vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

365 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, Jorge, Mimhsdr, camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5010 στις: Απριλίου 02, 2014, 23:38 »
O συνατμιστής ψάχνει μικρότερο μήκος από τη spinner που έχει ήδη. Το vamo δεν...  :nope:

Αποσυνδεδεμένος geopal

  • **
  • 173
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5011 στις: Απριλίου 02, 2014, 23:39 »
Mod μεταβλητής τάσης; Όπως;



Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5012 στις: Απριλίου 02, 2014, 23:48 »
Αν θέλεις mod, δε κοιτάς σε κάποιο μαγαζί μήπως σου κάνει σε διαστάσεις κουτάκι;


Mod = μπαταριοθήκη που βάζεις επαναφοριζόμενες μπαταρίες μέσα, και αν είναι ηλεκτρονικό, μεταβάλλεις τα volt ή και watt. Αν είναι μηχανικό όχι, σου δίνει μόνο ότι δίνει η μπαταρία σου, και τροποποιείς την απόδωση ανάλογα με το στήσιμο και την αντίσταση που κάνεις στον ατμοποιητή σου

Αποσυνδεδεμένος Kostas1989

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Zmax Sigelei & Kayfun 3.1
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5013 στις: Απριλίου 03, 2014, 02:01 »
http://www.vaporhouse.gr/site/ecwid.html#!/~/product/category=6646698&id=15466327


κοιτα αυτο..νομιζω δεν χρειαζεται ξεχωριστο φορτιστη.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5014 στις: Απριλίου 03, 2014, 02:07 »
To συγκεκριμένο (Mod 18650 VV) είναι αρκετά ογκώδες και με περιορισμούς ως προς τη μεταβλητή λειτουργία.

Αποσυνδεδεμένος geopal

  • **
  • 173
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5015 στις: Απριλίου 03, 2014, 08:05 »
Δεν υπάρχει καποια πρόταση :( Επίσης ο φορτιστής του Spinner ειναι όλων σας τόσο χάλια ποιότητα η μονο ο δικος μου; Φοβάμαι να τον 'σφίξω' πανω στη μπαταρια:(

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5016 στις: Απριλίου 03, 2014, 10:24 »
Φίλε μου προτάσεις γίναν, αλλά μάλλον δε σε καλύψαν.
Με τα δεδομένα που είπες πολυβλολτική, ego φόρτισμα και μεγέθους spinner, είναι λες και περιγράφεις την spinner, οπότε κι εγώ θα προτείνω   twist για αλλαγή!
Αν βγάζεις τον παράγοντα πολυβολτική που σημαίνει μπορεί μία από τις επιλογές σου να παραμεριστεί θα αναλύσω με τον δικό μου σύντομο ( :laugh1: ) τρόπο.

1)Μικρό μέγεθος ύψους σημαίνει είτε spinner (που δεν τη λες και κοντή) είτε 18350. Σε μικρό κόστος αν πας σε μηχανικό, μόνο Κίνα/κλώνος. Και λέω μηχανικό γιατί αυτά μπορούν να γίνουν κοντά.

2)Ρύθμιση μπαταρίας, δηλαδή τάσης, μεγαλώνει το ύψος. Εϊτε σε ego είτε σε μπαταριοθήκη αυτό είναι δεδομένο και απόλυτο, η ίδια μπαταρία χωρίς τη ρύθμιση θα ήταν πιο μικρή! Αν η spinner σου φαίνεται μεγάλη λόγω τσέπης, μπαταριοθήκη 18350 θα ήταν ιδανική, μάλλον καλυτερα υπό μορφή κουτιού.

3)Στην ένδειξη μπαταρίας τα αφήνουμε όλα και αποφασίζουμε πως μιλάμε απόλυτα για μπαταριοθήκη. Ενδιάμεσες λύσεις που βάλανε οθόνη σε ego δεν είχαν τρελή επιτυχία, καθώς ήταν το μήκος που ήταν, σε σχέση με τη λεπτή μπαταρία, με την οθονούλα ήρθε κι έγινε φλογέρα. Για το υγρό αντιλαμβάνεσαι πως θα πρέπει να μιλήσω για ατμοποιητές, και το κάθε ποστ περιορίζεται στις 9,999 λέξεις.

4) Κι ενώ με τα δύο προηγούμενα (μη πω με τα τρία) περιορίζεσαι σε μπαταριοθήκη/κουτί, άντε καν'να κινέζικο τίμιο μοντάκι 18350, βάζεις τον παράγοντα φορτιστή και περιορίζεσαι σε ego. Καθώς ο φορτιστής που αναφέρεις λέγεται ego, και έχει φτιαχτεί για να φορτίζει τέτοιες μπαταρίες, φορτίζει και κάτι 510 analog, το οποίο είναι εκτός θέματος. Άρα βγάλε κάποιον παράγοντα από τους 4 και θα σου γίνουν πολύ περισσότερες προτάσεις. Τι προτίθεσαι να χάσεις από αυτά πιο εύκολα;


Στην τελευταία ερώτηση τώρα, οι φορτιστές ego απ'όσους ξέρω όλοι βγαίνουν μαζική παραγωγή από Κίνα, άντε σου λέω να βρεις κάποιον να κρατήσει περισσότερο, αλλά όχι να φαίνεται πιο καλός. Όσους έχω δει έχουν την εικόνα του φτηνού πλαστικού με τη μια βίδα για να τα κρατάει όλα. Και ναι, όλοι (και όλα στο ηλεκτρονικό τσιγάρο) θέλουν βίδωμα μέχρι να κάνει επαφή, όταν κάνει επαφή δε θέλει καργάρισμα, το αφήνεις.

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5017 στις: Απριλίου 03, 2014, 12:04 »
Καλημερα,εν γνωσει μου οτι δεν ειναι οτι ζητας αλλα μονο ως προς το μεγεθος θα σου προτεινα αυτο
http://prntscr.com/36kybf
δινει στανταρ 3,7 v,μια μπαταρια δωρο,αρα αλλη μια -δυο μπαταριες συν ενα φορτιστη μονο δλδ κοστος περιπου 20 ευρω συνολο 50 κανεις την δουλεια σου.
Εγω το πηρα πριν 3 μερες σαν δευτερο για χρηση στο ψαρεμα
ιδεα ριχνω και τιποτε αλλο...........


Αποσυνδεδεμένος geopal

  • **
  • 173
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5018 στις: Απριλίου 03, 2014, 14:12 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλους σας και τις αναλύσεις. Καλή η πρόταση σου ΕΡΕΒΟΣ και προς τα εκεί προσανατολίζομαι σύμφωνα με τα σχόλια και των υπολοίπων. Το μόνο που με προβληματίζει είναι το θέμα της τάσης, όπου μου λες ότι δίνει 3,7 ενώ με τον Vision τώρα παίζω παραπάνω και φοβάμαι μήπως δεν με καλύπτει. Υπάρχει λύση σε αυτά? Άλλο υγρό ή άλλο ατμοποιητή για δυνατότερη τζούρα?


Επίσης σήμερα πρώτη φορά μετά από 4 μέρες χρήσης είδα υγρό και μάλλον έγλυψα και λίγο. Φταίει ο ατμοποιητής? Φτάιει ο τρόπος που τον έχω στην τσέπη και κάνει τούμπες? Πόσο επικύνδινο το λαδάκι που έβγαλε?


Τέλος σε κατάστημα που πήγα για αγορά υγρού, μόλις είδε τον ατμοποιητή μου είπε πως θα μου κρατήσει μια βδομάδα. Ισχύει αυτό? Μήπως τσάμπα ψάχνω σε μπαταρία eGo γιατί ίσως χρειαστώ και ατμοποιητή πακέτο?

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5019 στις: Απριλίου 03, 2014, 14:57 »
Ναι, στον ego T, αλλάζεις όλο το πάνω μέρος (τον ατμοποιητή). Κρατάς μόνο τα επιστόμια-τανκάκια.
Στον ego C αλλάζεις μόνο την αντίσταση (κεφαλή).
Όχι όμως στη βδομάδα. Πιστεύω θα κρατήσει περισσότερο.
Αν θέλεις, καλό είναι να δοκιμάσεις και κάποιον άλλο. Υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές. Αλλά αν πάρεις mod θα κινηθείς αλλού απ' ότι αν πάρεις τύπου ego μπαταρία. Άρα πρέπει να αποφασίσεις πρώτα, τι θέλεις.
Το ξαναγράφω για κουτάκι. Νομίζω ότι για αυτά που ζητάς είναι προτιμότερο. Αν έχεις κάποιο μαγαζί κοντά σου, πήγαινε να δεις κι από κοντά κάποια και να τα πιάσεις να δεις πώς είναι...

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5020 στις: Απριλίου 03, 2014, 15:58 »
μέγεθος....χμμμ.... το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι 650ρα σπίνερ. Η μικρή. Βέβαια, ένδειξη στάθμης μπαταρίας δεν έχει.
Οσο για τους φορτιστές ego, κινέζικοι μεν όλοι, αλλά... άλλοι καλοί, άλλοι για πέταμα. Εξαρτάται αν το εργοστάσιο που τους φτιάχνει πουλάει ποιότητα ή πουλάει τιμή. Πέρασαν κάποιοι από τα χέρια μου και έζησα τη διαφορά ποιότητας.

Οπως σου λέει και η Σένια, ο ιδανικός συνδυασμός είναι ένα κουτάκι. Ο SEB μπορεί να σου σετάρει κάτι με μικρές μπαταρίες 18350 σε μικρό κουτάκι, όχι απαραίτητα dna, αλλά θα χρειαστείς 4 μπαταρίες συν φορτιστή, οικονομικά είσαι πολύ μακριά σε σχέση με 1-2 σπίνερ ή twist 650ρες.

Δηλαδή, πολύ μικρό, οικονομικό και με ένδειξη στάθμης μπαταρίας και VV δεν υπάρχει. Αποφάσισε τι θα θυσιάσεις.

Οσο για ατμοποιητές, η ιδανική λύση είναι ένας που αλλάζει κεφαλές με 2-2,5 ευρώ. επιλέγεις ανάλογα με τις μπαταρίες σου. Για απλές ego, ένας iclear16 είναι μια από τις καλές επιλογές, για πολυβολτικές, ο gemini mini. Κοντά σ΄αυτούς υπάρχουν οι aspire και όλα τα παλιά και νέα μοντέλα της kanger.Η τελευταία βγάζει πλέον ατμοποιητές με πιο ακριβά υλικά, όπως pyrex, αλλά ξεφευγουν πολύ στην τιμή για να κάνεις πειράματα. Τα δυο πρώτα είναι ασφαλής επιλογή

Αποσυνδεδεμένος geopal

  • **
  • 173
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5021 στις: Απριλίου 03, 2014, 16:39 »
Τωρα αρχίζω μπαίνω στο νόημα!διοτι ήμουν έτοιμος να ρωτησω γιατι δεν μπου προτείνατε τον Provari, αλλα μαλλον λόγω κόστους δρν ειπώθηκε ακομα, σωστά; Για να καταλαβω, επενδύω σε μια καλη μπαταρια αρεσκείας μου και τον ατμοπιητη τον αλλάζω καθε 2-3 εβδομάδες; Και κραταω τα επιστομια; Η υπάρχουν και καλύτεροι ατμοποιητες που δεν θέλουν τόσο συχνή αντικατάσταση;

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5022 στις: Απριλίου 03, 2014, 16:51 »
Ο περισσοτεροι εργοστασιακοι ατμοποιητες του εμποριου λειτουργουν με ανταλλακτικες κεφαλες
ωστε να μην χρειαζεται να τους αλλαζεις ολοκληρους οπως τον ego-T, αλλα μονο την κεφαλη.
Κεφαλες θα αλλαζεις 2-3 φορες το μηνα με κοστος 2-3€/κεφαλη.
Επιστομια στις περισσοτερους μπορεις να βαζεις οποιο εσυ επιθυμεις, υπαρχουν πολλα σχεδια και διαφορα υλικα.
Οσο για την μπαταρια, σωστα καταλαβες.

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5023 στις: Απριλίου 03, 2014, 16:52 »
Εγω κατοπιν διαβασματος εδω πηρα τον mini vivi nova pyrex με επενδυση ανοξειδωτου για προστασια.Με την εκπτωση λογω φορουμ νομιζω βγαινει 9 η 9,5 ευρω.
Πολυ καλα λογια γραφονται εδω οπως σου ειπαν τα παιδια και για τον gemini,γενικα οι παλιοτεροι εχουν να σου προτεινουν πραγματα.Κοστος αντιστασης 2 με 2,5 ευρω .
Διαβασε τα αναλογα αθρα που λενε για αυτους και αποφασισε.
Τωρα χωρις να εχω εμπειρια το box που σου λενε τα παιδια ακουγεται και ειναι μια χαρα αν σου αρεσει και το παρουσιαστικο του,εγω σαν νεος ατμιστης δεν το εχω υποσεινηδητα ακομα συνηθισει αλλα αυτο ειναι ασχετο και φυσικα τα γουστα αλλαζουν με τον καιρο,δεν ξερεις.
Οσο αφορα το θεμα volt σε αυτο που σου εδειξα,νομιζω με τις αντιστασεις 1,8 ωμ οτι εισαι μια χαρα,ξερω οτι πολλοι ατμιζουν παραπανω αλλα υπαρχει και η αλλη αποψη...

Αποσυνδεδεμένος geopal

  • **
  • 173
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5024 στις: Απριλίου 03, 2014, 17:29 »
Είστε φοβεροί! Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αυτό με τα σύρματα, αντιστάσεις κτλ. Πρέπει να τα αλλάζω εγώ? Δεν υπάρχει κάτι λιγότερο "manual"? Πρέπει να κάθομαι να καίω συρματάκια?



Οπως σου λέει και η Σένια, ο ιδανικός συνδυασμός είναι ένα κουτάκι. Ο SEB μπορεί να σου σετάρει κάτι με μικρές μπαταρίες 18350 σε μικρό κουτάκι, όχι απαραίτητα dna, αλλά θα χρειαστείς 4 μπαταρίες συν φορτιστή, οικονομικά είσαι πολύ μακριά σε σχέση με 1-2 σπίνερ ή twist 650ρες.


Κουτάκι εννοείτε αυτό http://i953.photobucket.com/albums/ae19/pappas25/IMG_3805_zps8021d4b9.jpg μπα, δεν με ενθουσιάζει :( 
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 03, 2014, 17:36 από geopal »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279095 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64344 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173427 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311162 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13164 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124038 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93120 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3964 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15651 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14399 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias