθες μου επεσε και δουλευε κανονικα αρχικά.Το βραδυ την εκλεισα και το πρωι βρηκα το φως της να φωτιζει συνεχεια.Δοκιμασα να την κλεισω και δε δουλεψε.Τα ιδια και με το φορτιστη.Οταν ακουμπησα τον ατμοποιητη επανω να το συνδεσω αρχισε να καιει απο μονη της το υγρο και οντως οταν ρουφαγα μου ερχοταν.Μολις πατουσα το κουμπι γινοταν μπλε ( ποτε δεν εχει βγαλει ξανα μπλε φως,ασπρο μονο) κι οταν την εκλεινα με συνδεδεμενο τον ατμοποιητη φαινοταν να κλεινει.Μολις τον αποσυνδεσα ξαναναψε και εμεινε παλι αναμενο.Στη συνεχεια με ενα μεταλλικο αντικειμενο πιεσα λιγακι το στρογγυλο και εσβησε.Μετα μολις πατουσα το κουμπι μια φορα αναβοσβηνε 3 φορες κι οταν το συνδεω στο φορτιστη φαινεται πληρως φορτισμενη.Θα πρεπει να αλλαξω μπαταρια;


Αποσυνδεδεμένος dmw

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7311 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 00:46 »
Είχα ποστάρει χθές αυτό:
Γεια σας παιδιά, καλησπέρα (αν και προχωρημένη ώρα) λοιπόν, έγραψα και πριν δύο σελίδες αυτό:
Καλημέρα παιδιά, έχω το εξής πρόβλημα αν ξέρεις κάποιος να βοηθήσει.

[Λοιπόν, έχω το Joyetech evic VT με την eGo ONE mega. Αρχικά άτμιζα με την Ni200 με την οποία έρχεται και αφού άρχισε να "χαλάει" το coil την αντικατέστησα με την Ti με την οποία έρχεται. Εφόσον σιγά σιγά τα φτηνε και αυτή, παρήγγειλα 2 νέες Ni κεφαλές VT. Λοιπόν όταν ήρθαν έβγαλα κλασσικά το tank πάτησα το Fire ώστε να πάει γίνει το "restart" του Mod (ότι βάζω δηλαδή νέα αντίσταση) έριξα δυο σταγόνες πάνω στο σύρμα όπως επίσης έριξα juice και στις τρυπούλες. Τώρα όταν το βίδωσα και κούμπωσα και το tank. Όλα φάνηκαν κομπλέ. Έβαλε μόνο του το modάκι τα ohms στα 0,20, τα watt όπως τα χα στα 30 (που είναι και το κατώτερο όριο στο VT σε temp Ni mode) και την θερμοκρασία την έχω στους 510 F (οι προτινόμενες από την joyetech θερμοκρασίες για Ni είναι από 500-520 αν δεν κάνω λάθος σίγουρα πάντως είναι πάνω από τους 500 και ανάμεσα σε 500 και 550 αυτό που προτίνει η εταιρία). Επόμένως όλα θα έπρεπε να είναι κομπλέ. Όταν πάω όμως να ατμίσω μου έρχεται πολύ λίγος ατμός. Υπερβολικά λίγος πράγμα που με παραξενεύει γιατί όταν είχα βγάλει τον Ni τον πρώτο που είχε χαλάσει και είχα βάλει τον Ti όλα ήταν smooth και η παραγωγή καπνού-ατμού εξαρχής μεγάλη. Τι μπορεί να φταίει;
Αλλά δεν πήρα κάποια απάντηση. Λοιπόν νομίζω ότι εντόπισα τον λόγο του προβλήματος απλά και με την δική σας άποψη θέλω να δω αν είναι όντως έτσι. Λοιπόν μέσα στο coil στο σημείο που βρίσκονται τα συρματάκια ψηλά-ψηλά παρατήρησα ότι το βαμβάκι προεξέχει αρκετά από τα σύρματα και ότι στενεύει την τρύπα με αποτέλεσμα να μαζεύει εκεί υγρό το οποίο στάζει αργότερα πάνω στην "εστία" και το coil να μην κάνει σωστή επαφή πάνω σε αυτήν αλλά και να γίνεται εξαιτίας αυτού υπετροφοδοσία υγρού επειδή ακριβώς το βαμβάκι και σε εκείνη την περιοχή είναι γεμάτο υγρό. Οπότε όταν τραβάω τζούρα ακούω σαν να βράζει το υγρό ενώ παράλληλα παρατηρώ στα χείλη μου ότι ανεβαίνει υγρό (ελάχιστο αλλά και πάλι) και επίσης το στένεμα στο σημείο εμποδίζει τον αέρα να ρεύσει σωστά. Μια φώτο του προβλήματος (πρώτα  δεν ξέρω αν το ανέφερα πιο πάνω, αλλά όταν κουμπώνω το παλιό μου coil τα πάντα δουλεύουν ρολόι (επίσης με παραξένεψε ότι στο Ni coil που είχε μέσα η συσκευασία του Evic VT τα λαστιχάκια του coil ήταν και τα δύο μπλέ ενώ αυτά που μου έστειλαν ήταν το πάνω μαύρο και το κάτω μπλέ). Τέλος υπάρχει η πιθανότητα λέτε να μου τα αντικαταστήσουν αν επικοινωνήσω μαζί τους; Γιατί οκ μπορεί να κοστίζουν 9 ευρώ και τα δύο μαζί αλλά εγώ τα παράγγειλα online και χρεώθηκα 4 ευρώ courier και 2 αντικαταβολή (επειδή μένω σε μέρος στο οποίο δεν με συμφέρει διαφορετικά) άρα κατέληξα να δίνω 15 ευρώ για κάτι που δεν δουλεύει (2 coils που δεν δουλεύουν, γιατί και τα δύο είναι έτσι).
 
Αριστερά το παλιό δεξιά το "και καλά" καινούργιο (το ένα από τα δύο τελοσπάντων):




Φανταστείτε στην φώτο δεν φαίνεται καν πόσο στενεύει την τρύπα το προεξέχων βαμβάκι. Λόγω άσπρου φόντου και πάλι όμως φαίνεται η διαφορά.
Κάτι που ξέχασα και που ρώτησε φίλος με πμ, με ρώτησε αν η κεφαλή η καινούργια δεν είναι subohm. Η κεφαλή στο πλάι στο σημείο που γράφει τα ohm γράφει 0,25 η πρώτη που είχε μέσα το πακέτο έγραφε 0,20. Δεν ξέρω τι και πως εγώ πάντως παρήγγειλα την Ni200 αυτό το πράμα που μου στείλαν είτε είναι χαλασμένη παρτίδα είτε είναι μούφα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 03, 2016, 06:35 από dmw »

Αποσυνδεδεμένος Losdir

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7312 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 01:41 »
Καλησπερα, ειμαι καινουριος στο forum (αν και εχω ξαναπερασει πιο παλια για μια ματια  ::)  ).
Ειμαι ατμιστης 2 χρονια και αρχισα με Τ2 , CE5 καποιους JW (aero και JW7) αλλα ξαναγυρισα στον ce5.
Το θεμα ειναι πως θελω να αλλαξω λιγο και να παρω κατι καλυτερο γιατι τα βαρεθηκα αυτα και νομιζω δεν με ικανοποιουν πια.
Βλεπω αυτα τα sticks αλλα μ φαινονται πολυ ογκοδη (συνηθως το βαζω-βγαζω στην τσεπη μου το ηλεκτρονικο). Επισης βλεπω αυτα τα Mods. Αλλα δεν εχω καταλαβει καλα πως και τι.
Θελω να διαθεσω καποια παραπανω χρηματα αλλα να παρω κατι καλο. Να παρω stick η mod? Να μεινω με τον ce5 η καποιον αλλο?


Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7313 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 02:28 »
Καλησπέρα φίλε μου.
Πιστεύω πως έχει έρθει η ώρα να αλλάξεις ατμοποιητη μιας και ο CE5 είναι παλιάς τεχνολογίας. Θεωρώ πως ένας Nautilus Mini θα σε καλύψει και θα είναι μια μεγάλη αναβάθμιση, τόσο σε απόδοση, όσο και σε γεύση.
Όσον αφορά την μπαταρία, δυστυχώς θα πρέπει να προσαρμοστείς στη νέα μόδα του τελευταίου έτους που επιβάλει mods τύπου κουτιού.
Το istick 30 που λες κι εσύ είναι ένα από τα πιο διακριτικά που μπορείς να βρεις, μιας και δε σε ενθουσιάζει το θέμα του μεγέθους.
Υπάρχουν δεκάδες ακόμα, μια βόλτα από κανα μαγαζί θα σε βοηθήσει να καταλάβεις το μέγεθος τους και να βρεις κάποιο που σου ταιριάζει.

ΥΓ. Όλες οι μπαταρίες νέου τύπου που σου επιτρέπουν να ρυθμίζεις τα watt, τη θερμοκρασία κλπ αποκαλουνται mods. Το istick είναι ένα από αυτά.

Αποσυνδεδεμένος stargr

  • 2
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7314 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 10:01 »
καλησπερα σασ ονομαζομαι Σοφια  ...ξεκινησα το Η.Τ την Παρασκευη...Ημουν παθητικη καπνιστια(1 καπνο μεγαλο την μερα)..θελω να ρωτησω το εξησ...Την παρασκευη εκανα ενα υγρο(αναπληρβσεισ)10m με 6νικοτινη.Εξισου και το Σαββατο.Δοκιμασα την Κυριακη  με 0νικοτινη και εωσ σημερα δευτερα δεν νιωθω στερηση.Ομωσ ατμιζω επισησ ενα υγρο τον 10m με  0νικοτιη...Ποσο επιβλαβη μπορει να ειναι γνωριζει καποιοσ να μου πει?



Διόρθωση μεγέθους γραμματοσειράς
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 03, 2016, 14:57 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7315 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 10:06 »
@dmw
http://www.sourcemore.com/joyetech-ego-one-mega-vt-atomizer-cl-ni-0-2ohm-head-5pcs.html
Άσε να πουλάνε όσο θέλουν οι ντόπιοι.
By the way..."την κλειδώνεις την αντίσταση";

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7316 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 10:20 »
@dmw οι εργοστασιακές κεφαλές CL δεν λένε και πολλά. Καλύτερα να παίρνει CLR κεφαλές Ti ή Kanthal ώστε στο μέλλον αν θες να τις επισκευάζεις μόνος σου.


Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7317 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 10:44 »
@dmw

Υπάρχουν 2 τύπου κεφαλές Ni. Η μία είναι μπλε στα 0.20Ω και έχει πολύ ανοικτές τρύπες για πνευμονικές. Η άλλη είναι μπλε/μαύρη 0.25Ω με πιο κλειστές τρύπες για τσιγαρίσιες τζούρες. Μη ψάχνεις λοιπόν να βρεις κατασκευαστικές ομοιότητες μεταξύ τους.

Το πρόβλημά σου ξεκινάει από το γεγονός ότι δεν ξεκλείδωσες την προηγούμενη αντίσταση και όπως λες το mod σου τη δείχνει 0.20Ω. Θα πρέπει να βγάλεις τον ατμο να ξεκλειδώσεις την αντίσταση και μετά να κλειδώσεις στη σωστή τιμή των 0.25Ω

Αποσυνδεδεμένος dmw

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7318 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 11:25 »
Έβγαλα άκρη. Δίκιο έχετε, βασικά νόμιζα θα μου στέλναν ακριβώς αυτές που παράγγειλα. Τεσπα. Ας είναι.  Ευχαριστώ αδέρφια να στε καλά!


Υ.γ την κλειδώνω πάντα! Απλά δεν είχα παρατηρήσει ότι η παλιά ήταν στα 0,2 και οι άλλες στα 0,25 όταν το παρατήρησα μου το είχαν ήδη γράψει εδώ τα παιδιά..

Αποσυνδεδεμένος remi0s

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7319 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 16:01 »
Καλησπέρα!
Θέλω να εκμεταλευτώ την έκπτωση που προσφέρει η fasttech μέσα στις γιορτές τους και είπα να πάρω μερικά πραγματάκια.
Έχω ήδη παραγγελία καθοδών το vtc mini+subtank mini+Samsung 30q+nitecore φορτιστής.
Εκτός απο σύρμα(ud 336 28AWG) βαμβάκι(koh gen do) και ενα kuro Koiler, θα ήταν κάτι άλλο χρήσιμο που μου διαφέυγει για να ξεκινήσω στον χώρο του επισκευάσημου;
Επίσεις κανέναν καλό κλώνο με rba για πιο τσιγαρίσιες τζούρες?
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 03, 2016, 16:17 από remi0s »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1813 279208 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:08
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207325 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64435 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173488 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124088 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93146 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3981 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1231 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15674 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias