vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5955 στις: Μαΐου 03, 2015, 23:15 »
Βασικά χρησιμοποιούμε την ίδια ακριβώς τεχνολογία μπαταριών (λιθίου ιόντων) που χρησιμοποιούνται στα laptop και στα κινητά οπότε ισχύουν ακριβώς τα ίδια.

1)Οι μπαταρίες όχι μόνο δεν χρειάζεται να ξεφορτιστούν τελείως αλλά συντηρούνται καλύτερα αν φορτιστούν όταν πέσουν περίπου στη μέση. Συντηρούνται ακόμα καλύτερα αν δεν τις φορτίζουμε εντελώς αλλά αυτό είναι δύσκολο να το επιτύχουμε χωρίς να στεκόμαστε επάνω από τον φορτιστή μας οπότε το αγνούμε.
2)Για τις συσκεύες που χρησιμοποιούμε εμείς δεν χρειαζεται πλήρη ξεφόρτιση κάθε μήνα κάτι που έχει μείνει από τις μπαταρίες NIMH. Στα laptop/κινητά πολλές φορές ο κατασκευαστής το συστήνει αλλά οι λόγοι είναι άλλοι.
3)Η θερμοκρασία, ιδίως του ελληνικού καλοκαιριού, είναι ο χειρότερος εχθρός.
4)Όταν δεν έχουμε σκοπό να χρησιμοποιήσουμε τις μπαταρίες, τις αποθηκεύουμε περίπου 40% φορτισμένες σε δροσερό μέρος. Ποτέ εντελώς ξεφόρτιστες ή πλήρως φορτισμένες.

Στην πράξη όλα τα παραπάνω μπορούν να συνοψιστούν στο φορτίζουμε τις μπαταρίες μας πριν το τέλος και δεν τις αφήνουμε σε υψηλές θερμοκρασίες.

Αποσυνδεδεμένος whatever

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5956 στις: Μαΐου 04, 2015, 00:38 »
Οκ κατάλαβα επί Τσίπρα τώρα δεν ισχύουν αυτά  8) 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Άλλη μια ερώτηση ιατρικού ενδιαφέροντος. Γιατί τα site που πουλάνε η.τ αναφέρουν ότι απαγορεύετε η χρήση "από άτομα υπό φαρμακευτική αγωγή για κατάθλιψη"? Είναι απλά τυπικό το θέμα (το γράφουν γιατί απλά πρέπει να το γράψουν) ή υπάρχει όντως αντένδειξη βασισμένη σε ιατρικές μελέτες. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συμβαίνει αυτό την στιγμή που ούτε καν στα κανονικά καπνικά προϊόντα δεν υπάρχει κάποια παρόμοια σήμανση. Μήπως επειδή με το ξεκίνημα του η.τ θεωρείται αυτονόητη ή έστω πολύ πιθανή η διακοπή του κ.τ (το οποίο πολλοί άνθρωποι θεωρούν ότι λειτουργεί σαν αγχολυτικό γι' αυτούς, οπότε η διακοπή του από ένα άτομο που πάσχει από κατάθλιψη μπορεί να επιβαρύνει έστω και βραχυπρόθεσμα την κατάσταση του)? Απλά μου φαίνεται πολύ περίεργο τα υλικά που χρησιμοποιούνται στα υγρά αναπλήρωσης έστω και όποια υποπροϊόντα παράγονται μετά την θέρμανση του, να έχουν κάποια τόσο σοβαρή αλληλεπίδραση (συγκεκριμένα) με τα αντικαταθλιπτικά χάπια.   
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 04, 2015, 07:42 από whatever »

Αποσυνδεδεμένος anaisg

  • *
  • 10
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5957 στις: Μαΐου 04, 2015, 14:12 »
Πρίν πάρω το ηλεκτρονικό τσιγάρο το είχα ψάξει κάπου και μία γνώμη (σε αγγλικό site) ήταν οτι αυτή η προειδοποίηση υπάρχει λόγω του οτι τα αντικαταθλιπτικά χάπια "μπλοκάρουν" την δράση της νικοτίνης με αποτέλεσμα ο χρήστης να "νομιζει" οτι δεν παίρνει αρκετή. Συνεπώς υπάρχει κίνδυνος υπερδοσολογίας νικοτίνης.

Παρ'όλα αυτά δεν το γνωρίζω ούτε το έχω δει κάπου τεκμηριωμένα επιστημονικά οπότε μην βασιστείς σε αυτό.
Πάντως λογικό ακούγεται..!!

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5958 στις: Μαΐου 04, 2015, 17:17 »
Μήπως επειδή με το ξεκίνημα του η.τ θεωρείται αυτονόητη ή έστω πολύ πιθανή η διακοπή του κ.τ (το οποίο πολλοί άνθρωποι θεωρούν ότι λειτουργεί σαν αγχολυτικό γι' αυτούς, οπότε η διακοπή του από ένα άτομο που πάσχει από κατάθλιψη μπορεί να επιβαρύνει έστω και βραχυπρόθεσμα την κατάσταση του)?
Άλλο άγχος κι άλλο κατάθλιψη. Μπορεί να συνυπάρχουν, μπορεί και όχι.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5959 στις: Μαΐου 04, 2015, 22:07 »

Αρα, το βασικό δεν ειναι τι σου λένε, αλλά ποιος το λέει. Οταν ακους εναν πωλητή να δίνει οδηγίες, σπαταλάς το χρόνο σου, Εκτος και ειναι κάτι σαν χόμπι, οπότε αστον να λέει.
Απο ολους κατι εχεις να κερδισεις ακουγοντας. Μαζευεις διαφορα, τα τσεκαρεις και φτανεις στα δικα σου συμπερασματα.
Οντως πολλοι πωλητες ειναι ασχετοι, υπαρχουν ομως και αρκετοι που έχουν την εμπειρια, τις γνωσεις και τη διαθεση να βοηθησουν.

Αποσυνδεδεμένος eckotek

  • ***
  • 522
  • Φύλο: Άντρας
  • MAKE LOVE NOT WAR
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5960 στις: Μαΐου 28, 2015, 14:31 »
Θέλω να ρωτήσω κάτι που παρατηρώ εδώ και καιρό και δεν μπορώ να βγάλω άκρη.
 Έχω ατμοποιητές γυάλινους διαφανείς, βάζω καινούργια αντίσταση aspire πχ. και υγρά.
Τα καπνίζω στα 3.3V με  3,6V.
Μετά από κανα δυο μέρες τα υγρά σκουραίνουν πολύ.  Τους έχω μέσα στο σπίτι χωρίς πολύ φως. Η αντίσταση είναι καλή, όχι καμμένη. Ούτε καν προλαβαίνει να σκουρείνει το βαμβάκι. Αυτό συμβαίνει με διάφορα υγρά καπνικά η φρουτένια που έχω.
Ρώτησα στα μαγαζιά και άλλος μου λέει ότι σκουραίνουν από το φως,  άλλος για την θερμοκρασία που αναπτύσεται μέσα στον ατμοποιητή, άλλος ότι φταίνε τα υγρά κλπ κλπ. Εχετε καμία ιδέα?
Υγρα Liqua, Davinci, Eltoro, Flavour Art, κλπ.
Ατμοποιητες Aspire, 1,8ml, αντιστάσεις  1,6 1,8.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5961 στις: Μαΐου 28, 2015, 14:41 »
Κατ'εμέ όλα αυτά που ανέφερες παίζουν συν κάτι ακόμα, το σημαντικότερο και συνηθέστερο ίσως που σκουραίνει τα υγρά. Η αντίσταση όταν ατμοποιεί ζεσταίνει στην ουσία το υγρό. Όταν αυτό το υγρό ζεσταίνεται και γίνεται ατμός, αφήνει πάνω στο σύρμα μάκα. Όσο πιο γλυκό και "πηχτό" το υγρό, τόσο περισσότερη κι η μάκα που κάνει μάλιστα και την εμφάνισή της πιο σύντομη. Δεν είναι ο 100% κανόνας γιατί υπάρχουν και πιο ανοιχτόχρωμα υγρά που αφήνουν αρκετή μάκα, στις περισσότερες περιπτώσεις όμως ισχύουν τα υγρά που ανάφερα παραπάνω.
Η μάκα λοιπόν αυτή που μένει στην αντίσταση γίνεται σχεδόν μαύρη (απ'τα καψίματα της αντίστασης μάλλον ) και όσο το τανκ μένει "ανενεργό" (στη διάρκεια μιας νύχτας ας πούμε ), γίνεται μια "επιστροφή" στο δοχείο και κάπως έτσι σκουραίνει όλο το υγρό που βρίσκεται στο τανκ εκείνη τη στιγμή. Προς το παρόν δεν υπάρχει ανησυχία γι'αυτό πάντως.. :)

Αποσυνδεδεμένος eckotek

  • ***
  • 522
  • Φύλο: Άντρας
  • MAKE LOVE NOT WAR
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5962 στις: Μαΐου 28, 2015, 14:44 »
Μια καλη ιδέα τότε νομίζω είναι το βράδυ να βάζω τους ατμοποιητές ανάποδα για να μην είναι η αντίσταση μέσα στο υγρό.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5963 στις: Μαΐου 28, 2015, 14:45 »
Δεν ξέρω, ίσως την επόμενη μέρα που θα τον φέρεις πάλι στα ίσια του να γίνει πάλι εκείνη η επιστροφή..

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5964 στις: Μαΐου 28, 2015, 15:16 »
Μια καλη ιδέα τότε νομίζω είναι το βράδυ να βάζω τους ατμοποιητές ανάποδα για να μην είναι η αντίσταση μέσα στο υγρό.

To είχα πει και πολύ παλιότερα, ότι όλοι οι ατμοποιητές με την αντίσταση κάτω, είναι σαν τις νυχτερίδες...  :)) :))
Όταν 'κοιμούνται' είναι καλύτερα να είναι με το κεφάλι κάτω.  ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος eckotek

  • ***
  • 522
  • Φύλο: Άντρας
  • MAKE LOVE NOT WAR
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5965 στις: Μαΐου 28, 2015, 17:16 »
Για σου ρε μεγάλε φυσιοδίφη....πρεπει να σε διαβάζω πιο συχνά.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 28, 2015, 17:25 από eckotek »

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5966 στις: Μαΐου 28, 2015, 21:51 »
Οταν βαζεις υγρο στον ατμοποητη πετας το προηγουμενο που εχει μεσα ή συμπληρωνεις με το νεο; Δηλαδη αδειαζεις εντελως ο,τι υγρο εχει απομεινει στον ατμοποιητη ή απλα συμπληρωνεις με νεο; :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5967 στις: Μαΐου 28, 2015, 22:25 »
εγω συμπληρωνω για να μην στεγνωσει τελειως η αντισταση,αδειαζω αν θελω να αλλαξω υγρο μονο

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5968 στις: Μαΐου 28, 2015, 22:29 »
Αν θελεις να συμπληρωσεις με το ιδιο υγρο εννοειται οτι δε χρειαζεται να αδειασεις το υπολοιπο απο το τανκ. Αν θελεις να βαλεις αλλο υγρο μαλλον θα πρεπει εκτος απο το αδειασμα του ατμοποιητη να πεσει κι ενα πλυσιματακι.

Στάλθηκε από το GT-S7582 μου


Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5969 στις: Μαΐου 28, 2015, 22:45 »
Και ομως, ρωτησα γιατι παρομοιο φαινομενο να σκουραινει το υγρο το ειχε φιλος, που δεν ασχολουταν και πολυ πολυ και τον προμηθευα εγω με DYI υγρα. Μου εκανε παραπονα που σκουραινε το υγρο του και μου εδειξε μια μερα και τον ατμοποιητη του με υγρο μεσα. Οντως το υγρο ηταν πολυ σκουρο και δε δικαιολογουταν απο τα DYI που του εδινα. Του ειπα για καθαρισμα, αλλαγη αντιστασης, κλπ., δε πηγε το μυαλο μου σε κατι αλλο. Την επομενη μερα που του πηγα μπουκαλακι με υγρο επειδη του ειχε τελειωσει, το πηρε και μπροστα στα εκπληκτα ματια μου  :o ανοιξε τον ατμοποιητη που ηταν μισογεματος με το σκουρο υγρο και προσθεσε απο το καινουριο. Τοτε καταλαβα και μου ειπε οτι ποτε δεν αφηνε το υγρο να τελειωσει στον ατμο. Μολις κατεβαινε λιγο κατω απο τη μεση της σταθμης του μεσα στον ατμο, το συμπληρωνε με νεο! Του εξηγησα λοιπον οτι καλο ειναι να τελειωνει οσο δυνατον περισσοτερο το εναπομειναν υγρο ή αν θελει ντε και καλα να βαζει καινουριο, να πεταει πρωτα αυτο που ειχε ηδη μεσα ο ατμο. Και αυτο γιατι κατα την ατμοποιηση πρωτα εξατμιζεται το νερο, κατοπιν η pg και τελος η vg με τα καταλοιπα του αρωματος, Οσο λοιπον αφηνε το παλιο υγρο μεσα στον ατμο και απλα προσθετε καινουριο , το νεο μειγμα γινοταν ολο και πιο παχυρευστο και πιο σκουρο, αφου αυξανοταν η περιεκτικοτητα VG και αρωματος και μειωνοταν η περιεκτικοτητα σε νερο και PG. Του ειπα "ειναι σαν να βαζεις ελληνικο καφε σε φλυτζανακι χωρις να εχεις πεταξει το κατακαθι απο το προηγουμενο καφε που ηπιες στο ιδιο φλυτζανι". Απο τοτε δεν ξανααντιμετωπισε βεβαια το προβλημα  :) .

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279291 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207398 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64494 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173521 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311467 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13282 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124127 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93164 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3990 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15683 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias