vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6270 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2015, 22:59 »

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6271 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2015, 23:02 »
Αν έχεις λιγότερα απο 50 μηνύματα θεωρείσαι νέος στο forum και δε μπορείς να δεις στις κατηγορίες το θεμα πωλησεις-ανταλλαγές. Μόλις πιάσεις το όριο των 50 έχεις ελεύθερη πρόσβαση. Αναγράφεται και στους κανονισμούς του forum.

ΥΓ. Με πρόλαβε η διαχειριση.

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΑΝΝΗΣ1973

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6272 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2015, 23:11 »
Καλώς σας βρήκα!! Ατμίζω εδώ κι ένα περίπου χρόνο, τους τελευταίους 4 μήνες με επισκεθάσιμους. Χαίρομαι που επιτέλους βρήκα μια παρέα στην οποία θα μπορώ να λύνω απορίες και να συζητώ το χόμπι (?) μας...
Θα μάθω σιγά-σιγά τους κανόνες και υπόσχομαι στο προσεχές να διαβάσω μέχρι τέλος τους κανονισμούς! Ευχαριστώ για την απάντηση e-akapnos

Ευχαριστώ για την αποδοχή Cruiser79 :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 02, 2015, 23:31 από ΓΙΑΝΝΗΣ1973 »

Αποσυνδεδεμένος andreasd

  • **
  • 302
  • Φύλο: Άντρας
  • Through the darkest night..cms the brightest light
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6273 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2015, 21:35 »
Αφήνει πολυ μακα, εγω επισκευασιμο και καθε τανκ αντε 2 αλλαγη μπαμπακι.

Sent from my JY-S3 using Tapatalk


Συγνώμη για το off topic, αλλά επειδή κάνω 2,5ml το 2μερο στα 12w, αξίζει σε I stick 30w να πάρω επισκεύασιμο; Με gs air που έχω τώρα, αλλάζω αντίσταση κάθε 2 βδομάδες περίπου, μπορω να αλλάζω μόνο βαμβάκι ας πούμε κάθε μια βδομάδα και τη δεύτερη βδομάδα να την πετάω; Υπάρχει κάποια πρόταση γι αυτό που έχω ώστε να πάρω τα μέγιστα ;


Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6274 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2015, 22:03 »
Ανδρέα, πάρε ενα επισκεύασιμο ευκολο, τυπου KL+  η κάτι όμοιο, και πειραματίσου αν σου κάνει. Ετσι κι αλλιώς χειρότερα δεν υπάρχει περίπτωση να ειναι, κατά 90% καλύτερη γευση θα παιρνεις. Κάνε αντιστασεις περίπου στα Ωμ που χρησιμοποιείς και οσο για την αντισταση, αλλάζεις μια φορα την βδομαδα και βαμβακι δύο. Ανάλογα και τα υγρά βέβαια.
Καλυτερα να μεταφερθουν τα μηνυματα του ειδους. :-)

Θα το δωσω το δεκαρικο τελικα και εδω για ενα τεστ. Το κακο ειναι που τέλειωσαν τα πανηγύρια.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6275 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2015, 09:53 »
Συγνώμη για το off topic, αλλά επειδή κάνω 2,5ml το 2μερο στα 12w, αξίζει σε I stick 30w να πάρω επισκεύασιμο; Με gs air που έχω τώρα, αλλάζω αντίσταση κάθε 2 βδομάδες περίπου, μπορω να αλλάζω μόνο βαμβάκι ας πούμε κάθε μια βδομάδα και τη δεύτερη βδομάδα να την πετάω; Υπάρχει κάποια πρόταση γι αυτό που έχω ώστε να πάρω τα μέγιστα ;
Στους εργοστασιακούς δεν μπορείς να αλλάξεις μόνο βαμβάκι, αλλάζεις όλη την ανταλλακτική κεφαλή. Για την κατανάλωση που αναφέρεις, δεν βλέπω το λόγο να περάσεις σε επισκευάσιμο.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6276 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2015, 11:06 »

Συγνώμη για το off topic, αλλά επειδή κάνω 2,5ml το 2μερο στα 12w, αξίζει σε I stick 30w να πάρω επισκεύασιμο; Με gs air που έχω τώρα, αλλάζω αντίσταση κάθε 2 βδομάδες περίπου, μπορω να αλλάζω μόνο βαμβάκι ας πούμε κάθε μια βδομάδα και τη δεύτερη βδομάδα να την πετάω; Υπάρχει κάποια πρόταση γι αυτό που έχω ώστε να πάρω τα μέγιστα ;

Φίλε μου καλημέρα και καλώς μας ήλθες. Πέρνα μια βόλτα και από εδώ να σε γνωρίσουμε.

Τον επισκευάσιμο, μην τον βλέπεις μόνο ως αλλαγή αντιστάσεων και κόστους. Εκτός από αυτά, έχει και άλλα χαρακτηριστικά για να σε οδηγήσουν στην αγορά του.
Κατά πρώτον, η γεύση. Κλάσεις ανώτερη από τον εργοστασιακό που χρησιμοποιείς. Κατά δεύτερον, και ανάλογα τον επισκευάσιμο, η δυνατότητα παραμετροποίησης ώστε να τον φέρεις πιο κοντά στο ατμιστικό σου προφίλ. Ένα μειονέκτημα είναι το ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να αυξήσεις την κατανάλωση λόγω αυξημένης απόλαυσης.

Θα σου έλεγα ότι εφόσον προς το παρόν νιώθεις ότι ο ατμοποιητής σου σε καλύπτει, μείνε εκεί. Όταν αρχίσει να μην σε ικανοποιεί και ζητήσεις το κάτι παραπάνω, τότε ναι, κοίτα και για επισκευάσιμο.

Αποσυνδεδεμένος kwstas3

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6277 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2015, 18:30 »
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...εχει 4 μηνεσ που ατμιζω και εχει μολισ λιγο καιρο που αγορασα το istick με το GS TANK μαζι...και τωρα 8 ηθελα ν παρω ενα καλυτερο ατμοιποιητη για περισοτερο ατμο....γι αυτο σκεφτικα τ TRITON...μιπωσ υπαρχουν καλυτεροι ατμοποιιτες που θα δουλεψουν καλυτερα και θα αποδοσουν καλυτερα(ωσ προς θεμα καπνου μιλαω) στο συγκεκριμενο mod??....σας ευχαριστω :thumpup: :thumpup: :thumpup:



ααα ξεχασα ποιο πανω ...δν τ εχω αγοραζει σκεφτομε να αγορασω...αλλα επιδι ειμαι ψιλοασχετος γι αυτο ρωτισα αν δουλευι καλα κ αν αποδοδι καλα στο συγκρκτιμενο mod..και αν υπαρχι καποιοσ καλυτεροσ ατμοποιητης που θα αποδιδει καλυτερη ισχυ ατμου απο τον triton πανω στο istick 40...

Αποσυνδεδεμένος nikos7

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6278 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2015, 18:33 »
καλησπερα σε ολους.ατμιζω μολις 1 εβδομαδα με ego και μολισ αγορασα ενα istick 40w tc και για ατμοποιητη εναν kanger subtank mini v2 για αρχη αφησα την αντισταση που ειχε ηδη πανω στο επισκευασιμο και εκοψα και περασα μονος μου βαμβακι.η αντισταση ειναι 0.56 και ατμιζω στα 15w και μου φαινεται μια χαρα απο γευση και ντουμανι .επισης αγορασα συρμα kanthal 0,25 και οργανικο βαμβακι για να ασχοληθω να φταχνω μονος μου αντιστασεις.ερωτησεις προς τους εμπειρους τωρα.εχω κανει κατι λαθος απο αυτα που εγραψα ποιο πανω?με το συρμα που πηρα πως θα φτιαξω αντιστασεις 1,2 και 1,8?καθε ποτε να αλαζω αντισταση στον επισκευασιμο και βαμβακι?σε τι αντισταση και watt ειναι ενα normal σημειο χωρις υπερβολες?μου κανει κατι ψιλοσκασιματακια οταν ατμιζω ειναι φισιολογικο?αυτα... και ευχαριστω εκ των προτερων

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6279 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2015, 19:02 »
Καλός ηρθεσ στην παρέα μας και καλοατμιστα τα εργαλεία σου τώρα στο θέμα μασ αν εβγαλεσ το βαμβάκι γιατί έπλυνεσ πρωτα των ατμο πριν ατμισησ καλλα έκανες η 0.5 αντίσταση που έχει πανω στα 15 Βαττ που λεσ δουλεύει στο όριο του ποιο χαμηλού πάη και πολύ παραπανω... αν δεν σου κανη υπερτοφοδοσια κιι σου αρεση εκεί όλα καλά  τώρα όσο για τα ποιο λεπτα σύρματα και τα ωμ που ζητασ να κανησ ωσ αρχη εδω http://www.steam-engine.org/coil.asp με αυτων των υπολογιστη θα σε βοηθήσει  να κάνεις κάποιες αρχικές αντίστασης αν και άπειρος  στο θεμα κατα τη δική μου  γνωμη επρεπε να παρησ ποιο χοντρο συρμα απο 0.30 εωσ κιι 0.35 θα σε δυσκολεψη καπωσ την αρχη το λεπτο αλλά συγουρα θα τα καταφέρεισ
Βαμβάκι εγώ πρωσοπικα  αλαζω καθε 2 με 3 ημερεσ κιι αν η αντιστση λογο σκουρόχρωμων  υγρων εχει πολλυ μακα αλαζω και αυτη αλιοσ στη 2ρη αλαγη βαμβακιου συγουρα  τα ψιλοσκασιματα ειναι θεμα ποσοτητασ βαμβακιου στο πηνιο κάπου έχεις Βάλη ποιο λίγο γιαυτό  σου κανη τα σκασιματα ψηλοσε λίγο τα βατ και αν δεν στωση αλαξε βαμβακι κιι βαλε λιγο περισοτερο ..προσοχη παντα να μην κλεινησ  τα καναλια που τροφωδοτουν με υγρο το πηνιο δεσ καπια βιντεακια στο you tupe και θα δησ και μόνος σου πώς και τη πρεπει να κάνεις 

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 12, 2015, 19:10 από giorgos maniadakis »

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6280 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2015, 00:25 »
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...εχει 4 μηνεσ που ατμιζω και εχει μολισ λιγο καιρο που αγορασα το istick με το GS TANK μαζι...και τωρα 8 ηθελα ν παρω ενα καλυτερο ατμοιποιητη για περισοτερο ατμο....γι αυτο σκεφτικα τ TRITON...μιπωσ υπαρχουν καλυτεροι ατμοποιιτες που θα δουλεψουν καλυτερα και θα αποδοσουν καλυτερα(ωσ προς θεμα καπνου μιλαω) στο συγκεκριμενο mod??....σας ευχαριστω (Image removed from quote.) (Image removed from quote.) (Image removed from quote.)



ααα ξεχασα ποιο πανω ...δν τ εχω αγοραζει σκεφτομε να αγορασω...αλλα επιδι ειμαι ψιλοασχετος γι αυτο ρωτισα αν δουλευι καλα κ αν αποδοδι καλα στο συγκρκτιμενο mod..και αν υπαρχι καποιοσ καλυτεροσ ατμοποιητης που θα αποδιδει καλυτερη ισχυ ατμου απο τον triton πανω στο istick 40...

Καλή η σκέψη σου για Triton αφού θα έχεις και την ευχέρεια στο μέλλον αν θελήσεις να πάρεις το rta του και να φτιάχνεις μόνος σου αντιστάσεις. Στην ίδια κατηγορία υπάρχει ο subtank mini και ο ego one. Προτείνω αυτούς τους 3 καθώς όλοι παίρνουν εργοστασιακές και επισκευάσιμες αντιστάσεις!

Αποσυνδεδεμένος blu3orion

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6281 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2015, 16:39 »
Παιδια καλησπέρα


Με λενε Κωστα, ειμαι παλιος ατιμστης αλλα τωρα τελευταια εχω ξεκινησει να ασχολουμαι με mod και επισκευασιμους ατμο....


Κατ αρχην ζητω συγνωμη που δημοσιευω εδω, αλλά δεν μπορω ΠΟΥΘΕΝΑ να ανοιξω νεο θεμα (λογικο), ουτε και στα νεα μελη (??)


Μπορει καποιος να βοηθησει??

Η μηπως να δημοσιευσω εδω απ ευθειας την απορια??


Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6282 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2015, 16:45 »
Καλως ηρθες... Αφου δεν ειδες καποιο αντιστοιχο με την απορεια σου θεμα πες τι θες εδω και αν πρεπει θα μεταφερθει απο τους συντονιστες...

Αποσυνδεδεμένος blu3orion

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6283 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2015, 17:13 »
 Οκ ευχαριστώ
Λοιπόν μέχρι πρότινος διαθέτω έναν aspire nautilus mini σε mod Vamo V5 με αντιστάσεις 1.8.
Πρόσφατα πήρα την απόφαση να αναβαθμιστώ, οπότε αγόρασα το iLeaf 100W για mod και το Kagetech subtank mini. (δεν εχω παραλαβει ακομα)
Εχω τις εξης ερωτησεις:
Τελικά με το subohm π.χ 0.5 ohm εκτος από ντουμανια, εχεις καλυτερη η χειροτερη γευση σε σχεση με π.χ 1.2 και 1.8 ohm?
Με το subohm εφοσον δεν εχω μηχανικο mod, εχω πιθαντοτητα ανατιναξης ?? :)
Επίσης εκει που εχω μπερδευτει παντελως όμως
Μετα από διάφορες αναζητησης σχετικα με rebuild πηρα ένα σετακι για να τυλιγω συρμα με 4 διαφορετικες διατομες 2 ,2,5 3 3,5 mm
Συρμα UD Nichrome 26 AWG / 0.4mm*10m / 8.67ohm
Πως στον κορακα θα φτιαξω μια ομικη αντισταση π.χ 1.2 η 0.5 ohm?? Ποσα τυλιγματα σε τι διατομη?? Στο νετ εχω βρει εμπειρικα με διατομες από τρυπανια αλλα και παλι δεν καταφερα να βρω έναν αντιπροσωπευτικο συνδυασμο…. Εσεις τι κανετε σε δαυτες τις περιπτωσεις??
Αντε και βρηκα την ομικη αντισταση, πρεπει μετα οι σπειρες να εχουν αποσταση μεταξυ τους? Πρεπει να τις καψουμε με φλογιστρο πριν περασουμε το βαμβακι?
Ολες γενικα οι αποριες ενός πρωταρη σε επιασκευασιμο περιβάλλον
Παιδαι ευχαριστω εκ των προταιρων και ελπιζω να μην κουρασα αλλα εχω φαει πολλεεεες ωρες ψαχνοντας
 
Κώστας
 

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6284 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2015, 17:21 »
Κώστα καλώς ήρθες.


Αρχικά για να υπολογίσεις τις σπείρες και την διατομή που θέλεις πήγαινε εδώ http://www.steam-engine.org/ και θα μπορέσεις να βρεις ότι θέλεις.  Αν χρειαστείς βοήθεια στον χειρισμό πες μου.


Με το ηλεκτρονικό Mod έχεις αρκετές προστασίες οπότε δεν κινδυνεύεις από εκρήξεις (εφόσον βέβαια ακολουθείς κάποιους στοιχειώδεις κανόνες)


Το σύρμα δεν χρειάζεται να το κάψεις αν κάνεις κανονικές αντιστάσεις (με κενά μεταξύ των σπειρών δηλαδή), αντιθέτως χρειάζεται να θέλεις να κάνεις microcoil δηλαδή να κολλήσουν οι σπείρες μεταξύ τους.


Υπάρχει και νήμα για τις αντιστάσεις που μπορείς να ρωτήσεις και διαβάσεις πολλά


http://e-kapnisma.gr/index.php/board,247.0.html

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279384 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207514 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64575 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173562 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311614 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13338 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124166 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93190 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4005 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1260 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15697 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14455 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias