vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5265 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2014, 00:09 »
Λοιπόν μετά από μιάμιση μέρα μου γεννήθηκαν και άλλες απορίες...
1) για να γεμίσουμε με υγρό περιμένουμε να τελειώσει όλο όσο έχουμε μέσα και αν ναι πώς καταλαβαίνουμε ότι έχει τελειώσει όλο ; Μπορούμε να γεμίζουμε πριν τελειώσει αυτό που έχουμε μέσα ;
2) για τον καθαρισμό εκτός από το να σκουπίζω τους υγροποιημένους ατμούς με μία μπατονέτα, τί άλλο μπορώ και πρέπει να κάνω ;
3) για να χρησιμοποιήσω άλλο υγρό από αυτό που έχω ήδη μέσα τί πρέπει να κάνω ;

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5266 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2014, 00:37 »
1)  Υγρό μπορείς να γεμίζεις όποτε θέλεις. Δεν έχει να κάνει με το τι μένει μέσα. Το καταλαβαίνεις αρχικά οπτικά, και δευτερευόντως από την γεύση που αλλοιώνεται ελαφρώς όσο τελειώνει.


2) Αναλόγως το tank που έχεις έχει και το αντίστοιχο καθάρισμα. Χλιαρό νερό για ξέπλυμα και καθημερινό πλύσιμο του επιστομίου είναι καλά.


3) Αφού τελειώσει το δικό σου, ξεπλένεις καλά το tank και αφού στεγνώσει γεμίζεις το καινούριο. Εάν ο ατμοποιητής σου έχει μεγάλα εξωτερικά φυτίλια, τα ξεπλένεις και με προσοχή τα επανατοποθετείς μαζί με την αντίσταση (όπως είναι).




Να θυμάσαι βασικά: Χλιαρό νερό, καλό ξέπλυμα και καλό στέγνωμα

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5267 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2014, 01:18 »
Θα μπορούσες να το κάνεις πιο συγκεκριμένο ως προς τις δύο τελευταίες ερωτήσεις αν σου έλεγα ότι ο ατμοποιητής μου είναι ο aspire bdc mini nova?

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5268 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2014, 01:27 »
Δεν έχει κάτι ιδιαίτερο  :)


Εφόσον ξεβιδώσεις το κομμάτι που υπάρχει η αντίσταση και το σκουπίσεις με ένα χαρτί, το αφήνεις στην άκρη. Πλένεις το επιστόμιο μέσα έξω με χλιαρό νερό και το στεγνώνεις καλά. Εσωτερικά (εγώ έχω τον Aspire CE5-S BDC) προσωπικά το ξεπλένω με νερό ζεστό (ειδικά όταν θέλω να βάλω άλλη γεύση μέσα) και αφού το στεγνώσω καλά επανατοποθετώ επιστόμιο, προσθέτω υγρό, βάζω πίσω την αντίσταση και έτοιμο! Το βασικό είναι (ως καθημερινή υγιεινή) να πλένεις το επιστόμιο που είναι και αυτό που βάζεις στο στόμα σου! Απο κει και πέρα, αν έχεις κάποια λίγα χρήματα να διαθέσεις και για να μην μπαίνεις σε διαδικασία, αγόρασε έναν ατμοποιητή καινούριο και έχε εκεί την δεύτερη γεύση σου. Οπότε βάζεις-βγάζεις  ;)

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5269 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2014, 11:29 »
Όταν λες καλό στέγνωμα εννοείς να εξαφανιστεί κάθε σταγονίδιο ;

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5270 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2014, 12:45 »
Καλό θα ήταν να στεγνώσεις εντελώς αλλά δεν θα σε πειράξουν μερικές σταγόνες. Θα διαλυθούν στο υγρό που θα βάλεις. Όσες περισσότερες σταγόνες αφήσεις τόσο πιο νερουλό θα κάνουν το υγρό σου.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5271 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2014, 00:55 »
Στον καθαρισμό περιλαμβάνεται και η αντίσταση ή αυτήν δεν την βρεχουμε ;

Μία απορία ακόμα : επειδή μετά από 4-5 συνεχόμενες τζούρες αλλά καμία φορά και από την πρώτη αισθάνομαι κάψιμο στον λαιμό τί θα μπορούσα να κάνω για να μην παθαίνω αυτό ; Φταίει το υγρό ή ο τρόπος που ατμίζω ;



Σήμερα το πρωί έκανα έναν καθαρισμό σε όλα τα μέρη του ατμοποιητή, από το επιστομιο μέχρι και την αντίσταση, και έχω την εντύπωση ότι πλέον δίνει καλύτερη αίσθηση στο ατμισμα.

Επίσης η μπαταρία μπήκε πλέον στο τρίτο εικοσιτετράωρο και ακόμα δεν έχει ζητήσει φόρτιση!!!




Από το συντoνισμό: Συγχώνευση συνεχόμενων μυνημάτων.
Όχι συνεχόμενα μηνύματα από τον ίδιο χρήστη, κάντε τροποποίηση του μηνύματός σας
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 21, 2014, 13:28 από Nemesis_rds »

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5272 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2014, 16:32 »
Πως γινετε να καταλαβουμε με απλο τροπο πως η κεφαλη με το φυτιλακι του ego-c τα εχει φτυσει και θελει αλλαγη?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 23, 2014, 16:50 από giorgosmc »

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5273 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2014, 16:46 »
Aν μου επιτρέπεις βεβαια, γιατι δεν χρησιμοποιείς και καποιον πιο κανουργιο μοντελο ατμοποιητη?
Τι μπατ. έχεις?

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5274 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2014, 16:48 »
Η μπαταρια μου ειναι η κλασικη του ego-c απλα εγω εχω βαλει τον καινουριο ego-cc επανω αλλα η κεφαλες ειναι οι κλασικες που ξερουμε με το φιτιλακι δεν αλλαζουν, δεν νομιζω να μπορω να βαλω αλλου ειδους κεφαλι στον ego-cc.

EDIT: η συγκεκριμενη κεφαλη στο link που παραθετω αξιζει για αγορα ή οχι?
http://www.ilektronikotsigaroexcel.gr/ego-c-atmopoihtis-ilektronikou-tisgarou


Διαγραφη αμεσης παραθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 23, 2014, 17:00 από Nemesis_rds »

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5275 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2014, 17:02 »
Οι μπαταριες εGo-c διαθετουν σπειρωμα eGo πραγμα που σημαινει μως μπορουν να χρησιμοποιηθουν με οποιοδηποτε ατμοποιητη με σπειρωμα eGο, αλλα και 510.

Δες εδω κι εδω ποσοι ατμοποιητες διαθετουν αυτα τα σπειρωματα.
Δεν εισαι αναγκασμενος να χρησιμοποιεις αποκλειστικα ατμοποιητες eGo-c.

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5276 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2014, 17:07 »
Ναι αλλα ετσι ειμαι αναγκασμενος να αλλαξω και τον ego-cc που εχω τωρα πανω και δε θελω γιατι τον αγορασα τωρα και με εχει βολεψει, αυτο ενοουσα πριν. Ο ego-cc συγκεκριμενα οι μονες κεφαλες που μπορει να δεχτει ειναι αυτες>>
 http://www.absolutelyecigs.com/images/EGO-C%20Atomizer%20Heads.jpg


Από το συντoνισμό: Διαγραφή άμεσης παράθεσης.
Μην κάνετε κατάχρηση της "Παράθεσης"
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 23, 2014, 17:20 από Nemesis_rds »

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5277 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2014, 17:14 »
Εχω τον ατμο ego cc . Πλένεται δυσκολα.
Εχει αντισταση απο κεραμικο που αλλοιώνει λιγότερο τη γευση.
Αν η  αντισταση που δείχνεις ειναι γνήσια και 1,8 ωμ παρτην. Με ιμιτασιον αντιστ. ο εν λογω ατμοπ. δεν δουλευει καλά.

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5278 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2014, 17:22 »
EDIT: Ρωτησα και μου ειπαν πως εχει με 2 ευρω ιμιτασιον και με 5 ευρω τις ovale, εντωμεταξυ τις ovale δεν τις εχει καν στο site...

Τι να πω ρε παιδια περιεργα πραματα, κατω απο 5 ευρω αυθεντικες ovale δε παιζει να βρω πουθενα σε ολοκληρη την Αθηνα?
Ακου εκει 5 ευρω, με 5 ευρω αγοραζεις clearomizer καινουριο οχι την αντισταση, μη τρελαθουμε.

Θα μου πειτε γιατι δεν περνω clearomizer που εχει 1,50 ευρω η κεφαλη, ειχα και απο αυτον παλιοτερα αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να ξανα πειραματιστω με clearo, απειρα προβληματα, τερμα αλλοιωμενη γευση, φουλ καμενο, και ακομη πιο φουλ διαρροη. Μακρυα απο μας.
Καλα ειμαι με τον ego-cc τωρα αλλα 5 ευρω για αντισταση ειναι πολλα οπως και να το κανεις και για τοσο λιγο που ακουω οτι διαρκει τριχες οικονομια σε σχεση με το να καπνιζες κανονικο τσιγαρο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 23, 2014, 17:49 από giorgosmc »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5279 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2014, 18:16 »
Θα μου πειτε γιατι δεν περνω clearomizer που εχει 1,50 ευρω η κεφαλη, ειχα και απο αυτον παλιοτερα αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να ξανα πειραματιστω με clearo, απειρα προβληματα, τερμα αλλοιωμενη γευση, φουλ καμενο, και ακομη πιο φουλ διαρροη. Μακρυα απο μας.
Δεν ισχύει ακριβώς το "είχες κι από αυτόν". Clearomizer είναι μια κατηγορία με πάρα πολλά είδη ατμοποητών. Αν κάποιος κάποτε δεν σου έκανε, κάποιος άλλος μπορεί να σε ενθουσιάσει. Λίγη ψύχραιμη έρευνα στο φόρουμ -τουλάχιστον στο τι προτείνεται τώρα σε νέους ατμιστές- θα σου δώσει ιδέες για ατμοποιητές που για τους περισσότερους είναι πολύ προτιμότεροι. Φυσικά όλα είναι θέμα προσωπικού γούστου και τίποτα δεν είναι ιδανικό για όλους. Αλλά μην έχεις την ψευδαίσθηση πως "δοκίμασα αυτό που λένε clearomizer και δεν μου κάνει".

Επίσης, η Ovale δεν είναι κατασκευαστής. Το ego-cc δεν είναι μοναδική της πατέντα για να ψάξεις "αυθεντικές ovale". Τον αυθεντικό ego-cc τον φτιάχνει η Joyetech (προφανώς αυτή προμηθεύει την Ovale).
Υπάρχει σχετικό νήμα στο φόρουμ:
http://e-kapnisma.gr/index.php?topic=18874.0

Τη στιγμή που πολύ πιο προηγμένα συστήματα έχουν τις κεφαλές 3 ευρώ (και πάλι λέμε ακριβά) το να είσαι δέσμιος των 5 ευρώ ανά κεφαλή είναι κρίμα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207532 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64591 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173576 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311658 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13350 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93199 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4012 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1268 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15706 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14463 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias