vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

389 επισκέπτες, 11 χρήστες
tasos1976, Lazy Dog, dkostas, Parolos, gigelis78, manoslykos, Jorge, grag, maprix, goran, tibolaso

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6045 στις: Ιουνίου 22, 2015, 11:51 »
@GK1980: Καλημέρα φίλε, σε ευχαριστώ που μου το επιβεβαιώνεις και εσύ για τις κεφαλές. Έχω πάρει και 2ο MAS 20+ φαντάσου για να αλλάζω μέσα στην ημέρα γεύσεις αλλά μετά από αυτή την εμπειρία απογοητεύτηκα κάπως και κοιτούσα τον mini nautilus και εγώ! Δίνω δίνω λεφτά να δω πού θα καταλήξω στο τέλος..Πάντως έχω δοκιμάσει από φίλο τον κανονικό nautilus και είχα εντυπωσιαστεί από το ντουμάνι κυρίως γιατί είχε μέσα βάση atmos lab mist με 0 νικοτίνη και δεν ένοιωθα απολύτως τίποτα στον λαιμό.





@pngtzs1976 σ'ευχαριστώ για την πρόταση θα το κοιτάξω και αυτό!




Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6046 στις: Ιουνίου 23, 2015, 02:28 »
Lospsy ,
η καλυτερη λυση ειναι κατι αλλο φιλε μου.......

Αφου εισαι στην Αθηνα , ειναι ευκολο να βρεθεις με καποια ατομα εκει που εχουν εξοπλισμό κατα πολυ ανωτερο και να δοκιμασεις.
Μπορεις ακομα να πας στα καταστηματα που ειναι παρα πολλα και να βρεις την ακρη , αρκει και το καταστημα να θελει να βοηθησει και οχι να σου παρει μονο τα χρηματα.
Υπαρχουν πολλα καταστηματα στην Αθηνα που δεν κοιτανε τον πελατη μονο σαν χρημα οπως τα καταστηματα των δηθεν εταιριων κατασκευης η.τ.
Σαν συμβουλη θα σου πω να μη κοιτας τις εταιριες οπως η Nobacco . Oχι γιατι δεν ειναι καλες , αλλα γιατι δεν φτιαχνουν τιποτα απολυτως.
Ειναι κατασκευασμενα απο αλλες εταιριες οπως η Joyetech και απλα εχουν το ονομα τους επανω.
Το ιδιο ισχυει και για τις Alter ego , Ovale και αλλες.
Oλα τα εμποριου προϊοντα να ξερεις οτι δεν εχουν ποτε την επιτυχια που διαφημίζουν. Ακομα και τα ''καλυτερα'' της αγορας , ειναι κατα πολυ κατωτερα απο καποια ιδιοκατασκευη.
Μπορει να νομιζεις οτι ειναι πολυ νωρις για μια τετοια κινηση , αλλα τιποτα δεν ειναι ευκολο στην αρχη.  Αρκει να θελεις να μαθεις κατι και θα το μαθεις σε χρονο μηδεν.

Εκει στην Αθηνα πολλοι ατμιστες κανουν συναντήσεις και οι πιο παλαιοι μπορουν πολυ ανετα να σε βοηθησουν στις επιλογες σου ωστε σ' αυτους τους δυσκολους καιρους που ζουμε , οι επιλογες σου να ειναι οσο γινεται πιο καλες και με το λιγοτερο κοστος.
Λιγο πιο ακριβες λυσεις μην τις αποφευγεις. Μπορει να εχουν καποια διαφορα στα χρηματα απο τα εμπορειου , αλλα στην ουσια δεν θα χρειαστει να κοιταξεις τιποτε αλλο στο μελλον.

Αποψη μου βεβαια ολα τα παραπανω αλλα μεσα στα σχεδον 5 χρονια που ατμιζω εμαθα οτι στο η.τ. υπαρχουν και τα προϊοντα της μιας χρησης που η αξια τους ειναι μηδεν , αλλα τα πουλανε για χρυσα και ποτε δεν σου δινουν αυτο που υπόσχονται......... 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 23, 2015, 02:43 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6047 στις: Ιουνίου 23, 2015, 07:30 »
Αφού συμφωνήσω με τον shadockan, θα προσθέσω την σκέψη-πρόταση του να πας από τώρα εκεί που πιθανότατα θα καταλήξεις......σε επισκευάσιμο!  ;)

Kayfun lite plus. Πανεύκολος στο στήσιμο, γεύση, κτύπημα, ντουμάνι και οικονομία. Κόστος απόκτησης γνήσιου 60€, κλώνου 1:1 ~23€~. Kόστος αλλαγής αντίστασης ~0,10€~.

Αποσυνδεδεμένος SimpleMaths

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6048 στις: Ιουνίου 25, 2015, 03:35 »
Καλησπερα σε ολους, μετα απο μια αναζητηση για ενα προβλημα που εχω βρηκα το φορουμ σας και ειπα να ρωτησω εδω. Αρχικα να πω οτι ειμαι εντελος καινουριος στο ηλεκτρονικο τσιγαρο, το δοκιμασα πριν περιπου 1 εβδομαδα και μεχρι στιγμης ειμαι αρκετα ευχαριστημενος εκτος απο καποια μικρα προβληματα. Εχω παρατηρησει οτι βγαζω ιδιαιτερα λιγο καπνο και ειναι αρκετα ξηρη η αισθηση στον λαιμο λογικα για αυτο το λογο, το δευτερο και πιο σημαντικο ειναι οτι με χτηπαει υπερβολικα πολυ στον λαιμο σε σημειο που αρχιζει και ενοχλει μετα απο λιγο.
Εχω ενα ηλεκτρονιο τσιγαρο της Nobacco το Epsilon 650 και μετα απο virginia λαδι πηγα σε cigar προσφατα (ισως εχει κατι να κανει με τα προβληματα μου?).
Τελος να πω οτι δεν ατμιζω λαθος, δεν κανω αποτομες και δυνατες τζουρες αλλα σταθερες και χαλαρες.
Ευχαριστω προκαταβολικα για οποια απαντιση

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6049 στις: Ιουνίου 25, 2015, 03:52 »
Καλησπερα φιλε μου και καλως ορισες στο φορουμ.

Τις πρωτες 2-3 εβδομαδες θα εχεις καποια ενοχληση στο λαιμο η οποια αφειλεται στη μεταβαση απο το κανονικο τσιγαρο στο ηλεκτρονικο.
Θα πρεπει να κανεις υπομονη αυτες τις πρωτες μερες μεχρι να περασει αυτο το σταδιο και μετα θα ειναι ολα καλα.

Για τη μικρη ποσοτητα ατμου πρεπει να κατηγορεις την μπαταρια σου η οποια ειναι σχετικα αδυναμη. Υπαρχουν μπαταριες μεταβλητης τασης στις οποιες ρυθμιζεις μονος σου
τα volt που θες να σου παρεχουν κι ετσι μπορεις να αυξανεις κατα βουληση (μεχρι καποιο σημειο φυσικα) την παραγωγη ατμου (περισσοτερα volt, περισσοτερος ατμος).

Για το εντονο κτυπημα στο λαιμο πιθανον να φταιει η υψηλη συγκεντρωση νικοτινης του υγρου σου.
Μπορεις να δεις στο μπουκαλακι τι ποσοστο ή ποσα mg/ml νικοτινης αναγραφει πως περιεχει?

Αποσυνδεδεμένος SimpleMaths

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6050 στις: Ιουνίου 25, 2015, 03:58 »
11 mg ειναι το υγρο, περιπου ποσο παει μια τετοια μπαταρια και πως σιγουρευω οτι φταιει η μπαταρια?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6051 στις: Ιουνίου 25, 2015, 04:05 »
11mg/ml δεν ειναι ιδιαιτερα υψηλη συγκεντρωση νικοτινης, αλλα φυσικα ο καθε λαιμος αντιδρα διαφορετικα.
Μπορεις να δοκιμασεις ενα υγρο με χαμηλοτερη νικοτινη, 6-9mg/ml, να δεις μηπως σου καθεται καλυτερα.

Μια μπαταρια μεταβλητης τασης, που πλεον εχουν γυρισει σε μορφη κουτιου ως επι το πλειστον, κοστιζει κανα 50αρι (μπορει να φτασει και πανω απο 200€, αλλα σου λεω για μια απλη).
Υπαρχουν δεκαδες με πληθωρα μεγεθων και χαρακτηριστικων, αλλες λιγο πανω, αλλες λιγο κατω στην τιμη που σου ειπα.
Μπορεις να περασεις απο καποιο καταστημα και να δοκιμασεις καποια για να δεις τι σου λεω, να σου εξηγησουν και πως δουλευουν οι μπαταριες με ρυθμιση volt/watt.

Αποσυνδεδεμένος SimpleMaths

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6052 στις: Ιουνίου 25, 2015, 04:09 »
Αν παρω 6-9 δεν θα μου φανει περιεργο εφοσον εχω συνυθησει σε καπνο με διαφορετικη νικοτινη? Οποτε κακη αγορα απ'οτι φενεται το Epsilon 650 αν χρειαζεται να παρω και αλλα πραγματα για να με ευχαριστησει. Δυσκολο να δοσω 50 για την μπαταρια, περισσοτερο δεν συμφερει να δοσω καπου 80 και να παρω καινουριο?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6053 στις: Ιουνίου 25, 2015, 04:17 »
Απο τη στιγμη που νιωθεις εντονο κτυπημα στο λαιμο και δεν μπορεις να ατμισεις με ευχαριστηση πρεπει να δοκιμασεις καποιο υγρο με χαμηλοτερη νικοτινη.
Γενικα σε εναν νεο ατμιστη δεν προτεινω να ξεκινα με υγρα με περιεκτικοτητα νικοτινης κατω απο 10-12mg/ml, αλλα αν σε κτυπα εντονα στο λαιμο δεν εχεις αλλη επιλογη.
Βεβαια αυτο το κτυπημα μπορει να μειωθει οταν σταματησει και η ξηροτητα στο λαιμο απο τη μεταβατικη περιοδο που σου ειπα.

Μια μπαταρια μπορει να δουλεψει με οποιον ατμοποιητη θες, τοσο με τον Epsilon που εχεις αυτη τη στιγμη, οσο και με καποιον πιο συγχρονο.
Αρα δεν χρειαζεσαι να κοιτας για καποιο πακετο μπαταριας-ατμοποιητη. Παιρνεις μια "δυνατη" μπαταρια και την κρατας καιρο,
αλλαζοντας μονο διαφορετικους ατμοποιητες, αν θες να δοκιμαζεις κατι νεο.

Αποσυνδεδεμένος SimpleMaths

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6054 στις: Ιουνίου 25, 2015, 04:19 »
Οκ εγινε, σε ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σου, θα δοκιμασω για λιγες μερες ακομα οπως ειναι σχετικα με τον λαιμο πριν παω σε αλλο λαδι, θα κοιταξω και ταυτοχρονα για μια αλλη μπαταρια.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6055 στις: Ιουνίου 25, 2015, 07:53 »
Με την επισήμανση βέβαια ότι δεν πρόκειται για λάδι αλλά για ατμιστικό υγρό.

Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6056 στις: Ιουνίου 25, 2015, 08:45 »
Οκ εγινε, σε ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σου, θα δοκιμασω για λιγες μερες ακομα οπως ειναι σχετικα με τον λαιμο πριν παω σε αλλο λαδι, θα κοιταξω και ταυτοχρονα για μια αλλη μπαταρια.


Για αρχή δες οι αντιστάσεις σου πόσα ohm είναι. Αν είναι 1.8 , πήγαινε ζήτα τις 1.6 ohm που δουλεύουν καλά στα χαμηλά volt που δίνει η μπαταρία σου.


Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6057 στις: Ιουνίου 25, 2015, 12:38 »
Εχω παρατηρησει οτι βγαζω ιδιαιτερα λιγο καπνο και ειναι αρκετα ξηρη η αισθηση στον λαιμο λογικα για αυτο το λογο, το δευτερο και πιο σημαντικο ειναι οτι με χτηπαει υπερβολικα πολυ στον λαιμο σε σημειο που αρχιζει και ενοχλει μετα απο λιγο.
Εχω ενα ηλεκτρονιο τσιγαρο της Nobacco το Epsilon 650 και μετα απο virginia λαδι πηγα σε cigar προσφατα (ισως εχει κατι να κανει με τα προβληματα μου?).
Τελος να πω οτι δεν ατμιζω λαθος, δεν κανω αποτομες και δυνατες τζουρες αλλα σταθερες και χαλαρες.
Ευχαριστω προκαταβολικα για οποια απαντιση

Καλησπέρα. Ξεκίνησα κι εγώ με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, ίδιο εξοπλισμό και ίδια υγρά. Στη δεύτερη εβδομάδα πήρα το Cigar και είναι ένα υγρό που ατμίζω ακόμα. Μικροενοχλήσεις στο λαιμό θα έχεις για ένα διάστημα, αλλά πιστεύω ότι φταίει και η αλλαγή σε Cigar. Κι εγώ έκανα 12άρα νικοτίνη αλλά όταν άρχισα το συγκεκριμένο την έριξα στο 6 για να μπορέσω να ατμίσω. Μη συγκρίνεις τη νικοτίνη που παίρνεις από το ηλεκτρονικό με τη νικοτίνη που έπαιρνες από το κανονικό τσιγάρο, δεν έχει καμία σχέση. Αυτό που πρέπει να κοιτάς για αρχή είναι με ποιο συνδυασμό δε θα νιώθεις δυσφορία με το άτμισμα, για να μην ανάψεις τσιγάρο.
Επίσης, πράγματι υπάρχουν πολύ καλύτερες εναλλακτικές σε μπαταρίες και ατμοποιητές, αλλά μη βιαστείς και κυρίως μην ακούς τυφλά έναν και μόνο πωλητή. Διάβασε, πήγαινε σε διάφορα μαγαζιά και δοκίμασε όσο μπορείς περισσότερα πράγματα πριν αγοράσεις.

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6058 στις: Ιουνίου 25, 2015, 12:41 »
επίσης μπορεί η ξηρότητα του λαιμού να προέρχεται από κάποια δυσανεξεία στη σύσταση του υγρού σου, πχ αυξημένη προπυλενογλυκόλη (pg)...

Αποσυνδεδεμένος bobos

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6059 στις: Ιουνίου 25, 2015, 14:29 »
Συμφωνώ και με τις δύο συνατμίστριες παραπάνω. Και ως προς το χτύπημα και ως προς την ξηρότητα. Ειδικά σε σχέση με το χτύπημα, το γεγονός ότι 2 υγρά μπορεί να έχουν την ίδια νικοτίνη δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δίνουν και το ίδιο χτύπημα. Αυτά που αναφέρεις δεν τα έχω δοκιμάσει, αλλά το έχω συναντήσει με άλλα. Αυτό οφείλεται κυρίως στη σύσταση και στο αποτέλεσμα που θέλει να δώσει μια εταιρία όταν παρασκευάζει ένα υγρό.
Πάντως και τα δύο συμπτώματα (κάψιμο, ξηρότητα ή/και βήχας που ενδέχεται να εμφανιστεί) υποχωρούν μετά από λίγο καιρό, οπότε ακολούθησε όλες τις παραπάνω συμβουλές/γνώμες, φτιάξε κάτι που σε ικανοποιεί και μην το βάλεις κάτω. Πολύ σύντομα δεν θα μπορείς ούτε να μυρίζεις κτ! Είναι πολύ σημαντικό πάντως να ψαχτείς, όπως λέει και η Irene έως ότου καταλήξεις σε αυτό που πραγματικά σε ικανοποιεί. Είναι σίγουρο ότι θα το βρεις, μιας και οι επιλογές είναι ατελείωτες  :D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1813 279227 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:08
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207352 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64460 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173495 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311380 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13252 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124100 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93150 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3986 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1237 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15678 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias