vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

354 επισκέπτες, 9 χρήστες
manoslykos, Jorge, trabaman, yorgoss, tibolaso, nightdream, nXtLs, Buliwyf, gstamatos

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6495 στις: Νοεμβρίου 06, 2015, 01:14 »
Τι σχέση έχει η αποσπώμενη μπαταρία με την αντοχή στο χρόνο, όταν μπορεί να αλλαχτεί όταν πέσει η απόδοσή της;
Την αντοχή στο χρόνο την εξασφαλίζουν η ανθεκτική πλακέτα και η καλή συναρμολόγηση του μοντ με καλά υλικά.
Είναι αστείο να περιμένουμε από ένα μοντάκι των 30 ευρώ να αντέξει χρόνια.
Αν βγάλει 1-1.5 χρόνο με αποκλειστική χρήση και με ενδιάμεση αλλαγή μπαταρίας (αν την έχει ενσωματωμένη) τότε έβγαλε μια χαρά τα λεφτά του.

Η επιλογή μοντ με αποσπώμενη μπαταρία έχει να κάνει με την μεγαλύτερη αυτονομία μέσα στην ημέρα.
Δεν ξέρω πόσα μλ κάνεις την ημέρα.
Για λίγα μλ αρκεί ένα μοντάκι με ενσωματωμένη μπαταρία
Για περισσότερα μλ χρειάζεται μοντάκι με αποσπώμενη μπαταρία μαζί 2 μπαταρίες και καλό θα είναι να υπάρξει και εξωτερικός φορτιστής, για να προλαβαίνει να φορτίσει η δεύτερη.
Βέβαια στο κόστος δεύτερης μπαταρίας συν φορτιστή, μπορεί κάποιος να πάρει 2ο μοντάκι με ενσωματωμένη μπαταρία.
Στο η.τ. ισχύει το ένα ίσον κανένα. Μπορεί το μοντάκι με αποσπώμενη μπαταρία να μην ξεμείνει από μπαταρία, αλλά από κουμπί, ή από πτώση ή από αποκόλληση καλωδίων και να βρεθείς με δυο εξαιρετικές μπαταρίες και χωρίς μοντάκι για να τις βάλεις.

Αυτά είναι τα δεδομένα, αποφασίζεις εσύ τι σου ταιριάζει.

Από κει και πέρα, φαίνεται ότι οι γνώσεις σου στο αντικείμενο είναι ακόμη λίγες, οπότε ένας Κ4 μπορεί να σου κάτσει δύσκολος.
Αν υποθέσουμε ότι κάνει πραγματικές πνευμονικές.

Ο subtank είναι μια καλή χρυσή τομή για σένα, με εργοστασιακές και επισκευάσιμες.

Και πάλι σου θυμίζω τον χρυσό κανόνα ένα = κανένα στο η.τ.
Οπότε, είναι καλό να έχεις κι έναν δεύτερο ατμοποιητή. Εστω για την περίπτωση που χαλάσει ξαφνικά ο πρώτος.
Και σίγουρα θα καταλήξεις εκεί, οπότε μην αγχώνεσαι ότι θα μείνεις με έναν, που πρέπει να είναι ο σούπερ τέλειος.

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6496 στις: Νοεμβρίου 06, 2015, 01:50 »
τα μλ με τον ατμοποιητη που εχω ειναι 3-4 την ημερα.
ο kanger ή ο v4 κανει μεγαλυτερη καταναλωση ?
τις πνευμονικες τις εχω ποιο ευκολα με kanger αποτι με v4 που χρειαζετε ψιλολυσιμο.ναι?
αυτο που με απασχολει ειναι ποιας εταιριας κλωνο ειναι ο καλυτερος μετα απο hcigar για τον v4

οσο για την ευκολια στο στησιμο, το εχω (αργυροχοος ειμαι δευτερο επαγγελμα)

το μοντ μπορει να το παρω με εξωτερικες μπαταριες δεν κολλαω εκει


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

να βαλω μια σημαντικη παραμετρο που δεν ανεφερα στα προηγουμενα ποστ.
την καταναλωση!!
μιλαω για λειτουργια vw και κοντα στα 12-15watts στο 1,2-1,8ohm
Αν έχω καταλάβει σωστά η κατανάλωση είναι συνάρτηση watt/ohm στο περίπου.ναι?

Το ψάξιμο συνεχίζεται
υπομονη εχω, χρημα δεν εχω :tongue_smilie:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 06, 2015, 10:52 από antonelos »

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6497 στις: Νοεμβρίου 06, 2015, 17:28 »
ειμαι νεος ατμιστης και θα ηθελα τις προτασεις σας σχετικα με την επιλογη ενος επισκευασιμου με σκοπο το παντρεμα.

Μάλλον είμαι πολύ γέρος. Στις μέρες μου όταν θέλαμε να παντρευτούμε παίρναμε δαχτυλίδι!

Ομολογουμένως πάντως, με ξένισε λίγο η διάρκεια ζωής που λέει η petra. Αυτό σημαίνει ότι στο 6μηνο-8μηνο θα τα παίξει η μπαταρία του iStick;

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6498 στις: Νοεμβρίου 06, 2015, 17:56 »

Στο η.τ. ισχύει το ένα ίσον κανένα. ..............................
Και πάλι σου θυμίζω τον χρυσό κανόνα ένα = κανένα στο η.τ.
Οπότε, είναι καλό να έχεις κι έναν δεύτερο ατμοποιητή.
Στην περίπτωσή μου (και δεν είμαι μόνος  :laugh1: ) ισχύει το δέκα = κανένα.
Όπου δέκα, βάλε ατμοποιητές, κιλά υγρών, δεκάδες αρωμάτων κοκ.
 :OnTopicPlease:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6499 στις: Νοεμβρίου 06, 2015, 18:19 »
Μπορεί. Ανάλογα με τη χρήση που του κάνεις.
πχ αν είναι το μοναδικό σου μοντ και φορτίζει 2 φορές τη μέρα, μπορεί όντως στους 6 ή στους 8 μήνες να χρειαστεί αντικατάσταση η μπαταρία, η οποία είναι lipo και αντέχει λιγότερες επαναφορτίσεις. Βάζεις μια LG HG4, που είναι μεγαλύτερη και ανθεκτικότερη στις φορτίσεις και μετά πας χαλαρά ένα χρόνο. Κόστος γύρω στα 15 ευρώ.
Ασε που μέχρι τότε μπορεί να έχεις κολλήσει από μας και να έχεις άλλα 3-4 μοντ, οπότε χαλαρά να σου βγάλει χρόνο το στικάκι με την εργοστασιακή μπαταρία.

Εσύ ο από πάνω μου, μην τρομάζεις τους νέους.
Η πτυχιακή σου έμαθα ότι ήταν πάνω στην συλλογική και ατομική επιβίωση σε περιπτώσεις σημαντικών καταστροφών - πόλεμοι, λιμοί, σεισμοί, καταποντισμοί, πυρηνικός όλεθρος. Παίζει να είσαι εσύ ο προμηθευτής της openprotocol, όταν έχει μαζικές παραγγελίες και ξεμένει από βαρέλια με γλυκερίνη. Οι φήμες μιλάνε για πισίνα που γεμίζει με γλυκερίνη και μισό κοντέινερ με ατμιστικό hardware....

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6500 στις: Νοεμβρίου 06, 2015, 18:26 »
Ξέχασες τα 5 χιλιόμετρα σύρμα που διαθέτω και βαμβάκι από 100 στρέμματα (Θεσσαλία γαρ)
 :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot:

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6501 στις: Νοεμβρίου 06, 2015, 22:41 »
Κόλλησα όντως από σας εδώ (ένα ίσον κανένα) και έχω 2 iStick, τα οποία χρησιμοποιώ παράλληλα. Αν και τα 2 μαζί με βγάλουν ένα χρόνο υποθέτω καλά θα είμαι. Μετά βλέπουμε :)

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6502 στις: Νοεμβρίου 06, 2015, 22:49 »
Μάλλον είμαι πολύ γέρος. Στις μέρες μου όταν θέλαμε να παντρευτούμε παίρναμε δαχτυλίδι!

Ομολογουμένως πάντως, με ξένισε λίγο η διάρκεια ζωής που λέει η petra. Αυτό σημαίνει ότι στο 6μηνο-8μηνο θα τα παίξει η μπαταρία του iStick;
το παντρεμα πηγαινει στον ατμο αν και αποτι διαβαζω εδω "κανεις δεν μπορει να φαει μονο ενα" :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6503 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 09:50 »
@tosenred το istick 30w που έχω με βαριά χρήση ως αποκλειστικό επι 6 μήνες, ξεφορτίζει μετά απο 5 ml στα 9w-10w. Νομίζω είναι καλά. Και υπόψιν, αν τα παίξει εντελώς η μπαταρία του, αν δεν πιάνουν τα χέρια σου, το πας σε ένα κατάστημα η/τ ή σε έναν ηλεκτρονικό και βάζεις καινούργια.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6504 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 14:12 »
@Antonelos :)

@izamel Θα βάλω μια μπαταρία αυτοκινήτου και θα τη σέρνω πίσω μου με ροδάκια :) :)

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6505 στις: Νοεμβρίου 08, 2015, 17:26 »
Γεια σας παιδια επειδή είμαι καινούριος στο φορουμ και δεν μπορω να ανοιξω θεμα ακομα γραφω εδώ..

επειδή θελω να βλεπω πολύ ατμο και όχι υπερβολικη γευση,τι αναλογια PG/VG προτείνεται(χωρις νικοτινη και με νικοτινη)?
(εχω αρωματα τις hexocell)

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6506 στις: Νοεμβρίου 08, 2015, 17:48 »
Να ξερεις οτι η VG σου δινει ποσοτητα ατμου ανω η PG χτυπημα & γευση... τωρα για νικοτινη & ποσο δεν ξερω να σου πω ειναι το πως το αισθανεται ο καθενας. Να ξερεις ομως οτι αν εχεις πχ υγρα με φουλ VG δεν θα καταλαβαινεις το χτυπημα (αρα την νικοτινη) γιατι ο ατμος "πνιγει" τη γευση & το χτυπημα. Δοκιμασε με μια αναλογια γυρω στο 9-10mg (νικοτινη) μιας & εισαι καινουργιος ατμιστης & μετα βλεπεις αναλογα το ποσο σου καθεται...

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6507 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 13:19 »
εντξαξει ευχαριστω ;)
 δηλαδή καπου στα 30PG/70VG η 50/50 για ισοροποια?

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6508 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 14:28 »
Αν θελεις πολυ ατμο & η γευση δεν σε νοιαζει καθολου (να υποθεσω κανεις subhom πνευμονικες), πας στην λυση 80/20 VG/PG
Αν ομως δεν θελεις να χανεις τοσο στη γευση, δοκιμασε μια αναλογια 60/40...

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6509 στις: Νοεμβρίου 10, 2015, 10:32 »
Καλημέρα, σας παρακαλώ επειδή δε μου έχει ξανατυχει βοηθήστε με σε κάτι, επειδή εχω αρπάξει ενα κρυολόγημα και δε μπορώ να καταπιώ ούτε σάλιο απο τους πόνους εχω αναγκαστεί να παρατήσω το ηλεκτρονικό τσιγάρο με το γεμάτο τανκακι στην άκρη για μέχρι να γίνω καλα γιατι ούτε ατμός κατεβαίνει στο λαιμό μου τώρα, υπάρχει κίνδυνος να χαλάσει η αντίσταση μιας και βρεχετε συνέχεια χωρίς να το χρησιμοποιώ μήπως θα πρέπει να αδειάσω το τανκακι?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1812 279148 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:06
από gstamatos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207270 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64394 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173467 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311290 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13214 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124070 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93141 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3974 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1223 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15664 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias