vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

422 επισκέπτες, 1 χρήστης
manoslykos

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6090 στις: Ιουλίου 14, 2015, 16:29 »
Και γω κάπως έτσι το σκέφτομαι και λέω μπας και ανέβω σε νικοτινη...κάπνιζα old holborn κίτρινο καπνό και μου πρότιναν να πάω στα 12mg νικοτίνη για να είμαι στα ίδια επίπεδα με τον καπνό που έκανα...ισχύει αυτή η αντιστοιχία ή όχι? γνωρίζετε?


Εγώ πήγα απο Old Holborn κίτρινο, στα πρώτα μου υγρά με 12mg χωρίς κανένα πρόβλημα. 1.5 μήνα αργότερα το έριξα στα 6mg γιατί πήρα Subohm ατμοποιητή που δουλεύει με περισσότερα Watt και δεν άντεχα το χτύπημα των 12mg.


Πιστεύω πάντως πως με υγρό με περισσότερη PG θα είσαι πιο ικανοποιημένος απο το χτύπημα, χωρίς να αλλάξεις στήσιμο.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6091 στις: Ιουλίου 14, 2015, 16:43 »
Να ανέβεις σε νικοτίνη αφού πρώτα ανεβάσεις τα βατ. Ο ναυτίλος με τις bvc κεφαλές αντέχει άνετα 13-14 βατ.
Τον είχα ένα φεγγάρι και τον άτμιζα εκεί, διότι πιο κάτω μου φαινόταν ότι υπολειτουργούσε. Χωρίς να είμαι watt lover

Αν κατέβεις στα 8 ούτε θα ατμίζει καλά, άσε που μπορεί να τον μπουκώσεις.
Μπορείς βέβαια και 15ρα νικοτίνη να βάζεις και 13 βατ να χρησιμοποιείς.
Καλύτερη καύση στο κόιλ = λιγότερα κατάλοιπα, όχι περισσότερα.
Εγώ πάλι τον άτμιζα στα 16W, βέβαια με μηδενική ή 3άρα κάποιες φορές. Τα σηκώνει τα βατάκια του :)

Αποσυνδεδεμένος Mixalis6R

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
  • V for Vaping
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6092 στις: Ιουλίου 14, 2015, 19:18 »
Τσιμπησα ενα υγρο με 18αρα νικοτινη...μου φαινετε λιγακι βαρυ ειναι η αληθεια αλλα στα 8 watt ειναι κομπλε περιπου απο θεμα χτυπηματος αν και νιωθω τον nautilus να θελει να δωσει και αλλο  ;D Μου φαινετε λιγακι περιεργο αλλα θα κανω ενα μικρο μπουκαλακι (10ml) και αναλογως πως μου καθεται θα δω και πως θα συνεχησω στο επομενο μπουκαλακι..η 12mg δηλαδη ή 18mg...

Σας ευχαριστω ολους για τα infos guys!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6093 στις: Ιουλίου 14, 2015, 20:33 »
 Να τον δουλέψεις με παραπάνω watt, όπως πολύ σωστά σου είπε η Petra και ο Ποιητής αντέχει watt, εγώ έχω βρει το δικό μου sweet spot στα 12.5w, κάτω απο τα 9.5w υπολειτουργεί ο Ναυτιλάκος! Πάνω απο 13 εμένα δεν μου αρεσει η θερμοκρασια του ατμου και αλλοιωνεται και η γευση. Εαν θελεις παραπάνω χτυπημα ρυθμισε την συσταση των υγρων σου με παραπανω pg, εγω τουλαχιστον αυτο θα εκανα και δεν θα ανεβαινα σε τοσο πολυ νικοτινη. Αφου πηρες και 18αρι μπορεις να τα αναμιξεις και να "παιξεις" νικοτινη μεχρι να βρεις αυτο που σε καλυπτει, προτεινω ομως να τον δουλεψεις 11-13watt για να σου δωσει αυτο που μπορει ο ατμο. Υποκειμενικά βεβαια ολα, εσυ θα βρεις το δικο σου sweet spot!

Αποσυνδεδεμένος Mixalis6R

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
  • V for Vaping
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6094 στις: Ιουλίου 15, 2015, 02:21 »
Ναι απ οτι βλεπω αυτο θα κανω!! Ενταξει πηρα το 18αρι "εφαγα" το μπουκωμα μου φυγε και η περιεργια γιατι ακομα πειραματιζομαι και ηρεμησα... :tongue_smilie: Συνεχιζω με 12αρι απλα θα κοιταξω να παιξω μεταξυ 10-13W... ;D Κομπλε!!

Αποσυνδεδεμένος xxlclock

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6095 στις: Ιουλίου 19, 2015, 00:15 »
Χαίρετε και από μένα!


Πριν ένα μήνα περίπου αγόρασα το πρώτο μου ηλεκτρονικό τσιγάρο.
Innokin SVD 2.0 με τον ατμοποιητή iClear XL της innokin.
Μπαταρία efest στα 2800mah με εξωτερικό φορτιστή.
Στα υγρά ψάχνομαι ακόμα για το τι μου ταιριάζει!..
Έχω αγοράσει μέχρι στιγμής top coil ατμοποιητή της innokin αλλά η αλλαγή των αντιστάσεων μου είναι ασύμφορη
και θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι σε rda ατμοποιητές. Σκέφτομαι τον Kanger Subtank mini που είναι και στα 22mm όπως το mod
μου, τι μου προτείνετε;
Επίσης αν υπάρχει κάποιο online ευρωπαϊκό κατάστημα με φτηνά και καλά υγρά αναπλήρωσης.
Συγχωρήστε το μεγάλο μου post.
Καλά ατμίσματα σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος bobos

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6096 στις: Ιουλίου 20, 2015, 23:07 »
Θα πρότεινα ειδικά οσον αφορά τα υγρά να τα δοκιμάσεις πρώτα σε κάποιο φυσικό κατάστημα.  Καλες οι κριτικές αλλα η γεύση και το γούστο είναι εντελώς υποκειμενικά. Υπάρχουν πολλα καλά υγρα στην ελληνική αγορά που είναι σε πολύ προσιτές τιμές.  Τώρα σχετικά με τον subtank είναι μεν μια τιμια πρόταση σε original ατμο αλλά είμαι λιγο επιφυλακτικος λόγω αρκετά αερατης τζούρας.  Ισως αυτό χαλάσει τον νεο ατμιστη. Εκτός αν θες να κινηθεις προς τα κει... Κατά τ αλλά ειναι παιχνίδι στο στήσιμο κάτι που θα βοηθήσει εφοσον ασχολείσαι πρώτη φορά με επισκευασιμους. Οπως και να χει κανε μια βόλτα,  δοκίμασε και αποφάσισε. Οι ατμοποιητες σε πολλα καταστήματα επίσης διατίθενται για δοκιμη ;-)

Στάλθηκε από το GT-I8260 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος xxlclock

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6097 στις: Ιουλίου 21, 2015, 03:04 »
ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου! αυτό που με χαλάει ομολογώ με κάποια καταστήματα είναι ότι δεν έχουν ποικιλία από πολλές μάρκες αλλά από συγκεκριμένες που συνεργάζονται .. για παράδειγμα ενώ θέλω να δοκιμάσω κάτι από atmos να μην υπάρχει . είναι θέμα καταστήματος θα μου πεις.
όσον αφορά τον subtank mini υπάρχει κάποιο λινκ με ανταλλακτικά υλικά για το επισκευάσιμο μέρος του; όπως για παράδειγμα πόσα mm σύρμα πρέπει να του βάλω, τι είδους υλικό όπως νικελίου ή τιτανίου και πόσες σπύρες να φτιάξω; από βαμβάκι; καταλαβαίνεις τις απορίες που έχω.. συγγνώμη για το μεγάλο ποστ ψάχνομαι ακόμα ;D

Αποσυνδεδεμένος bobos

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6098 στις: Ιουλίου 21, 2015, 09:50 »
Τα περισσότερα σοβαρά καταστήματα έχουν αρκετές επιλογές υγρών και γεύσεων. Συγκεκριμένα της Atmos που ανέφερες τα έχουν πολλοί.
Ανταλλακτικά για τον subtank εννοείς σύρματα και βαμβάκια/φυτίλια να υποθέσω. Αυτά υπάρχουν παντού. Απο κει και πέρα το υλικό που θα χρησιμοποιήσεις είναι καθαρά επιλογή δική σου. Με τα λίγα που ξέρω, δεν μπορώ να σου πω ότι πχ το νικέλιο δεν κάνει και το τιτάνιο κάνει. Και τα δύο κάνουν σε όλους τους ατμο αλλά δίνουν άλλα αποτελέσματα ως προς τα Ω ενώ στηνονται διαφορετικά. ΠΧ το νικέλιο απ' ότι ξέρω είναι σύρμα πολύ μαλακό και δίνει πολύ χαμηλές αντιστάσεις, έχοντας όμως το ίδιο να δουλεύει σε πολύ χαμηλά volt σε σχέση με το kanthal που είναι και το πιο διαδεδομένο. Επίσης κυρίως χρησιμοποιείται σε συνδυασμό με μοντακια που έχουν έλεγχο θερμοκρασίας γιατί αντιδρά με πιο συγκεκριμένο τρόπο από άλλα ενώ η θερμότητα αυξάνεται. Δες εδώ και θα πάρεις πολλές απαντήσεις σχετικά: http://www.aresmares.gr/?s=%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%82+%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%B1%CF%82&submit=%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%AC%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B7
Σίγουρα υπάρχουν μακράν εμπειρότεροι από μένα εδώ για να σε βοηθήσουν, αλλά εγώ θα πρότεινα να δουλέψεις με kanthal  για αρχή γιατί είναι πιο απλό. 
Τώρα, όσον αφορά το πόσσες σπείρες κτλ επίσης είναι θέμα γούστου. Πολύ απλά: λιγότερες σπείρες μικρότερη αντίσταση, περισσότερα βατ, μεγαλύτερα ντουμανια, λιγότερη γεύση. Περισσότερες σπείρες, τα ανάποδα... Υπάρχουν πολλά topics εδώ μεσα που θα σε βοηθήσουν παρα πολύ σχετικά με τα watt τα volt τις αντιστάσεις και τα στησίματα. Ψαξ το λίγο. Χρόνο και όρεξη θέλει  ;)


Πάρε και μερικά links να δεις για ανταλλακτικά, γεύσεις κτλ κτλ.


http://www.replacesmoke.com/
http://www.zerobacco.gr/
http://www.mpixlimpidi.net/
https://www.atmistique.gr/
http://www.atmology.gr/
http://www.vapeland.gr/


Αυτά μου ήρθαν πρόχειρα...


ΥΓ το δικό μου ποστ είναι μεγαλύτερο απ το δικό σου  :laugh1: 
Αντε και καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος Mixalis6R

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
  • V for Vaping
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6099 στις: Ιουλίου 21, 2015, 13:13 »
Θα σου προτινα να κανεις μια δοκιμη τον Subtank προτου το αγορασεις διοτι απ οσο ξερω και γω, ειναι μονο για πνευμονικες! (σαν να κανεις ναργιλε) Καινουργιος ειμαι και γω και επειδη εχω δοκιμασει τον Atlantis απο φιλο (ειναι παρομοιο με το Subtank) μπορω να σου πω οτι εχει και αυτο την πλακα του αλλα οχι για πολυ...μετα απο λιγη ωρα θα σε κουρασει! Διαλεγεις και περνεις παντως..σαν ατμοποιητη εχω ακουσει πολυ καλα λογια! Το θεμα ειναι πως θα σε βολεψει εσενα!  :thumpup:

Υ.Γ: Τον εχω βαλει και γω στο ματι για να κανω και γω λιγο την φαση μου με τις πνευμονικες... 8)

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παρεπιπτωντος παιδια να ρωτησω...Ειναι λογικο να μου ζεστενεται ο GS Air M μαζι και το istick 30w μετα απο μερικες τζουρες? Οταν εχω το nautilus δεν μου συμβαινει αυτο... :hmmm:
(το δουλευω γυρω στα 10-15w)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 21, 2015, 17:17 από Mixalis6R »

Αποσυνδεδεμένος jokar

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6100 στις: Ιουλίου 24, 2015, 17:43 »
Καλησπέρα,
είμαι νέο μέλος και δεν ξέρω αν η ερώτησή μου είναι off-topic.
Έχω καταλήξει στον nautilus mini. Πήρα και το μεταλλικό προστατευτικό. Ερώτηση:
Για να εκμεταλλευτώ το παλιό περίβλημα είδα ότι κυκλοφορεί στο εξωτερικό ανταλλακτικό μόνο η βάση γύρω στα 10€. http://online.aspirecig.com/aspire-nautilus-mini-accessories-p-79.html
Μέχρι να μπορούμε να κάνουμε πάλι αγορές από εξωτερικό, ξέρει κανείς πού και αν εδώ στην Ελλάδα μπορώ να βρω κάτι αντίστοιχο;
Η ουσία είναι να μην αγοράζω ξανά όλο το set των 35€.
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6101 στις: Ιουλίου 24, 2015, 17:51 »

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6102 στις: Ιουλίου 26, 2015, 16:41 »
Μπορεί κάποιος να εξηγήσει ένα συντομία γιατί παντού αναφέρεται χρήση ισοπροπυλικής αλκοόλης; Ποια η διαφορά από την αιθυλική όσον αφορά το η.τ;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6103 στις: Ιουλίου 26, 2015, 17:24 »
Η ισοπροπυλική δεν έχει προσμίξεις και χρησιμοποιείται κυρίως για καθαρισμό πλακέτας. Επίσης, ΔΕΝ ΠΊΝΕΤΑΙ! Μπορείς να βυθίσεις άφοβα ένα ηλεκτρονικό μοντ, χωρίς τις μπαταρίες φυσικά.

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6104 στις: Ιουλίου 26, 2015, 18:15 »
Στον καθαρισμό ατμοποιητή έχει διαφορά από την απλή, αραιωμένη μόνο με νερό, αιθυλική?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279100 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207227 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64354 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173432 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311193 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13177 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93120 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3965 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1210 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15651 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14400 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias