vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

402 επισκέπτες, 4 χρήστες
2Fdeal, manoslykos, Doubt, Jorge

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5775 στις: Φεβρουαρίου 18, 2015, 11:58 »
Να σου ευχηθώ καλωσόρισες!!! :bye:
Οι ερωτήσεις σου πολλές, όπως και όλων στην αρχή! Υπάρχουν πάρα πολλά σχετικά θέματα στο forum και όλα κουβεντιάζονται διεξοδικά.
Υγρά που θέλουν ωρίμανση  :confused1: , εννοείς αυτά που κατασκευάζεις μόνος φυσικά.

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις λίγο τα θέματα που σε ενδιαφέρουν από τα περιεχόμενα στην αρχική σελίδα του φορουμ, όχι γιατί βαριέμαι να απαντήσω, αλλά είναι τεράστια και καλό θα ήταν να έχεις μια προσωπική πρώτα αντίληψη. Μετά, εδώ είμαστε όλοι να απαντήσουμε σε επιμέρους ερωτήματα και στα ανάλογα θέματα. Ευχομαι καλό διάβασμα και καλή αρχή :yes:


Να διευκρινίσω, για να μην παρεξηγηθώ, ότι θεωρώ επικίνδυνο να σου απαντήσω σε θέματα που είναι ιατρικά ή να σε κατατοπίσω για τα δικής σου κατασκευής υγρά, εαν πρώτα δεν έχεις ενημερωθεί καλά.


 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 18, 2015, 12:05 από ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5776 στις: Φεβρουαρίου 18, 2015, 12:02 »
Καλώς ήρθες!  :)

1) Τα έτοιμα υγρά δεν θέλουν ωρίμανση. Εξαίρεση τα υγρά κάποιων εταιριών του εξωτερικού (ιδίως ΗΠΑ) αλλά σπάνιο να φτάσει ως εσένα κάτι τέτοιο αν δεν το ψάξεις. Ωριμάζουμε τα υγρά που φτιάχνουμε μόνοι μας με βάση και αρώματα.

2) Δεν μπορούμε να καταλάβουμε ποιό εννοείς αν δεν μας το πεις. Δεν υπάρχει εγγύηση για την ποιότητα των υλικών στους εργοστασιακούς ατμοποιητές πέρα από τις γενικές μελέτες για το ηλ.τσιγάρο που συνήθως χρησιμοποιούν τέτοιους. Βασιζόμαστε στις παρατηρήσεις μας (...και στην τύχη). Προτιμούμε ατσάλι από πλαστικό, στρεφόμαστε προς βαμβακερά φυτίλια και ελπίζουμε πως αν υπήρχε κάτι πολύ κακό θα είχε ήδη φανεί. Όμως ξέρουμε πως όλα είναι κινέζικα προϊόντα μαζικής παραγωγής χωρίς πιστοποιήσεις για τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος emankov

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5777 στις: Φεβρουαρίου 18, 2015, 13:13 »
Μπορει να μην εγινα κατανοητος

1) Πασιγνωστες εταιριες Ετοιμων υγρων (πχ ΗΑΛΟ, 5Pawns κλπ κλπ) αναφερουν τοσο στα sites τους αλλα το λενε και οι πωλητες τους οτι θελουν τουλαχιστον 1-2 μερες ωριμανσης. Απλα ζητησα πως γινεται η διαδικασια αυτη. Για DIY υγρα εγω δεν αναφερθηκα καθολου.

Το σοβαρο θεμα για μενα ειναι το επομενο

2) Δεν ειναι κριτηριο επιλογης ατμοποιητη το υλικο κατασκευης των κεφαλων του? Δεν υπαρχει διαφορα μεταξυ κεραμικου και οργανικου υλικου
 στις κεφαλες? Γιατι εχω διαβασει σε αυτο το forum οτι το κεραμικο δεν ειναι και τοσο υγιεινο. Και βλεπω καποια καινουργια προιοντα να κυκλοφορουν με κεραμικα υλικα.
 
Μιλαο παντα για εργοστασιακες κεφαλες.

Ευχαριστο για τισ απαντησεις σας.

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5778 στις: Φεβρουαρίου 18, 2015, 13:54 »
Θα σου απαντησω στο 1 καθως δεν εχω άποψη για το 2ο...

Καταλαβα τι λες και θα σου πω σε εμενα τι συμβαινει...
Ατμιζα μια περιοδο το τριμπεκα της χαλο...
Η ωριμανση που του εκανα (μπορει και να ηταν αχρηστη καθως δεν εβλεπα αισθητη διαφορα) ηταν να αγοραζω το υγρο 2 μερες πριν μου τελειωσει το προηγούμενο και απλα να το ανοιγα απο την συσκευασια,να ξεβιδωνα το καπακι επιτοπου βιδωμα και 2 μερουλες στην ακρη(με κλειστο καπακι παντα)

Αλλα και παλι δεν εβλεπα μεγαλη διαφορα ,,,μπορει να εφταιγε και ο εργοστασιακος ατμοποιητης που ειχα αλλα αυτο είχα διαβασει που ελεγαν να κανουμε (προαιρετικα)
Για τα 5 pawns δεν ξερω να σου πω...
Ελπιζω να βοηθησα οτι αλλο θες,ρωτα :)

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5779 στις: Φεβρουαρίου 19, 2015, 00:48 »
1) Πασιγνωστες εταιριες Ετοιμων υγρων (πχ ΗΑΛΟ, 5Pawns κλπ κλπ) αναφερουν τοσο στα sites τους αλλα το λενε και οι πωλητες τους οτι θελουν τουλαχιστον 1-2 μερες ωριμανσης. Απλα ζητησα πως γινεται η διαδικασια αυτη. Για DIY υγρα εγω δεν αναφερθηκα καθολου.
Η Halo απλά χρειάζεται να φύγει η οινοπνευματίλα -σε όσα υγρά της έχουν τέτοιο θέμα. Ανοίγεις, ξανακλείνεις και περιμένεις 3-4 μέρες. Στα υγρά της που δεν βγάζουν τέτοια μυρωδιά δεν θέλει καμία ωρίμανση. Πχ, το Τριμπέκα το 10ml ήθελε, το 30ml όχι (αν τα θυμάμαι σωστά, έχω καιρό να πάρω). Αυτό δεν είναι ωρίμανση, ότι κι αν λέει η Halo.  ;D
Γενικά σε αυτό που ρωτάς και για όποιες εταιρίες το χρειάζονται προσωπικά ανοίγω το μπουκάλι, το ξανακλείνω χαλαρά και το αφήνω όσο νομίζω εγώ.
[Πάντως οι εταιρίες που θέλουν ωρίμανση είναι ελάχιστες, και συνήθως από ΗΠΑ. "Πασίγνωστη" στην Ελλάδα είναι η Νομπάκο που την ξέρει το 99% των ατμιστών, όχι η Five Pawns που την ξέρει το 1% και την ατμίζει σπάνια. Δεν μπορεί κάποιος να ξέρει που κινείσαι ατμιστικά αν δεν ρωτήσεις συγκεκριμένα.]

2) Δεν ειναι κριτηριο επιλογης ατμοποιητη το υλικο κατασκευης των κεφαλων του? Δεν υπαρχει διαφορα μεταξυ κεραμικου και οργανικου υλικου
 στις κεφαλες? Γιατι εχω διαβασει σε αυτο το forum οτι το κεραμικο δεν ειναι και τοσο υγιεινο. Και βλεπω καποια καινουργια προιοντα να κυκλοφορουν με κεραμικα υλικα.
Νομίζω πως απάντησα. Απ' όσο γνωριζω δεν έχουμε σαφή εικόνα για τα υλικά των κεφαλών. Δεν υπάρχουν έρευνες, δεν υπάρχουν πιστοποιήσεις, δεν υπάρχουν αρμόδιοι φορείς, δεν υπάρχει βεβαιότητα. Υπάρχουν μόνο τα έμμεσα αποτελέσματα από το τι καταγράφουν οι γενικές μελέτες για το ΗΤ -αλλά δεν δίνουν στοιχεία για σύγκριση μεταξύ διαφορετικών υλικών. Θα διαβάσεις απόψεις, σκέψεις και εικασίες αλλά στοιχεία δεν έχουμε.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5780 στις: Φεβρουαρίου 19, 2015, 12:14 »
Φίλε emankov καλημέρα και καλώς μας ήλθες. Πέρνα μια βόλτα και από εδώ να σε γνωρίσουμε.

Όσον αφορά στις ερωτήσεις σου, θα σου πω σίγουρα ότι κάποιες εταιρείες όντως προτείνουν steeping. Μία από αυτές είναι η Halo, άλλη που γνωρίζω είναι η Vaponaute. Η Halo ζητάει να ανοίξεις το μπουκάλι να αεριστεί και μετά να το κλείσεις και να το αφήσεις στην άκρη για δυο μέρες. Εγώ κάνω άλλη διαδικασία που κρατάει ένα μήνα περίπου, αλλά ευτυχώς σπάνια ατμίζω Τριμπέκα οπότε δεν τρελλαίνομαι κιόλας αν δεν τηρήσω το χρονοδιάγραμμα.

Κάνε έναν κόπο και περιηγήσου λίγο στον πίνακα των υγρών και στον πίνακα των εργοστασιακών ατμοποιητών και όλο και κάπου θα βρεις λύσεις στα θέματά σου.

Αποσυνδεδεμένος emankov

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5781 στις: Φεβρουαρίου 19, 2015, 12:46 »
Σας ευχαριστω παιδια με εχετε καλυψει στις μεχρι τωρα αποριες μου  :thumpup:
Ειμαι πανω απο μηνα χωρις ουτε ενα τσιγαρο και ουτε που θελω να το ξαναδω
Οταν το Η/Τ ξεκινησε πριν απο καποια χρονια , δεν δουλεψε για μενα και ξαναγυρισα στο τσιγαρο
Η τεχνολογια ομως εχει αλλαξει πολυ απο τοτε και αυτο τοχω καταλαβει απο πρωτο χερι.
Ειμαι πληρως ικανοποιημενος εως τωρα.  :)

Αποσυνδεδεμένος Jo_Nolis

  • *
  • 37
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5782 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 02:05 »
Δεν ξέρω που να γράψω, είναι και περασμένη η ώρα, που να ψάχνω, τεσπα.
Μέχρι πρότινος, άτμιζα με Aspire BDC και Vision Spinner II και όλα καλά. Μου έλειπε λίγο το κάτι τις παραπάνω αλλά σε σχέση με πιο απλές μπαταρίες που είχα στο παρελθόν, ένιωθα πολύ καλά.
Αγόρασα τη Vapros Nunchaku πρόσφατα και απο το κατάστημα που την πήρα, μου πρότειναν ατμοποιητή Joyetech Delta 16 που είναι ομολογουμένος πολύ καλό πακέτο δεδομένου οτι κάνω μόνο VG και άρα έχω το ντουμάνι που θέλω.
Επειδή είχα πάρει πολλά πακέτα αντιστάσεων και έχω ακόμα περίσσευμα, ρώτησα αν παίρνει BDC αντιστάσεις και μου απάντησαν θετικά.
Τώρα βλέπω ότι δεν μπαίνουν και θέλει C3 οι οποίες έχουν και διπλάσια τιμή. Γκρρρρρρρρρρρ τι κάνω;
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5783 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 04:29 »
Δεν μπορώ ειλικρινά να καταλάβω γιατί οι μάλλον ξεπερασμένες bdc κεφαλές θα μπορούσαν να είναι καλύτερες από τις C3  :dontknow:
Και δεν έχουν διπλάσια τιμή φυσικά.

Αποσυνδεδεμένος vageniko

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5784 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 07:22 »
2,5€ με 4€ δεν το λες και διπλάσια τιμή, αλλά την κοντεύει ... πάντως και η C2 και η C3 κεφαλές είναι κορυφαίες και κρατάνε - από την εμπειρία μου - αρκετά περισσότερο από τις bdc ...:)

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5785 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 07:52 »
3,2 € είναι η τιμή των C3 με την έκπτωση. Αντίστοιχα βέβαια χαμηλότερη μπορεί να είναι και η τιμή των bdc.

Αποσυνδεδεμένος pilotos

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑτΜήτσος
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5786 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 10:39 »
Καλημέρες σε όλους!!!

Οι Bdc κεφαλές, έχουν μεγάλες διαφορές απο τις BVC;
Δουλεύω τις BVC εδώ και κανένα μήνα, και έχω την εντύπωση, οτι μου κρατάνε πολύ λίγο, δηλαδή, καμία εβδομάδα μαξ, και για 15-17ml(μάλλον πολλά λέω).
Να δοκιμάσω τις BDC ή θα είναι χειρότερες σε αντοχή;

Συνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5787 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 11:04 »
Εγώ δουλεύω τις BDC, περίπου το ίδιο κρατάνε. Θα δοκιμάσω τις BVC προσεχώς, τώρα που έχω λίγα παραπάνω watt στη διάθεσή μου.
Με τις BDC πιθανόν να έχεις και αστοχίες, κεφαλές που δεν δουλεύουν σωστά εξαρχής. Δεν ξέρω αν έχουν τέτοια προβλήματα οι BVC

Αποσυνδεδεμένος pilotos

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑτΜήτσος
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5788 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 11:12 »
Μέχρι τώρα τουλάχιστον, αστοχίες δεν είχα. Να παραδώσουν πνεύμα στις 3 μέρες ναι, αλλά εξαρχής αστοχία ευτυχώς όχι.

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5789 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 11:30 »
Αν οι κεφαλες μου κραταγαν και εμενα μια εβδομαδα , θα ημουν ενας ευτυχισμενος ατμιστης :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279105 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207235 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64357 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173434 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311221 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13185 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124048 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93121 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3965 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1210 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15651 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14400 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias